Dell Inspiron 531
Dell konfiguracije važe za jedne od najtraženijih na svetskom tržištu, što jasno potvrđuju i poslednja istraživanja vezana za prodaju ovog brenda. Posebnu pažnju kupaca privlače mašine iz Inspiron familije, koje su se pokazale kao veoma dobro optimizovana rešenja, namenjena najrazličitijim potrošačkim grupama. Mi smo nedavno na test dobili jednu iz pomenute familije sa oznakom 531, koja je namenjena manje zahtevnim korisnicima i svima koji nemaju nekih preteranih grafičkih potreba. Računar je zasnovan na Athlon 64 X2 procesoru i koristi 1GB DDR2 radne memorije. Dolazi u prepoznatljivom Dell kućištu i napaja se iz izvora od 300 W. Optiku i čvrsti disk je potpisao Samsung, a periferiju sam proizvođač. Može li Dell Inspiron 531 više od zacrtanog i šta kupci ovog modela mogu da očekuju od njega…
Ambalaža, konfiguracija na testu
Dell je Inspiron 531 upakovao u klasičnu kartonsku ambalažu na kojoj dominiraju veliki logo proizvođača i par bitnih informacija o samom proizvodu. Po otvaranju kutije nalazimo računar, tastaturu, optički miš, kabl za napajanje, instalacioni disk i veći broj pratećih uputstva za povezivanje, instalaciju i korišćenje. Odmah moramo da napomenemo da je veliki broj pratećih uputstava jako loše urađen, što nas je pomalo iznenadilo, pogotovo što znamo da proizvođač kakav je Dell ništa na prepušta slučaju. Ipak, na osnovu toga se ne može suditi o performansama računara, mada smo gotovo sigurni da je proizvođač pomenuti deo mnogo bolje da odradi. Kada smo mašinu postavili na sto, prvo što se odmah dalo uočiti je vrhunska izrada svakog njenog spoljnjeg dela. Kućište jedinice je materijalizovano od aluminijumske legure, sa čije je prednje strane postavljenja plastična maska, koja je delimično otporna na udarce. Pošto je reč o jako malom kućištu, po njegovom otvaranju našli smo prostora za maksimalno tri 3.5” čvrsta drajva, što će biti sasvim dovoljno i za one korisnike koje žele da unaprede peformanse diskovskog podsistema.
Dell je kompletnu familiju Inspiron 531 računara bazirao na AMD-ovim Athlon 64 X2 procesorima, a konkretan model opremio proslavljenim 4000+ procesorom, koji se pokazao kao sasvim korektno rešenje u obavljanju svakodnevnevnih radnih zadataka. Posebno ističemo da ovaj model odlikuje jako dobra stabilnost, što kupce testiranog računara verovatno najviše i zanima. Radni takt njegovog jezgra je 2100 MHz (2.1 GHz) i manipuliše sa 512KB x 2 L2 keš memorije. Mašina dolazi sa 1GB DDR2 memorije, od kojih u startu gubite minimum 64MB jer “otpadaju” na grafički podsistem. Kada smo već god GPU akceleratora iz prethodne rečenice se može zaključiti da je reč o integrisanom rešenju u vidu GeForce 6150 SE čipa sa kojim smo već imali prilike da se bolje upoznamo i koji na žalost ne nudi neke preterane mogućnosti, što se najbolje dalo videti u radu sa malo zahtevnijim grafičkim aplikacijama. S druge strane, treba uzeti u obzir da ovo i nije PC projektovan za naprednije korisnike, već za potrošače koji tek ulaze u svet računarskih tehnologija. Ukoliko pak poželite bolju grafiku na ploči je izveden jedan PCIe x16 slot, koji uvek možete uposliti sa nekom od aktuelnih grafičkih kartica. Pored pomenutog na ploči se nalaze još jedan PCIe x1 i dva PCI podnožja. Skromno, ali sasvim dovoljno.
Dell već duži vremenski period ima tesnu saradnju sa Samsung-om, pa ne čudi što su i čvrsti i optički drajv potpisani od strane ovog giganta. Ugrađeni HDD je kapaciteta 250GB, dok je optička jednica klasičan 16x DVD+/-RW drajv. Optički uređaj je u radu nešto bučniji, što pomalo kvari već formiran utisak, ali ne previše, jer je ipak u biti Inspiron 531 veoma tiha mašina. Od ostalih delova jedinice izdvajamo modem i integrisani LAN (10/100) adapter. Uz Dell Inspiron 531 dolazi optički miš i klasična tastatura, koja je jako malih dimenzija i bez prisustva multimedijalnih tastera. Pošto je reč o skromnijoj konfiguracija ugrađeno je napajanje od 300 W, što je i više nego dovoljno za svakodnevni višečasovni rad. Održavanje mašine je krajnje jednostavno i svodi se na povremeno uklanjanje prašine sa njenih vidljivih delova i unutrašnjeg sklopa, a sve u cilju postizanja pune radne spreme i dužeg životnog veka odabranih komponenti.
Specifikacija
Proizvođač
Dell
Web strana proizvođača
Naziv proizvoda
Dell Inspiron 531
Procesor
AMD Athlon 64 X2 Dual-Core 4000+
Optički drajv
16x DVD+/-RW Drive
Memorija
1GB Dual Channel DDR2 SDRAM/667MHz- 2DIMMs
Hard disk
250GB3 Serial ATA Hard Drive (7200RPM)
Video kartica
NVIDIA GeForce 6150 SE (integrisani grafički čip)
Zvučna kartica
HDA 7.1 Dolby Digital
Modem
Internal V.92 PCI (Data, Fax)
Garancija
1 godina
Tastatura
Slovenian (QWERTZ) Dell Quietkey USB tastatura (crna)
Miš
Dell Opticall Mouse
Raspoloživi USB portovi
10 (8 eksterna + 2 interna)
PCI
2 slot
PCIe x1
1 slot
PCIe x16
1 slot
LAN
Integrisan 10/100 adapter
Raspoloživa memorisjka podnožja
četiri
3.5” ležišta
3
5.25” ležišta
2
Kućište
Dell
Izvor
300 W
Dimenzije (Š x V x D)
36.2 x 17 x 43.5 cm
Garancija
1 godina
Preporučena maloprodajna cena sa PDV-om
260 eura
Preporučena maloprodajna cena bez PDV-a
239.2 eura
Sadržaj pakovanja
Dell Računar, Dell tastatura, Dell optički miš, uputstva za povezivanje, disk sa drajverima i softverom, originalna garancija i brošura o mašini
Korisna adresa
Pod mikroskopom
Pre nego krenemo sa konkretnim testovima na trenutak ćemo zastati i još jednom zaviriti u karakteristike ključnih komponenti, ovoga puta softverskim (sintetičkim) putem. Kao što smo već rekli testirana konfiguracija koristi AMD-ov 64 X2 procesor – konkretno model 4000+ sa kojim smo već imali prilike da se bolje upoznamo, međutim nije na odmet još jednom se podsetiti njegove arhitekture i mogućnosti koje potencijalni kupac, a samim tim i vlasnik ove konfiguracije može očekivati. U tome će nam kao i obično pomoći CPU-Z. Evo šta kaže pomenuti programčić.
O mogućnostima koje nudi grafički podsistem, najbolje nam govori aplikacija GPU-Z. Iako je reč o integrisanom grafičkom rešenju (podsećamo da je reč o GeForce 6150 SE grafičkom akceleratoru), koje ne donosi neke preterane performanse, smatramo da je ipak korisno zagrebati ispod površine i možda saznati koju informaciju više.
Rezultati testova
Mašina nam je na test stigla sa instaliranim Windows Vista Home Premium operativnim sistemom (iako se on ne isporučuje u paketu), pa ćemo prve i osnovne test podatke o performansama konfiguracije uzeti iz Vista performance information tool-a. Iz tabele se jasno može videti da je ovo mašina jako skromnih performansi i pre svega je namenjena korisnicima koji tek ulaze u svet računarkih tehnologija i svim manje zahtevnim potrošačima.
Windows Vista performance information
Processor (Calculations per second)
4.8
Memory (RAM) (Memory operations per second)
4.5
Graphics (Desktop performance for Windows Aero)
3.0
Gaming graphics (3D business and gaming graphics performance
3.0
Primary hard disk (Disk data transfer rate)
5.7
Base score
3.0
Vista je rekla svoj deo priče, pa zbog poprilično lošeg skora vezanog za grafiku i nedovoljne stabilnosti u radu, donosimo odluku da instaliramo Windows XP SP2 i da sa njim nastavimo testiranje. Tako smo i uradili, mada smo imali malo poteškoća oko prikupljanja drajvera na netu, jer oficijalna baza nije adekvatno ažurirana. Na svu sreću nekako smo došli do preko potrebne logistike. Seriju testova otvaraju bench programi 3Dmark 05 i 3Dmark 06, koji samo potkrepljuju naše navode izvedene u toku teksta, a vezano za ciljnu grupu kojoj je konfiguracija namenjena.
3Dmark 05
3DMark 05 (1024 x 768)
Score
3151
CPU
3724
3DMark 05 (1280 x 1024)
Score
2928
CPU
3502
3Dmark 06
3DMark 06 (1024 x 768)
Score
2415
CPU
3012
3DMark 06 (1280 x 1024)
Score
2131
CPU
2548
SiSoft Sandra je još jedan sjajan bench program, koji sa veoma velikom preciznošću pruža sve bitne informacije o mašini i ujedno pokazuje koji su njeni krajnji dometi. Mi smo se i ovoga puta odlučili za verziju 2007…
SiSoft Sandra 2007
CPU (Dhrystone ALU / Whetstone iSSE3)
12572 / 12543
Multimedia (Integer / Floating Point)
39862 / 43903
Memory (Int / FP)
5353 / 5518
Preformanse čvrstog diska najbolje slika HD Tach 3 softver, pa smo njemu ponovo dali prednost. Kao što se iz priloženog može videti dobijeni rezultati su veoma dobri, što je donekle podiglo performanse celog sistema (ove mislimo na rad sa svakodnevnim aplikacijama tipa programa iz Office paketa i sl), ali ne u toj meri da sada možemo reći kako je Dell Inspirom 531 za par lestvica ispred od sličnih rešenja koje nudi konkurencija.
HD Tach 3
Random Access
19,3 ms
Average Read
65,42 MB/s
Burst Speed
235,3 MB/s
Ostali bench programi…
Cinebench R10
Rendering (1 CPU)
1678
Rendering (x CPU)
3235
OpenGL
78
Lightsmark 2007 (1.20)
Average FPS (1280 x 1024)
–
WinRAR 3.71 beta 1
Benchmark
316 KB/s
Zaključak
Dizajner konfiguracije je npr. mogao da inicira neki jeftiniji GF 7300GT akcelerator, što bi sigurno koliko-toliko uticalo pozitivnije na potencijalne potrošače i svakako omogućilo daleko komforniji rad. Ipak, šta je tu je, a realno gledano za preporučenu maloprodajnu cenu više se i ne može očekivati. Uostalom ako se javi potreba za nadogradnjom ostavljena je mogućnost dodavanje PCIe grafičke kartice, čime se rešava problem kavlitetnijeg i bržeg grafičkog okruženja. Tastatura i miš koji dolaze uz konfiguraciju potpisani su takođe od strane Dell-a i pripadaju srednjoj klasi, što je sasvim očekivano, shodno cenovnom rangu u kom se nalazi računar. Proizvođač preporučuje instalaciju Windows Vista Home Premium operativnog sistema, što takođe smatramo malo čudnim potezom, prvenstveno iz razloga lošijeg grafičkog podsistema (konkretno i isključivo vezano za model sa testa). Tokom testiranja pod pomenutim OS-om dešavalo se da konfiguracija blokira, čak i da dođe do zamrzavanje slike i odbijanja poslušnosti nekih naredbi. To je postalo naročito izraženo kod startovanja ozbiljnijih grafičkih aplikacija i na trenutke smo imali utisak kao da nešto nije uredu sa jedinicom. Međutim, takvih problema nije bilo kada smo Vistu zamenili XP-om, a što je najbitnije dobili smo daleko bržu i stabilniju konfiguraciju. Iz dobijenih rezultata to se najbolje vidi, pa ukoliko niste preveliki zaljubljenik u novi Microsoft operativni sistem, savetujemo instalaciju nekog od XP derivata. Dell Inspiron 531 u radu ne proizvodi visok stepen buke (izuzev optičkog drajva), čak šta više možemo reći da jedna od najtiših malih kućnih mašina koju smo imali na testu. Na kraju kada se sve sabere i oduzme možemo reći da je testirani model veoma dobra mašina, skromnih performansi, ali maksimalno stabilna, kojoj zbog svog pristojnijeg grafičkog rešenja više prija XP okruženje.
Za:
Male dimenzije
Kvalitet izrade
Stabilnost u radu (kada je instaliran XP)
Relativno tiha mašina
Cena
Protiv:
Integrisan grafički podsistem
Manjak informacija o proizvodu
Šturo i prilično loše napisano prateće uputstvo
Dell računar na test ustupila kompanija PiN Computers