ComTrade PerfeCT 6700

ComTrade PerfeCT 6700

ComTrade je jedna od retkih IT kompanija koje su uspele da čitavu svoju priču prošire na regionalni nivo. Više nije pitanje da li je CT Computers najjači igrač u našoj zemlji, već na kojoj je poziciji u regionu. Deo svog uspeha duguju i sopstvenom brendu pod kojim prodaju gotove računarske sisteme, a po kome su, među običnim korisnicima, najprepoznatljiviji. Red je došao da predstavimo novu generaciju CT PerfeCT računara,

    Sadržaj

      Branko Maksimović

      ComTrade PerfeCT 6700

      Kompanija ComTrade je prešla dug put od lokalnog prodavca konfiguracija sa Novog Beograda od kraja osamdesetih, do grupacije koja uključuje i CT Computers, jednog od najvećih regionalnog distributera informatičke opreme. Osim distribucije, maloprodajnih objekata i proizvodnje računara i druge IT opreme, poznate su u ćerke kompanije koje su uspešne u drugim IT oblastima, od kojih ćemo izdvojiti razvoj softverskih rešenja i internet aplikacija. O ComTrade računarima smo već pisali, a oni koji naše ranije tekstove nisu čitali, ponovićemo da su ovi računari, gotovo od samog svog nastanka, dobijali brojne nagrade, ali da je danas najbitnije to što poseduju sertifikate za najbitnije ISO definisane standarde, te sertifikate za Windows operativne sisteme aktuelne i prethodne generacije. Mi smo svakako primetili da su vremenom, CT računari bivali sve bolji, kako po pitanju kvaliteta same izrade, tako i u smislu ravnoteže hardverskog sklopa i njegove precizne usmerenosti segmentu kome je namenjen. Pomenućemo i to da ComTrade radi samo sa renomiranim svetskim proizvođačima komponenti i korporacijama kakve su Intel, AMD, Gigabyte, Corsair, Cooler Master, Logitech, Samsung… Kao što znamo, CT računari se sklapaju na posebnoj proizvodnoj liniji na koju su u kompaniji vrlo ponosni, jer se radi o jedinom takvom pogonu u našoj zemlji. Nakon sklapanja, svaki računar prolazi rigorozni test, pa je isključena mogućnost da do kupca stigne PC kome nešto ne radi ili nije podešeno kako treba. ComTrade računari su osmišljeni tako da zadovoljavaju širok krug korisnika, a u okviru serija ConneCT, ImpaCT i PerfeCT, svaki kućni korisnik može da izabere ono što će odgovarati njegovim potrebama i budžetu.

       

      Linija računara sa zajedničkim imenom ConneCT je početna, osnovna ili entry level serija namenjena početnicima ili manje zahtevnim korisnicima. Za web surf, internet aplikacije, Office suite, slušanje muzike, gledanje standardnih filmova i igranje starijih ili manje zahtevnih igara, ovo su praktično idealni računari, a koštaju zaista malo. ImpaCT serija je ono što za domaće tržište predstavlja mainstream – to su računari koji su dovoljni prosečnom korisniku u određenom trenutku. Ovi računari, osim standardnih taskova, mogu da budu pogodni i za amaterski rad u zahtevnijim multimedijalnim i grafičkim aplikacijama, a sposobni su i za pokretanje nešto novijih i zahtevnijih 3D igara. Na kraju, PerfeCT – kao posebna klasa, je osmišljena i koncipirana da zadovolji najzahtevnije kućne korisnike, koji rade u grafički zahtevnim aplikacijama, kompresuju i montiraju video materijal ili rade sa fotografijama. Pošto ovim modelima ne manjka CPU i GPU snage, igranje novih igara na njima bi trebalo da predstavlja pravo zadovoljstvo. Prednost koju CT računar ima u odnosu na no-name konfiguracije manjih firmi je prava i kvalitetna podrška u vidu standardne garancije, pouzdanog servisa koji će sve eventualne probleme rešiti u roku od 48 sati, kao i činjenica da su njega ugrađene proverene komponente renomiranih IT kompanija. Takođe, do ConneCT, ImpaCT ili PerfeCT računara ćete lako doći čak i ako ne živite u nekom od većih gradova Srbije, a na tim prodajnim mestima je moguće i izvršiti upgrade sistema.

      Hardver i specifikacija

      Kao i prethodnik, ComTrade PerfeCT 6500, novi model sa brojnom oznakom 6700 je baziran na AMD platformi. Poznato je da je AMD daleko veći akcenat bacio na samu platformu nego na odvojene komponente. I dalje postoji ogroman broj korisnika koji ne može tek tako sebi da osmisli idealan hardverski sklop, a nekada je prijateljima i poznanicima teško da odvoje dragoceno vreme i izađu u susret baš svakome ko “želi dobar komp”. Ti korisnici neretko ostaju zbunjeni i prepušteni sebi, svojim razmišljanjima, predrasudama baziranim na nečemu što su načuli, te na njih pada teret idejnog kreiranja sistema. Pošto je PerfeCT serija računara namenjena, između ostalog, i za igranje, stručnjaci u CT-u su se oslonili na rešenje kompanije AMD. To naravno ne znači da je AMD uradio ceo posao sam, ali već definisana platforma predstavlja dobar temelj za jedan ozbiljan i lepo zaokružen sistem. Osmišljavanje igračke konfiguracije često zahteva puno vremena i poznavanja materije, a svakako je da morate biti u toku sa mnogim stvarima. Najnaprednije komponente su upravo prodavane u gaming domenu, a olakšavajuća okolnost u ovakvoj situaciji (setimo se samo konfuzije sa oznakama, koje NVIDIA svake godine (ne)namerno stvara kod kupaca) je AMD GAME! inicijativa, koja za cilj ima da pojednostavi i unapredi iskustvo igranja kroz jasno ukazivanje korisnicima šta mogu da očekuju od određene konfiguracije, sastavljene, prirodno, od AMD komponenti. Platforma je izdeljena po segmentima koji su odabrani po tome koje grupe korisnika “ciljaju” i za koje su propisane minimalne specifikacije, a izdeljene su po desktop i notebook platformama. Tako specifikacije AMD GAME! platforme ispunjavaju računari koji poseduju određen CPU i čipset i grafičku karticu, a računari koji žele da zadovolje GAME Ultra! standarde moraju da poseduju istovetan čipset, ali i barem četvorojezgarni AMD Phenom X4 9650 procesor i jaču grafičku karticu od one propisane u GAME! specifikaciji. Specifikacija se apdejtuje, s vremena na vreme, a više detalja možete pronaći na AMD-ovom sajtu.
       

      Ova inicijativa je dobar korak ka daljoj standardizaciji i profilisanju tržišta PC računara, odnosno korak bliže ka njihovom definitivnom prelasku iz IT-a u consumer electronics. AMD GAME! svakako olakšava posao razvojnim timovima, pa očekujemo da će nešto slično uskoro da urade i drugi igrači na IT tržištu.

      Model

      ComTrade PerfeCT 6700

      Matična ploča

      Gigabyte GA-MA770-UD3 Ultra Durable 3

      Procesor

      AMD Phenom(tm) II X4 810 Processor

      Takt procesora

      2.61 GHz

      Memorija

      2 x Kingston 2GB DIMM DDR2 PC2-6400U DDR2-800
      (5.0-6-6-18 / 3-24-6-3)

      Hard disk

      Western Digital WD5000AAKS-00A7B0 500GB
      (SATA300, 3.5″, 7200rpm, NCQ, 16MB Cache)

      Grafička kartica

      Sapphire ATI Radeon 4850 1024 MB DDR3

      Optički uređaji

      LG DVD-RW Dual Layer HL-DT-ST DVD-RAM GH22NS30 (SATA150, DVD+
      -RW, CD-RW, 2MB Cache, 192kB Flash)

      Zvučna kartica

      Integrisana HD 7.1

      Kućište

      ComTrade case designed by CoolerMaster, ThermalMaster TM-420-PSMR

      Tastatura i miš

      ComTrade keyboard based on Logitech Deluxe 250, Logitech RX250

      Ostalo

      Aplikacije koje idu uz matičnu ploču i grafičku karticu

      Cena / garancija

      54990 dinara, 36 meseci

      Hardverski, spolja i unutra

      Standardno pakovanje u kome stiže ovaj računar sadrži kućište sa komponentama, te kutiju sa periferijama, u kojoj stižu i CD-ovi sa drajverima (grafička karta, čipset), kablovi za TV-out, DVI-to-HDMI adapter, DVI-to-VGA adapter, kao i kratko uputstvo na našem jeziku o bazičnom korišćenju računara čije prisustvo vrlo pozdravljamo. Na priloženim diskovima se mogu pronaći i Norton i Kaspersky antivirusi. Uz računar se i ovoga puta isporučuju Logitech periferije, i to Deluxe 250 tastatura i RX 250 optički miš. Iako je pomenuta kombinacija tastature i miša neizmerno bolja od neke Chicony + Trust kombinacije (ili nečeg sličnog), moramo reći da i od njih ne treba očekivati puno, ali je jasno zbog čega se CT odlučio na ovakvu kombinaciju. Skuplji paket bi bespotrebno podigao cenu, a kupci koji žele više svakako žele nešto specifično, što će verovatno i dokupiti, a znamo da se ukusi razlikuju. Najklasičnija jeftina Logitech tastatura sa zaobljenim donjim ivicama sada ima ComTrade logo. RX 250 je optički miš rezolucije 1000 dpi. Oba uređaja su žičanog tipa i crne boje. Napomenućemo i to da se monitor mora posebno dokupiti, odnosno da nikakav model nije uključen u konfiguraciju po ceni koju vidite u tabeli. U konfiguraciju nije uključen operativni sistem. Mi smo se opredelili da testiramo računar pod Windows Vista Ultimate operativnim sistemom, koji smo u trial verziji i instalirali.

      Kućište računara je dizajnirao Cooler Master, koji je takođe jedno od velikih imena sa kojima CT Computers sarađuje. Crne je boje sa svih strana, osim na okviru prednje strane, koji je sive boje. Mrežast dizajn prednjeg panela je već prepoznatljiva odlika CT računara, i moramo da priznamo da nam se dizajn prilično dopada, imajući u vidu da se radi o midi tower kućištu koje ne (sme da) košta previše. U najvišem 5.25” slotu je smešten LG dvd pisač crne boje, a mesto koje je nekada davno bilo rezervisano za flopi sada zauzima čitač memorijskih kartica kompanije Apacer, koji pored kompatibilnosti sa istima donosi i još jedan USB 2.0 port. Ispod njega se nalaze obeležja kompanija ComTrade i AMD. Na desnom boku prednjeg panela su smeštene power i reset dirke, između kojih se nalaze dva plava LED indikatora, koji svetle kada su računar i hard disk aktivni. Tu su još i dva dodatna USB 2.0 konektora i priključci za audio i mikrofon. Korisnik bi prilikom pozicioniranja računara trebao da vodi računa o položaju ovog panela, ukoliko želi da koristi frontalne USB portove. Na donjem delu je kućište uzdignuto oko 15 mm, zahvaljujući ugrađenim gumenim nožicama, koje potpomažu i prijanjanje za podlogu. Daćemo i podatak o tome da ovo aluminijumsko kućište ima dimenzije od 480 x 410 x 184 milimetara.

      Unutrašnjost je takođe vrlo smisleno dizajnirana. Prisutno je sedam 3.5” i četiri 5.25” slota za hard diskove i optičke uređaje, ili pak neke dodatne uređaje specijalne namene, poput modula za merenje i prikazivanje temperature i slično. Na prednjoj strani postoji mesto za montiranje još jednog 120-milimetarskog ventilatora, ali se od dodatnih ventilatora isporučuje samo onaj koji je montiran pozadi i koji izbacuje vazduh iz kućišta. Kućište ne podržava tool-free dizajn i uređaji se u njega moraju pričvršćivati ručno, pomoću šrafova. Kablovi su vrlo lepo sređeni, podvezani i sklonjeni u stranu, što pomaže lakoj dostupnosti po celom kućištu. Podržano je sedam PCI slotova. Napajanje je takođe iz Cooler Master “kuhinje”, a radi se o OEM seriji koja dolazi pod Thermal Master brendom. Model oznake TM-420-PMSR raspolaže deklarativnom snagom od 420 W. Napajanje poseduje samo jedan rail, sa strujom na +12v od 16 A. Pokazuje se dovoljnim za pokretanje konfiguracije i sa te strane mu se ne može mnogo prigovoriti, ali treba biti svestan da se ne radi o uređaju koji bi oduševio entuzijaste, mada je, u to smo sigurni, sasvim dovoljne snage i dobrog kvaliteta.

      “Podloga” kompletnog sistema jeste Gigabyte GA-MA770-UD3 Ultra Durable 3 matična ploča. DS3 linija je već neko vreme ustanovljena kao rešenje koje nudi solidan balans performansi, mogućnosti i cene. Ploče ove serije uglavnom nisu rekorderi, ali pružaju dobru osnovu celoj mašini, kombinujući dobre performanse sa solidnim karakteristikama, zahvaljujući kojima već nekoliko generacija uspešno zadovoljava korisnike koji nemaju mogućnosti da izdvajaju basnoslovne sume za skuplje modele, ali i dalje žele da imaju dobru ploču. Konkretan model sa bazira na AMD 770 (northbridge) i SB600 (southbridge) čipsetovima, podržava AM2/AM2+ procesore, DDR2-1066 memoriju i HT 3.0 i namenjena je procesorima kompanije AMD. Tu su Realtek 7.1 audio čip, Gigabit Ethernet, kao i podrška za FireWire, S/PDIF in/out. Ploča raspolaže sa jednim PCI Express 2.0 x16 grafičkim slotom, četiri PCI Express x1 slota i dva PCI slota, četiri SATA konektora i jednim IDE priključkom. SB600 podržava 10 USB portova. Oba čipseta se hlade pasivno. Konačno, Gigabyte ne propušta priliku da se pohvali „solid“ kondenzatorima „Made in Japan“, koji su izdržljiviji i doprinose stabilnosti rada pod većim opterećenjima.

      U procesorskom podnožju, ovoga puta je smešten AMD Phenom(tm) II X4 810 Processor, koji je zamenio Phenom 9850 Black Edition, prisutan u prethodnoj generaciji PerfeCT računara. CPU hladi standardni “box kuler” (koji AMD isporučuje u okviru procesorskog pakovanja), a u pitanju je, opet, proizvod kompanije Cooler Master (s tim što ona u ovom slučaju sarađuje sa AMD-om). Radi se o novom četvorojezgarnom procesoru radnog takta od 2,61 GHz, raspolaže sa 512 KB L2 keš memorije i 4 MB L3 keš memorije, koja je deljenog tipa. Množioci nisu otključani (fiksiran je na 13x), te se overklok može postići menjanjem takta memorijskog kontrolera i HT linka. Treba imati u vidu da se radi o 45-nanometarskom procesoru, koji će uz malo sreće da radi na 3000-3100 MHz. Overklokujte pažljivo, jer CT zvanično ne podržava ovakve egzibicije. Uostalom, nalepnicu na kućištu ne bi smeli da cepate, a ako ne možete da ga otvorite i ako preterate sa nekim podešavanjima, postavlja se pitanje kako ćete uraditi ClearMOS. Imajući sve to u vidu, preporučujemo da koristite samo overkloking profile koje matična ploča poseduje u bios-u. Procesor, kada nije opterećen, spušta svoj radni takt na devetstotinak MHz – Cool'n'Quiet na delu.

      U DIMM slotovima zatičemo Kingston DDR2-800 memorijske module, koji rade na latencijama 6-6-6-18 2T (CL-RCD-RP-RAS CR, respektivno) na podrazumevanom taktu, odnosno 800 MHz. Kingston je izbor velikog broja OEM proizvođača, pa tako ni CT Computers nije izuzetak. Dva modula raspolažu kapacitetom od po 2 GB, odnosno 4 GB ukupno, što zdušno pozdravljamo. U vreme kada DDR2 memorija košta kao flaša pića, manje nismo ni očekivali. Kada je grafički sistem u pitanju, raduje nas činjenica da je u sistemu prisutan kvalitetan i brz GPU. Kako se radi o mašini dizajniranoj za potrebe igrača, raduje da se nije štedelo na procesoru, kao ni na grafičkoj karti. U pitanju je Sapphire kartica sa posebnim, tihim kulerom, izrađena oko Radeon HD 4850 čipa i uz propratni gigabajt GDDR3 memorije. Ukoliko vas zanima više informacija upravo o ovoj karti, u našoj rubrici o grafičkim kartama imate više testova kartica baziranih na RV770 čipu. LG DVD pisač je smešten u samom vrhu i na tu komponentu ne treba trošiti previše reči, osim konstatovati da se radi o solidnom rešenju. Računar se isporučuje sa hard diskom kapaciteta od 500 GB, kompanije Western Digital, a više podataka o njemu možete videti u tabeli iznad. Sama mašina je nešto bučnija nego što smo mislili da će biti, s obzirom na to da je Cool'n'Quiet bio aktiviran. No, mi PerfeCT 6700 i jesmo “slušali” dok su se vrteli testovi, tako da će ona biti čujnija dok se igrate, ali će tokom surfovanja ili rada u Office aplikacijama biti dovoljno tiha, gotovo bešumna.

      Rezultati testova

      ComTrade PerfeCT 6700

      PCMark 05

      Score

      /

      CPU

      7789

      Memory

      5576

      HDD

      7094

      Bench apps

      Cinebench 10 OpenGL / CPU rendering

      3624 / 8130

      NuclearMC

      11910

      NuclearMC ALU Speed

      4590

      NuclearMC Multi Thread Speed

      15810

      NuclearMC FPU Speed

      4912

      wPrime v1.63 32M (speed test)

      16,63

       

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      Dhrystone ALU: 35.48 GIPS
      Whetstone iSSE3: 34.13 GFLOPS

      Multimedia

      Multi-Media Int x8 aSSE2: 101.79 MPixel/s
      Multi-Media Float x4 iSSE2: 44.57 MPixel/s
      Multi-Media Double x2 iSSE2: 24.32 MPixel/s

      Memory Bandwidth

      Int Buff'd iSSE2 Memory Bandwi:10.72 GB/s
      Float Buff'd iSSE2 Memory Band:10.71 GB/s

      Memory Latency

      95 ns

      Cache & Memory

      Cache/Memory Bandwidth: 40.39 GB/s
      Internal Data Cache: 164.53 GB/s
      L2 On-board Cache: 83.56 GB/s

      Multicore Efficiency

      Inter-Core Bandwidth: 4.50 GB/s
      Inter-Core Latency: 106 ns

      HDDDrive Index

      Drive Index: 92.96 MB/s
      Random Access Time: 13 ms

      3DMark 06

      720P

      12014

      1080P

      9885

      3DMark Vantage

      3DMark score, performance

      P6011

      Games

      Lost Planet: Extreme Condition 720p

      58,3

      Lost Planet: Extreme Condition 1080p

      49,2

      Call of Duty 4: Modern Warfare 720p, 4xAA+16xAF

      89,2

      Call of Duty 4: Modern Warfare 1080p, 4xAA+16xAF

      64,1

      Far Cry 2 Benchmark, 720p, 4xAA+16xAF

      59,3

      Far Cry 2 Benchmark, 1080p, 4xAA+16xAF

      41,1

      Race Driver: GRID, 720p

      76,3

      Race Driver: GRID, 1080p

      44,9

      ComTrade PerfeCT 6700 konfiguracija test rezultati nuclearus testa
      za više detalja (čitaj: rezultata) Nuclearus testa, kliknite na sliku gore

      Rezime

      Na računar kakav je ComTrade PerfeCT 6700 ne treba gledati kao na proizvod namenjen ultra-zahtevnim korisnicima – ljubiteljima PC računara. Ni standardni Golf 6 nije nešto što će oduševiti ljubitelja u automobile, ali ako bi smo ga provozali u GTi izdanju, sa 18″ alu-felnama, muzikom sa sub-wooferima i opremom koja podrazumeva kožna sedišta i navigaciju, onda je to druga priča. Međutim, CT PerfeCT nije Golf 6 GTi, već vaš standardni Golf 6 sa atmosferskim dizel agregatom. Lepo vuče uzbrdo, ima odlične performanse, udoban je i malo troši. Pouzdan, siguran, kvalitetan, prepoznatljiv – koliko god ga neki ne voleli i smatrali da postoje bolja rešenja za isti novac. Svakako, warranty voidnalepnica na računaru koji bi neko želeo da otvori i očisti od prašine, nije nešto što nam se dopada, ali nam se isto tako ona ne dopada na jednom Dell ili HP računaru. Na to se ceo svet navikao, jer, na kraju krajeva, računar je proizvod kao i svaki drugi i nema potrebe da korisnik otvara kućište, čačka hardver i čisti ventilatore. Ako se računar od upotrebe toliko napuni prašinom da zbog visoke temperature kreće da radi nestabilno, tu je servis koji će i van garantnog roka, za malo novca, srediti stvari. Garantni rok od tri godine je izuzetna stvar, a znate li koliko je tri godine u računarskoj industriji? Pored svega, mi smo sigurni u to da ni za tri godine, u računaru koji se drži u stanu ili kući, neće ući toliko prašine da kuleri ne mogu da odrade svoj posao. Verujte nam, prosečan korisnik nikada ne bi trebalo da razmišlja o servisiranju računara na svoju ruku.

      ComTrade PerfeCT 6700 konfiguracija test preporucen od strane benchmarka
      ComTrade PerfeCT 6700 – Benchmark Highly Recommended Award

      Da li je ComTrade PerfeCT 6700 dobar računar? Po ceni po kojoj se prodaje i uzevši sve pogodnosti vezane za garanciju i servis, svakako da je odgovor na to pitanje samo pozitivan. Dalje od toga nemamo šta da dodamo, rezultati dovoljno govore sami za sebe i još jednom imamo reči hvale za CT, ali i za AMD i Gigabyte. S druge strane, voleli bi smo da vidimo četvrtu liniju ComTrade računara. Posebne zveri Alienware tipa, koje će stizati sa igračkom periferijom, u nekoj besnoj šasiji, sa svetlećim kulerima i providnom stranicom. Ova serija računara bi mogla da se zove ReaCT ili AddiCT, a cena, bez obzira na sve, ne bi trebalo da pređe 1000 evra (po toj ceni se, danas, može sklopiti zaista jaka konfiguracija). Takođe, mesta na tržištu ima i za jeftinije modele, bazirane na Atom platformi (npr. ComTrade CompaCT – ljudi iz CT-a bi mogli da se jave i da nas nagrade za ove ideje – prim.ured.), koji bi se pakovali u mala kućišta i konkurisali rešenjima iz kompanija kakve su Dell, MSI ili ASUS… ComTrade PerfeCT 6700 je jedna od snažnijih gotovih konfiguracija u ponudi kompanije CT Computers. Koncipirana tako da igračima obezbedi najviše upravo tamo gde igre i druge moderne aplikacije najviše traže, uz i dalje pristupačnu cenu, pogotovo ako se uzme u obzir šta se sve dobija u paketu. Uzevši sve to u obzir, od nas svakako dobija i zvaničnu preporuku!

      Prednosti:

      – Veoma dobre performanse
      – Odlična grafička karta
      – Kućište i matična ploča
      – Garancija i servis

      Nedostaci:

      – Skromne periferije

      ComTrade PerfeCT 6700 računar na test ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra