HP Compaq dx5150

HP Compaq dx5150

HP je jedan od velikih proizvođača koji daje podršku kompaniji AMD i njenoj K8 seriji procesora. Već smo pisali o odličnom HP Compaq nx6125 prenosnom računaru koji je baziran na AMD Turion 64 tehnologiji, a koji je bio jedan od prvih baziranih na novoj AMD tehnologiji. Kako izgleda HP desktop sa AMD tehnologijom pogledajte u narednom tekstu...

    Sadržaj

      HP Compaq dx5150

      Koliko je AMD sa svojom serijom 64-bitnih procesora promenio izgled PC tržišta ne treba posebno govoriti. Tako su novi Athloni i Semproni sa   64-bitnom podrškom na šli primenu i u nekim ozbiljnijim konfiguracijama. Tome ide u prilog i njihova mala potrošnja, odlična podrška i što je najvažnije stabilnost u radu. Sa HP konfiguracijama smo već imali prilike da se srećemo u nekoliko navrata. I ovoga puta ćemo se pozabaviti jednom poslovnom konfiguracijom, a kao što ste i mogli da zaključite iz uvoda u pitanju je 64-bitna AMD platforma.
       

      Pre početka, da se podsetimo – HP u svojoj ponudi ima širok izbor konfiguracija, ali veoma lako ih možemo razlikovati na osnovu jedne pravilnosti koja se ponavlja u oznakama samih konfiguracija. Tako “dx” oznaka u imenu označava da se radi o isključivo klasičnom “vertiklanom” kućištu, dok oznaka “dc” označava da može da se radi i o “vertikalnom” i “horizontalnom” položaju kućišta (a koji će model kućišta biti zavisi naravno od izbora kupca), dok brojevi naravno označavaju “jačinu” tj. performanse modela (što veći broj, konfiguracija je bolja naravno). Među trenutno aktuelnih pet modela ( dx2000 , dc5100 , dx5150 , dc7100 i dc7600 – mi smo imali prilike da opišemo dx2000 i dc7100 u nekim od ranijih testova) dx5150 zauzima posebno mesto, pre svega što se po performansama može itekako porediti sa dc7100 konfiguracijom, čime je jedna od jačih business desktop konfiguracija koje smo mi testirali…

      Kao što smo navikli, konfiguracija se isporučuje bez monitora koji se dokupljuje opciono. Odmah prilikom otvaranja kutije uočili smo veoma dobru preglednost što se ogleda u posebnoj pregradi u kojoj se nalazi tastatura i miš (nažalost opet sa kuglicom, ali o tome malo kasnije), kao i naponski kablovi, sva potrebna uputstva i diskovi složeni u posebne kesice. Ubrzo nakon raspakovanja prionuli smo na “posao”…

       

      Ergonomija i dizajn

      Možda bi neko rekao da su HP-ova kućišta već postala nekako “dosadna” jer dizajn i koncept im se nije menjao već neko vreme. No mi zaista nismo imali zamerki. Crno sivo kućište, klasičnog “kockastog” dizajna sasvim se uklapa u prosečan poslovni stil. Iako ne spada u vrhunska, odlikuje ga veoma dobra završna obradom, čvrsto je i teško, a otvaranjem poklopca smo uvideli da se veoma vodilo računa i na raspored komponenti. Međutim, plastični držači koji pričvršćuju eventualne kartice su i ovde prisutni, pa se kartice lako pričvršćuju za matičnu ploču. Ipak mogućnost pričvršćivanja na ” staromodni ” način (šrafovima) je idalje ostao kao opcija.

      Prednja maska je izrađena od sive plastike sa samo dva mesta za 5.25 ” i dva za 3.5 ” uređaje. Ispod velikog ” Power ” tastera mogu se uočiti dva mesta za USB uređaje i dva standardna audio konektora (ulaz/izlaz). I dalje imamo zamerku da je možda ovaj deo prednje maske mogao biti pokriven nekom vrstom plastičnog poklopčića u tonu kućišta, jer inače kvari prednji izgled maske ali sad, šta je tu je, ionako kod ovakve klase kompjutera spoljni izgled kućišta i ne igra glavnu ulogu. Sa zadnje strane se pored mesta za PCI kartice, tj. PCI (express) nalazi i čak šest USB 2.0 konektora (što sa prednja dva čini ukupno osam USB 2.0 konektora), a ostali konektori su standardni – tri audio, jedan za mrežnu karticu (RJ-45), serijski i paralelni port,   dva PS/2 i naravno VGA konektor za monitor. Poklopac sa strane kućišta, se elegantno otvara preko šrafova sa njegove zadnje strane.

      Ostatak kućišta je, za razliku od sive plastike prednje maske, skroz crne boje i izrađen je od metala ne tako male debljine što daje težinu i robusnost celoj konfiguraciji što i nije tako loše ako se postavi na neko stalno mesto (u kancelariju npr.) ili je jednostavno na podu. I dalje nisu prisutni neka vrsta alata ili rezervnih šrafova, što je i logično s obzirom da je konfiguracija namenjena ljudima koji ne žele previše da se bakću hardverom već samo žele da se što pre “bace” na software.

      Unutar kućišta nam otkriva uredno i brižljivo sklopljenu konfiguraciju, što se ogleda u dobrom pristupu ploči i komponentama, kako zbog lepo sklopljenih kablova tako i zbog dobre koncepcije kućišta koje, iako malo, ostavlja solidan prostor za “manevrisanje”. Hard diskovi (ima mesta za dva maksimalno) se, kao i kartice, mogu ubaciti bez ikakve potrebe za sa alatom i šrafovima, već jednostavno poznatim mehanizmom preko plastičnih šinica.

      Tastatura i miš su ostali nepromenjeni kao i kod prethodno testiranih dc7100 i dx2000 modela, pa ih ne moramo detaljnije opisivati. Reći ćemo samo da tastatura i nije toliko loša, naime mislimo da je sasvim pristojnog kvaliteta za jedan ovakav “business” paket, ali miš koji koristi kuglicu je ipak neprimeren današnjem vremenu. U pitanju je osno simetričan miš, namenjen je i levorukima i desnorukima, poseduje samo dva tastera i scroll. Naravno, uvek možete da odaberete kućište bez miša i tastature, koju možete kupiti odvojeno po vašem izboru, ali je zaista šteta   što je HP odlučio da uštedi baš na ovim vrstama periferija, kada svi znamo koliko vredi najobičniji optički miš, ili tastatura sa bar ergonomskim dodatkom za dlanove ruke. PS/2 tastatura i miš su izgleda izašli iz Logitech-ovih pogona, jer dosta podsećaju na neke njihove ranije modele.

      Svi potrebni drajveri, originalni OS i programi poput Roxio-vog Media Creator-a, našli su se na pet CD-a koji se standardno isporučuju uz ovu seriju. Uputstvo na našem jeziku i tehnička podrška koju dobijate kupovinom ove konfiguracije podiže korišćenje kompjutera na viši nivo, naročito ako se radi o manje iskusnijim korisnicima.

       

      Kao i kod prethodno opisanih modela, jedna sitnica koja je vredna pomena, originalni Windows XP Professional sa Service Pack -om 2 se nakon podizanja “oglasio”   iz kućišta, tj. u kućištu je ugrađen aktivan zvučnik male snage priključen na integrisanu zvučnu karticu, ali sasvim dovoljan za ovakav tip konfiguracije. Inače, iz BIOS-a se može isključiti. Takođe je primetan veoma nizak nivo buke koji se može bez problema porediti i sa nekim Intel-ovim platformama, pa čak i prevazići ih u tome ako se uzme u obzir Cool'n'Quiet tehnologija koju koristi Athlon 64 . Unutar kućišta, sa zadnje strane, se nalazi i jedna “dvanaestica” na 1000 ob/min koja izvlači topao vazduh iz kućišta.

      S' obzirom na gore navedene činjenice mislimo da je ergonomija solidna, ako se izuzme u obzir da je ipak ovo jedna poslovna konfiguracija. Veoma tihi kuleri, simpatično i funkcionalno kućište i uredno spakovanimn komponentama unutar njega idu u prilog dizajnu koji upotpunjuje sliku jedne ozbiljne office konfiguracije.

       

      Specifikacija

      ime konfiguracije

      HP Compaq dx5150 Business Desktop PC

      procesor

      AMD Athlon 3200+ (HyperTransport Technology)

      min: 3000+ (1.8 GHz, 128-KB L2 Cache, 1600-MHz system bus)
      max: 4000+ (2.4 GHz, 1024 KB L2 Cache, 2000-MHz system bus)

      chpset

      ATI RADEON® XPRESS 200 Chipset

      memorija

      2x256MB DDR Samsung (Synch DRAM PC3200 (400 MHz) non-ECC / single ili dual channel podešavanja / 4 DIMM podnožja / min: 256 MB, max: 4 GB)

      grafička

      ATI Radeon X300 SE

      SB

      Realtek AC'97

      HDD

      80GB SATA Western Digital (min: 40 GB, max: 160 GB)

      optički uređaji

      LiteOn Combo DVD-RW (opciono CD-ROM,CD-RW,DVD-ROM ili combo )

      mreža

      int. Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet NIC

      modem

      ne (opciono)

      dimenzije

      6.88 x 16.5 x 14.5 inches

      OS

      Microsoft® Window
      FreeDOS s® XP Professional SP2,
      Microsoft® Windows® XP Home SP2,
      Microsoft® Windows® XP Professional x64 Edition

      software

      Adobe Reader 6.0 i InterVideo WinDVD 5 (opciono MS Office 2003 Small Business Edition, MS Office 2003 Basic, Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express, Norton Antivirus 2004)

      Performanse

      Kada su performanse u pitanju tu već testovi dosta govore. Procesor koji pokreće jednu od boljih office/business platformi koje smo imali prilike da testiramo je Athlon 3200+ , a ako je on ” mozak ” ovog sistema, ” srce ” je ATI Radeon XPRESS 200 tj. čipset koji je odabran za ovu konfiguraciju. Ovaj čipset je već dosta hvaljen u širim IT krugovima kada se pojavio, no nećemo ni mi izbeći da se podsetimo par stvari o njemu (jer itekako zavređuje pažnju). U jesen prošle godine (2004.). ATI je izbacio svoj prvi čipset koji je prvi doneo PCI Express standard za ploče namenjene Athlon 64 procesorima. Za HP-ove ploče proizvodi MSI, pa smo (iako bez ikakvih oznaka na samoj ploči) lako zaključili i da je na našem primerku to slučaj. Sama činjenica da je HP odlučio da ubaci u igru ATI i AMD govori dosta toga i o kvalitetu tih proizvoda. Ploča je namenjena Socket 939 preocesorima, poseduje četiri memorijska podnožja, a kod ovakvih platformi DualChannel se postiže “ubadanjem” dva memorijska modula u susedne jednako obojene slotove. U ovom slučaju kako se radi o 512MB PC3200 DDR ( 400MHz ) memorije, u ploču su ubačena dva modula od 256 MB radi boljih performansi.

      Ono što je jako bitno u celoj toj priči oko prvog ATI -jevog čipseta za AMD64 procesore je da on u verziji bez sufiksa “P” dolazi sa integrisanim grafičkim kontrolerom koje je po specifikacijama u rangu DirectX 9.0 grafičkih kartica. U ptanju je modifikovani GPU sličan onome kakav se nalazi i na X300 , a razlika u odnosu na “obični” X300 ima dva PixelShader pipelinea, što rezultuje nižim performansama, ali i dalje upotrebljivim. Takođe je zanimljivo da je ATI tako projektovao XPRESS 200 tako da on može kombinovano da koristi sistemsku i svoju memoriju (HyperMemory). SouthBridge nosi naziv IXP400 i pored povezivanja sa NorthBridge -om putem PCI Express linka kapaciteta 1GB/s, dvosmerno, donosi još podršku za 4 SATA uređaja i povezivanje istih u   RAID 0, 1 povezivanje, a tu je i podrška za FireWire .

      Za zvuk je zadužena Realtek -ova AC'97 integrisana zvučna kartica koja je u proseku današnjih integrisanih rešenja. Gore spomenuti zvučnik je ipak privremeno rešenje ako se odlučite da ovu konfiguraciju koristite u kućnim uslovima, dok je u kancelarisjkim uslovima ovo ok rešenje. Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet je gigabitni integrisani mrežni adapter, koji je konačno, poslednja komponenta integrisana na ploči. Modem se dodatno dokupljuje, a ovde je on izostao. U doba sve veće popularizacije ADSL-a možda ovo i nije neka mana.

      Ploča poseduje standardno dva SATA kontrolera od kojih je jedan zauzet sa Western Digital -ovim diskom ( Caviar ) od 80 GB formatiranim pod NTFS particijom. Uz ovu konfiguraciju su predviđeni diskovi i do 160 GB pa se uvek možete odlučiti za zamenu. Za optički uređaj je odabran Lite-On -ov 16x DVD-RW koji se solidno snalazio sa medijima. Posle detaljnog ispitivanja kućišta i “iznutra” možemo reći da je izbor komponenti bio stvarno odličan sa totalnom orijentacijom ka sadašnjm trendovima, a kao i što smo rekli, ploča i procesor najviše su doprineli tom utisku. Ostale komponente se maltene i ne ralikuju od standardnih HP-ovih platformi.

      U realnom radu mašina se pokazala kao veoma stabilna i dosta brza. Ovo i nije čudno ako se baci pogled na izbor komponenti. Slika koju daje integrisana ATI-ijeva grafika je zaista jedna od najboljih koje ovakva klasa int. rešenja može da ponudi. Iako je danas 1GB memorije već standard, 512 MB je bilo sasvim dovoljno, a ako se doda još 512 MB i dokupi nešto bolja grafička kartica ova mašina izlazi iz kategorije poslovnih platformi i može se glat koristi za igranje.

       

      Testiranje i software

      Business Winstone 2004

      21.8

      Multimedia Content Creation Winstone 2004

      28.6

      HD Tach 3

      Random access: 13.8ms
      CPU utilization: 7% (+/- 2%)
      Average read: 48.5 MB/s

      3D Mark 2001SE / 3D Mark 2003

      4771/1248

      SiSoft Sandra 2005 SR2

      Dhrystone ALU : 8369 MIPS
      Whetstone FPU : 3142 MFLOPS
      Whetstone iSSE2 : 4093 MFLOPS

      Cache & Memory Bench.- Combined Index : 4948 MB/s

      PC Mark 04

      CPU: 2807
      Memory: 2466
      Graphics: 914
      HDD: 4653

      Overall: 2293

      Kada smo vršili testiranje uveli smo još jedan test za grafičku (pored 3D Mark-a 2001SE), 3D Mark 2003, jednostavno jer je grafička u rangu slabijih DirectX 9 akceleratora. Ostatak testiranja smo vršili pazeći da je reč pretežno o Office/Business kompjuteru, mada se itekako koristiti i u kućnim uslovima (mnogi ljudi koji rade na kompjuteru, upravo većinu svog posla obavljaju od kuće), gde može postati ponekad i centar zabave. Što se tiče operativnih sistema, možete odabrati Windows XP Professiona + SP2 l, Microsoft Windows XP Home + SP2, Windows XP Professional x64 Edition ili free DOS (što će naravno naknadno uticati na cenu). Kao što smo napisali na početku, primerak na testu je posedovao Windows XP Professional sa Service Pack-om 2 . U paketu na diskovima se dobijaju originalni : Norton-Anti Virus 2004 , Windows XP + SP2 , HP Multilingual User (9 jezika), Retrospect Express 6.5, Roxio Easy Media Creator 7 Basic, HP Restore Plus, Inter Video WinDVD . Međutim, u Windowsu smo zatekli samo Adobe Reader 6.0 i InterVideo WinDVD 5 od dodatnih programa. O nekoj verziji Office paketa nije bilo ni reči. Jasno je da sa svakim ovakvim programom cena konfiguracije raste, stoga vam, kao što rekosmo, ostaju besplatne alternative nekih popularnih programa. Međutim u zavisnosti kolike su mogućnosti firme ili pojedinca koji se odluči za ovakav model može se dokupiti MS Office 2003 Small Business Edition ili MS Office 2003 Basic . Da stvari ne budu toliko crne što se programa tiče, na diskovima koji se isporučuju uz konfiguraciju dobijate i Roxio Easy CD & DVD Creator, Dantz Retrospect Backup Express i Norton Antivirus 2004 .

      Problema nismo imali pri testiranju, pa kao i što iz tabela možete videti, a zbog ,kao što smo rekli, Direct X 9   grafičkog podsistema imate rezultate i 3D Mark 03 testa koji iako izgleda malo, nije za potcenjivanje. Ipak testovi su nam otkrili da ova konfiguracija ipak “kaska” za dc7100 modelom, što opravdava njegovu nižu cenu, a i oznaku u imenu.

      Zaključak

      HP je očigledno napravio veliki korak sa ovom konfiguracijom. Pre svega mislimo na odličnu matičnu ploču sa integrisanom grafičku karticom koja se pokazala sasvim dobro. Iako prilikom odabira ovakve konfiguracije niste striktno vezani za ponuđene komponente, teško da ćete poželeti da menjate nešto ako ste ozbiljni poslovni korisnik. Sve vreme testiranja sistem je bio stabilan i bez “pucanja” i pod najve ćim opterećenjem.

      Na kraju treba reći da je dx5150 pouzdan kompjuter koji se nalazi tačno na “sredini” HP-ove palete poslovnih konfiguracije, gde bismo je i mi smestili. Ova konfiguracija može lako naći put i do korisnika koji možda žele da svoju business platformu prošire jednog dana i podignu performanse na još veći nivo (čitaj – igraju novije igre). Iako spolja izgleda kao i većina HP konfiguracija, ako je vidite u nekoj kancelariji, banci ili na poslu znaćete da u ovom mališi kuca 64-bitno srce…

      Računar na test ustupio Pakom Computers zvanični distributer HP proizvoda za SCG.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi