Nebojša Todorović
Gigatron Game Victory je spakovan u NJOY kućište koje nosi kriptičnu oznaku A21560P-BL01A. Reč je o tipičnom kućištu iz budžetske kategorije i to se vidi na mnogo mesta, naročito na delovima koji nisu previše otkriveni, gde se štedelo na završnoj obradi i izboru materijala. Ipak, ovo kućište ima i dobrih strana, a to su tri ležišta za ventilatore. Dva se nalaze na bočnoj stranici i podržavaju maksimalno ventilatore od 120 mm, dok se jedno mesto nalazi na zadnjoj stranici za ventilator od 90 mm. Nažalost, ova mesta nisu popunjena već je prepušteno korisniku da to naknadno učini. Pretpostavljamo da je razlog ovakve odluke potreba da se računar zadrži u umerenoj cenovnoj kategoriji.
Prednja strana kućišta raspolaže sa dva USB 2.0 konektora i isto toliko 3.5-milimetarskih audio priključaka. Tu su naravno i prekidači za uključivanje PC-a i njegovo resetovanje. Ispod njih je smešten optički uređaj koji je potpisan od strane kompanije Asus.
Na zadnjoj strani se nalaze pomenuti prostor za izduvni ventilator od 90 mm, kao i svi dostupni konektori. S obzirom na to da je u pitanju konzervativno dizajnirano kućište, napajanje se nalazi na vrhu, pa je tu smešten konektor i prekidač za uključivanje.
Ispod pronalazimo konektore na zadnjem panelu ploče, koji nudi dva PS/2 priključka za miš i tastaturu. Tu je COM port, jedan stari analogni D-Sub, dok su ispod speštena četiri USB 2.0 porta. Moramo priznati da nam nedostaje USB 3.0 konekcija, koja je rezultat izbora budžetske matične ploče. Ne treba zaboraviti ni gigabitni LAN, kao i tri 3.5 mm analogna audio konektora. Dok je mali broj USB portova na ploči donekle kompenzovan time što kućište napred poseduje napred dodatna dva priključka ovog tipa, kao i dva PS/2 porta moramo da se požalimo zbog nedostatka S/PDIF-a.
Ispod se nalaze konektori diskretne grafičke karte, a kako je reč o prilično dobrom Asus Radeon R7 360 na raspolaganju je fantastičan set video izlaza koji obuhvata dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort.
[modul]specifikacija=8914[/modul]Nakon otvaranja bočne stranice otkrivamo relativno uredno sređen enterijer, u okvirima mogućnosti, obzirom na to da ovo kućište ne raspolaže nekim posebnim mogućnostima za kabliranje. Prvo što možemo da vidimo jeste da je upotrebljen BOX kuler koji kod AMD-a zaista nije sjajno rešenje. Posebno kod zahtevnijih procesora kao što je ugrađeni FX-6300, koji pri većim opterećenjima ume da optereti mali vazdušni kuler. To bi bila naša prva stanica kada bismo krenuli u avanturu unapređivanja ovog računara.
Što se tiče matične ploče, odabran je Asus M5A78L-M LX3. Reč je o modelu sa punim ATX dimenzijama, sa AMD 760G čipsetom koji pripada budžetskoj kategoriji. To se vidi po činjenici da ploča raspolaže sa svega dva DIMM slota za memoriju. Prvi od njih je popunjen Kingstonovim DDR3 modulom kapaciteta 8 GB koji je deklarisan na 1600 MHz.
Sa jedne strane, ovo je lošija odluka, jer se na taj način odustalo od Dual-Channel režima rada. Sa druge strane, nama se ovo čini kao bolje rešenje. Pre svega jedan modul kapaciteta 8 GB će imati daleko veću dugovečnost i zadržati vrednost, a takođe se ostavlja prostor za naknadnu nadogradnju i dobijanje dual-channel režima rada uz ozbiljno veliki kapacitet RAM-a. To bi bilo daleko teže da je Gigatron ugradio dva modula od po 4 GB i jedina prednost bi bila pomenuti dual-channel.
Prisutno je četiri SATA 6 Gbps porta, jedan PCI-Express x16 za grafičku kartu koji je popunjen Asus Radeon R7 360 karticom sa 2 GB GDDR5 memorije. Reč je o prilično dobroj grafičkoj karti koja je odličan izbor u svojoj klasi. Pohvalili bismo izbor Asusa, jer je reč o pouzdanom brendu, u koji mnogi imaju veliko poverenje. Razlog više za ovaj model, jer poseduje Super Alloy Power komponente, a Asus za njegovu izradu koristi Auto Extreme tehnologiju.
Pored toga, tu su i po jedan PCIe x1 i klasičan PCI slot koji su prazni i ostavljaju mogućnost za nadogradnju. Što se tiče hard diska, na desnoj strani je lociran jedan 3.5-inčni hard disk kapaciteta 1 TB. On nam stiže iz Toshibe, a Gigatron naglašava da nije reč o repariranom disku kakvi se često pronalaze na domaćem tržištu. Takođe, ovaj disk raspolaže sa 32 MB keš memorije i oslanja se na SATA 6 Gbps interfejs. Njegove performanse su solidne, iako je pad performansi pri kraju kapaciteta nešto veći od onoga što želimo da vidimo.
Za isporuku energije je zaduženo NJOY napajanje deklarisano na 500 W. Bićemo iskreni, nemamo nikakvog iskustva sa ovim napajanjima. Proizvođač navodi da napajanje raspolaže sa dve +12V grane od po 20A što bi trebalo da bude sasvim dovoljno za ovaj PC čak i u slučaju da se nadogradi sa još nekoliko ventilatora, SSD-om ili hard diskom. Ipak, ugradnjom zahtevnije grafičke karte sa većim TDP-om treba razmotriti njegovu nadogradnju. Tokom rada, ovo napajanje se malo više zagrevalo, ali treba imati u vidu da je konstantno bilo pod opterećenjem različitih benčmark aplikacija. Ipak, njegov ventilator od 120 mm je bio pristojno tih.
Kao što smo već pomenuli, za procesor je obezbeđen AMD-ov procesor baziran na Piledriver arhitekturi i to model FX-6300. Ovaj procesor poseduje tri modula, odnosno šest jezgara, pa je uz visoku frekvenciju i prostran keš prilično brz. Iako je napravljena ušteda u odnosu na FX-8000 modele, na ovaj način je ostavljeno budžeta i za neke druge komponente, a pritom nisu pravljene posebne žrtve po pitanju brzine. Verovatno svi znate specifikacije ovog veoma popularnog CPU-a, ali ćemo se podsetiti da radi na taktu od 3.5 GHz, ali je u stanju da se “protegne” dodatnim overkloking zahvatima.
[modul]specifikacija=8914[/modul]
[modul]test=443[/modul]Tokom rada, Gigatron Game Victory se pokazao kao stabilna konfiguracija sa više nego dobrim performansama u cenovnom rangu koje su ujedno i njegov najveći adut. Kombinacija brzog procesora, 8 GB RAM-a i prilično dobre grafičke karte u ovoj kategoriji ga stavljaju ispred mnogih drugih konfiguracija.
Naravno, postoji i druga strana medalje. Upotreba Box kulera bez ijednog dodatnog ventilatora čini ovaj PC bučnijim nego što bismo želeli. Temperatura nije visoka, niti je stabilnost ugožena, ali su ventilatori jednostavno aktivniji kako bi temperature ostale niske zbog nedostatka provetrenosti. Takođe, performanse memorijskog podsistema su nešto slabije zbog toga što se koristi samo jedan RAM modul.
Dobra vest je da se ovo može relativno jednostavno rešiti i ostavlja prostor za nadogradnju koja neće zahtevati radikalne izmene. Ukoliko želite da nadogradite RAM, uvek možete da dodate jedan modul. Sa tri ventilatora koliko podržava ovo kućište biste lako rešili problem provetrenosti i veće buke od željene, a jedan jeftiniji “tower” kuler kao što je LC Power Cosmo Cool LC-CC-100, Cooler Master Hyper TX3 i sl. To bi ujedno bio naš izbor za prvo unapređenje.
Na osnovu iskustava stečenih testiranjem ovog računara, kao što smo i rekli u podnaslovu, Gigatron Game Victory je sasvim dobar PC sa naglaskom na procesoru, RAM-u i grafičkoj karti: računar koji ima pristojan potencijal da postane odličan nakon nekoliko modifikacija koji se mahom svode na unapređenje rashladnog sistema.
Prednosti:– Odlične “core” komponente- Performanse- Asusove kvalitetne komponente
Nedostaci:– Provetrenost- Box kuler- Završna obrada kućišta- Potpuno odsustvo USB 3.0Računar za potrebe testa ustupio Gigatron, cena sa popustom iznosi 54.990 dinara
Gigatron Game Victory
Gigatron Game Victory je klasičan primer konfiguracije iz pristupačne klase, koja ima dovoljno snage za većinu postavljenih zadataka. Ovaj PC kombinuje odličan procesor i solidnu grafičku kartu koje su ujedno i njegovi najveći aduti. Naravno, kao takav ostavlja i prostora za unapređivanje i nadogradnju, što će ga učiniti zanimljivim na duže staze