Filip Majkić
Dell Studio Hybrid 140G
Stvari se i na domaćem tržištu polako menjaju kada su u pitanju najveći svetski brendovi i njihovi računari namenjeni kućnim, a ne samo poslovnim korisnicima. Ne tako davno, govorili smo o slaboj zastupljenosti najvećih imena, ili pak o njihovom plasiranju ili najjeftinijih ili specifično usmerenih (najčešće prema biznis kategoriji donje klase) računara. Stoga Dell Studio Hybrid ne možemo posmatrati u potpunosti van tog konteksta, odnosno moramo priznati da nas je njegovo pojavljivanje na našem tržištu ne tako dugo nakon svetske premijere neobično obradovalo. Istina, kod nas su i ranije postojala slična rešenja, ali se to završavalo uglavnom na pokušajima raznih kompanija da manje-više konvencionalne računare “smeste” u neko pakovanje prihvatljivo dnevnoj sobi ili nekom specifičnom vidu korišćenja. Ne tvrdimo da će Dell sigurno proći bolje, ali je činjenica da se razlika u klasi u odnosu na ubedljivu većinu onoga što se može naći u Srbiji vidi na prvi pogled. Na ovaj računar se u našim, lokalnim okvirima, van kojih ne možemo razmišljati, mora gledati na nešto drugačiji način u odnosu na to kako gledaju oni kojima je gro svetske ponude dostupan iz prostog razloga što ponuda nije toliko bogata. Na sličan način kao što Antonelo Žulijano Roberto i Almani Samori Moreira da Silva nisu najbolje što svetsko fudbalsko tržište može da ponudi, ali su u ovom trenutku za našu fudbalsku ligu Bog i Batina (koja je iz raja izašla, naravno)
U suštini, želimo reći da je Dell Studio Hybrid kompaktan računar, više nego dovoljno snažan u odnosu na svoje namene, izvanredno dizajnirana mašina koja se može podjednako koristiti i za multimediju i kao barebone PC i kao biznis mašina i kao kućna mašina. Osim za igranje, naravno. Odličan dizajn, dovoljno snage, štedljivost – to su osnovne odlike ovog malog računara. Za mnoge korisnike to će biti dobitna kombinacija. Ne, on neće biti isplativiji od računara koji možete sami sklopiti, niti će ga krasiti neki sjajan odnos uloženog novca i performansi koje se dobijaju. Čak se može reći da je skuplji od komparativnog notebook računara, koji pride stiže sa ekranom, dok u slučaju Dell Studio Hybrid desktopa ekran morate obezbediti sami. Ipak, ne sumnjamo da će ovakav računar steći puno simpatija i imati svoju publiku. Cenimo da se radu o najelegantnijem rešenju za vlasnike velikih LCD televizora, koji ne žele da se više petljaju sa većim brojem uređaja specifičnih namena. Prava sprava za pod/uz televizor. Što ne znači da nije upotrebljiv i u drugim situacijama, ali krenimo redom…
Hardver, specifikacija
Dell Studio Hybrid je klasičan predstavnik small form factor (SFF) računara. Kao takav, on pravi određeni kompromis između kompaktnosti i hardverske snage, sa ciljem omogućavanja nešto drugačijih vidova korišćenja u odnosu na “klasične” desktop računare. Računar je dostupan u raznim konfiguracijama. U konkretnom slučaju, domaći uvoznik se odlučio za model sa sufiksom 140G. On se praktično sastoji od komponenti karakterističnih za mobilne računare. Istina, rezultat svega toga neće biti neki ultra-tanak sistem, ali i ovakav kakav je, nama je izmamio uzdahe. Bazira se na Intelovoj platformi, sa Intel 965 Mobile čipsetom i Intel Core 2 Duo T5750 procesorom. CPU radi na 2.00 GHz, ima 667 MHz FSB i 2 MB L2 keš memorije. U praksi se ovaj CPU pokazuje sasvim dovoljnim za svakodnevnu upotrebu ili multimedijalne sadržaje, ne samo za “obične”, nezahtevne potrebe. RAM memorija, odnosno njena količina, svakako predstavlja najkontroverzniju stavku. Sistem se isporučuje samo sa 1 GB RAM memorije, što može biti problematično, naročito ukoliko imamo u vidu da Dell Studio Hybrid stiže sa Windows Vista Home Premium operativnim sistemom, koji je uvek gladan memorije.
Istina, memoriju je danas lako dokupiti, a kako računar podržava do 4 GB RAM-a (2 slota), uvek možete tražiti da se isporuči sa još memorije. Ipak, dokupljivanje radne memorije će svakako još malo podići cenu računara koga ionako ne krasi preterana isplativost, tako da to ostavlja ne baš najpovoljniji utisak. Ako planirate da ovaj uređaj koristite samo za puštanje videa na svom televizoru, ili nezahtevni browsing, bilo iz fotelje u dnevnoj sobi, bilo u nekoj drugoj situaciji, situacija nije strašna i to će se obavljati bez problema. Ali, šteta je što računar nije “out-of-the-box” univerzalno upotrebljiv, kao što bi mogao biti da je u njega stavljen makar još 1 GB memorije. Tada bismo bez problema mogli da ga okarakterišemo odličnim rešenjem za svakodnevnu primenu. Za grafiku je zadužen Intel GMA X3100 grafički čip, koji pozajmljuje 8-64 MB sistemske memorije za svoje potrebe. Radi se o rudimantarnom rešenju koje će dobro raditi dokle god nemate nekih većih ambicija. No, ovo jednostavno nije mašina za igranje, tako da je za nju bolje da poseduje štedljivo rešenje koje se ne greje, nego neki diskretni čip niže klase koji bi bio podjednako neefikasan u igranju, a značajno bi dodao na zagrevanje računara.
Specifikacija:
Dell Studio Hybrid 140 G
Procesor
Intel Core 2 Duo T5750 (2 GHz, 667 MHz FSB, 2 MB L2)
Čipset
Intel Mobile 965 Express
Grafika
Intel GMA X3100 Radeon HD 3400
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
Seagate Momentus 5400.5 ST9160310AS (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs, 8 MB keša)
Optički uređaj
TSSTcorp DVD+-RW TS-T633A
LAN
Realtek RTL8168C Gigabit Ethernet
Konekcije
5 x USB 2.0, DVI izlaz, Firewire, HDMI, Čitač kartica, LAN konektor
Audio
Realtek High Definition Audio
Operativni sistem
Windows Vista Home Premium
Softver
Adobe Reader, Dell Webcam, Dell Dock
Težina
2.1 kg
Dimenzije
210 x 195 x 71 mm
Cena
Garancija
12 meseci
Hard disk je 2.5-inčni i stiže iz kompanije Seagate. Radi se o disku koji se vrti na 5400 rpm, poseduje SATA interfejs i ima 8 MB keš memorije. Oni kojima ova količina prostora nije dovoljna mogu lako proširiti istu dodavanjem eksternog diska ili flash memorije, premda nam deluje da se radi o relativno dovoljnoj količini za osnovne primene. Računar poseduje pet USB 2.0 portova, DVD pisač slot-in tipa, Firewire konektor, kao i DVI i HDMI 1.2 izlaze. Ono što je, po našem mišljenju, šteta, jeste izostanak podrške za WiFi i Bluetooth. Uz računar se isporučuje Windows Vista Home Premium operativni sistem, sa par jedinstvenih aplikacija.
Pakovanje, dizajn
Dell Studio 140G dolazi u kartonskom pakovanju u kome se, pored računara, nalaze diskovi sa operativnim sistemom, aplikacijama i drajverima (naravno, sve to je već instalirano na PC), kablovi (strujni kabl sa ispravljačem od 65 W, kao i DVI-VGA razvodnik koji omogućava korisnicima da ukoliko poseduju ekran sa VGA priključkom mogu njega da koriste), nešto opširnije uputstvo za korišćenje računara i opis njegovih funkcija, kao i dodatna oprema u vidu tastature i miša, koji se nalaze u posebnoj kutiji. Tu je i maleno parče plastike koje služi objedinjavanju i povezivanju kablova. Konačno, u pakovanju ćete naći i postolje koje drži računar u uspravnom položaju. Obratite pažnju na ovu stavku i orijentišite se prema upravo ovako postavljenom računaru, pošto ćemo se u daljem toku teksta prilikom opisivanja uređaja koristiti upravo ovako postavljenim uređajem da bismo karakterisali njegove bočne strane, gornju, donju, prednju stranu i tako dalje. Tvrdo postolje je izrađeno od metala (sa jednim plastičnim delom) i omogućava dva vida postavljanja računara – uspravno i horizontalno. Ovo drugo možete i bez postolja, ali za slučaj da želite da ga odvojite od podloge možete razdvojiti postolje na dva dela i postaviti ih na suprotnim krajevima. Ovaj metod ima prednosti i zbog cirkulacije vazduha oko uređaja i izbegavanja zagrevanja podloge na kojoj se računar nalazi.
Dell Studio Hybrid stiže u obojenoj poluprovidnoj oblozi od savitljive plastike. Model koji smo mi dobili je stigao sa plastikom crvene boje. Ona se može ukloniti odvrtanjem šrafa koji se nalazi na donjoj strani računara (podsetimo, orijentišemo se prema poziciji u kojoj se računar drži uspravno, sa tasterom za paljenje na gornjem delu prednje strane), između dva ležišta za držač. Posle uklanjanja tog šrafa, Studio Hybrid se može jednostavno izvući i tada se shvata koliko su male dimenzije računara, imajući u vidu da je plastična obloga duža od njega. Ona istovremeno služi i kao zaštita u mehaničkom smislu (kakva takva), ali i – daleko značajnije za svakodnevno korišćenje – kao prepreka nanošenja minimalnih oštećenja ili prljanja, grebanjem ili hvatanjem prljavim ili masnim rukama, najčešće potpuno nesvesno. Treba reći da je moguće dokupiti ove plastične obloge i u drugim bojama.
Studio Hybrid 140G pokazuje svoje pravo lice kada se izvuče iz obloge. Poseduje plastično, translucentno kućište zaobljenih ivica (odnosno, zaobljene gornje i donje strane). Dok je gornji deo uniforman, na donjem ćete pronaći dva otvora za postolje, te otvor za šraf, kao i standardnu sveprisutnu nalepnicu na računarima sa originalnim Windows operativnim sistemima. Na bokovima se nalazi veliki simboli kompanije Dell sa zakrivljenim slovom „e“, koji dopadljivo svetle (belo pozadinsko osvetljenje) kada računar radi. Prednja i zadnja strana su ono gde se sve „odigrava“. Prednja strana je obojena u crno i poseduje više priključaka. Uz desni bok su smešteni čitač memorijskih kartica, dva USB 2.0 porta i priključak za slušalice. Sa druge strane, pri levom boku je smešten slot-in DVD pisač, koji je vrlo diskretan, imajući u vidu da je uklopljen u reljefna udubljenja koja idu uz bokove prednje strane, baš kao i pomenuti portovi. Prvi vrhu je smešten taster za paljenje računara. Ispod njega se nalaze indikatori rada hard diska, kao i taster za izbacivanje dvd-ova, ali ih nećete videti dok se ne uključi računar i ne zasijaju (ponovo belo osvetljenje), imajući u vidu da su integrisani u pozadinu i da su osetljivi na dodir. Dodajmo i da će indikator rada različitim bojama i treptanjem signalizirati ukoliko postoje problemi, na primer sa pločom ili napajanjem. Zadnji deo, kao što se to moglo i očekivati, poseduje najviše priključaka. Iznad otvora za hlađenje je smešten taster za sinhronizaciju sa tastaturom i mišem, koji su takođe deo paketa. Ispod se nalaze konektor za napajanje, Kensington lock, LAN i audio priključci (uključujući i S/PDIF), FireWire i USB konektori (jedan mini-FireWire i tri USB 2.0). Od video priključaka zatičemo HDMI 1.2 i DVI. Ponovićemo da se upotrebom odgovarajućeg adaptera koji se isporučuje uz računar može koristiti i displej koji podržava samo VGA standard.
Ostaje nam da se ovde još osvrnemo na tastaturu i miša, koji se takođe dobijaju u paketu. Tastatura i miš su brendirani kao Dell proizvodi. Ipak, u mišu smo smesta prepoznali osnovu identičnu onoj viđenoj kod Logitech LX5 bežičnog miša. Ne treba brkati, ne radi se o istim miševima, tj. njihova funkcionalnost je drugačija. Iako se i dalje radi o miševima istog oblika sa tri tastera, Dell varijanta je nešto drugačija. Iako točkić miša ne poseduje sidescroll, i iako se radi o naizgled istim miševima sa tri tastera, Dell miš ne traži prisustvo glomazne baze i ima drastično veći domet. Nažalost, ne znamo koliki je tačan domet, ali znamo da smo sa ulaznih vrata baratali tastaturom i mišem bez ikakvih problema, a od vrata do televizora ima tačno 9 metara. Drugim rečima, po tom pitanju nećete imati nikakvih problema. Tastatura je tanka, sa plitkim hodom tastera, kakve su danas u trendu. Crne je boje i poseduje integrisani naslon za dlanove. Bežična tastatura raspolaže numeričkim delom, kao i većim brojem dodatnih tastera (četiri tastera za pozivanje aplikacija u gornjem levom i šest tipičnih multimedijalnih tastera za kontrolu reprodukcije u gornjem desnom uglu). Pri desnoj strani, između multimedijalnih tastera, je smešten i analogni točkić čijim obrtanjem u jednu ili drugu stranu vršite modifikaciju jačine zvuka. U principu, tastaturi se nema mnogo šta zameriti, osim možda kvaliteta upotrebljenih materijala – nemojte nas pogrešno shvatiti, ništa ne krcka niti pravi probleme kada je sama izrada u pitanju, sa te strane je sve odlično, ali se pod rukom ili pod blagim „lupkanjem“ odaje jeftinija plastika. Ipak, ova dva periferijska uređaja ispunjavaju svoju svrhu. Radi se o bežičnim spravama koje idu uz računar i koje dopunjuju njegovu funkcionalnost. Naše mišljenje je da su sasvim dovoljni za osnovne primene, a vama uvek ostaje mogućnost korišćenja nekih drugih periferija. Ako vam trebaju bežične periferije za kontrolisanje računara podno televizora, bez obzira da li želite da puštate razne fajlove ili idete na internet iz dnevne sobe, priložene sprave sasvim ispunjavaju te potrebe bez ikakvih problema, posebno pošto imaju odličan domet i nemaju nikakvih problema oko prekidanja signala i sličnih stvari, što je naročito bitno ako računar „zavučete“ u neku pregradu ili iza druge naprave – recimo, televizora.
Utisci
Kao što smo konstatovali u uvodu, zaista je šteta što model koji smo dobili na test ne poseduje više memorije, jer bi onda bio upotrebljiviji i kao mašina za svakodnevni rad u ozbiljnijim aplikacijama. Ipak, kako je reč o klasičnom primerku računara za dnevnu sobu, mi smo ga tako i koristili, stavivši ga ispod Sony Bravia LCD televizora. Računar smo povezivali i na VGA (preko DVI to VGA adaptera) i na HDMI priključak. Prijatno smo se iznenadili što je preko HDMI-ja nakon sitnijih podešavanja moguće prenositi i sliku i zvuk – naravno, to tako radi u teoriji, ali je popriličan broj proizvođača određenih računara ovo zanemario i implementirao rešenja koja služe samo za prenos slike. Već smo pomenuli da računar stiže sa Vistom u 32-bitnom izdanju i sa poslednjim Service Pack-om. Windows Experience Index daje rezultat od 3.5, po segmentima 4.9 za CPU, 4.5 za RAM, po 3.5 za grafiku i 3D grafiku, kao i 5.4 za hard disk. Implementacija Dock-a koji je vezan za gornju ivicu ekrana se pokazuje vrlo korisnom posebno u slučaju korišćenja velikog ekrana i sedenja u dnevnoj sobi, gde velike ikonice dolaze do punog izražaja. U suštini, tada se otvara mogućnost korišćenja svega što možete koristiti zahvaljujući Windows operativnom sistemu, a u konkretnom slučaju dolaze do izražaja jedna prednost i jedna mana. Naime, korišćenje računara u dnevnoj sobi će korisniku omogućiti da sa lakoćom manipuliše fajlovima, ne misli o bilo kakvim problemima sa kompatibilnošću i jednostavno koristi sve mogućnosti uređaja u punoj meri, za razliku od raznih streamera i sličnih naprava, koje iako sasvim korektno obavljaju to što rade, uglavnom imaju ulogu koja se završava na nekim specifičnim funkcijama. Međutim, prava je šteta što uređaj ne raspolaže podrškom za Wi-Fi, iz sasvim očiglednih razloga.
Kulturom rada smo zadovoljni. Kažemo zadovoljni, ne i oduševljeni, premda je u suštini retka situacija u kojoj bi ovako mali računar mogao da nas apsolutno zadovolji u ovom segmentu. Zagrevanje postoji i prenosi se na plastično kućište računara, čineći ga toplim. Naravno, određeni stepen zagrevanja se ne može izbeći čak ni sa mobilnim čipovima prilagođenim radu u uslovima niske potrošnje. Kuler se čuje – donekle. Naime, ukoliko prinesete uvo računaru, jasno ćete čuti kuler, ali njegovo brujanje nije toliko da bi zasmetalo u iole većoj meri. Jednstavno, kuler je po pitanju buke sasvim korektan. Sa druge strane, velike su šanse da ga uopšte nećete čuti u situaciji kada ga držite u dnevnoj sobi, usled odstojanja do računara, ili njegovog položaja, zavučenosti i slično. U praksi, nakon testova, temperatura procesora dostigne oko 53 stepena, unutrašnjosti kućišta oko 35, a hard diska oko 37-38 stepeni. Puštali smo 1080p video sadržaje u raznim formatima i nismo imali problema prilikom reprodukcije.
Rezultati testova
Dell Studio Hybrid 140G
PCMark 05
Score
3866
CPU
4096
Memory
3493
GPU
1736
HDD
3677
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
624/3690
NuclearMC
6033
3Dmark06
3Dmark score
529
CPU score
1555
wPrime v 1.63
32M (speed test)
42.835 sec
1024M (stability test)
1292.375 sec
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
18288/12885
Multimedia
110493/59999
Memory Bandwidth
3431/3469
Memory Latency
118 ns, 60.80
Multicore Efficiency
5333 MB/s, 47 ns
Cache & Memory
14890 MB/s, 36.10 ns
HDDDrive Index
48 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
50.2 MB/s
Access Time
24.6 ms
Burst Rate
69.7 MB/s
CPU Usage
9.6%
Rezime
Dell Studio Hybrid toplo preporučujemo, iako smo vrlo dobro svesni da naše tržište, koje dokazano guta samo najjeftinije stvari, teško da će toplo dočekati ovakvu stvarčicu. Tim pre što smo dobili uveravanja od uvoznika da se sprema nova “tura” koja će posedovati duplo veću količinu memorije i veći hard disk, a i izostanak podrške za Wi-Fi se lako može nadoknaditi kupovinom odgovarajućeg uređaja, tako da vas molimo da zamerke iz stavke “nedostaci” na dnu ovog teksta na ove karakteristike shvatite uslovno, kao zamerku na konkretan model, a ne na celu seriju. Jednostavno rečeno, radi se o idealnom računaru za dnevnu sobu, koji je vrlo upotrebljiv i za svakodnevni rad. On jedino nije – za igranje. No, kako naši korisnici polako hvataju korak sa tendencijama koje vladaju u svetu i sve veći broj njih bržim ili sporijim tempom pretvara svoj dom u nešto što sa jedne ili druge strane prilazi konceptu „Digitalnog doma“ o kome nam već toliko govore velike kompanije, te sve veći broj njih raspolaže LCD televizorima, dužnost nam je da konstatujemo da je Dell Studio Hybrid vrlo pogodna i upotrebljiva spravica koja će olakšati mnoge dileme i pojednostaviti korišćenje i navikavanje na mogućnosti koje donose PC računari kada je kućna multimedija u pitanju.
Možete ga koristiti i kao radnu mašinu bez ikakvih problema – naravno, uz određene limite koji se nameću. Ne želimo ga porediti sa mašinama drugih tipova, jer je ovo jednostavno klasa za sebe. Ili ćete ga odbaciti u startu ili ćete ga zavoleti. Nešto nam govori da će se, ukoliko korisnik bude želeo da da makar kakvu-takvu šansu, desiti ovo drugo. Odličan dizajn, u najmanju ruku, jeste nešto što ga izdvaja iz ostatka ponude i zato zasluženo dobija odgovarajuću nagradu. Na našem tržištu pojava ovakvih računara je specifična i dobrodošla jer odstupa od proseka što moramo i želimo pozdraviti. Ono što je sasvim sigurno jeste da se radi o verovatno ponajboljoj gotovoj mašini ovog tipa koju možete naći. Stoga vam preporučujemo Dell Studio Hybrid kao odlično rešenje za vašu dnevnu sobu.
Prednosti:
– Dizajn
– Generalni utisak o radu
– Idealan za dnevnu sobu
– HDMI
Nedostaci:
– Odnos cene i performansi nije baš najbolji
– Samo 1 GB memorije
– Bez podrške za WiFi ili Bluetooth
Dell Studio Hybrid 140G – Benchmark Advanced Design Award
Računar na test ustupio DirectLink.