Marko Vezmar
DESK Ultimate Gaming System
Zahtevni korisnici, gde prvenstveno mislimo na strastvene igrače, više nego dobro su upoznati sa podacima koji govore šta koja hardverska komponenta može da ostvari. Sklopom adekvatnih komponenti moguće je napraviti jednu od najzahtevnijih konfiguracija današnjice, ali opet, ako i samo ako se odaberu one najbolje komponente. Intel kao trenutni lider u proizvodnji mikro procesora već duže vreme ima u ponudi četvorojezgarna rešenja koja iz dana u dan postaju sve više prisutna u vidu „uslova“ za najnovije igračke naslove. Entuzijasti – overklokeri posebno su upoznati sa overklok mogućnostima Intel „Core“ armije procesora a poslednja generacija sa G0 stepingom se pokazala kao najbolje rešenje.
Ipak, najvažniji faktor za dobijanje maksimalnog broja frejmova u nekom igračkom naslovu je osnova bazirana na što boljem grafičkom akceleratoru. NVIDIA kao najveći proizvođač grafičkih procesora, trenutno zauzima sam vrh ponude i to sve kroz kompatabilne G80 derivate grafičkih kartica. Naravno, kada se na to doda NVIDIA SLI tehnologija zasnovana na uparivanju dve ili više grafičkih kartica zarad što boljih gejmerskih performansi, onda je jasno o koliko ozbiljnom ujedno i velikom brendu je reč.
Overklok kao fenomen uslovljen je sa nekoliko bitnih faktora od kojih je najbitniji što „hladnija“ sredina pojedinih komponenti koje želimo da oveklokujemo. Da bi rashladili pojedine komponente veoma je važno stvoriti što bolju cirkulaciju vazduha u kućištu i obezbediti što bolja rashladna sredstva u vidu novih vazdušnih CPU kulera, VGA kulera itd. Cooler Master je zasigurno najveći i ujedno najbolji brend na domaćem tržištu, onaj koji ima u ponudi sva pomenuta rashladna rešenja. Veliki izbor vazdušnih hlađenja, kvalitetnih kućišta, kao i napajanja samo je jedan mali deo palete proizvoda koju ovaj veliki proizvođač ima u ponudi.
Cooler Master u saradnji sa NVIDIA-om, Intelom i domaćim distributerom, firmom Desk Computers,ovom prilikom sklopio je, može se reći jednu od najzahtevnijih gejmerskih konfiguracija današnjice. Time je Benchmarku još jedan put sa strane ovih partnera ukazano puno poverenje, i imali smo tu čast da prvi uradimo test ovog nesvakidašnjeg sklopa sastavljenog od komponenti koje čine sami vrh ponude.
Odabir komponenti za ultimativnu konfiguraciju
Kako smo i naveli, od velikog je značaja izbor komponenti za ovako zahtevnu konfiguraciju, koja ima zadatak da uz overklok omogući što bolje performanse i dostigne najviše domete. Razna neslaganja, i nekompatabilnosti određenih komponenti mogu da uslove nestabilnost, a naravno – i loš overkloking. DESK-ova ultimativna konfiguracija uzela je u obzir sa razlogom određene komponente kako bi svi problemi bili savladani i svaku ćemo ponaosob detaljno prokomentarisati.
Kućište
Za ovaj poduhvat Cooler Master je odabrao CM Stacker 830 NVIDIA Editon kućište koje zbog svoje aluminijumske konstrukcije teži samo 16 kilograma što je vrlo pohvalno ako se zna da su njegove dimenzije (W)250mmx(H)536mmx(D)638mm. Da bi se zadovoljile potrebe dobre provetrenosti kućišta, na prednju stranicu moguće je implementirati čak tri 12 cm ventilatora, od kojih je jedan fabrički prisutan. Tik uz levu mrežasto providnu stranicu zelene boje nalazi se panel sa četiri 12cm ventilatora koja su zadužena za hlađenje matične ploče i svih komponenti na njoj, celom svojom dužinom. Kada se na to doda da se na vrhu kućišta i tik uz napajanje može postaviti još po jedan 12cm ventilator, onda je jasno koliko je proizvođač obratio pažnju na što bolje cirkulisanje vazduha. Montiranje matične ploče je veoma jednostavno i izvodi se van kućišta uz pomoć specijalne fioke koja, kako se da zaključiti, uveliko olakšava pomenuti postupak.
CPU hlađenje
Za hlađenje procesora izabran je svima već poznat Gemini II koji predstavlja jedan od najboljih vazdušnih hladnjaka koji se mogu naći na našem tržištu. Materijali koji su korišćeni pri izradi ovog fenomenalnog hladnjaka su bakar i aluminijum, gde bakar služi za odvođenje toplote sa procesora, a putem toplotnih cevi aluminijumski listići posredstvom dva 12cm ventilatora odnose istu.
Napajanje
Veoma bitan faktor u konstituciji zahtevne konfiguracije namenjene okorelim igračima jeste i napajanje, koje ni u jednom trenutku ne sme da izneveri. Za potrebe ovog „monstruma“ Cooler Master je odabrao svoje Real Power Pro 1000W napajanje, koje ne spada u grupu modularnih napajanja. U jednu ruku ostajemo pomalo razočarani, jer poznato je da modularna napajanja koriste samo potreban broj kablova, što svakako omogućuje bolje cirkulisanje vazduha unutar kućišta a takođe smanjuje nepotrebnu “gužvu”.
Grafičke kartice
Da bi obezbedili maksimalne grafičke performanse u test mašini našle su se dve NVIDIA 8800 ULTRA grafičke kartice povezane u SLI multi GPU režim rada. Oba primerka potpisana su „direktno“ od strane kompanije NVIDIA, što je i bilo očekivati, obzirom da je ovaj proizvođač jednim delom i pokrovitelj naše test mašine.
Matična ploča
Izbor matične ploče pao je na ASUS-ov model P5N32-E SLI. Na ploči se nalazi NVIDIA 680i SLI čipset, što je dovoljan preduslov za ostvarenje punog potencijala obe grafičke kartice kada su povezane u multi GPU režim rada. Međutim, takođe je poznato da samo nekoliko ploča na tržištu ima uspešno odražen GTL REF. voltage modifikaciju, što naša ploča na žalost nije imala. O čemu se radi? Naponski sektor blizak GTL-u nije adekvatno odrađen, što je uslovilo dosta manji klok FSB-a, a sve to na NVIDIA kompatabilnim matičnim pločama koje su korišćene za Intel Quad Core procesore. Sve u svemu, pomenuti problem rezultovao je maksimalnom stabilnom FSB-u koji iznosi nevelikih 380 MHz.
Procesor
Problem ne tako sjajnih performansi kloka FSB-a morao je biti rešen, stoga je izbor pao na Quad Core procesor sa što većim množiocem tj. Intel Core 2 Quad Q6700. Pomenuti procesor pored kloka koji iznosi 2.66 GHz i 2 x 4096 Kb „keša“ raspolaže sa „10“ množiocem, što će u potpunosti zadovoljiti naše potrebe. Još jedna od bitnih karakteristika pomenutog CPU-a je i sada već čuveni G0 steping koji uzrokuje natprosečne OC mogućnosti sistema..
Memorija
Micron čipovi kako u DDR2, tako i u DDR3 segmentu prosto nemaju konkurenciju. Kako NVIDIA nije izbacila DDR3 kompatabilan čipset, izbor je pao na jednu od nekoliko najboljih kod nas dostupnih memorija, tj. GEIL ULTRA DDR2 PC2-8500 CL5 2x1GB module. Pomenuti memorijski par poseduje Micron D9GCT čipove sa kojima je bez po muke moguće ostvariti čak i do 1200 MHz CL5.
Overklok postavka test sistema
Matična ploča
ASUS P5N32-E SLI (Nforce 680i SLI rev.A2)
Procesor
Intel Core 2 Quad Q6700(4 X 2.66 GHz, 2 X 4 MB L2)
Memorija
2 X 1 GB Geil 1066 MHz 5-5-5-15
Grafička karta
2 X Nvidia 8800 Ultra
Hard disk
3 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB
Opički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Coler Master Real Power Pro 1000W
Kućište
CM Stacker 830 NVIDIA Edition 6X Green LED Fan 120mm
CPU hladnjak
Coler Master Gemin II + 2X Green LED Fan 120mm
Kako se u sistemu nalazi veoma dobar Quad Core procesor zajedno sa dve NVIDIA 8800 Ultra grafičke kartice, napravili smo poseban način testiranja. Naime, poznajući surovu snagu samo jedne grafičke kartice odradili smo bateriju testova na default vrednostima procesora i samo sa jednom 8800 Ultra grafičkom karticom koju nismo overklokovali. Drugu bateriju testova odradili smo sa overklokovanim procesorom čiji je klok iznosio čitavih 3750 MHz, a time smo overklokovali i obe grafičke kartice povezane u Nvidia SLI režim rada, gde su klokovi za GPU iznosili 670 MHz i 1120 MHz za memoriju – upravo da bi vam pokazali šta se sve uz malo truda sa kvalitetnim komponentama može učiniti.
Kod game testova koji se oslanjaju na neke igračke naslove koje smo ubacili, podesili smo maksimalnu vrednost rezolucije i svih parametara, kako bi što manji frejm rejt bio u opticaju. Posle završenog posla uporedili smo obe baterije testova, čije impresivne rezultate možete videti na stranicama koje slede.
3D Mark 2001, 03, 06
Cinebench, Wprime, CPU Bench, WinRAR
Game testovi
SiSoft Sandra
Utisci…
Ako izostavimo Nvidia Quad SLI koji na žalost nije zaživeo, onda je jasno da ovakav sistem koji smo mi imali na testu prestavlja sam vrh gejmerskih konfiguracija koje jedan „smrtnik“ može da poseduje. Intelov Q6700 procesor je bio pravi pogodak sa svojim „10“ množiocem u ovoj fantastičnoj SLI konfiguraciji, jer poznata je činjenica koliko se teško postiže visok FSB na Nvidia čipsetovaima sa Quad Core procesorima.
Međutim, celokupna konfiguracija ima super overkloking mogućnosti, a sve to uz pomoć veoma dobro osmišljenog sistema vazdušnog hlađenja za koje je zaslužen svima nam dobro poznat Cooler Master. Fenomenalan izbor kućišta, veliki broj ventilatora, kao i jedan od najboljih CPU hladnjaka na tržištu, urodio je plodom koji je obezbedio siguran overklok. Ono što nikako ne smemo da zaboravimo jeste i to da je za ovaj projekat pored Cooler Master-a zadužen kako Intel tako i Nvidia direktno, a naravno i – domaći distributer Desk koji je ujedno i partner svih pomenutih firmi. Impresija ima i više nego što smo očekivali, i iz istih razloga sa tugom se rastajemo sa jednim od najboljih sistema današnjice, a na vama ostaje da sami pokušate da osetite kako je nama bilo tokom testiranja i da li je ovakva mašina vredna tuge posle rastajanja sa njom…
Računar za potrebe testiranja ustupio “Desk“