DESK H586 307g+
Većina pasioniranih igrača bi rekla da danas nije teško napraviti dobru game konfiguraciju, jer je izbor komponenti namenjenih pomenutoj grupaciji iz dana u dan sve bolji. Međutim, vrhunske gejmerske komponente su skupe i u najvećem broju slučajeva dostupne samo malom broju korisnika koji mogu sebi da priušte jedan takav luksuz. Sa druge strane imamo veliki broj potrošača koji žele odlično izbalansiranu igračku mašinu, po umerenoj ceni. Pošto smo svedoci da se na tržištu pojavljuje sve veći broj gejmerski nastrojenih konfiguracija, odlučili smo da testiramo jednu takvu, koja nam ovoga puta dolazi iz jedne poznate beogradske kompanije.
DESK H586 307g+ je moderna računarska konfiguracija, namenjena najzahtevnijim igračima, kojima je svaki frejm u igri bitan i koji nisu previše spremni na kompromise kada je kvalitet izbora komponenti u pitanju, a opet nisu ni spremni da izdvoje ogromne svote novca kako bi sebi priuštili najjači grafički akcelerator ili profi game ploču. Mašina koju smo mi testirali dolazi bez monitora, a opciono ju je moguće pazariti sa (od dizajnera) preporučenom (Logitech) periferijom. Srce konfiguracije čini Intel-ov Core2 Duo E8200 procesor kome je radni takt podešen na 2.66 GHz i koji se pokazao kao idealno rešenje upravo za igranje igrica. U kombinaciji sa 2 GB DDR2 radne memorije i GeForce 9600 GT grafičkom karticom, gotovo da ne postoji naslov koji sa lakoćom ne pokreće. Očekivano dolazi u vrhunskom kućištu i sa čvrstim diskom kapaciteta 320 GB. Pogledajmo šta nam konkretno donosi H586 307g+ mašina.
Ambalaža, spoljašnost i unutrašnjost
H586 307g+ dolazi u Cooler Master Centurion 5 kućištu, koje se pokazalo kao jako pouzdano rešenje za sklapanje vrhunskih gaming konfiguracija, pa se dizajner ove mašine odlučio da ne ekperimentiše previše po tom pitanju. Unutrašnjost kućišta je veoma dobro izvedena, pa je samim tim i ventilacija na zavidnom nivou, što se najbolje pokazalo u našoj test sobi, gde je spoljna temperatura oko 30 podeoka. Pri maksimalnom opterećenju konfiguracije unutrašnja temepratura sistema nije prelazila 25-27 stepeni, čemu je dodatno doprinosio i veliki 12 cm ventilator – pozicioniran na zadnjoj strani mašine. Centurion 5 je dobro organizovano kućište i njegova prostornost je dovoljna za smeštaj velikog broja optičkih i čvrstih drajvova, pa će ljubitelji većeg broja ovih komponenti u svom sistemu imati dovoljno mesta za svaku vrstu nadogradnje. Posebno će biti oduševljeni korisnici koji ne vole previše da petljaju šrafcigerom, jer se većina instalacija hardvera (uključujući i pomenute drajvove) svodi na princip umetanja i fiksiranja plastičnim držačima.
Ono što čini osnovu (da ne kažemo kičmu) jednog moćnog računara je svakako matična ploča, koja u konkretnom slučaju nije mogla biti bolja, pogotovo kada se testirana konfiguracija posmatra iz ugla cena/performanse. Reč je o Asus P5KC Green ploči baziranoj na Intel-ovom iP53 čipsetu, koji nudi više nego dobar potencijal za overkloking i samo unapređenje postojećeg sistema. Ploča na sebi ima dva PCI Express x16 Slot, što automatski otvara prostor za SLi ili CrossFire sistem. Pored pomenutog, tu su još tri standardna PCI i jedan PCI Express x1 slot. Oba čipseta na matičnoj se hlade malim pasivnim hladnjacima (izrađenim od čistog bakra), koji sasvim korektno odvode toplotu, čak i pri maksimalnom podizanju takta procesora. Primetićete da se na naponskom bloku nalazi još jedan manji bakarni hladnjak, koji je povezan cevčicom (takođe izrađenom od bakra) sa hladnjakom čipseta (takozvani Heat Pipe sistem), a sve u cilju postizanja što bolje disipacije. Pošto je reč o ploči koja podržava i DDR2 i DDR3 memoriju, proizvođač se odlučio da integriše čak šest podnožja i time otvori priličan prostor za manipulaciju istom. Oni kojima je DDR3 rešenje preskupo, ostaće na postojećim DDR2 modulima, dok će pasionirani igrači u najvećem broju slučajeva posegnuti za unapređenjem na brži standard. Uz mašinu dolazi 2 GB DDR 2 memorije potpisane od strane sve popularnijeg GEIL-a. Memorija je postavljena u dual channel mod i na svim našim testovima se pokazala izuzetnom. Veoma je bitno napomenuti da su moduli na taktu od 800 MHz i da su obloženi aluminijumskim listićima, a sve sa ciljem postizanja što boljih radnih rezultata. Ima odličan overkloking potencijal.
Asus P5KC Green podržava rad sa svim Intel Core2 procesorima uključujući i nadolazeće četvorojezgarne, koji će po svoj prilici uskoro preplaviti domaće tržište. Mašina sa testa je u prvobitnoj postavci dolazila sa Core2 Duo E6750 procesorom, ali je dizjaner ove mašine odlučio da potrošače sada obraduje još boljim rešenjem u vidu Core2 Duo E8200 procesora, čiji je radni takt deklarisan na 2.66 MHz. Na ploči ćete naći sve što će vam zatrebati za miran i udoban rad. Tu su osam SATA priključaka i jedan eSATA port izveden na I/O panelu, pa ukoliko poželite dobar eksterni sistem diskova, savetujemo da obavezno iskoristite prednosti pomenutog ulaza (samo da podsetimo da je transfer podataka za ovaj standard do 3 Gb/s). Kada smo već kod pomenutog panela, na njemu se mesta našlo za šest USB 2.0 porta i jedan IEEE 1394a. Za Ethernet konekciju zadužen je PCIe Gigabit LAN kontroler, koji Asus sve češće ugrađuje u svoje matične ploče, prvenstveno iz razloga što se pokazao kao jako pouzdano rešenje.
Po stranu sve dobre karakteristike ploče, mnogo radne memorije i odličan procesor, ako vam je čvrsti disk usko grlo sistema. Većina dizajnera mašina, ovo parče hardvera zapostavlja i gura u drugi plan, zaboravljajući da od njega dosta zavise radne performanse kompletne konfiguracije. Iz DESK-a su se odlučili za proveren WD Caviar HDD sa 16 MB keša na sebi i obrtajem ploča na 7200 rpm. Konkretno, radi se o modelu od 320 GB (WD3200AAK) sa kojim smo već imali prilike da se bolje upoznamo i koji je po karakteristikama u klasi 320-tica daleko najbolji izbor. U radu je veoma tih i vrlo brz, što je jako bitno kod igranja zahtevnijih igara i izvršavanja većeg broja naredbi u kraćem vremenskom intervalu. Kao optički drajv odabran je Pioneer-ov 215D DVD rezač, o kom ne treba previše trošiti reči, jer se radi o trenutno najboljem dostupnom DVD-RW drajvu na domaćem tržištu. Ljubitelje igrica (kojima je ova mašina i namenjena) najviše zanima izbor grafičkog akceleratora. DESK H586 307g+ je upravo konfiguracija osmišljenja da isprati najnovije game naslove, pa je sasvim logično da je izbor grafičkog posdsistema pao na XFX GeForce 9600 GT karticu, čiji je radni takt više nego odličnih 680 MHz. Ista na sebi ima 512 MB GDDR3 memorije i koristi 256-bitni memorijski interfejs. Na sebi ima Dual DVI-I izlaz i poseduje odličan overclocking potencijal.
Sistem pokreće Cooler Master-ov izvor izlazne snage 460W, što je sasvim dovoljno da izdrži apsolutno sve zahteve ozbiljnijeg korisnika ili pasioniranog igrača. Od perifernih uređaja tu su samo tastura i miš. Ni oko ovih stavki nije bilo previše razmišljanja, izabrana je Logitech-ova periferija, koja apsolutno slovi za najbolju, bar kada je reč o game uređajima. Tako će vas u paketu dočekati više nego sjajna G11 tastatura i odličan RX1000 miš. Takođe, ono što je jako bitno je i prateći softver. Uz mašinu dolazi Microsoft Windows Vista Home Premium operativni sistem, a za njegovu bezbednost brine se NOD32. Posebno nas je oduševila instalacija jako edukativne enciklopedije Encarta i to u najnovijoj verziji (2008). Održavanje konfiguracije je prilično jednostavno i svodi se na povremeno čišćenje i uklanjanje prljavštine sa spoljnih i unutrašnjih delova konfiguracije, gde bi ista mogla uzrokovati eventualnu nestabilnost sistema.
Specifikacija
Opšte karakteristike
Proizvođač
DESK
Web adresa proizvođača
Vrsta proizvoda
Desktop konfiguracija
Naziv proizvoda
H586 307g+
Cena bez periferija (sa PDV-om)
63.834,00 din
Cena sa periferijama (sa PDV-om)
70.458,00 din
Karakteristike procesora
Ugrađeni CPU
Intel Core2 Duo E8200
Radni takt procesora
2.66 GHz
Max. CPU Bus Clock Rate
1333 MHz
CPU Socket
Socket LGA775
Broj instaliranih procesora
1
L2 Cache Memorija
6 MB (2 x 3 MB)
L1 Cache Memorija
128 KB (2 x 64 KB)
Izrada
45 nm
Termalna snaga
65 W
Opseg radnog napona
0.85 – 1.3625 V
Podržane tehnologije
– Enhanced Intel Speedstep Technology
– Intel EM64T
– Intel Virtualization Technology
– Enhanced Halt State (C1E)
– Execute Disable Bit
– Intel Thermal Monitor 2
Karakteristike radne memorije
Tip memorije
DDR II SDRAM
Podnožje
DIMM 240-pin
Brzina memorije
800 MHz
Instalirana kol. memorije
2 GB
Max. podržana kol. DDR2 memorije
8 GB
Max. podržana kol. DDR3 memorije
4 GB
Broj raspoloživih slotova
4 + 2
Karakteristike memorijskog kontrolera
Vrsta kontrolera
Integrisan
Tip kontrolera
IDE/EIDE
RAID
IDE interfejs
Ultra ATA/133
RAID interfejs
Serial ATA II/300
Podržani RAID nivo
Level 0
Level 1
Karakteristike ugrađenog HDD drajva
Tip čvrstog diska
Standardan
Proizvođač
WD
Naziv proizvoda
Caviar WD3200AAK
Lokacija čvrstog diska
Interna
Interfejs ugrađenog HDD-a
Serial-ATA II-300
Broj ugrađenih diskova
1
Kapacitet ugrađenog diska
320 GB
Brzina rotacije ploča
7200 RPM
Karakteristike ugrađenog optičkog drajva
Tip optičkog drajva
DVD-RW
Proizvođač
Pioneer
Naziv proizvoda
215D
Lokacija optičkog drajva
Interna
Kontrolni panel
Stop/Eject taster
Karakteristike grafičkog adaptera
Video procesor
Nvidia GeForce 9600 GT
Proizvođač
XFX
Naziv proizvoda
XFX GF nVidia 9600GT 680MHz 512Mb DDR3 'XT edition'
Tip video memorije
Video Controller Memory
Ugrađena količina memorije
512 MB
Tip memorije
GDDR3
Radni takt
680 MHz
Shader Clock
1700 MHz
DirectX podrška
Microsoft DirectX 10 Shader Model 4.0
Podrška za nVidia SLI multi-GPU
Da
Softverska optimizacija video parametara
OpenGL 2.0
Ostale karakteristike
– nVidia Lumenex Engine
– nVidia nView Multi-Display tehnologija
– nVidia Quantum Effects – najnovija arhitektura šejding procesiranja omogućuje najkompleksnije vizuelne efekte, maksimalno rasterećujući CPU jedinicu
– nVidia ForceWare unificirana drajverska arhitektura (UDA) sa GigaThread tehnologijom – jezgro GPU podržava hiljade simultanih nezavisnih kanala obrade, obezbeđujući ekstremne performanse
– nVidia PureVideo – kombinacija video procesiranja visoke definicije i nVidia DVD softvera za dekodiranje koja rezultira neprevaziđenom jasnoćom slike glatkih tekstura i ivica, živopisnim koloritetom i preciznim skaliranjem video signala, koji pretvaraju Vaš računar u najnapredniji kućni bioskop
Karakteristike audio kontrolera
Audio procesor
Realtek ALC883
Audio izlazi
8 Channel Surround
Podržani audio standard
Intel HD Audio
Ulazni uređaji
Tastatura
Logitech G11
Miš
Logitech RX1000
Karakteristike mrežnog adaptera
LAN adapter
PCIe Gigabit LAN
Podržani protokoli
Gigabit Ethernet/Fast Ethernet/Ethernet
Raspoloživi slotovi
PCI Express x16 Slot
2
PCI Express x1 Slot
1
PCI Slot
3
I/Q Panel
PS/2 Interfejs
1
LAN Interfejs
1
Parallel Interfejs
0
Serial Interfejs
1
USB2.0 Interfejs
4
Audio Line-In Interfejs
1
Audio Line-Out Interfejs
1
Microphone-In Interfejs
1
IDE Interfejs
1
eSATA Interfejs
1
Softver
OS
Windows Vista Home Premium
Kućište
Proizvođač
Cooler Master
Naziv proizvoda
Centurion 5 B/SG
Izvor
Tip izvora
Cooler Master Power Supply
Naziv izvora
CM RS-460-PCAP
Snaga izvora
460 W
Dodaci
Prateći kablovi
– IDE Cable
– FDD Cable
– Serial ATA Cable
– Serial ATA Power Cable
– VGA Cable
– Power Cable
Ostala oprema
Modem
F/M 56K i Conexant Sweex M001
Antivirus softver
NOD32 Eset Win OEM
Edukativni softver
Encarta 2008 standard
Pod mikroskopom
Pre nego krenemo sa testiranjem mašine, na trenutak ćemo još jednom zaviriti u karakteristike odabranog procesora (ovoga puta softverski). O odabranom procesoru (Intel Core2 Duo E8200) se manje-više već sve zna, ali nije na odmet još jednom pogledati kojom količnom keš memorije pomenuti raspolaže i podsetiti se u kojoj je tehnologiji izrađen, kao i saznati još neke sitne detalje. U tome nam kao i obično pomaže CPU-Z. Pogledajmo šta kaže ovaj programčić.
Karakteristike ugrađenog grafičkog akceleratora detaljno ispituje aplikacija zvana GPU-Z, pa smo se i ovoga puta odlučili da je pozovemo u pomoć i prikupimo još malo informacija o GF 9600 GT procesoru, koji je za vrlo kratko vreme tržišnog života postao jedan od najprodavanijih nVidijinih akceleratora ikada. Šta se krije ispod haube ovog moćnog grafičkog procesora?
Rezultati testova
Početne, ujedno i osnovne test podatke o performansama sistema daje nam Vista performance information tool. Ako se malo bolje pogleda priložena tabela, jasno se može zaključiti da je konfiguracija prilično dobro izbalansirana što se tiče svih komponenti, tako da sa punim pravom očekujemo veoma dobre rezultate, prvenstveno iz razloga ujednačenosti u karakteristikama procesora, memorije i diska…
Windows Vista performance information
Processor (Calculations per second)
5.9
Memory (RAM) (Memory operations per second)
5.7
Graphics (Desktop performance for Windows Aero)
5.8
Gaming graphics (3D business and gaming graphics performance
5.8
Primary hard disk (Disk data transfer rate)
5.9
Base score
5.8
3Dmark 06 i njegovi test poligoni već duže vreme predstavljaju odličan pokazatelj mogućnosti celokupnog sistema. Dobijeni rezultati jasno govore da je ovo više nego moćna game konfiguracija, spremna da odgovori na apsolutno sve igračke izazove, što će se videti i iz nastavka testa.
3DMark 06
Total 3DMarks
10392
SM2.0
4153
HDR/SM3.0
4041
CPU
4282
Return to Proxycon
34.193
Firefly Forest
37.401
Canyon Flight
36.846
Deep Freeze
45.242
CPU1
1.224
CPU2
2.162
SiSoft Sandra dodatno potvrđuje naše visoko mišljenje o DESK H586 307g+ konfiguraciji. Za potrebe ovog testa odlučili smo se za verziju 2007 i evo šta ona tačno kaže.
SiSoft Sandra 2007
CPU (Dhrystone ALU / Whetstone iSSE3)
22405 / 15932
Memory (Int / FP)
7110 / 7105
Ostali bench programi…
Cinebench R10 (Processor/Graphics Performance)
Multi-CPU Render
5256
OpenGL Render
4502
Lightsmark 2007 (1.20)
Average FPS (1280 x 1024)
221.3
Average FPS (1920 x 1200)
165.3
A sada, rezultati iz igračkih testova…
Crysis (1920 x 1200 dpi sa uključenim 4 x AA, sva setovanja na mediumu)
Minimum FPS
9
Average FPS
15
Maximum FPS
38
Bioshock (1920 x 1200 dpi, sva setovanja na maksimalnim vrednostima)
Minimum FPS
25
Average FPS
38
Maximum FPS
66
Quake Wars (1920 x 1200 dpi, sva setovanja na maksimalnim vrednostima, uključen 2 x AA)
Minimum FPS
44
Average FPS
57
Maximum FPS
61
Dobijeni rezultati govore sami za sebe. Očito da je DESK H586 307g+ napredna game mašina, pre svega odlično optimizovana, koja će uspeti da zadovolji potrebe i najzahtevnijih igrača, te stoga od nas ima apsolutno svaku preporuku.
Rezime
DESK H586 307g+ je bez sumnje odlično osmišljena game mašina, koja svojim odličnim performansama može parirati i konfiguracijama vodećih svetskih proizvođača u ovoj oblasti. Sve komponete su maksimalno dobro izbalansirane, što je svakako neophodno kako bi se postigli što bolji rezultati i zadovoljio najširi krug potrošača. Mi smo posebno zadovoljni izborom matične ploče, procesora i grafičkog akceleratora, a naročito njihovim radom koji je jako dobro usklađen, što se najbolje pokazalo kod igranja zahtevnijih naslova. Za sve korisnike koji očekuju maksimalne rezultate savetujemo iniciranje još 2 GB radne memorije, čime bi se mašina dodatno ubrzala i na taj način u određenoj meri podigle performanse na još viši nivo. Ne treba zaboraviti da je za ovako dobre rezultate veoma zaslužno i kućište koje nudi prilično dobru provetrenost i odličan raspored komponenti unutar sistema.
Ni izbor operativnog sistema nije mogao biti bolji. Windows Vista Home Premium će svakako bez većih problema odgovoriti na sve vaše izazove, bilo da je reč o svakodevnom igranju ili korišćenju multimedije. Na sve to treba dodati i prateći softver koji nije bogat, ali će svakako dobro doći, pogotovo više nego odličan antivirusni paket (NOD32) i sjajna enciklopedija Encarta. Sve u svemu, ako želite brz, pouzdan, moćan i pre svega igrački nastrojen računar, onda je DESK H586 307g+ pravi izbor za vas. Sa naše strane iskrena preporuka.
Za:
Izbor komponenti
Odlične performanse
Operativni sistem
Solidan overclocking potencijal
Protiv:
Cena
Nedostatak pratećeg uputstva
Konfiguraciju za potrebe testa ustupila kompanija DESK