Hewlett-Packard HP Compaq dx6120

Hewlett-Packard HP Compaq dx6120

U nekim od prošlih testova smo imali prilike da se detaljnije pozabavimo nekim od HP-ovih modela iz serije 2000, 5000 i 7000. Ovom prilikom na našem test stolu našla se poslovna konfiguracija malo više klase koja je spremna i za zahtevnije primene. Kako se tokom testiranja pokazala HP Compaq dx6120 konfiguracija?

    Sadržaj

       

      Hewlett-Packard HP Compaq dx6120

      Na računare koji su se koristili za obavljanje kancelarijskih poslova nikada se nije obraćalo previše pažnje. Uglavnom su kompanije kupovale najjeftinije računare, ne mareći previše za pouzdanost ili podršku od strane proizvođača nakon kupovine. Međutim, vremena se brzo menjaju (a takođe i zakoni tržišta i potražnje) pa sa pojavom business brand-name modela kod nas, sa pristupačnijom cenom, a jakom hardverskom podlogom izbor postaje bolji nego ikad. U tome se čini, najviše prednjači HP sa čijim konfiguracijama smo do sada imali prilike već nekoliko puta da se srećemo. Zahvaljujući zvaničnom distributeru za našu zemlju, kompaniji Pakom d.o.o iz Niša   i ovoga puta ćemo opisati upravo jednu takvu jaku i veoma stabilnu platformu baziranu na Intel-ovom Pentium 4 procesoru, a ako ste korisnik koji se bavi “office” aplikacijama i treba vam zaista brz i pouzdan računar, možda možete u narednom tekstu naći upravo ono što vas interesuje. Već izgleda kao da preterujemo, ali dx6120 je stvarno dobra poslovna konfiguracija koja je na nas ostavila dobre utiske. Stoga krenimo redom…

      U nekim od prošlih testova smo imali prilike da se detaljnije pozabavimo nekim od HP-ovih modela iz serije 2000, 5000 i 7000. Ono što odmah primećujemo su gotovo identični izgledi kućišta u koje HP samo pakuje odgovarajuće komponente, po čemu se i jedino razlikuju modeli. Treba reći i to da izuzev nekoliko modela (dx5150) sve HP-ove konfiguracije su orijentisane ka Intel-ovoj platformi (ploča i procesor). Ovoga puta je u pitanju model iz serije 6000 u kojoj se trenutno nalazi jedino model 6120. Kao i što smo rekli – ako pogledamo sve HP-ove business konfiguracije koje imaju u ponudi možemo veoma lako uočiti da su, bar što se eksterijera tiče, veoma slične. Ali, ako ste čitali neke od prethodnih naših testova uvideli bi ste enormne razlike koje nailazimo kada “zavirimo” unutar ku ćišta na šta ukazuju i tabele i testovi. Osim dizajna, komponenti i naravno cene, ove serije se razlikuju i po podršci u vidu programa koji se isporučuju uz njih, pa na osnovu toga korisnici koji se odluče za HP konfiguraciju mogu da naprave i svoj izbor. Kao i sve HP-ove konfiguracije do sada, konfiguraciju na test smo dobili bez monitora, tj. on se dokupljuje opciono. Tako da nam je za testiranje dobro došao i redakcijski klasičan CRT, mada bi se neki elegantni TFT (po mogućstvu crno-sive nijanse) savršeno uklopio. Kao i kod prethodno testiranog modela, odmah smo uočili neuglednu i klasičnu kutiju (koje je izostalo na slikama), a koja se samo po nekoliko sitnih detalja izdvaja od ostalih paketa za kućišta, a to su težina (jer je u pitanju ipak “puno” i metalno kućište) i na kome se naravno uzdvaja veliki logo HP-a.

      Ergonomija i dizajn

      Kao i kod ostalih HP brand-name modela, posle otvaranja kutije smo zapazili da je pakovanje “na nivou” – sve je uredno spakovano, a tastatura i miš su upakovani u posebne pregrade u kutiji, kao i kesa sa uputstvom, naponskim kablom, drajverima i “papirnim” reklamama

      Pošto smo konfiguraciju dobili preko zvaničnog distributera za našu zemlju, uputstvo koje stiže uz konfiguraciju sadrži pored engleskog i četiri jezika istočno-centralne Evrope i naš jezik, što korišćenje ove konfiguracije podiže na nov nivo, naročito za manje iskusnije korisnike. Svi potrebni drajveri, originalni OS i programi poput Roxio-vog Media Creator-a, našli su se na pet CD-ova koji se standardno isporučuju uz ovu seriju. Daljim raspakovanjem sadržaja iz kutije naišli smo na “prijatnu” promenu. Naime, za razliku od ostalih modela koje smo imali na testu (dx2000, dx5150, dc7100) u paketu se dobija sasvim solidan optički miš čiji je proizvođač nesumnjivo Logitech. U pitanju je miš sa tri tastera i trećim – u vidu scroll točkića. Da podsetimo – ostali modeli su imali miš koji idalje koristi kuglicu umesto optike, a ušteda na ovom segmentu nam se nimalo nije dopala. Optički miš – sitnica ali vredna pomena. Tastatura je identična kao i kod prethodnih modela – mislimo da je sasvim pristojnog kvaliteta za jedan ovakav “business” paket, mada bi dodatak oslonca za dlanove i veći prostor među tasterima itekako poboljšali ergonomiju. I tastatura i miš su PS/2 kompatibilni i kako izgleda, izašli iz Logitech-ovih pogona, jer dosta podsećaju na neke njihove ranije modele. HP logo nije izostao ni na mišu ni na tastaturi, kao što uostalom možete videti sa slika.

      Miš i tastatura su u tonu sivo-crnog kućišta, pa se sasvim lepo vizuelno uklapaju u celinu. Tastatura je manje-više standardna što se tastera tiče. Dizajn joj nije baš prijatan na prvi pogled – mala je i sa nekako zbijenim tasterima. Poseduje dva nivoa nagnutosti nad stolom zahvaljujući preklapaju ćim nogicama sa zadnje strane, što bi trebalo donekle da ublaži nezgodan položaj ruku pri kucanju. Miš je osno simetričan, namenjen je i levorukima i desnorukima, poseduje tri tastera i scroll, a optička preciznost je sasvim zadovoljavajuća ako se uzme u obzir da je u klasi modela koji se prodaju po ceni od ispod deset evra.

      Najzad, prilikom uključivanja kućišta na struju i povezivanjem na redakcijski monitor, sledilo je par prijatnih iznenađenja za početak. Intel-ova integrisana grafička kartica je korektna za upotrebu u Windows-u i grafički intenzivnim aplikacijama, a tu je i najnovija verzija Hewlett-Packard-ovog BIOS-a (u pitanju je verzija 1.06). Pri startovanju, računar automatski prepoznaje svaku promenu u hardveru i postavlja pitanje da li želite i da sačuvate tu promenu, bez dodatnog ulaska u interface BIOS-a. Zatim još jedna sitnica vredna pomena, originalni Windows XP Professional sa Service Pack-om 2 se nakon podizanja “oglasio”   iz kućišta, tj. u kućištu je ugrađen aktivan zvučnik male snage priključen na integrisanu zvučnu karticu, ali sasvim dovoljan za ovakav tip konfiguracije. Inače, zvučnik se iz BIOS-a može isključiti. Pri prvom pogledu na kućište vidimo da po izgledu spada u identično onom kod 2100 modela. Ako pogledate slike videćete da je dosta malo po visini – sa prednje strane se uočavaju mesta za samo dva 5,25″ optička uređaja i jedan floppy uređaj. Iako ne spada u vrhunska, kućište je sa veoma dobrom završnom obradom, a već smo navikli   da se vodilo računa i na raspored komponenti i unutar njega. Plastični držači koji pričvršćuju eventualne kartice su standardno prisutni (kod dx2000 modela jedino to nije bio slučaj), ali se naravno prethodno mora skinuti zaštitna pločica. Ploča poseduje samo dva PCI slota koji su slobodni, medjutim tu su i dva PCI express slota ali o tome ćemo malo kasnije. Na procesoru je Cooler Master-ov kuler dobro obavljao svoj deo posla sa veoma niskim stepenom buke dok se sa zadnje strane kućišta nalazila i jedna “osmica” koja na 1800 RPM izbacuje topao vazduh. Pri tome je cela konfiguracija delovala prilično tiho.   Obzirom da je kućište jako malo, hlađenje unutrašnjosti je veoma dobro izvedeno.

      O kućištu smo već pisali u nekim od ranijih testova (identično je 2100 modelu kao što rekosmo) ali nije na odmet da se podsetimo. Kućište je u crno-sivim nijansama, sa malo zaobljenom prednjom plastičnom sivom maskom, na kojoj se odmah uočava floppy koji je sakriven iza “proreza”. Taster za floppy je izgledao veoma loše, jer bez ikakvih teškoća mogao da se uvlači i izvlači, čak i dok disketa nije bila u uređaju – i na ovom modelu mala zamerka za mehanizam na kućištu namenjenom za floppy-disk. Mesta za optičke uređaje su crna (ustvari samo jedno od dva – drugo je popunjeno DVD-RW uređajem), kao i metalni poklopci sa strane. Sa prednje strane se nalaze dva ulaza za USB 2.0, odmah ispod On/Off tastera. Ovaj vertikalni izdvojeni panel sadrži i audio ulaz/izlaz, mada mislimo da bi se lepše uklopio u samo kućište da ima poklopac.   Sa zadnje strane se pored mesta za sedam kartica (od kojih možete iskoristiti samo četiri) nalazi i čak šest USB 2.0 konektora, a ostali konektori su standardni – tri audio, jedan za mrežnu karticu (RJ-45), serijski i paralelni port,   dva PS/2 i naravno VGA konektor za monitor. Poklopac sa strane kućišta, se elegantno otvara preko dve navrtke sa njegove zadnje strane. Ono što smo odmah zapazili prilikom otvaranja poklopca su   IDE kablovi koji si svezani i lepo upakovani. To isto važi i za naponske kablove koji su lepo “svezani” kako bi pristup ploči i komponentama bio bolje omogućen, međutim u ovako malom kućištu to mnogo ne znači. Inače, kućište iako “malo”, ima težinu od preko 10 kg.

      Jasno je da je, s obzirom na gore navedene činjenice, ergonomija samog kompjutera na jednom osrednjem, rekli bismo standardnom nivou, mada bi mogla biti bolja. Međutim konfiguracija je zablistala u drugim aspektima, a to su veoma tihi kuleri, simpatično dizajnirano malo i funkcionalno kućište sa uredno spakovanim komponentama unutar njega.

      Specifikacije

      Ime konfiguracije

      HP Compaq dx6120 Business Desktop PC

      Procesor

      Intel® Pentium® 4 with Hyper-Threading Technology 3 GHz

      Čipset

      Intel® 915G chipset ( 2 full length, full height PCI slots; 1 full height (Normal Pinout) PCI Express x16 slot; 1 full-height (4.2″), length (13.4″) PCI Express x1)

      Memorija

      1x512MB DDR Samsung ( Expandable to 4 GB DDR2 Synch Dram PC3200/PC4200 (400 MHz, 533 MHz) Non ECC)

      Grafička kartica

      Intel(R) 82915G/GV/910GL Express Chipset Family

      Zvučna kartica

      int.AC'97 with Premier Internal Speaker

      Hard disk

      160GB SATA Samsung ( 40, 80 or 160 GB Serial ATA 1.5 Gb/s )

      Optički uređaj

      Lite-On 16X DVD+/-RW Drive (Dual format, Double Layer, LightScribe)

      Floppy

      3,5″ 1.44 MB

      Mrežna karta

      Integrated Broadcom NetXtreme Gigabit 10/100

      Modem

      Nema (opciono 56K PCI Win Modem)

      Dimenzije

      18.0 x 39.6 x 35.5 cm

      Težina

      10.5 kg

      OS

      Microsoft® Windows® XP Professional + SP 2 (opciono MS Windows 2000, MS Windows XP Home, MS Windows XP Professional, SuSE Linux® Professional 9 ili DOS)

      Software

      Adobe Reader 6.0, InterVideo WinDVD 5, Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express, Norton Antivirus 2004 (opciono MS Office 2003 Small Business Edition, MS Office 2003 Basic, )

      Performanse

      Kada je reč o ovako maloj business platformi i izbor komponenti unutar kućišta je očekivan. Kao što smo rekli, u pitanju je Pentium 4 platforma, a ploča je takođe Hewlett-Packard-ova, međutim sa potpisom Lite-On Tech-a. U pitanju je Intel 915G chipset , sa kojima smo uglavnom svi upoznati. Ova ploča, pored tri PCI slota poseduje i četiri DIMM podnožja koja se mogu maksimalno proširiti do 4GB memorije, integrisanu zvučnu i grafičku karticu.

      Napajanje je standardno, takođe na 300W i omogućuje sasvim dobru naponsku osnovu za postojeću konfiguraciju, pa čak i kasnije za neki manji upgrade . Procesor na 3.0 GHz je Pentium 4 ( 1 MB L2 cache-a) sa HT (Hyper-Threading) tehnologijom i sa magistralom koja je podešena na 800MHz (4x200MHz). Memoriju je podpisao Samsung electronics. U pitanju je jedan memorijski modul (DRAM PC3200 – na 400 MHz) od   512MB,. Kao što smo rekli, kako ploča poseduje 4 DIMM podnožja, može se proširiti do 4 GB DDR memorije u sinhronom modu rada.

      Što se tiče grafičkog podsistema, njega je pokretao integrisani Intel® Graphics Media Accelerator 900 grafički kontroler koji je po specifikacijama proizvođača Direct X 9.0 kompatibilan. Međutim, oko 5800 poena u 3D Mark-u 2001 i nisu toliko za potcenjivanje, ako se prisetimo nekih kvalitetnijih starijih naslova – 3D igara od pre dve do tri godine koje će moći sasvim lepo da rade. Obzirom da ova konfiguracija nije namenjena igračima ova stavka nimalo ne iznenađuje. Ono što se još tiče grafike, kao i druge integrisane grafičke kartice i ova deli sistemsku memoriju i to koliko vi odredite (maksimum do 128 MB), a ne treba reći da se to odražava na performanse. Bez obzira na to, bilo koja dodatna grafička kartica bi rasteretila sistem, pa čak ugradnjom neke od današnjih modela podigla performanse u igrama na nivo “gamerskih” modela. AC'97 integrisanu zvučnu karticu koja je u proseku današnjih integrisanih rešenja. Gore spomenuti zvučnik je ipak privremeno rešenje ako se odlučite da ovu konfiguraciju koristite u kućnim uslovima ili za multimediju, dok je u kancelarisjkim uslovima ovo skroz prihvatljivo rešenje. Integrisani Broadcom NetXtreme Gigabit 10/100 Mbit-ni integrisani mrežni adapter je, konačno, poslednja komponenta integrisana na ploči. Za kupovinu modema morate sami da se pobrinete.

      Na jednom SATA kontroleru se nalazi Seagate-ov disk kapaciteta 160GB što je i više nego dovoljno za rad. Inače ako vam se ovo učini kao previše prostora možete se odlučiti za verzije istog diska od 40 ili 80 GB. Na ploči se pored dva SATA kontrolera nalaze i dva IDE kontrolera. Za optički uređaj je odabran Lite-On-ov DVD-RW koji se solidno snalazio sa medijima.

      S vaka komponenta je na svom mestu za ovakav tip konfiguracije, pri tome mislimo na dobar procesor, odličnu memoriju i hard disk. Interesantno je da pri izboru brand-name kompjutera, kao što je ovaj, ostajete uskraćeni za neku vrstu “slobodnog” up-grade-a, zbog malih mogućnosti proširenja ploče, ali i gubljenja tehničke podrške tj. garancije ako odlučite svojevoljno da “čeprkate” po harvderu. Stoga ste ograničeni na upgrade koji možete obaviti samo u HP-u,   a koji će vam striktno ponuditi određene komponente (nVidia-inu grafičku ili WD hard disk npr). U realnom radu mašina se pokazala kao veoma stabilna i dosta brza. Ovo se ogleda pre svega u Windows-u XP, Office aplikacijama, ali i zahtevnijim i multimedijalnim programima (Photoshop, DVD Shrink, Bryce 3D npr).

      Testiranje i software

      Iako smo testiranje vršili pazeći da je reč pretežno o Office/Business kompjuteru, vodili smo računa da će se možda koristiti i u kućnim uslovima (mnogi ljudi koji rade na kompjuteru, upravo većinu svog posla obavljaju od kuće), gde može postati ponekad i centar zabave. Sa tog aspekta se možete uvek zadovoljiti ponekim DVD/DivX filmom, MP3 muzikom i ponekim manje zahtevnim multimedijalnim naslovom. Kao što smo rekli kupovinom brže i jače grafičke i novije igre su vam na raspolaganju. Rezultate PC Mark i Sandre 2005 možete videti u tabelama.

      Što se tiče operativnih sistema, možete odabrati Windows XP Professional, Microsoft Windows® XP Home ili besplatni DOS (što će naravno naknadno uticati na cenu). Kao što smo napisali na početku, primerak na testu se isporučuje sa originalnim Windows XP Professional sa Service Pack-om 2, ali i sa najnovijim updateovima. U paketu na diskovima se dobijaju originalni : Norton-Anti Virus 2004, Windows XP + SP2, HP Multilingual User (9 jezika), Retrospect Express 6.5, Roxio Easy Media Creator 7 Basic, HP Restore Plus, Inter Video WinDVD. U Windowsu smo zatekli samo Adobe Reader 6.0 i InterVideo WinDVD 5 od dodatnih programa. Kolike su mogućnosti firme ili pojedinca koji se odluči za ovakav model zavisi i da li će se dokupiti MSOffice 2003 Small Business Edition ili MS Office 2003 Basic. Na diskovima koji se isporučuju uz konfiguraciju dobijate i Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express i Norton Antivirus 2004.

      Business Winstone 2004

      20,8

      Multimedia Content Creation Winstone 2004

      26,7

      HD Tach 3

      Random access: 14.0ms
      CPU utilization: 1% (+/- 2%)
      Average read: 51.8 MB/s

      3DMark2001SE

      5783

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      Dhrystone ALU : 8771 MIPS
      Whetstone FPU : 3670 MFLOPS
      Whetstone iSSE2 : 6193 MFLOPS

      Cache & Memory Bench.- Combined Index : 8624 MB/s

      PCMark05

      CPU: 3775
      Memory: 3701
      Graphics: 952
      HDD: 4320

      Final score: 2498

      Zaključak

      Prilikom odabira ovakve konfiguracije niste striktno vezani za ponuđene komponente, što može sniziti cenu ako vam je izbor skromniji, što itekako treba imati u vidu. Mislimo da je HDD od 160GB ipak prevelik za bussines platformu, ali nikada ne znate kada će vam trebati još mesta. Malo kućište ima sasvim solidno hlađenje i gotovo je nečujno. Sve vreme testiranja sistem je bio stabilan i bez “pucanja” i pod najve ćim opterećenjem. Nismo skoro imali prilike da testiramo brži “bussines” kompjuter, pa stoga ga toplo preporučujemo svima koji žele dobru tehničku podršku i brz poslovan kompjuter pre svega.

      Na kraju treba reći da je dx6120 kompaktan i brz kompjuter. Po mnogim komponentama čak i iznad proseka standardne kućne konfiguracije. Kako vreme prolazi, naravno da će ga zameniti i jači modeli. Ipak po ceni i performansama, šteta bi bilo koristiti ga u kancelarijskim uslovima gde se mogu koristiti i slabiji modeli.   Stoga ova HP-ova   brand-name konfiguracija i izlazi iz klase bussines platforme, što je u suštini pozitivna stvar. Jedino na šta treba obratiti pažnju je cena, koja je kao i kod svih brand name modela, nešto viša.

      Konfiguraciju na test ustupio Pakom, zvanični distributer HP proizvoda za SCG.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra