Nebojša Todorović
Test: HP Omni 27
Rečeno u uvodu nikako ne znači da ovakvi računari ne mogu biti vrlo moćni – naprotiv, ovaj uređaj može doći i sa vrlo snažnim hardverom, tako da ga ne treba potcenjivati. Verzija koja je stigla do nas je bila više u klasi notebook-ova od nekih 500 do 600 evra, naravno u smislu samog hardvera. Izrada je potpuno druga priča, jer Omni 27 definitivno u tom smislu ima mnogo toga da ponudi.
HP za uređaje kao što je ovaj nudi visok stepen “kastomizacije” i čisto iz radoznalosti smo posetili zvanični sajt kako bismo se informisali, makar okvrino, ali smo na kraju ostali prilično iznenađeni brojem modifikacija koje možete izvršiti u odnosu na osnovnu verziju, pa tako možete menjati praktično sve. Počevši od “core” hardvera, poput grafičke karte, procesora i memorije, do TV tjunera, kao i raznog dodatnog softvera različite namene. U skladu sa tim, nismo uspeli da dođemo do informacije koliko košta naša testna verzija, ali imajte u vidu da osnovni model ima cenu od oko 900 evra, a ukoliko se ne kontrolišete previše možete uveliko preći i cifru od 2000.
U velikoj i masivnoj kutiji stiže Omni 27, a sadržaj pakovanja je u našem slučaju bio prilično bogat. Osim samog uređaja, tu se našlo mesta za ogroman adapter od 230W, koji teži više od prosečnog netbooka, a nije ni mnogo manji,bežična tastatura i miš, ali i daljinski upravljač koji vam olakšava korišćenje multimedije iz udobnosti vašeg kreveta ili kauča. Daljinac definitivno ima jako puno smisla zbog činjenice da je testna verzija došla sa ugrađenim TV Tuner-om i smatramo da je u tom slučaju on gotovo neophodan.
Tastatura je prilično jednostavna, ali izuzetno prijatna za kucanje, a moramo priznati da nam se minimalistički dizajn u kombinaciji sa praktičnim dimenzijama jako dopadaju. Miš je, sa druge strane, prejednostavan bez ikakve ergonomije, ali je senzor pristojan. Reda veličine, pretpostavljamo da je reč oko 800dpi, možda malo više, ali je rad sa njim u tom smislu korektan. Ipak, više bismo voleli da uz ovako dizajniran uređaj stiži i miš koji bi mu više pristajao. Daljinac je prilično praktičan i na njega nemamo zamerke, samo bismo voleli da je infracrveni senzor montiran u kućište uređaja i da ne stiže odvojen, što deluje pomalo nepraktično.
HP Omni 27 izgleda u najmanju ruku impresivno. Uređaj je izuzetno težak zahvaljujući aluminijumskoj bazi koja prilično debela i masivna. Naravno, ovo donosi ogroman estetski plus HP-u, a i smanjuje “klaćenje” uređaja usled velikih dimenzija i mase. Ono što prvo upada u oči je veliki ekran prekriven pleksiglasom od ivice do ivice. Boje su odlične, kao i osvetljenje. Može se reći da su i uglovi sasvim solidni, iako je očigledno da se radi o TN panelu. Naravno, ovakvi uređaji nisu ni namenjeni da imaju IPS ili PVA panel, mada smatramo da ne bi bilo loše kada bi korisnicima bila ostavljena mogućnost da izaberu sami.
Naravno, kao multimedijalni uređaj Omni 27 je opremljen web kamerom solidnog kvaliteta, mikrofonom, kao i prilično dobrim zvučnicima. HP je trenutno vrlo fokusiran na svoju saradnju sa Monster-om, pa tako na sve iole naprednije modele smešta “Beats” tehnologiju, bilo da se radi o notebook-ovima ili All in One uređajima. Ni Omni 27 nije “pošteđen”, pa je na njemu jasno istaknut Beats Audio logo. Za jedan AiO uređaj, moramo priznati da su zvučnici prilično dobri, uz nedostatak niskih tonova, ali slično kao i na notebook-ovima, njihov problem je nedostatak akustičnog prostora. Uz sve to, Omni 27 ima i Beats izlaz za slušalice, a kako smo imali jedne pri ruci nismo odoleli, a da ne isprobamo kako to zvuči.
Konačni utisak je ipak prilično mlak, jer ne vidimo zašto se toliko velika “frka” diže oko svega. Putem ovog izlaza jesmo dobili kvalitetan zvuk na slušalicama, ali on definitivno nije bio bolji niti snažniji od onoga što mogu da isporuče kvalitetni plejeri. Jednostavno, iste te slušalice su zvučale bolje i detaljnije na iPod touch-u treće generacije i Sony A serije, a moramo priznati da smo bili mnogo optimističniji po tom pitanju.
Konektivnosti takođe ne nedostaje i na raspolaganju ćete imati dva USB 3.0, četiri USB 2.0 porta, kao i čitač kartica. Audio izlaza ima ukupno četiri, od kojih su dva smeštena na bočnu stranu kako biste lakše pristupili u slučaju priključivanja mikrofona i slušalica, dok su dodatna dva pozadi i služe u slučaju povezivanja surround sistema. Pozadi je smešten i gigabitni LAN, kao i ulaz za antenski kabl. Što se bežičnih veza tiče, prisutan je WiFi 802.11 b/g/n modul, kao i Bluetooth.
Naša konfiguracija nije bila preterano snažna, u odnosu na ono šta sve možete izabrati prilikom konfigurisanja HP Omni-ja i verujemo da je u našem slučaju reč o prilično univerzalnoj multimedijalnoj mašini. Core i3 2100 procesor je sasvim solidno rešenje, a prati ga pozamašnih 6GB RAM memorije. Sa dva jezgra i četiri thread-a biće dovoljan za većinu uobičajenih aktivnosti. Grafička karta je potpisana od strane NVIDIA-e, a reč je o GeForce GT540M. Ovaj model je jako popularan kada govorimo o notebook-ovima, ali njegove performanse za FullHD rezoluciju nisu dovoljne da obezbede bilo kakvo ozbiljnije igranje. Za smeštanje podataka, rezervisan je hard disk od 1TB i to štedljivi model koji sve “vrti” na 5400 obrtaja u minuti.
Rezultati
HP Omni 27
Futuremark PCMark 7
PCMark Score
2456
Lightweight Score
2275
Productivity Score
1677
Creativity Score
2861
Entertaintment Score
2496
Computation Score
3069
Storage Score
1938
Futuremark 3DMark 11 (performance preset)
Final Score
1038
Physics Score
4025
GPU Score
917
Combined Score
927
3DMark Vantage (performance preset)
Final Score
4208
CPU Score
10056
GPU Score
3524
1920×1080 0xAA 0xAF
Resident Evil 5 (DX10, Medium) [fps]
45.4
AvP DX11 (DX11, max) [fps]
11.5
AvP DX11 (DX11, medium) [fps]
14.5
AvP DX11 (DX11, low) [fps]
16.9
Lost Planet 2, Test B (DX11, Medium) [fps]
15.2
Cinebench R11.5
OpenGL (fps)
24.16
CPU (pts)
2.99
AIDA64 Cache & Memory Benchmark Memory test
Read [MB/s]
13230
Write [MB/s]
14339
Copy [MB/s]
13727
Latency [ns]
54.9
7zip 9.20 Benchmark
Compressing [KB/s]
6889
Decompressing [KB/s]
96375
x264 Benchmark HD 4.0
Encoding [fps]
16.36
CrystalDisk Mark 3.0.1 Sequential Test
Read [MB/s]
113.6
Write [MB/s]
114.7
Zaključak
HP Omni 27 karakterišu solidne performanse, kao i odličan dizajn. Uz činjenicu da je sistem vrlo otvoren za modifikacije prilikom kupovine (to jest, dostupan u širokom spektru konfiguracija), možda je komentarisanje njegovih performansi pomalo nezahvalno, jer je vrlo veliko pitanje da li biste se i vi odlučili na ovakvu konfiguraciju. U svakom slučaju, ovako konfigurisan, omogućava korišećenje u praktično svim uslovima, osim gejminga koji otpada zbog visoke rezolucije za koju je GT540M neadekvatan. Jednostavno, kao multimedijalna “mašina” Omni 27 briljira, a dizajn koji je očigledno na prvom mestu definitivno mu daje šansu na tržištu.
Prednosti:
– Dizajn
– Kvalitet izrade
– Zvučnici
Mane:
– IR risiver van kućišta
– Miš deluje jeftino
Računar za potrebe testa ustupio HP.