Delimir Tasić
ComTrade WCG Special Edition računar
Kvalifikacije za World Cyber Games se u našoj zemlji održavaju par godina za redom i kao što to obično i biva, svaka naredna organizacija je sve bolja i bolja. Beogradske kvalifikacije održane su u ComTrade Technology Centru (19.8.2006.), dok je finale održano, kao i prethodnih godina, u Centru Sava (26.9.2006.). Računarsku osnovu za održavanje jedne ovako velike igračke manifestacije obezbedio je Comtrade. Projektovati računar koji je pouzdan i dovoljno snažan da se nosi sa popularnim 3D naslovima i jeste i nije težak zadatak, a kako su prethodne WCG kvalifikacije protekle u najboljem redu, ComTrade je sasvim izvesno položio ovogodišnji ispit po tom pitanju. Da podsetimo u finalu WCG kvalifikacija igrale su se sledeće igre na ComTrade WCG Special Edition računarima: Counter Strike 1.6, Need For Speed: Most Wanted, FIFA Soccer 2006, StarCraft: Broodwar i WarCraft 3: The Frozen Throne. Kao i svake godine okupljen je veliki broj partnera koji su zajednički učestvovali na projektovanju oficijelnog WCG računara. Nabrojaćemo najznačajnije partnere koji su uz ComTrade učestvovali na realizaciji projekta WCG računara, a to su: Intel, ATI, Gigabyte, Cooler Master, Corsair itd…
Kao rezultat dobili smo ovogodišnji WCG računar koji je odraz prilika na domaćem tržištu: kompromisi su morali da se prave, ali funkcionalnost nije ugrožena. Kao i svake druge godine, nakon završetka WCG kvalifikacija, konfiguracije identične onima koje su korišćene tokom takmičenja ponuđene su na prodaju, ovog puta najvećim delom posredstvom CT Retail prodavnica kojih ima u skoro svakom delu grada, ali i Srbije. ComTrade se već više godina bavi proizvodnjom svog brand računara. ComTrade računar je pokušaj da se domaćem kupcu ponudi nešto više, kroz tehničku podršku, bolje uslove kupovine i slične stvari koje veliki sistem kao što je ComTrade može da obezbedi svojim mušterijama. Da podsetimo, ComTrade u ponudi ima nekoliko serija računara, pa su tako serije CT-120 i CT-220 zasnovane na Intel Celeron procesorima; seriju CT-320 pokreće AMD Sempron procesor; jače serije bazirane na Pentium 4 i Pentium D procesorima dolaze u okviru serija CT-520 i CT-620. Dakle, kako je ComTrade WCG računar pripadnik serije CT-620 u njemu se nalazi Intel-ov dvojezgarni procesor – Intel Pentium D 805. Istini za volju reč je o najslabijem Pentium D procesoru, ali kao što smo već naveli bilo je neophodno balansirati između cene i performansi. Ukupno je za potrebe WCG kvalifikacija u Srbiji, proizvedeno oko 150 ovakvih računara.
Prateće pakovanje
Računar koji je ovom prilikom stigao iz kompanije ComTrade Computers dosta se razlikuje od dosadašnjih mašina ovog proizvođača koje smo imali prilike da testiramo. To je i razumljivo, jer smo do sada pažnju, kada su ComTrade brand računari u pitanju, prevashodno obraćali na konfiguracije namenjene poslovnim korisnicima, dok je u ovom slučaju reč o računaru namenjenom drugoj ciljnoj grupi. ComTrade već duži period za svoje konfiguracije obezbeđuje specijalnu ambalažu, pa je tako ovog puta kutija brendirana motivima sa ovogodišnjeg WCG-a.
U paketu dolazi i specijalno dizajnirana kutija u kojoj se nalaze periferije i ostale stvari koje čine prateći paket. Tu su dva kraća uputstva, diskovi sa svim potrebnim drajverima itd… ComTrade se odlučio za Logitech periferije, pa je tako odabrana Logitech Deluxe Keyboard tastatura i Logitech PS/2 optički miš. Iako se ne radi i vrhunskim periferijama, kao i ostatak komponenti koje su ugrađene u ComTrade WCG Special Edition računar, reč je o proizvodima koji se izdižu iznad proseka koji se prodaje na domaćem tržištu.
Operativni sistem se ne isporučuje uz računar odnosno sistem je preinstaliran na hard disku, ali ćete tek pošto kupite licencu u obližnjem ComTrade Shop-u biti u prilici da ga pokrenete, jer prilikom pokretanja računara sistem traži da se unese originalni serijski broj i Windows aktivira na neki od za to predviđenih načina. Ukoliko ne želite da kupujete Windows XP operativni sistem, možete se odlučiti za formatiranje hard diska i instalaciju sopstvenog operativnog sistema, a svi potrebni drajveri stižu uz računar u pratećem pakovanju, pa ni u ovom scenariju neće biti problema.
Hardverska osnova
Već smo spomenuli da je ComTrade prilikom kreiranja WCG računara koristio hardver kompanija sa kojima ima višegodišnje iskustvo. Sve komponente unutar kućišta izuzetno su pedantno spakovane, a svaki kabl je podvezan. Izbor Intel Pentium D 805 procesora nije loš, mada nije reč o modelu koji će vas ostaviti bez daha svojim performansama. Ipak, kako je reč o dual core procesoru, bolji je izbor od većine Pentium 4 ili Celeron procesora. Za osnovu je pored Intel Pentium D 805 procesora, odabrana i Gigabyte 8I945P-G-RH matična ploča. Reč je o tipičnom predstavniku i945 familije matičnih ploča koja se odlikuje prisustvom dodatnog PATA/SATA kontrolera, pored uobičajenih mogućnosti koje ima većina i945P ploča. Gigabyte se prethodnih godina dokazao kao proizvođač koji dosta pažnje polaže na kvalitet svojih proizvoda što je i svrstalo u prvu grupu proizvođača ploča koji uspešno parira imenima kao što su ASUS i MSI. Corsair Value Select DDR2-533 memorija, sasvim je adekvatan za procesor koji radi pri magistrali od svega 533 MHz, a kako je reč o dual Channel konfiguraciji sasvim izvesno transfer koji obezbeđuju dva DDR2-533 modula kapaciteta od po 512 MB više je nego dovoljan da podmiri potrebe Pentium D 805 procesora. U ComTrade-u su se odlučili ovom prilikom za Western Digital hard disk i to SATA model iz Caviar SE serije koji nosi oznaku WD1600JS. Kapacitet od 160 GB je manje-više standard i po tom pitanju nemamo zamerki.
Optički uređaj kompanije Sony nosi oznaku DW-Q120A i reč je naravno o double layer 16x dual snimaču. Kako je cela konfiguracija smeštena u crno, za potrebe ComTrade-a specijalno brendirano, Cooler Master kućište, sasvim logično izabrani su optički uređaji crne boje. Flopi drajv je ovog puta izostao, a njegova primena je ionako u današnje vreme diskutabilna. Spomenućemo i da, kako je mašina namenjena kućnim korisnicima, ugrađeni modem je pohvalna karakteristika. Naime, brza Internet konekcija i dalje je van domašaja većine korisnika u Srbiji, pa modem i dalje ostaje ”nužno zlo”. Ipak, Gigabyte ploča koja se ugrađuje u ComTrade WCG Special Edition računar, ima na sebi i gigabitni LAN adapter, pa je računar spreman i za povezivanje na ADSL ili kablovski Internet. Napajanje, kao i kućište, obezbedio je Cooler Master i reč je o najslabijem modelu koji poznata kompanija nudi tržištu: RS-380-PSMP.
Dakle, maksimalna deklarisana snaga ugrađenog napajanja je skromnih 380W, ali imajući u vidu ugrađene komponente napajanje bi trebalo da bude sasvim dovoljno, što su uostalom i protekle WCG kvalifikacije pokazale, jer su na njima ovakvi računari propisno izmučeni brojnim 3D naslovima. Kada je reč o 3D naslovima oni ne idu bez makar solidne 3D grafičke kartice, a ComTrade se odlučio za Gigabyte Radeon X1600Pro Silent Pipe II sa 256 MB video memorije. Dakle, reč je o srednjoj klasi 3D akceleratora koja je manje-više u stanju da izađe na kraj sa većinom igara u nižim rezolucijama. Kako grafička kartica ima na sebi pasivno hlađenje koje koristi sistem toplotnih cevi, očekivano zauzima dva PCI slota.
Toplota koju disipira masivno rashladno telo montirani na grafičkoj karti nije zanemarljiva, ali na zadnjoj strani računara postoji mesto za dodatni ventilator. Ipak, kako je kućište zatvoreno i zapečaćeno zaštitnim stikerom kako bi se sprečilo neovlašćeno otvaranje istog, ugradnja dodatnog ventilatora, ako se za time ukaže potreba, neće biti lako moguće bez posete obližnjem ComTrade servisu.
Specifikacija
Naziv
ComTrade WCG Special Edition računar
Procesor
Intel Pentium D 805 (2.67 GHz, Smithfield jezgro, 2x 1 MB L2 keš memorije, FSB 533 MHz)
Matična ploča
Gigabyte 8I945P-G-RH (i945P čipset)
Memorija
2x 512 MB DDR2-533 Corsair ValueSelect (Dual Channel)
Optički uređaj
Sony DW-Q120A (16x DL DVD-RW)
Kućište
CoolerMaster Praetorian 730 (midi tower)
Napajanje
CoolerMaster RS-380-PMSP (380W maksimalne izlazne snage, ATX2.0)
Tastatura
Logitech Deluxe Keyboard (PS/2)
Miš
Logitech optički PS/2 miš
Operativni sistem
Opciono, Windows XP Home Edition
Monitor
Opcija
Cena
665 eur sa popustom (videti tekst)
Kontakt
Rezultati testova
SiSoft Sandra 2007 Pro Home Edition
CPU Arithemtic Benchmark
12100/9893
Multimedia Arithmetic Benchmark
30570/34951
Memory Bandwidth
3420/3419
3D Mark 03
Default Score
6838
CPU Score
752
3D Mark 05
Default Score
4037
CPU Score
4504
AquaMark3
Default Score
46175
CPU Score
7841
Graphics Score
6543
Cinebench 9.5
Render time
52 sec
Doom III
Low Quality
90.3
High Quality
64.1
FarCry
800×600 Medium Details
79.92
PC Mark 05
CPU
4407
Memory
3166
Graphics
3182
Rezime
Dakle, ComTrade WCG računar ne spada u prosek koji se prodaje na domaćem tržištu, već je reč o računaru koji bi trebalo da svom kupci ipak ponudi nešto više za uloženi novac. Kada već pričamo o novcu, napomenućemo da je regularna cena ovog računara u maloprodaji sa porezom 715 eura bez monitora. Ipak, ukoliko posetite zvanični sajt Comtrade Shop prodajne mreže, moći ćete ostvariti popust od 50 eura na kupovinu ovog računara. Dakle, sve što treba da uradite da biste ostvarili ovaj popust je da popunite formu sa osnovnim ličnim podacima koje ćete ponovo izdiktirati pri samoj kupovini računara. Formular možete popuniti ovde , a mrežu ComTrade Shop-ova možete naći ovde. Tokom predstojećeg vikenda (22.-24. septembar) posetioci maloprodajnog objekta CT Shop u tržnom Centru Super Vero moći će da ostvare dodatni popust na kupovinu ComTrade WCG Special Edition računara, jer će u to vreme biti održana specijalna akcijska prodaja u spomenutom objektu. Kao i za sve ostale ComTrade računare, garantni rok je dve godine, a ComTrade obezbeđuje i mogućnost kreditiranja svojih kupaca o čemu se možete na licu mesta informisati u obližnjem CT Shop maloprodajnom objektu.
Računar za potrebe testa ustupio CT Retail.