HP Pavilion 23 AiO

HP Pavilion 23 AiO

All-in-one uređaje mnogi koriste kao drugi ili čak treći PC u kući. Stoga, njegova funkcionalnost ne počiva na hardverskoj snazi, već na praktičnosti koju nosi njegov specifičan dizajn. U tom slučaju, povoljna cena i dodatne mogućnosti više znače od samog hardvera. HP je u ponudu uveo vrlo zanimljiv All-in-One model oznake Pavilion 23. Konkretan uređaj se definitivno neće pohvaliti velikim brzinama prilikom video rendering

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ispred nas se našla obična kutija bez ikakvih detalja, što je posledica toga da je reč o modelu namenjenom testiranju, a ne prodaji. Stoga, nikakvih detalja nema, pa ne bismo ni znali šta se nalazi unutra da rukom nije napisana oznaka proizvoda. Sve što smo mogli da saznamo jeste da je reč o HP Pavilion 23 modelu koji očigledno ima Windows 8 operativni sistem instaliran. Dovoljno za početak. Nakon otpakivanja, prvo na šta smo naleteli jesu dve odvojene kutije. S obzirom na to da je reč o All-in-one modelu iz HP-a, iskustvo nam je govorilo da je reč o periferijama, jer ova kompanija retko izbegava da ih isporuči uz svoje gotove konfiguracije. Naravno, u drugoj kutiji se našlo mesta za naponski adapter. U slučaju modela namenjenoj prodavnicama verujemo da će se isporučivati i ostatak u vidu dokumentacije, drajvera i ostale neophodne opreme. U našem slučaju toga nije bilo, jer kao što smo već rekli, reč je o testnom primerku.

      Kako je reč o budžetnom PC-u, isporučene su žične periferije koje koštaju manje od bežičnih. Ipak, sama tastatura je jako prijatna za korišćenje, što i ne čudi, jer HP na ovom polju ima dosta iskustva. Chicklet tasteri su razdvojeni baš koliko je potrebno, tako da razmak nije preveliki, ali ni premali. Kucanje je udobno, a jedino što nam nedostaje je veliki “Enter” taster na koji smo navikli. Malo je čudan i blok tastera iznad strelica, kao i njihova pozicija, ali smo se brzo navikli, pa verujemo da većina korisnika neće imati mnogo problema u tom aspektu.  

       
      Miš ima optički senzor, a proizvođač ne pominje detalje. Nakon korišćenja, naša pretpostavka je da se radi o varjanti od nekih 800-1000 dpi. Preciznost je sasvim solidna, a oblik je simetričan tako da ni levoruki ni desnoruki korisnici nisu diskriminisani. Doduše, zbog toga nedostaju dodatni tasteri, pa ste osućeni na tri klika i točkić. Takođe, treba pomenuti i dimenzije miša koje su poprilično velike, tako da će korisnicima sa velikim šakama biti jako ugodan, dok će recimo deca definitivno imati problem. Ipak, kao osnovni miš, HP nudi sasvim solidan proizvod koji ruku na srce ne odskače od proseka.  


      Pavilion 23 napaja prilično masivan adapter. Deklarisan je na 150 W iako verujemo da, imajući u vidu skromu konfiguraciju, ovaj računar nije ni blizu pomenute potrošnje. Zbog toga, adapter se jako malo zagreva tokom rada, a uostalom, prilično smo sigurni da HP isti model isporučuje i sa hardverski snažnijim verzijama.

       
      Reč koja nam pada prva na pamet kada je HP Pavilion 23 u pitanju je “obično”. Zaista, nema mnogo specifičnih detalja koji bi ga izdvojili od ostalih modela, niti je sam oblik posebno interesantan. Ovo nije nužno i loša stvar. Jednostavno, kao takav ovaj računar može da se uklopi manje ili više u svako okruženje. Dopada nam se jedinstveni oslonac ispod ekrana, koji je sive boje i izgleda kao da je u pitanju metal. Sa druge strane, debeli okviri koji opasuju ekran zaista nisu nimalo privlačni. Još manje atraktivno deluje to što Pavilion 23 ima dva okvira, zbog čega ekran deluje daleko manji nego što to zaista jeste. U odnosu na modele gde imate pleksiglas preko kompletnog ekrana ovo rešenje deluje veoma nezgrapno.  

       
      Ispod ekrana se nalazi plastična maska sa velikim brojem rupica. Razlog za ovaj dizajn je činjenica da se ispod nje nalaze stereo zvučnici. Imajući u vidu da je ovaj prostor jako malo akustičan, zvuk koji dolazi iz ovog računara je prilično fokusiran na niske tonove. Zbog toga, kvalitet zvuka nije baš sjajan, ali dobija prolaznu ocenu. Za slušanje muzike je sasvim soldina, dok prilikom gledanja filmova i serija viši segment nedostaje i glasovi glumaca umeju da budu pomalo mutni.  

       
      Gornja ivica ekrana krije web kameru i mikrofon, čiji je kvalitet solidan i u klasi bilo kog drugog budžetskog modela koji smo imali prilike da testiramo. Snimanje je moguće vršiti u maksimalnoj rezoluciji od 1280×720 što je uobičajeno, a uz malo bolje osvetljen ambijent ćete dobiti sasvim solidan kvalitet snimljenog materijala.  
       

      HP Pavilion 23 AiO – Nastavak

      Na levom boku smo otkrili taster za paljenje računara, kao i sekciju sa konektorima koja se nalazi ispod. Prvi u ovom nizu je LED indikator rada uređaja za smeštanje podataka, u ovom slučaju hard diska. Prate ga čitač kartica, dva USB-a 3.0 i audio džekovi od 3.5mm. Na desnoj strani se je smešten samo optički uređaj, odnosno DVD-RW. Interesantno je to što je HP na ovom modelu izostavio tastere za kontrolu ekrana, što je šteta, jer smatramo da su jako bitan dodatak na All-in-one uređajima.
       


       


       

      Pozadi se nalazi ostatak priključaka. Tu su četiri USB 2.0 porta, jedan gigabitni LAN, antenski ulaz i naravno priključak za adapter. Ovde dolazimo do još jednog nedostatka, a reč je o HDMI konektoru. Bilo da govorimo o ulazu ili izlazu, jer kod jeftinijih modela retko kad egzistiraju oba. Ipak, nedostatak ovog priključka zaista može nedostajati mnogim korisnicima.

      Ekran je definitivno svetla tačka ovog uređaja. Panel je IPS tipa i poseduje sjajnu reprodukciju boja, odlične uglove gledanja, pa čak i sasvim solidan odziv koji proizvođač deklariše na 5 milisekundi. Posebno nam se dopada zadržavanje kontrasta čak i po vertikalnoj osi, što je posebno od koristi kada ga koristite rukama dok stojite. Činjenica da je u pitanju ekran osetljiv na dodir povećava upotrebnu vrednost Windowsa 8 koji je instaliran u testnoj verziji. Da li će se HP Pavilion 23 isporučivati i u prodaji sa ovim OS-om ostaje da vidimo.


       

      Kao što smo već rekli, hardver definitivno nije posebno snažan i zapravo se mogu jasno videti napravljeni koraci da bi se napravile uštede. Pre svega, procesor je Celeron G1610T koji je moderno parče silicijuma, jer se zasniva na IvyBridge arhitekturi, ali je prilično skromnih karakteristika. Na raspolaganju su mu dva fizička jezgra i isto toliko thread-ova zbog toga što nema HyperThreading tehnologiju. Implementirana su 2 MB keš memorije i maksimalni TDP od 35 W što nije daleko od pojedinih ULV procesora. Sa frekvencijom od 2.6 GHz, ovaj CPU nadomešćuje nedostatak TurboBoost tehnologije.
       

       

      Dopada nam se velika količina RAM-a. Sa 6 GB DDR3 memorije koja radi na 1333 MHz, Pavilion 23 neće imati potrebe za nadogradnjom u ovom aspektu na duže staze i sve su šanse da ćete i prestati da ga koristite sa istom ovom količinom RAM-a. Prosto, pre će kompletno zastariti nego što će mu zatrebati još memorije. Hard disk je izrađen od strane Seagate-a, a dopada nam se izbor, jer se radi o ST1000DM003 modelu, koji je sjajno prošao na našem velikom uporednom testu HDD-ova.

       

       

      Odlična odluka proizvođača je implementacija dva grafička akceleratora. Tu je štedljivi Intelov HD Graphics koji se nalazi u okviru samog procesora. On je tu da pričuva energiju i prikazuje sliku na monitoru, dok je za ozbiljniji 3D prikaz zadužen GeForce GT710A. U pitanju je rebrandiran GT540 koji se bazira oko Fermi arhitekture, prvi put viđene sa GTX 400 serijom. Očigledno je da je HP dobio stare čipove po povoljnoj ceni, ali to nije nužno loša stvar. Sa 96 Stream procesora, visokim radnim taktom ova grafička karta je sasvim solidna. Problem pravi uska memorijska magistrala od 64 bita, koja onemogućava ozbiljniji protok podataka. Ipak, igranje čak i u 1080p rezoluciji nije nemoguće uz nešto agresivnije smanjivanje nivoa detalja. Razume se da je u pitanju komromis, ali imajte u vidu da u većini računara ovog tipa nećete imati priliku da uopšte dobijete diskretnu grafičku kartu. Ipak, u slučaju AMD-ovog APU-a to nije ni potrebno, što ujedno i govori da bi to bio bolji izbor.
       

      Performanse su solidne, mada ne i impresivne. Procesor je definitivno usko grlo, ali velikih razlika u odnosu na Pentium modele čak i nema. Ipak, kako većina ovaj AIO računar neće ni koristiti za ozbiljne zadatke, već kao PC za dnevnu sobu. Kao takav, Pavilion 23 je sasvim funkcionalan. Surf internetom, multimedija, pa čak i lagan gejming su sasvim lako “hendlovani” od strane ovog kompjutera.
       

       

       

      Specifikacije, rezultati i zaključak

       

      Specifikacije

      HP Pavilion 23

      Procesor

      Intel Celeron G1610T @ 2300 MHz

      RAM

      6 GB DDR3 1333MHz

      VGA 1

      Intel HD Graphics

      VGA 2

      NVIDIA GeForce GT 710A 1 GB GDDR3

      Hard disk

      Seagate ST1000DM003 1TB 7200 RPM

      Optika

      DVD-RW

      Ekran

      23″ 1920×1080

      Ostalo

      WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0

      Operativni sistem

      Windows 8

      Cena

      uzorak

      Rezultati

      HP Pavilion 23

      3DMark 11 [Performance preset]

       

      Final Score

      P 1.262

      Graphics Score

      1.188

      Physics Score

      2.061

      Combined Score

      1.136

      Passmark System Test

       

      Final Score

      1.177

      CPU Score

      2.338

      2D Graphics Score

      463

      3D Graphics Score

      247

      Memory Score

      1.572

      Disk Score

      1.140

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]

      15.058 / 192.798

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]

      57.2 / 10.4

      WinRar 4.0 Benchmark

      1.848

      AIDA64 Memory Benchmark

       

      Read [MB/s]

      12.892

      Write [MB/s]

      12.636

      Copy [MB/s]

      14.179

      Latency [ns]

      61.9

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD

      163.2

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps]

      27.08

      Cinebench R11.5 x64 CPU [pts]

      1.83

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]

      187 / 146 / 90.3

      1920×1080 0xAA 0xAF

       

      Street Fighter IV (DX11, max) [fps]

      60.2

      Resident Evil 5 (DX10, max) [fps]

      28.1

      Dark Void (DX11, low) [fps]

      38.5

      Lost Planet (DX11, low) [fps]

      31.6

      Unigine Valley (DX11, low)

      14.2

      Utisci i zaključak

      HP Pavilion 23 bez dileme ima svoje prednosti. Ekran velike dijagonale koji odiše kvalitetom i praktičnošću u vidu osetljivosti na dodir je jedan veliki plus. Uostalom, to nećete videti na jeftinijim modelima od ovog. Takođe, vrlo je tih i retko kada rashladni sistem pravi buku koja bi vam zasmetala, čak ni kada smo se igrali na njemu. WiFi i BlueTooth konekcija su takođe jako korisni, pa je računar prilično samostalan.

       


       

      Neizbežno tu su i neki nedostaci koji su nam smetali. Pre svega, veliki i debeli “dupli” okvir koji zaista čini Pavilion 23 kabastijim nego što on to zaista jeste. Zvučnici sa dva vata po kanalu su takođe slabašni i u slučaju da vam završi u dnevnoj sobi, nabavka eksternih zvučnika će biti neophodna. Dok je većina komponenti prilično hladna, moramo priznati da merenja koja je senzor dobio na GPU-u nisu baš sjajna. Sa 92 stepena Celzijusove skale, ostali smo iznenađeni. Na većini laptopova, ovaj čip nije imao tako visoku temperaturu prilikom opterećenja, a verovatno i sami znate da je rashladni sistem prenosnog računara svakako skromniji.
       


       

      Kada sve uzmemo u obzir, moramo priznati da nas Pavilion 23 nije ostavio bez daha. Iako ima nekoliko jakih aduta, poput ekrana, tu je jednako dugačak spisak nedostataka, pa je konačan utisak polovičan. Iako spada u jeftinije modele, gde ponuda nije sjajna, verujemo da je čak i cena u odnosu na ostale proizvođače nešto viša nego što bismo želeli. Međutim, za korisnike kojima je potreban ovakav računar bez ulaženja u “sitna crevca” i naglabanja o svakoj sitnici (hoteli, javne ustanove i slični korisnici) i kojima svakako znači brend i kompletna podrška koja ide uz to, Pavilion 23 jeste interesantan izbor.
       

       

      Prednosti:

      – Kvalitetan IPS ekran osetljiv na dodir
      – FullHD rezolucija
      – Dva GPUa, integrisani i diskretni

      Nedostaci:

      – Bez tastera za kontrolu na samom uređaju
      – Neubedljivi zvučnici
      – Debeo okvir oko ekrana
      – Nema HDMI port
      – Zagrevanje GPU-a

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi