Bojan Dančuo
HP Pavilion All-in-One 200-5230ad Desktop PC
Pošto je naziv računara pomalo kabast, od sada ćemo ga zvati samo HP All-in-One. Ovo nije gejmerski računar, tako da od njega u startu nemojte očekivati neke zavidne 3D performanse, ali na polju za koje je i namenjen, a to je multimedija, ispuniće sve zadatke koje pred njega postavite. Integrisano rešenje koje smešta celokupan računar u monitor i eliminiše dodatno kućište, kao i fleksibilnost koju pružaju bežične periferije, sugerišu u startu da je ovo računar za dnevnu, ne za radnu sobu.
Hardver
Kada izvadite HP All-in-One iz kutije, sačekaće vas nešto što izgleda kao malo deblji TFT monitor, sa adekvatno većom težinom od ekvivalentnog monitora te dijagonale. “Monitor” je zapravo ceo računar, sa integrisanim svim komponentama unutar svog kućišta. Poseduje i DVD pisač, koji se nalazi sa gornje desne strane u vertikalnom položaju.
Postolje na kojem kućište/monitor stoji ima podesiv nagib, dok kretanje u stranu podrazumeva okretanje celog monitora zajedno sa postoljem. Unutra se nalaze integrisani zvučnici koji u skladu sa svojom snagom daju umereno jak, ali prilično čist zvuk. Na vrhu monitora, sa prednje strane, nalazi se integrisana web kamera sa mikrofonom.
Sa zadnje strane se nalazi najveći broj konektora. Tu je 5 USB 2.0 priključaka, od kojih je jedan predviđen za radio prijemnik koji komunicira sa bežičnom tastaturom i mišem, priključak za napajanje, gigabitni LAN port, stereo izlaz za zvučnike, konektor za IR prijemnik za daljinski upravljač, kao i antenski ulaz.
Sa desne strane monitora/kućišta se nalaze DVD, taster za izbacivanje DVD-a, tasteri za podešavanje osvetljenja na monitoru i signalni LED za aktivnost hard diska. Sa leve strane se nalaze slot za memorijske kartice, dva USB 2.0 konektora, kao i konektori za mikrofon i slušalice.
Uz računar dolazi HP brendirana bežična tastatura i HP miš, koji su u tonu sa ostatkom računara i povezuju se sa njim preko malog radio prijemnika koji se ubada u za to predviđeni USB port sa zadnje strane računara. Tastatura je za vreme testa delovala dovoljno robusno da izdrži duže korišćenje, a miš, iako nije gajmerski precizan, sasvim je dobar i senzor na njemu se snalazio na velikom broju podloga. Domet bežičnog signala je deklarisan na 3 metra, što smo proverili u praksi i uverili se da je tačno. Dok god ste u istoj prostoriji gde je računar, nema bojazni da ćete izaći iz dometa.
Možda najinteresantniji deo periferija jeste daljinski upravljač za Windows Media Centar, koji nažalost nema funkciju u samom Windows-u, osim da pozove Media Centar softver, što je šteta.
U samom računaru se nalazi Core i3 550 procesor koji radi na 3,2 GHz, smešten na HP-ovu matičnu ploču baziranu na Intelovom A57 čipsetu. Uz to dolazi 4 GB DDR3 memorije, GeForce G210 grafika i Hitachi 7200rpm 750 GB hard disk na kojem je odvojeno 13 GB za system recovery particiju. Bitno je napomenuti da računar ima i integrisan 802.11n WiFi adapter.
Specifikacija:
HP Pavilion All-in-One 200-5230ad Desktop PC
Matična ploča
Hewlett Pacard – Intel A57
Procesor
Intel Core i3 550 3.2 GHz
Grafika
Nvidia GeForce G210
Memorija
4GB DDR3
Hard disk
750GB 7200rpm SATA disk
Optički uređaj
DVD-RW
Kućište
ATX MIDI Tower 450W Desktop
Napajanje
180W AC adapter
Displej
21,5″ 16:9 LED, 1920×1080, integrisana VGA web kamera sa mikrofonom
Komunikacija
10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN
Wireless LAN 802.11b/g/n
Zvuk
Dva integrisana zvučnika
Portovi
7 USB 2.0 portova, prednji mikrofon/slušalice port, zadnji audio izlazni port
Ostalo
Integrisan TV tuner
Periferije
Bežični tastatura i miš, daljinski upravljač za Win7 Media Centar
Softver
HP All-in-One dolazi sa prilagođenom instalacijom Windows 7 Home Premium edicije u 64-bitnoj verziji. Kada ga prvi put uključite, on će dovršiti instalaciju operativnog sistema i tom prilikom vas pitati za ime korisnika, šifru, a ponudiće vam mogućnost da se odmah povežete na neku postojeću WiFi mrežu u blizini, što smo mi i iskoristili.
Zatim će se pokrenuti poseban HP-ov softver preko kojeg se možete registrovati, podesiti automatski update sistema koji je realizovan preko HP-ovog update mehanizma, uključiti Norton sistemsku zaštitu koju imate besplatno 60 dana i povezati se na Internet ako to već niste uradili u prethodnom koraku.
Kada se ulogujete u Windows, dobićete ovakav desktop. Odmah se u vrhu ekrana primet HP-ov bar sa prečicama do dodatnog HP softvera. Na traku se inače mogu dodavati nove stvari, tako da nije isključivo namenjena za ono što je HP smestio u nju.
HP Advisor bi trebalo da vam omogući da lako dođete do podataka o sigurnosti sistema, stanju veze sa Internetom, prostoru na disku, do eventualnih sistemskih upozorenja, štampača i još drugih stvari. Discovery deo bi trebalo da vam olakša pristup sadržaju računara koji uključuje svu vrstu multimedije.
HP je u preinstalirani softver uključio i WildTangent sistem za pristup velikom broju malih igara od kojih je dosta besplatno, a većinu ostalih možete probati, pa ako vam se dopadnu možete i da ih kupite. Može se tu naći dosta interesantnih mini-igara, između ostalog i ultra popularni Plants vs Zombies.
Pored toga, postoji cela jedna Windows shell nadgradnja namenjena deci pod nazivom “Magic Desktop”. Ovo može biti vrlo interesantno roditeljima sa malom decom, jer im pruža razne aktivnosti tipa sviranja muzike, crtanja, igranja igrica i slično, a po potrebi se ceo sistem može zaključati lozinkom, tako da nemaju pristup ostatku sistema.
Jednu od najzanimljivijih mogućnosti ovog računara nažalost nismo imali prilike da probamo. Model koji smo dobili je došao sa DVB-T tunerom, koji zahteva digitalni TV signal, koji nismo imali na raspolaganju tokom testiranja.
Ipak, sam Windows Media Centar radi i bez tunera, tako da smo isprobali daljinski upravljač koji se pokazao vrlo upotrebljivim i mamio nas da se zavalimo u fotelju dok prebiramo po multimediji iz Windows Media Centra. Što se tiče samog gledanja TV-a, za razliku od nekih monitora sa integrisanim TV tuner-om, u ovom slučaju ne možete gledati TV dok je računar isključen, ali zato imate mnoštvo mogućnosti koje Windows Media Centar sa sobom donosi, kao što su snimanje TV programa i Time-Shift.
Rezultati testova
PC Mark Vantage 1.0.2.0 64-bit
Score
6299
Memories
4065
Gaming
4637
Productivity
5517
HDD
4747
Cinebench 11.5 64-bit
OpenGL
8,42 fps
CPU rendering
2,61 pts
3D Mark Vantage 1.0.2
Entry – Score
E6085
Entry – GPU Score
5458
Entry – CPU Score
9287
Performance – Score
P1131
Performance – GPU Score
875
Performance – CPU Score
9275
AIDA 64
Memory Read
8876 MB/s
Memory Write
9268 MB/s
Memory Copy
10412 MB/s
Memory Latency
86,1 ns
Ostali rezultati
wPrime (32M)
17,53 sec
HDTune HDD average transfer
106,1 MB/s
WinRAR 4.0 beta 7 64-bit benchmark
1892 KB/s
Utisci u radu
Bilo je vrlo interesantno raditi na ovakvom računaru. Ceo koncept multimedijalnog centra, ali bez kompromisa po pitanju upotrebe standardnog desktop softvera uz periferije koje su nezavisne od kablova daje neki prilično prijatan osećaj slobode. Doduše, da bi se ovako nešto zaista iskoristilo, potreban je ipak veći monitor, jer ovako ako radite bilo šta što nije u okviru Windows Media Centra koji je tome prilagođen, moraćete biti dovoljno blizu da vidite šta radite.
Žao nam je što nismo bili u prilici da probamo ovaj računar u funkciji TV-a, ali nemamo razloga da sumnjamo u to da taj sistem u sprezi za Windows Media Centrom ne radi kako treba. Hardver je svakako dovoljno jak da to izgura. Zbog relativno slabog grafičkog podsistema, zahtevnije 3D igre ne možete igrati na ovom računaru, ali bilo kakva HD multimedija je vrlo lak zadatak za njega.
Kada smo već kod hardvera, na sam kvalitet monitora i periferija nemamo zamerke, ali imamo na preovlađujuće glatke i sjajne crne površine i na monitoru i na tastaturi/mišu/daljinskom upravljaču. Ovo je neverovatan magnet za prašinu i otiske prstiju, pa ćete ili morati da se naviknete na to ili ćete ih briskati svakih pola sata. Još moramo napomenuti da nikako ne brišete glatke površine “magičnim” krpama, jer ostavljaju mikro ogrebotine po njima. Isključivo treba koristiti neku meku krpu, najbolje onu za šišćenje naočara.
Videvši dosta instaliranog HP-ovog pratećeg softvera prilikom prvog podizanja sistema, uplašili smo se da će ovo biti još jedan od onih računara koji je pretrpan nepotrebnim bloatware-om koji ga samo usporava i guši u radu, ali na sreću HP-ov softver je zapravo u velikom broju slučajeva koristan, a nije nametljiv i može se vrlo lako isključiti ako vam ne treba.
Zaključak
HP Pavilion All-in-One 200-5230ad Desktop PC je deo Pavilion porodice sa kojom HP već ima iskustva, tako da su rešenja koje je ovde primenio proverena i rade bez problema. Koncept računara u monitoru nije nov, ali je dovoljno redak da predstavlja nešto pomalo egzotično, a u ovom slučaju i vrlo funkcionalno.
Hardverski dovoljno jak da se izbori sa bilo kojom vrstom HD multimedije, uz TV tuner i daljinski upravljač, ovaj računar se vrlo lako pretvara u pravi multimedijalni centar. Jednostavno povezivanje na kućnu mrežu preko ugrađenog gigabitnog LAN-a ili 802.11n WiFi adaptera znači da je integracija u postojeću infrastrukturu izuzetno laka, a bežična tastatura i miš vam daju slobodu da po potrebi kontrolišete računar sa veće udaljenosti.
HP All-in-One je pravo rešenje ako vam treba neki multimedijalni centar za dnevnu sobu ili možda za neku drugu sobu u kojoj ćete moći da gledate TV dok je onaj u dnevnoj sobi zauzet, a uz to da radite i ozbiljne stvari na njemu ili možda odigrate neku igru ili pogledate šta ima novo na Internetu… mogućnosti su stvarno neograničene. Od nas svakako ima preporuku.
Prednosti:
– Integrisano rešenje koje zauzima malo prostora
– Odličan multimedijalni centar sa bežičnim periferijama i podrškom za Windows Media Centar
Nedostaci:
– Crni visokosjajni finiš je magnet za prašinu i otiske prstiju
– Nedostatak izlaza za dodatni monitor/TV
Uređaj na test ustupio Kimtec