Delimir Tasić
Desk BTX računar
Svojevremeno, kada je promovisan ATX standard, koji je zamenio tada rasprostranjeni AT tip matičnih ploča i kućišta, prednosti koje je on doneo bile su velike. Samim tim i prelazak na novi standard protekao je relativno brzo, sa omasovljenjem Pentium procesora i napuštanjem 486-ica, skoro svi računari prešli su na ATX specifikaciju. Ipak, situacija sa BTX-om nije bila takva. Intel koji obično definiše standarde u PC industriji i navodi celu industriju da se okrene novim tehnologijama (npr. PCI Express, SATA itd…) promovisao je BTX kao rešenje za sve nepovoljnije termalne karakteristike novih mikroprocesora. Ipak, takva ideja izgleda da i nije naišla na najtopliji prijem OEM proizvođača, pa je masovna implementacija novog standarda odložena. Kako je Intel najavio potpunu tranziciju na „performance per watt“ filosofiju, postavlja se pitanje hoće li BTX zaista biti toliko neophodan. Moramo napomenuti, da smo ovom prilikom imali idealan procesor za proveru mogućnosti BTX standarda: Intel Pentium D 830 zasnovan na Smithfield jezgru ume dosta da se ugreje. Ipak, sistem hlađenja procesora koji je implementiran u slučaju BTX standarda zaista funkcioniše, ali o tome više kasnije.
Tipičan raspored komponenti na BTX matičnoj ploči
Prelazak na BTX standard zahteva promenu matične ploče i kućišta, dok staro napajanje, ukoliko je izrađeno u skladu sa ATX 2.0 specifikacijom ne mora da ide iz kućišta. Zanimljivo je da je ATX 2.0 standard upravo i bio predviđen da debituje na BTX pločama, a ATX 2.0 standard se pojavio kao prelazno rešenje. Pored ploče i kućišta, prilikom izbora procesora treba obratiti pažnju na BOX pakovanje, jer Intel ima specijalnu liniju procesora namenjenu BTX računarima. Sami procesori se, naravno, međusobno ne razlikuju, ali ono što je bitno, jeste da je u slučaju BTX pakovanja, kuler potpuno drugačiji u odnosu na klasičan LGA775 box kuler. Kod BTX box kulera predviđeno je da se heatsink hladi tako što veliki ventilator duva kroz rebra praveći na taj način vazdušni tunel, jer je ceo hladnjak oklopljen plastikom. Prednost ovakvog sistema, je što kuler može da uvlači vazduh sa prednje strane kućišta, ali to zahteva i redizajn cele matične ploče. Kao što se sa slika vidi LGA775 ležište je u slučaju BTX matične ploče smešteno na poziciju gde se kod „starih dobrih“ ATX ploča nalazi memorija. Ležišta za memoriju su u slučaju BTX matičnih ploča smeštena iznad procesorkog ležišta što smo već imali prilike da vidimo kod pojedinih socket 939 ploča. Na taj način hladan vazduh se uvlači sa prednje strane kućišta, prelazi preko hladnjaka na procesoru i izbacuje se sa zadnje strane kućišta. Teoretski, ovakvo rešenje ne utiče negativno na temperaturu samog kućišta, pa će i ostale komponente (grafička kartica i hard diskovi su najkritičniji) biti bolje hlađeni. Da bi „ BTX vazdušni tunel“ bilo moguće formirati, potrebno je da pored specijalnog BTX kulera, proizvođač kućišta isporuči i poseban termalni modul („ fan duct “) koji povezuje sam kuler sa prednjom stranom kućišta. U slučaju CoolerMaster Stacker 820/830 kućišta, taj termalni modul je zaista impozantnih dimenzija…
Kao i u slučaju ATX standarda biće dostupno nekoliko različitih tipova BTX matičnih ploča namenjenih kućištima različitih dimenzija…
PicoBTX – 20.32 cm x 26.67 cm
MicroBTX – 26.41 cm x 26.67 cm
BTX – 32.51 cm x 26.67 cm
PicoBTX kućišta će imati na sebi jedan 3.5“ i jedan 5.25“ slot za uređaje. MicroBTX će, kao i MicroATX, globalno posmatrano, biti najpopularniji. Kućišta namenjena MicroBTX pločama imaće na sebi minimalno tri 3.5“ i još toliko 5.25“ slotova za uređaje. Naravno, većina 3.5“ slotova neće imati izlaz na prednju masku kućišta, već će se koristiti za montažu hard diskova. Entuzijastima najzanimljivije BTX matične ploče su one punog formata i one će na sebi imati maksimalno sedam PCI/PCIEx slotova za proširenja.
Šema protoka vazduha u slučaju BTX sistema
Pored vidljivih promena, BTX standard propisuje i povećani razmak između same matične ploče i postolja na koji se ista montira. Povećani razmak dovešće do boljeg protoka vazduha i efikasnije termalne disipacije sa samog PCB-a matične ploče što će opet da utiče pozitivno na hlađenje i omogućiti postizanje konačnog cilja: još bržih i još tiših računara. Iako, deluje kao marketinška fraza, prilikom rada sa BTX računarom kompanije Desk uvideli smo da sva priča oko prednosti BTX tehnologije nije mrtvo slovo na papiru. Naime, procesor je sve vreme bio hlađen velikom ventilatorom koji se okreće brzinom od 850-1000 obrtaja u minuti! Ako imate u vidu da je Pentium D 830 jedan od „najtoplijih“ procesora koje smo u poslednje vreme imali prilike da testiramo, temperatura od 60-tak stepenu pod punim opterećenjem u zatvorenom kućištu sa kulerom čiji se ventilator okreće na spomenutom broju obrtaja deluje kao nemoguća misija… Dakle, velika prednost boljeg hlađenja u slučaju BTX kućišta ogledaće se u segmentu SFF računara gde je pametnije projektovan rashladni sistem od krucijalnog značaja. Proizvođači su se do sada dovijali na različite načine pokušavajući da obezbede efikasnije hlađenje u slučaju svojih SFF računara. Daljom afirmacijom BTX standarda neće više biti potrebe za skupim dizajnom i specijalnim rashladnim rešenjima ni u ovom segmentu.
Računar na testu
Kvalitetno Cooler Master Stacker 820 kućište kompatibilno je i sa BTX standardom
Konfiguracija koju smo ovom prilikom dobili iz Desk-a, spada u red jačih računara koje smo u poslednje vreme imali prilike da testriamo. Svi Desk-ovi računari stižu sa dvogodišnjom garancijom u slučaju da se kupac odluči za legalan operativni sistem (u suprotnom, tj. ako kupite računar bez operativnog sistema, trajanje garantnog roka je godinu dana). Računar je stigao sa instaliranim legalnim F-Secure 2006 antivirusnim softverom i vaučerom sa 10% popusta za jednu kupovinu robe u Desk-u koji ima neograničen rok trajanja. Servisna podrška podrazumeva između ostalog i kupon za jednu besplatnu servisnu intervenciju u segmentu usluga koje se inače naplaćuju i ne ulaze u garanciju, a koje podrazumevaju čišćenje računara od virusa i slične usluge održavanja operativnog sistema ili čak i servisne intervencije van garantnog roka. Besplatna isporuka na kućnu adresu, kao i besplatni Internet sati se podrazumevaju. Računare je moguće kupiti i putem kredita na 12-24 mesečnih rata, a dobra stvar je što se sve stvari vezane za kredit završavaju u samom Desk-u. Računar koji vam ovom prilikom prikazujemo je u fazi prototipa, pa neće biti dostupan tržištu još neko vreme, ali predstavlja dobru demonstraciju BTX tehnologije.
Intel D945GCZL matična ploča sa BTX rasporedom komponenti
Nedostatak BTX matičnih ploča nezavisnih proizvođača naveo je kompaniju Desk da se u potpunosti odluči za Intel rešenja kada je izbor komponenti u pitanju. Tako je za matičnu ploču izabrana Intel D945GCZL koja ima na sebi Intel i945G čipset, dakle sa Integrisanim GMA950 grafičkim jezgrom. Ipak, pre nego što razočarani zatvorite vaš browser primite k' znanju informaciju da je u PCI Express x16 slot postavljena ASUS EN6600 pasivno hlađena grafička kartica. Istini za volju spomenuta grafička kartica ne spada u sam vrh ponude, ali postoji mogućnost dogovora oko nadogradnje i isporuke računara sa jačim komponentama.
Ako razloga za zamenu grafičke kartice eventualno može biti to se ne može reći za moćni Intel Pentium D 830 procesor radnog takta 3 GHz. Poznato je da su Pentium D procesori bez obzira na tip jezgra (Smithfield ili Presler) dobri overklokeri, ali je isto tako poznato da Intel-ove matične ploče ne omogućavaju overklok. Dakle, ukoliko vam je overklok na umu, ovakvim izborom komponenti ostaćete kratkih rukava, ali je uteha u tome da je procesor fabrički već podešen na relativno visok radni takt i nudi solidan nivo performansi. BIOS Intel D945GCZL matične ploče, iako nema mogućnosti podizanja napona sistemskih komponenti i podizanja takta FSB-a, ima sve ostale uobičajene mogućnosti, pa i više od toga.
Zanimljiva je mogućnost isključivanja jednog jezgra iz BIOS-a čime Pentium D transformišete u Pentium 4 bez HT tehnologije (Pentium D ne podržava HT). Omogućeno je podešavanje svih bitnih memorijskih parametara, a kako je u pitanju prototip računara sklopljen za potrebe prikaza BTX tehnologije i koji za sada nije namenjen krajnjim kupcima, ne zameramo previše izbor DDR2-533 memorije umesto DDR2-667 modula.
Kako na našem tržištu nije moguće naći BTX kućišta, iskorišćena je mogućnost Stacker 820 da se „transformiše“ u kućište po BTX standardu. O CoolerMaster Stacker kućištu nećemo trošiti reči: u pitanju je sigurno jedno od najboljih kućišta za PC računare koje se može nabaviti u slobodnoj prodaji. Zanimljivo je da se u slučaju BTX kućišta ne otvara (posmatrano sa prednje strane kućište) leva bočna stranica, već desna. To povlači sa sobom i obrnuti raspored komponenti na I/O panelu kućišta koji se nalazi sa zadnje strane. Tako su PS/2 portovi smešteni na dnu I/O panela.
Sama mašina spakovana je veoma pedantno, svi kablovi su uredno povezani i spojeni tako da ne prave previše gužve u kućištu što će se opet pozitivno odraziti na cirkulaciju vazduha i hlađenje sistemskih komponenti. Kako ugrađeno CoolerMaster napajanje od 450W ima na sebi dodatni ventilator koji uvlači vazduh iz kućišta, oko procesorkog ležišta kreira se veoma efikasan rashladni sistem. Naime, vazduh koji izlazi iz kulera prihvata spomenuti ventilator na napajanju, kao i dodatni ventilator na zadnjoj strani kućišta. Grafička kartica koja takođe disipira određenu količinu toplote uživa koristi od ovakvog rasporeda rashladnih komponenti. Naime, poznato je da topao vazduh ide naviše, pa će u ovom slučaju sva toplota koju disipira pasivni hladnjak sa ASUS GeForce 6600GT kartice biti izbačen izvan kućišta pomoću spomenutih ventilatora koji se nalaze na napajanju i zadnjoj strani kućišta. I hladnjak na čipsetu, koji se nalazi blizu procesorkog ležišta, uživa koristi od BTX rashladnog sistema, jer će vazduh koji se izbacuje iz kulera ići preko pasivnog hladnjaka na čipsetu dodatno povećavajući protok vazduha preko rebara ovog hladnjaka i time snižavajući temperaturu ove takođe vitalne komponente modernih računara.
Kontrola obrtaja ventilatora isključena
Kontrola obrtaja ventilatora uključena
Ipak, ono što je najznačajnije, po našem skromnom mišljenju, svakako je nizak nivo buke koji Desk BTX računar generiše tokom rada. Naime, kuler čiji ventilator čak i kada smo procesor prilično opteretili uglavnom nije prelazio 1000 RPM uz pasivno hlađenu grafičku karticu zaista ne dovode do kreiranja bilo kakve značajnije buke. Čak i kada bi se kuler na procesoru zavrteo iznad uobičajene brzine buka koju on stvara jako je niska. Da bismo probali kako kuler radi kada je brzina obrtaja ventilatora maksimalna (tj. oko 2400 RPM) isključili smo iz BIOS-a matične ploče mogućnost kontrole broja obrtaja u zavisnosti od temperature procesora. Kuler je tada počeo da generiše određeni nivo buke, ali ukoliko kućište držite na podu ispod stola (a Stacker je veliko kućište koje je idealno za takav položaj) onda ni taj nivo buke neće biti problem. Sve u svemu, računar koji su nam ovom prilikom isporučili iz kompanije Desk može se mirne duše okarakterisati kao nečujan, a to posebno dobija na značaju, ako se ima u vidu da se u njemu nalazi „zver“ zvana Pentium D 830…
Specifikacija
Kao što ste i navikli i ovom prilikom ćemo vam predstaviti specifikaciju testiranog računara u preglednoj tabeli. Opet, napominjemo da je ova specifikacija tu više kako bi se kombinovala sa dobijenim rezultatima testova i kako biste stekli bolji uvid u performanse, pošto testirani računar još uvek nije u redovnoj ponudi kompanije Desk…
Matična ploča
Intel D945GCZL
Čipset
Intel i945G (Intel® GMA950 onboard graphics subsystem)
Procesor
Intel Pentium D 830 (Smithfiled 90nm jezgro, 3 GHz, 2x 1 MB L2 keša)
Memorija
2x 512MB DDR2-533 Kingmax
Grafička kartica
ASUS EN6600 Silencer (nVidia GeForce 6600 GPU) – Pasivno hlađenje
FDD
3.5″/1.44 MB
Hard disk
Western Digital 160 GB (SATA, 7200 RPM, 8 MB keš memorije)
Opticki uredaj
Pioneer DVR-111D
Audio
Intel HD Audio 7.1 (Sigmatel 9223 audio codec)
Ethernet
Intel® Gigabit Ethernet Controller
Modem
Intel 536EP 56k V92
Kućište
CoolerMaster Stacker 820 BTX + CoolerMaster PSU 450W (ATX 2.0)
Softver
Windows XP Home Edition SP2 + F-Secure 2006 AV
Rezultati testova
Rezultati testiranja
SiSoft Sandra 2005 SR2
CPU Arithmetic Benchmark
16230/4312(7437)
Multimedia Benchmark
33707/39983
Memory Benchmark
4900/4895
Drives Benchmark (HDD test)
54 MB/s
PC Mark 05
CPU
4962
Memory
3850
Graphics
2282
Hard drive
5237
3D Mark 2001SE
1024x768x32 Hardware T&L
13166
3D Mark 03
Default
5308
CPU Score
838
3D Mark 05
Default
2067
CPU Score
5318
CineBench 9.5
Render Time
47 sec.
HDD Tach 3
Average Transfer
55 MB/s
Business Winstone
Score
21.2
Multimedia Test
3
Scenario 1
2.47
Scenario 2
2.41
Scenario 3
3.58
Doom III
Low Quality
96.0 fps
Far Cry
800×600 low quality
69.85 fps
Quake III
Fastest
414.8
AquaMark 3
Score
36277
CPU
8798
Graphics
4569
Rezime
Desk-ov PC računar koji smo ovom prilikom testirali predstalvlja jednu od najjačih konfiguracija sa kojom smo imali prilike bolje da se upoznamo. Velika baterija testova koju smo primenili ovom prilikom tu je da ilustruje zaista respektabilne performanse. Najzahtevniji korisnici imaće zamerki na ugrađeni grafički akcelerator, ali za njih stiže dobra vest u vidu najave novog modela Desk računara u koji će se, pored Pentium D procesora ugrađivati i GeForce 7800GT grafička kartica koje je trenutno najbolja kupovina za korisnike koji žele najbolji odnos performansi i uloženog novca.
BTX standard nas je prijatno iznenadio. Iako gledajući najave i prikaze na Internetu nismo bili previše oduševljeni, tek kada smo bolje zagledali raspored komponenti i uopšte uvideli efikasnost rashladnog sistema, spoznali smo koje sve prednosti donosi novi tip matičnih ploča i kućišta. Dobrom hlađenju svakako doprinosi i kvalitetno CoolerMaster Stacker 820 kućište koje ima termalni modul velikih dimenzija. Ipak, to je još jedan razlog da pohvalimo kompaniju Desk na dobrom izboru komponenti u slučaju BTX računara.
Ipak, preporuku ne možemo izreći i pored toga što je testirani računar na nas ostavio izuzetno povoljan utisak, iz prostog razloga što testirani model nije u redovnoj ponudi beogradskog Desk-a. Prema najavama, u cenovniku će se uskoro naći i BTX računar, a da li će on biti u ovom obliku i ove specifikacije još uvek se ne zna. Ipak, uskoro ćemo vam predstaviti još jedan računar, ali ovog puta iz redovne ponude kompanije Desk, pa ćemo tada biti u prilici da bolje ocenimo ponudu kompanije Desk po pitanju gotovih računara. Ako je ovom prilikom testirani BTX računar najava onoga što nas očekuje prilikom testiranja budućih Desk računara, onda smo sigurni da će pozitivnih kritika sa naše strane biti još više.
Računar na test ustupio Desk.