Nebojša Todorović
Test: Emmi Trinity Pro
Računar stiže u ThermalTake V3 kućištu, koje je prilično kvalitetno za svoj cenovni razred. O ukusima se ne raspravlja, pa to nećemo ni mi raditi u ovom slučaju, jer je dizajn V3 kućišta specifičan. Nama se generalno dopalo, a jedinu zamerku imamo na detalje poput tastera za paljenje i dela maske oko prednjeg panela sa konektorima, jer je upotrebljena plastika sjajne površine što znači da će se lako izgrebati i “umastiti”, a pritom u tom predelu će biti najviše “habanja”. U svakom drugom smislu ovo kućište je dobar izbor.
Provetrenost je na visokom nivou, jer je praktično cela prednja maska rupičasta i dozvoljava neometan protok vazduha. U tome pomažu dva ventilatora, od kojih je jedan smešten napred kao usisini, dok je drugi lociran pozadi i služi za izbacivanje toplog vazduha. Osim toga, proizvođač je predvideo mesta za još dva ventilatora od 120 milimetara na “plafonu” kućišta. Dopada na se to što je Thermaltake pazio na sitne detalje, kao što su crno ofarbana unutrašnjost, rupe za kabliranje i creva od vodenog hlađenja. Dodaci kao što su hard diskovi, SSD-ovi i optičke jedinice mogu biti montirani bez potrebe za alatom, već uz pomoć plastičnih mehanizama.
Ne treba zaboraviti ni eksterne konekcije koje se nalaze na prednjem panelu. Tu se nalaze dva USB 2.0 konektora, kao i dva audio priključka od 3,5mm. Voleli bismo da je proizvođač implementirao i USB 3.0 konekcije, a verujemo da nismo jedini. Sve u svemu, u pogledu funckionalnosti, smatramo da je ThermalTake V3 dobar izbor u svojoj klasi.
Kada smo otvorili kućište, na prvi pogled nam je delovalo pomalo “prazno”. Ipak, kada se malo bolje razmisli integracija upravo dovodi do smanjenja potrebe za velikim brojem komponenti i svakako do smanjene potrebe za prostorom. Kako je ova konfiguracija bazirana na A10-5800K, trenutno najsnažnijem APU-u, jasno je da će u okvirima cene koja je manja od 500 evra, biti jako malo šanse da se nađe i neka bolja diskretna grafička karta. Uostalo, ne bi bilo apsolutno nikakvog smisla u ovaj računar smestiiti bilo šta sporije od Radeona HD 6670.
Kao osnova Trinity Pro modela, Emmi je odabrao ASUS-ovu F2A85-M Pro matičnu ploču. U pitanju je model sa FM2 podnožjem koja pripada novoj A85 generaciji nedavno predstavljenoj od strane AMD-a. Kvalitet ploče je neosporan što se može videti na svakom koraku. Naponska jedinica sa filtriranjem napona u šest faza, Digi+, GPU Boost i drugim tehnologijama. Iako je ploča miniATX dimenzija, na raspolaganju imate potpunu funkcionalnost.
Prisutna su dva PCI-Express slota punih dimenzija od kojih jedan radi x16, a drugi u x4 režimu. U svakom slučaju nećete imati problema da napravite “upgrade” kada za to dođe vreme, jer ploča dozvoljava rad sa bilo kojom grafičkom kartom. Osim toga, tu su i četiri DIMM slota za memoriju, od kojih su dva zauzeta Patriotovim DDR3 modulima. U pitanju je Viper memorija sa veoma lepim crvenim hladnjacima, a ukupan kapacitet je 8GB (2x 4GB moduli).
Najbolje od svega je to što su sertifikovani za rad na 1866MHz pri latencijama 9 10 9 27 iako Emmi nije podesio tu frekvenciju u BIOS-u. Zapravo, oni su blago “zategli” latencije i podesili takt između onog koji ploča automatski dodeli i deklarisanog za Patriotovu memoriju. Sa 1600MHz i malo manjim latencijama dobija se ugrubo isti efekat.
“Mozak” ovog računara predstavlja A10-5800K, najbolji APU koji se nalazi u ponudi. Osnovu čini četvorojezgarni procesor koji karakteriše unapređena Bulldozer arhitektura. Kao i kod ranijih APU-a trećestepeni keš je izostavljen, pa se na raspolaganju nalazi 2MB L2 memorije. Naravno, to za većinu korisnika neće biti od velike važnosti, niti će moći da osete taj nedostatak u realnom radu. Takođe, treba pomenuti da je frekvencija prilično visoka zahvaljujući 32nm proizvodnom procesu. Maksimalna frekvencija iznosi 3800MHz, dok uz pomoć Turbo Core tehnologiju može da se “protegne” do 4200MHz.
Grafički deo je jako dobar, a integrisana grafika nosi oznaku Radeon HD 7660D. Pre svega, GPU deo je deo VLIW 4 arhitekture koju smo imali prilike da vidimo na Cayman čipovima. Sa 384 Stream procesora i visokim taktom, ovo je najbrži integrisani GPU trenutno na tržištu. Imajući u vidu 8 ROP i 48 teksturnih jedinica zanimljivo je to što HD 7660D po specifikacijama može da parira mnogim jeftinijim diskretnim grafičkim kartama.
Emmi je rešio da ušteđeni deo “budžeta” za grafičku kartu, upotrebi za kvalitetno napajanje i kućište, ali možda i ponajviše na uređaje za smeštanje podataka. Imajući u vidu da ovaj PC poseduje SSD i hard disk, može se reći da u ovom aspektu može da konkuriše skupljim konfiguracijama. Kao sistemski disk je odabran Kingston SSD kapaciteta 60GB što je za ove potrebe sasvim dovoljno. Naravno, negde treba čuvati podatke i za to je zadužen WD hard disk kapaciteta 1TB.
Specifikacije i rezultati:
Još jednom ćemo sumirati specifikacije ovog računara, na jednom mestu kako biste imali lakši pregled.
Specifikacije:
Trinity Pro
Procesor
AMD A10-5800K
Matična ploča
ASUS F2A85-M Pro
RAM
2 x 4GB Patriot Viper DDR3 1866MHz
Grafička karta
Integrisana Radeon HD 7660D
Hard disk
Western Digital 1TB Blue
Napajanje
Thermaltake Lite Power 500W
Optika
Samsung DVD-RW
Kućište
Thermaltake V3
Rezultati:
Futremark Presets
Rezultat:
3DMark 11 (performance preset) Final Score
1684
Graphics Score
1498
Physics Score
4218
Combined Score
1432
3DMark Vantage (High preset) Final Score
3632
CPU Score
3249
GPU Score
9989
Games – 1920×1080 0xAA 0xAF
3DMark 11 (Performance preset) GPU Score
699
3DMark Vantage (Performance preset) GPU Score
3297
Crysis Warhead (Mainstream) [fps]
32.4
Metro 2033 DX11 Low [fps]
26.3
AvP DX11 Medium [fps]
22.1
Resident Evil 5 (Medium) [fps]
53.5
Resident Evil 5 (High) [fps]
38.9
CPU & Memory
Cinebench R11.5
OpenGL [fps]
38.1
CPU [pts]
3.22
CrystalDiskMark 3.0.1 – SSD
Sequential Read [MB/s]
191.3
Sequential Write [MB/s]
73.7
x264 BenchmarkHD 4.0 [fps]
21.2
Aida64 Extreme Memory Benchmark
Read [MB/s]
12.410
Write [MB/s]
9.962
Copy [MB/s]
16.921
Latency [ns]
59.9
7-Zip Benchmark
Compressing [KB/s]
9.269
Decompressing [KB/s]
122.981
U radu se može reći da je Trinity Pro prilično tih računar bez bilo kakvih nedostataka u pogledu akustike. Aktivnih elemenata hlađenja ima u minimalnoj količini, a uz tih hard disk zaista nećete imati problema. Provetrenost kućišta čini da je i isporučeni box kuler sasvim dovoljan iako bismo mi voleli da je tu neki jeftiniji tower model. Brzina kojom ovaj računar obavlja zadatke je zadovoljavajuć i biće više nego dovoljan većini korisnika.
Čak su i mnoge igre potpuno igrive, doduše uz smanjene detalje pri većim rezolucijama, ali hej, ipak se radi o integrisanom GPU-u. S tim u vidu, grafičke performanse su jako dobre i poslužiće mnogima dok se ne snađu za bolju grafičku kartu kojom bi nadogradili svoj PC.
Da li je Emmi napravio dobar izbor i napravio kompromise na pravim mestima ostaje da vi presudite. Zahvaljujući SSD-u i velikoj količini RAM-a rad u operativnom sistemu veoma responsivan i brz, a boot računara munjevit. Sa druge strane, kapacitet SSD-a je za današnje pojmove minimalan i gotovo sve ćete morati da instalirate na hard disk. Sa druge strane, za one koji su više orijentisani na igranje, smatramo da bi bolje rešenje bilo da se umesto SSD-a u računaru našao Radeon HD 6670 čija je cena u današnje vreme veoma niska, čime bi se dobile odlične performanse u većini novih naslova. Zahvaljujući Dual Graphics tehnologiji, integrisana i diskretna karta bi radile u CrossFireX režimu i time bi se njihova snaga, uslovno rečeno, sabirala. Naravno, ne kažemo da je naša ideja bolja, samo eto predloga kako još može da se iskoristi APU na odličan način.
Prednosti:
– Svestranost
– Kvalitetne komponente
– SSD + HDD
Nedostaci:
– Gejming mogućnosti ograničene
Cena: oko 50.000 DIN
Računar na test ustupio Emmi.