Desk VIA EPIA ITX računar

Desk VIA EPIA ITX računar

VIA C3 procesori specifično su dizajnirani za namene u kojima je ključna što je moguće niža potrošnja. Kao i AMD Geode ili Transmeta Crusoe, ovi procesori imaju nizak radni takt, ne obezbeđuju epohalne performanse, ali su pogodni za integraciju u najrazličitije tipove računara...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      Desk VIA EPIA ITX računar

      VIA je svojevremeno predstavila liniju C3 procesora koji su koristili Socket 370 ležište i bili kompatibilni sa većinom ploča za tadašnje Pentium III računare. Gašenjem Socket 370 podnožja u korist Socket 423, VIA je ostala bez podrške od strane proizvođača matičnih ploča, pa je zato pokrenuta Mini-ITX inicijativa koja podrazumeva da je celokupna štampana ploča velika (ili mala…) svega 17 cm x 17 cm što znači da je ovakav dizajn moguće smestiti u kućišta koja svojim dimenzijama ne zauzimaju veći prostor od CD-ROM uređaja. Dakle, kako je reč o pločama manjim   od mATX formata, sasvim je logično da se i procesor koji se postavlja u njih bude specijalno dizajniran, jer su mogućnosti ovakvih ploča po pitanju snage naponske jedinice dosta ograničene. Baš zato VIA C3 je veoma štedljiv mikroprocesor čemu ide u prilog i nizak radni takt od svega 1000 MHz u našem slučaju. VIA trenutno nudi nekoliko serija svojih procesora, a mi smo imali najstariju verziju poznatiju kao C3 koja se pakuje u keramičko pakovanje i koristi Socket 370 ležište. Pored S370 ležišta dimenzija 50mm x 50mm, VIA koristi i EBGA ležište (35mm x 35mm) i NanoBGA 2 podnožje izuzetno malih dimenzija (21mm x 21mm). VIA C3 se nudi u S370 i EBGA ležištima. Posebno je zanimljiv i VIA CoreFussion projekat koji u jednom čipu, nalik na K8, objedinjuje procesorsko jezgro i northbridge. VIA EDEN je nešto jača verzija koja dostiže radne taktove od 1.5 GHz, a najmoćniji je najnoviji VIA C7 koji postoji i u mobile varijanti koju karakteriše dodatno smanjenje potrošnje. VIA procesori doduše nikada nisu bili konkurenti najnovijim modelima kompanija Intel i AMD, ali to im nije ni bio cilj.

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test logotip

      Ciljna grupa VIA procesora su korisnici čije potrebe zadovoljava Transmeta Crusoe, a po tvrdnjama kompanije VIA, uz slične termalne karakteristike VIA serija procesora nudi bolje performanse. VIA C7 dostiže respektabilni radni takt od čak 2 GHz, ali je IPC broj ipak niži nego što je to slučaj sa konkurencijom. Takođe, VIA C7 je jedini procesor koji je dostupan u NanoBGA 2 pakovanju. VIA C3 je inferiornije procesor, pa tako nema podršku za NX Bit tehnologiju zaštite od virusa. Deklarisana maksimalna potrošnja pri taktu od 1.4 GHz (TDP) je svega 20W. Pipeline od 16 koraka dobro je rešenje za obradu multimedijalnih podataka, pa tako C3 može biti dobar izbor za HTPC mašine. Sa druge strane prisustvo samo SSE instrukcija, bez podrške za SSE2 i SSE3 ograničava snagu ovih procesora u današnje vreme kada je dosta softvera optimizovano za ove setove instrukcija.

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test rasklopljeno kuciste

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test hard disk

      Za loše performanse brine se i L2 keš koji iznosi svega 64k koliko iznosi i L1 keš. Dakle, VIA C3 ni u kom slučaju nije procesor kojim ćete oboriti SuperPI rekord ili postići dobar farme rate u Oblivionu, ali može biti idealan za tih kancelarijski računar ili HTPC sistem bez aktivnog hlađenja. Naime, kompanija VIA tvrdi da njeni C3 i jači procesori mogu da rade i samo sa pasivnim hlađenje u šta smo se uverili i kada smo otvorili Desk-ovu mašinu sa C3 procesorom. Naime, procesorski kuler je u rangu kulera koji su se stavljali na prve Pentium procesore. VIA u slučaju svoji C3procesora nudi kompletnu platformu, pa tako pored samog procesora, usled nezainteresovanosti tajvanskih proizvođača za proizvodnju ploča sa VIA socketima, tajvanska kompanija nudi desetak svojih modela.

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test napajanje

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test otvoreno kuciste

      Računar na testu

      Desk je ovom prilikom poslao na test još jedan računarski sistem koji služi kao demonstracija tehnologije. Kompanija Cooler Master već duže vremena ima u ponudi kućište koje koristi sve prednosti VIA platforme tj. VIA Mini ITX formata ploča. Cooler Master CM Media 270 je jedno od retkih kućišta koje je u potpunosti dizajnirano tako da odgovara VIA Mini ITX pločama. Samo kućište tako je dizajnirano da se može koristiti bez upotrebe ikakvih dodatnih ventilatora, pa će hard disk u tom slučaju biti jedini pokretni deo. Duž bočnih ivica kućišta nalaze se rebra koja takođe služe boljem hlađenju, ali su u Desk-u ipak odlučili da ugrade i par ventilatora u kućište – što je sigurno, sigurno je…

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test izgled kucista

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test konektori na kucistu

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test opticki uredjaj na kucistu

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test otvor za hladjenje

      Unutar kućišta nalazi se specijalno dizajnirano napajanje, a za osnovu sistema odabrana je VIA MiniITX ploča iz M serije. To znači da se pored ležišta za VIA C3 ili VIA Eden procesor na ploči nalazi i VIA CLE266 severni most i VIA 8235M južni most. VIA CLE266 ima integrisano S3/VIA Unichrome grafičko jezgro koje sa ostatkom sistema komunicira preko AGP interfejsa. Svi dodatni čipovi potpisani su, logično, od strane kompanije VIA. Tako se za TV izlaz brine VIA VT1622M dekoder. Mrežnu podršku u maksimalno 100 Mbps režimu obezbeđuje VT6103 PHY čip, dok se za audio stara VT1616 5.1 AC97 kompatibilni codec čip. Takođe prisutna je i Firewire podrška takođe preko VIA kontrolera. Južni most ne podržava SATA uređaje, već samo dva ATA133 kanala. Podržan je DDR standard, a na ploči se nalazi samo jedno ležište za DDR module koji po specifikaciji mogu da rade u DDR266 režimu. Zanimljivo je i to da je ploča izrađena na 4-slojnoj štampi, a da je za proširenja obezbeđen jedan PCI slot.

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test konektori na ploci

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test izgled kucista

      Desk je u Cooler Master CM270 kućište, pored VIA MiniITX M ploče i VIA C3 procesora radnog takta 1 GHz instalirao i 512 MB memorije, Maxtor ATA133 disk kapaciteta 80 GB i brzine rotacije ploča od 7200 obrtaja u minuti. Optički uređaj morao je biti slim formata, poput onih koji se ugrađuju u prenosne računare, a potpisao ga je japanski Sony. Reč je o modelu Sony CD-RW CRX-835E koji ima mogućnost samo snimanja CD diskova.

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test kuciste

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test logotip

      Rezultati testova

      PC Mark 05 Pro

      CPU

      526

      Memory

      339

      HDD

      2848

      SiSoft Sandra 2007 Pro

      CPU

      1328/325

      Multimedia

      3464/3659

      Memory

      752/421

      HDD

      32 MB/s

      Rezime

      Desk VIA EPIA ITX računar konfoguracija test slikaVIA C3 procesor pored toga što je predviđen za Socket 370 ležište i svojim performansama podsetio nas je na neka starija vremena. Ipak, hardver je danas nadmašio potrebe velike većine korisnika, pa ne čudi da ovakva rešenja mogu imati sasvim dobru primenu. Ipak, čak i u sferi multimedijalne primene ne očekujte čuda od ovakve kombinacije, jer reprodukcija zahtevnih HDTV formata je izvan domašaja slabašnog VIA hardvera. Kućište u koje je smešten ceo računar veoma je atraktivno i takođe nas podseća na neka stara vremena kada je ovakva, desktop, orjentacije kućišta bila dominantna. Ipak, Cooler Master CM Media 260 je daleko primerenije sadašnjem vremenu. Celo kućište i pored malih dimenzija podređeno je adekvatnom hlađenju komponenti, a posebno nam se dopalo rešenje sa implementacijom aluminijumskih rebara sa bočnih strana kućišta. Dimenzijama i celokupnim dizajnom računar bi se savršeno uklopio čak i kao Hi-Fi komponenta. Ukoliko ste i sami došli na ideju da u ovakvo kućište smestite neku ploču mATX formata, moraćemo da vas razočaramo – CM Media 260 prima samo VIA Mini ITX ploče.

      Ipak, ono što je značajno jeste da je Desk imao sluha za jedan ovakav računar – barem kao demonstraciju tehnologije, ako ništa drugo.

      Računar za potrebe testa ustupio Desk.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra