Delimir Tasić
ComTrade Premium A3500
Kreirati brand računar u domaćim uslovima nije nimalo lak posao. Pored uobičajenih problema sa kojima se susreće svaki proizvođač koji lansira novi brend na tržište, kao što je npr. promocija i stvaranje svesti kod kupaca o postojanju brenda ( brand awareness ) u našim uslovima posao je još teži. Naime, tržište je u prošlosti bilo naviknuto na PC koji sklapa bukvalno svako i koji kao takav nudi visok stepen modularnosti, ali često se dešavalo da jeftine konfiguracije nepouzdano rade. Kako se jeftine konfiguracije, sasvim logično, sklapaju od jeftinih komponenti uzrok lošeg i nepouzdanog rada je poznat. Međutim, postavlja se pitanje, koliko su razno-razni “sklapači računara” bili uopšte u stanju da na pravi način odgovore potrebama kupaca u slučaju npr. kvara računara. Baš zato pojava brendova velikih kompanija kao što je ComTrade znače dodatnu vrednost za korisnike.
Pouzdaniji servis, sposoban da radi većim kapacitetom, odlika je velikih kompanija, pa je tako ComTrade obezbedio značajno bolje uslove po pitanju realizacije odredbi garantnog ugovora u odnosu na većinu drugih domaćih kompanija. Osim toga, ComTrade nudi i dodatne pogodnosti za kupce što kupovinu računara treba da približi kupovini televizora ili nekog drugog ”parčeta kućne elektronike”. Ideja je da kupac ode u najbližu prodavnicu i donese kući kompletno konfigurisan računar koji će imati i zavidan stepen podrške od strane proizvođača.
O ComTrade računarima već smo pisali, a model koji ovom prilikom imamo na testu spada u nešto višu klasu kada je ponuda ovog proizvođača u pitanju. Pogledajmo šta to ComTrade nudi u zamenu za 47 882 dinara…
Premium class?
Pre testa novog ComTrade računara nismo se spremali. Autor teksta čak nije tačno ni znao, sticajem okolnosti, šta je to ovog puta stiglo iz ComTrade-a na test. Uobičajena jarko crvena kutija na kojoj je ComTrade-ov logotip i ime modela računara koji je unutra nisu nam otkrili mnogo. Zanimljivo je da je prva asocijacija kada se pogleda kutija u kojoj stiže ComTrade računar, ma koliko se možda opirali ideji domaćeg brenda, da je sve urađeno veoma profesionalno. I dok većina drugih domaćih firmi, svoje računare isporučuje u kutiji u kojoj je stiglo kućište, ComTrade je očigledno uz kastomizovana kućišta naručio i odgovarajuću ambalažu koja izgleda veoma atraktivno. Ako se ima u vidu da čak i brendovi kao što su HP i FSC dolaze u klasičnoj kartonskoj ambalaži, kolor kutija u kojoj stiže ComTrade računar delimično sugeriše na to da su krajnji kućni korisnici najbitnija ciljna grupa kojoj se ComTrade obraća na ovaj način.
Unutar kutije još jedno prijatno iznenađenje (do računara još nismo stigli). Naime, sve sitnice koje stižu uz računar uredno su spakovane u crvenu kutiju na kojoj je ComTrade logo. Tu su AVG antivirus verzije 7; ComTrade kartica sa 30 sati Internet pristupa; set štampanih uputstava na srpskom jeziku i komplet periferija. Po ugledu na brendove tipa FSC ili HP u pakovanju dolaze OEM periferije poznatog proizvođača, kompanije Logitech. Reč je o periferijama osrednjeg kvaliteta. Pohvalno je što ComTrade nije išao na uštedu po svaku cenu i što se ovakvim stvarima izdiže iznad proseka. Naime, nesrećni kupci koji uz računar dobiju najjeftinije periferije neretko posle svega par nedelja upotrebe moraju da nabave novog miša ili tastaturu, a pojedine firme periferijske uređaje kao što su miš i tastatura tretiraju kao potrošnu robu što znači da ne podležu standardnoj garanciji.
Operativni sistem nije uračunat u cenu računara koja iznosi, kao što smo spomenuli, 47 882 dinara (približno 600 eura). Naime, operativni sistem je instaliran na hard disku računara, ali da biste mogli da ga pokrenete moraćete da ga i dodatno platite nakon čega ćete od CT-a dobiti originalni serijski broj i mogućnost on-line aktivacije Windows-a. Ukoliko pak ne želite da kupite Windows, moraćete se upustiti u proces reinstalacije sistema ”iz sopstvenog izvora”. Bilo bi interesantno znati koliki procenat kupaca se odlučuje za varijantu kupovine originalnog operativnog sistema uz računar, ali nažalost taj podatak nemamo.
Računar
Dođosmo i do samog računara. Kućište u koje je ComTrade smestio Premium A3500 uobičajenih je dimenzija, kada su midi tower modeli u pitanju. Kvalitet limarije je iznad proseka i može se svrstati eventualno u rang mid-range Chieftec modela po pitanju spoljašnjosti. Spolja posmatrano, kućište u koje je spakovan Premium A3500 ima sve što i druga moderna kućišta ove klase treba da imaju. Jedan od četiri slota za 5.25” uređaje popunjen je optičkim drajvom, a mesta za FDD na prednjoj maski nema. Lim je prilično debeo, a plastika od koje je izrađena prednja maska veoma postojana i čvrsta. Ispod vratanca na prednjoj strani nalaze se USB i audio portovi. Na srebrnastoj površini prednje maske odštampan je ComTrade-ov logo što sugeriše da je domaći proizvođač kućište namenski naručio za svoj računar što je jedan od elemenata pravog brand računara. Na poleđini računara nalazi se mesto za dodatni ventilator, ali je proizvođač izgleda procenio da za njime nema potrebe i blokirao dotični otvor.
Bočna stranica se po uklanjanju nešto teže vraća na svoje mesto, ali kako je računar ”zapečaćen” zaštitnim stikerom ta informacija za krajnjeg kupca i nije od prevelikog značaja. Unutar kućišta ima dovoljno mesta, a pohvalno je što su svi kablovi manje-više uredno podvezani. Hard diskovi se montiraju na neuobičajen način tj. kavezi za iste su zaista minimalistički. Ovakvo rešenje nije nam se dopalo, jer lim na koji se ušarafljuju hard diskovi osim toga što treba da fiksira diskove služi i za njihovo hlađenje tj. toplota sa diskova se brže odvodi ukoliko je površina lima koji prijanja na isti veća. Napajanje snage 350W nepoznatog proizvođača sa PFC tehnologijom dovoljno je za ugrađene komponente.
U računar je ugrađena Foxconn matična ploča sa nForce 4-4x čipsetom koji, da podsetimo, zvanično ne podržava HT link brzine 1000 MHz. Kako je na ploči Socket 939 ležište koristi se 128-bitni režima rada sa memorijom, a ugrađeno je 2x 512 MB TwinMOS DDR400 memorije. Za procesor je odabran Athlon 64 3500+ koji u Socket 939 verziji radi na 2.2 GHz i ima 512k L2 keš memorije. Reč je o modelu sa proslavljenim Venice jezgrom izgrađenim u 90nm. Pored spomenutih komponenti, ugrađena je i Gigabyte Radeon X1600 Pro grafička kartica sa SilentPipe II hladnjakom koji nema pokretnih delova. Heat pipe sistem hlađenja koji se koristi u ovom slučaju sasvim je adekvatan za spomenuti GPU. Hard disk kapaciteta 200 GB upotpunjuje priču o nešto jačem računaru, a odabran je model kompanije Maxtor sa SATA II interfejsom, osam megabajta keš memorije i brzinom rotacije ploča od 7200 obrtaja u minuti. Optika je poverena kompaniji Pioneer, a reč je o Pioneer DVR-111D DVD-RW 16x snimaču. Za komunikaciju sa “spoljašnjim svetom”, pored mrežne kartice koja je ugrađena na samoj ploči, može da posluži i ugrađeni Sweex 56k V92 modem.
Specifikacija
Rezultati testova
SiSoft Sandra 2007 Pro Home Edition
CPU Arithemtic Benchmark
7965/6723
Multimedia Arithmetic Benchmark
20678/22443
Memory Bandwidth
4745/4747
Science Mark 2
Memory Bandwidth
4408,99
Business Winstone 2004
27,9
3D Mark 03
Default Score
6937
CPU Score
925
Cinebench 9.5
Render time
69 sec
PC Mark 05
CPU
3149
Memory
3782
Graphics
3433
Domaći brend
ComTrade računar koji smo ovom prilikom testirali ostavio je na nas pozitivan utisak. Uvek kod ovakvih stvari pokušavamo da se stavimo u ulogu krajnjeg kupca koji nije previše upućen u zbivanja na tržištu već za svoj novac želi pouzdan računar. Odabrati nije lako, jer je ponuda velika. Neke očigledne prednosti ComTrade računara svakako su tehnička podrška i pouzdan servis koji garantuju dodatnu satisfakciju kupcima. Ipak, u slučaju ComTrade Premium A3500 računara ni kvalitet nije izostao, pa možemo reći da je u pitanju kvalitetan proizvod. Izbor komponenti je takav da se po snazi ovakva mašina svrstava u srednju klasu.
Ne treba zaboraviti da se unutar testiranih računara nalazi ”punokrvni” Athlon 64 procesor koji je sposoban da radi i pod 64-bitnim softverom, a performanse ovih čipova predstavljale su sam vrh ponude pre pojave moćnih Core 2 Duo procesora kompanije Intel. Grafička kartica sa pasivnim hlađenjem uz AMD BOX kuler i još samo jedan ventilator na napajanju učinili su da ComTrade Premium A3500 predstavlja zaista tih računar čemu doprinosi i kvalitetno kućište.
ComTrade računari na domaćem tržištu su praktično jedini koji su postali mainstream brend, a nakon prvog dodira za bilo kojim od njih postaje jasno i zašto je to tako. Proizvođač je uradio dosta na vizuelnom identitetu proizvoda, a kompletna ambalaža i prateći paket urađeni su tako da jačaju kod kupca svest o brendu. Na zvaničnom sajtu mogu se pronaći detaljni podaci o komponentama koje ulaze u sastav svih ComTrade računara. Nakon ovoga ostaje samo još da ComTrade počne da naručuje od tajvanskih proizvođača namenski izrađene ploče i grafičke kartice, pa da imamo domaći brend koji je identičan nekom Fujitsu-Siemens-u ili HP-u. Ipak, to nije velika mana, a to što iza ComTrade računara stoji domaća firma koja je mnogo fleksibilnija na domaćem tržištu u poređenju sa inostranim proizvođačima koji posluju putem mreže distributera, jedna je od očiglednih prednosti izbora kada je kućna primena u pitanju. Do nekog sledećeg, nesumnjivo još boljeg, ComTrade računara ostajemo pri pozitivnom utisku koji je na nas ostavio model Premium A3500.
Računar za potrebe testa ustupio CT Retail.