Intel DC3217IYE Mini PC

Intel DC3217IYE Mini PC

Proces minijaturizacije u IT sektoru je bez sumnje veoma brz proces. Ipak, kada kažemo da nam je na test stigao računar koji ima dimenzije koje nisu mnogo veće od dve pakle 100's cigareta, morate priznati da ne možete ostati potpuno ravnodušni. Još kada spomenemo da se u njegovom minijaturnom kućištu krije Core i3 procesor, 8 GB RAM-a, pa čak i SSD uz sve potrebne bežične konekcije, verujemo da mnogi neće odoleti da saznaju

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Iza kriptičnog imena, krije se vrlo zanimljiv proizvod. Naime, reč je o prvoj generaciji računara koji intel naziva NUC iliti “Next Unit of Computing”. Suštinski, radi se o računaru izuzetno malih dimenzija koji pritom poseduje sasvim solidan hardver čime se proširuje grupa korisnika koji bi mu mogli naći namenu.  
       
      Intel je brendirao pakovanje na takav način da biste čak i “iz aviona” mogli da prepoznate ko je odgovoran za njega. Plava boja je dominantna, a nije teško uočiti ni logoe kompanije. Prilikom otvaranja se iz kutije začuo zvuk sa prepoznatljivom melodijom koju možete veoma često videti u Intelovim video prezentacijama. Nakon malo pretraživanja, shvatili smo da se radi o magnetnom prekidaču koji je povezan na minijaturni zvučnik koji se nalazi na unutrašnjoj stranici kutije. Zaista simpatično.



      Sadržaj pakovanja obuhvata osnovnu opremu koja je potrebna za ovakav uređaj. Osim samog računara, tu je odgovarajući naponski adapter, kratka dokumentacija i nosač koji odgovara VESA standardu. Dakle, ništa ekstravagantno, ali je Intel pokrio neophodnu opremu.  




      Adapter je jako mali, što smo i očekivali. Nije ništa veći od onih koji možete naći kod ultrabook i netbook modela ili pak manje zahtevnih laptopova. Imajući u vidu da je deklarisan na 65W, iskreno nam deluje da je možda čak i predimenzionisan za ovaj uređaj. Razlog za to je ULV procesor sa TDP-om od 17W koji ujedno na sebi nosi i GPU, tako da velikih potrošača u NUC-u nema.  

      Kada smo rekli da kućište ima slične dimenzije kao i dve pakle cigareta, nismo lagali. Širina od 116 milimetara i dužina od 112 milimetara čine da uređaj zauzima jako malu površinu bez obzira na to gde ga smestite. Visina od svega 39 milimetara čini da prosto nije lako poverovati da se unutra nalazi bilo kakav hardver, a kamoli potpuno funkcionalan PC. Što se izrade tiče, gornja i donja površina su plastične, dok je okvir izrađen od metala. Jedina zamerka ide na račun gornje površine koja je sjajna i vrlo lako se grebe. Svega nekoliko dana korišćenja je rezultovalo u velikoj broju tragova, a već i sami znate da su ovakve površine magnet za prašinu.

      Minijaturizacija po pravilu donosi i određene kompromise. U ovom slučaju govorimo o portovima na kućištu. Iako korisnicima Intela DC3217IYE verovatno ništa više neće ni zatrebati, svega tri USB 2.0 konektora su prilično ograničavajuć faktor. Sa druge strane, nismo očekivali dva HDMI-a punih dimenzija, što je neočekivana, ali svakkao dobra vest. Takođe, tu je i jedan gigabitni LAN, kao i Kensington Lock. Iznad konektora se nalazi otvor za kuler, koji izbacuje topao vazduh van kućišta, a isti je zaštićen metalnom mrežicom. Ukoliko ste primetili da na slici ispod možete videti samo dva USB konektora, imajte u vidu da se treći nalazi na suprotnoj strani koju bismo najradnije nazvali prednjom.


      Možda ste primetili, ali audio konektore nismo pomenuli. Ovde dolazimo i do jednog od nedostataka. Naime, odvojena audio konekcija ne postoji, bilo da govorimo o analognim džekovima ili S/PDIF-u. Jedini način da dobijete zvuk jeste putem HDMI-a. To znači da u slučaju da vaš monitor nema zvučnike, jedina preostala opcija je “passthrough” kabl koji će proslediti zvuk preko monitora do zvučnika. Nepotrebna komplikacija, koja je mogla biti vrlo jednostavno rešena. Gornja ploča na sebi krije samo dva detalja. Prvi je osvetljeni taster za paljenje ovog mališana, a odmah do njega se nalazi i LED indikacija rada jedinice za smeštanje podataka. Sve u svemu, sam PC na sebi ne krije mnogo toga i manje više smo pokrili sve vizuelne karakteristike koje se mogu primetiti. Ipak, najzanimljivije stvari se nalaze unutra.  

       

      Intel DC3217IYE Mini PC – Nastavak

      Sa donje strane možete naći nalepnicu sa određenim informacijama o uređaju, kao što je serijski broj, specifikacije za adapter i slično. Sa dva isporučena šrafa montirate i VESA nosač kako biste mogli Intelov minijaturni PC da montirate na monitore sa odgovarajućim nosačem, čime suštinski pravite All-in-one od vašeg monitora. Odmah ispod nje je smešten usisni otvor, a imamo utisak da su plastične nožice trebale biti malo više kako bi ventilator bez manje napora uvlačio hladana vazduh. Inače, kroz nožice prolaze četiri šrafa koja je potrebno odvrnuti kako biste raslopili ovu malu “mašinu”. Nismo ni najmanje oklevali da to uradimo, jer nas je istinski zanimalo kako je sve spakovano unutra.


       

      Pri otvaranju smo otvorili donju ploču koja je “ojačana” aluminijumom, a ujedno jasno vidimo i organizaciju u unutrašnjosti kućišta. Možemo reći da je dizajn prilično inteligentan. Komponentama koje ćete najverovatnije prve i menjati su najpristupačnije. Konkretno, govorimo o memoriji i SSD-u. Kao što možete verovatno i sami pretpotaviti RAM je montiran u SO-Dimm slotove, dok je SSD smešten u mini PCI-Express slot. Ovo je ujedno bio i jedini način da se obezbede odgovarajuće dimenzije računara.
       

      Kada se kompletan PC rastavi, zapravo se otkrivaju svi detalji. Tako na primer na videlo izlazi rashladni sistem, WiFi kartica koja se krije iza SSD-a, kao i to da je metalni centralni deo kućišta zapravo samo okvir. Takođe, interesantno je videti da su kablovi WiFi-a spojeni sa metalnim površinama kako bi se ostvario bolji kvalitet signala. Matičnu ploču osiguravaju svega još dva dodatna šrafa, tako da će i najveći laici moći u tren oka da svedu DC3217IYE u osnovne delove.

      Na gornjoj strani se nalazi kuler ispod kog je smešten Core i3 3217U procesor sa ULV (Ultra Low Voltage) specifikacijom. Pomenuti CPU se zasniva na IvyBridge arhitekturi i pripada aktuelnoj generaciji. Kao ULV oslobođen je Turbo frekvencije i maksimalni takt mu iznosi 1800 MHz. Ipak, niži radni takt nadoknađuje činjenicom da poseduje dva punkrvna jezgra, HyperThreading tehnologiju i čak 3 MB keš memorije. Hlađenje je izvedeno vrlo jednostavno po uzoru na kulere koje srećemo na prenosnim kompjuterima. To implicira upotrebu omanje turbine koja “gura” vazduh preko aluminijumskog rashladnog profila. Čak i za standarde laptopova, kuler je vrlo jednostavan, jer nismo zatekli heatpipe-ove ili neki sličan napredni sistem poput vapor chambera.


       

      Intel je za memoriju odabrao poznatog proizvođača po imenu Patriot. Reč je o najobičnijim “value” modulima deklarisanim za rad na frekvenciji od 1333 MHz. Kako to odgovara ugrađenom procesoru, brža memorija bi nepotrebno uticala na cenu, a razliku u performansama ne bi mogle da se osete, stoga ovu odluku posmatramo kao ispravnu. Što se kapaciteta tiče, može se reći da se zaista ni najmanje nije štedelo. Dva modula kapaciteta 4 GB čine ukupnu količinu od 8 GB RAM-a što je možda i više nego dovoljno. U svakom slučaju, ne verujemo da će u bilo kom smislu ikada potegnuti ideju nadogradnje.
       


       

      Intel je iskoristio sopstveni WiFi modul, što je odlična vest. Kvalitet prijema je odličan i veza sa našim ruterom je bila odlična, kao i brzina tokom downloada koja je koristila maksimalne mogućnosti naše internet konekcije.
       

      SSD je sjajna odluka, jer je sistem zahvaljujući njemu bio živahan kao da smo imali znantno bržu konfiguraciju. Naravno, NAND je potpisan od strane Intela, dok je kontroler SandForce SF-2281 koji se koristi za trenutno sve aktuelne komercijalne SSD-ove, kao što su Kingston HyperX, V300, Intel Series 330, 335 i sl. U svakom slučaju, performanse su osetno bolje od onih koje bilo koji hard disk može da pruži. Što se samog kontrolera tiče, kao i svaki SandForce, performanse rastu sa mogućnošću kompresije podataka.

      Sve u svemu, kada ga rastavite, prosto morate da se nasmejete, jer je teško poverovati šta je sve stalo u ovo malo kućište, a da pritom ostaje dovoljno praznog prostora koji bi obezbedio neophodno strujanje vazduha.

       

      Specifikacije, rezultati i zaključak

       

      Specifikacije

      Intel DC3217IYE

      Procesor

      Intel Core i3 3217U 1.8 GHz (17W)

      Čipset

      Intel Express Chipset

      RAM

      2 x 4 GB Patriot 1333 MHz

      VGA

      Intel HD 4000

      SSD

      Intel 128 GB

      Optika

      n/a

      Bežične konekcije

      WiFi 802.11 b/g/n + BlueTooth 4.0

      Operativni sistem

      Windows 8

      Dimenzije (D x Š x V u mm)

      116.6 x 112.2 x 35

      Cena

      nije poznata

       

      Rezultati

      Intel DC3217IYE

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]

      4.628 / 56.663

      WinRar 4.20 Benchmark [KB/s]

      2.759

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]

      54.8 / 10.1

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL / CPU [pts]

      13.77 / 1.65

      Blender v2.64 [s]

      696.7

      AIDA 64 2.0 memory read / write / copy [MB/s]

      11.739 / 10.372 / 12.362

      AIDA 64 2.0 memory latency [ns]

      64.1

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]

      174 / 155 / 87.7

      1920×1080 0xAA 0xAF

       

      Street Fighter IV (DX10, Low) [fps]

      51.7

      Resident Evil 5 (DX10, Low) [fps]

      28.5

      Dark Void (DX11, low) [fps]

      25.7

      Lost Planet 2 (DX11, low) [fps]

      22.8

      Unigine Valley (DX11, low) [fps]

      8.9

       

      Utisci u radu i zaključak

      Pričati o Intelovom NCU-u iz perspektive “suvih” specifikacija je potpuno promašen pristup. Korisničko iskustvo je ono što se u ovom slučaju može upotrebiti kao relevantno, a ono je poprilično dobro. Pre svega, moramo pohvaliti responsivnost ovog modela na kome Windows 8 radi izuzetno dobro. Sve se odvijalo potpuno glatko, rad sa svim uobičajenim aplikacijama je tekao bez ikakvih problema. Jednostavno, za osnovni set potreba koji podrazumeva multimediju (muzika, filmovi i sl.), rad u ofisu, surf i ostale aktivnosti ove vrste, Intel DC3217IYE je fantastičan. Daleko je snažniji od bilo kog netbuk, pa čak i mnogih nettop uređaja, a pritom je osetno manji. Sistem sa montažom na monitor je takođe sjajan, a uz malo truda oko kabliranja, dobićete AiO PC koji će izgledati odlično. Čak i igre u najnižim podešavanjima nisu potpuno eliminisane kao opcija, ali je laki gejming sve što ćete dobiti. Ipak, imajući u vidu namenu, ovo je i više nego što bismo mogli da tražimo.

      I pored upotrebe štedljivog ULV procesora koji radi na izuzetno niskom naponu, Intel DC3217IYE spada u uređaje koji se poprilično zagrevaju. Tokom testiranja procesor je često prelazio temperaturu od 80 stepeni, a dosezanje vrednosti veoma bliske cifri od 90 nije bila retka prilika. Ventilator je ubrzavao, ali nije ostvarivao posebno dobre rezultate. Na svu sreću, buka nije bila problem, ali to se ne može reći za toplotu. Spoljašnjost kućišta je to jasno pokazivala, jer je bila itekako topla na dodir. Dobra vest je da stabilnost nije bila ugrožena čak i tokom najintenzivnije upotrebe.

      Posle desetodnevnog “druženja” sa intelovim NCU-om, iskustva su prilično dobra. Pored pomenutog zagrevanja, jedini praktični nedostatak su audio izlazi koji su u potpunosti odsutni. Dok je za TV ili monitor sa zvučnicima, ovaj problem trivijalan i većina ga neće ni primetiti, u ostalim situacijama će vam definitivno zafaliti elegantno rešenje, posebno ukoliko imate višekanalni audio sistem i preferirate upotrebu optičke veze sa npr. risiverom. Sva sreća, pa veliki broj modernih risivera poseduje HDMI, između ostalog, i za uređaje poput ovog. Dakle, definitivno nećete ostati bez zvuka, ali svakako ostaje prostora za napredak kod naredne generacije u ovom aspektu.


       

      Na kraju ostaje pozitivan utisak, uz nekoliko manjih nedostataka koji nisu nepremostivi. Intel DC3217IYE je svakako zanimljiv koncept koji ima veliki broj primena. Od upotrebe u prodavnicama gde prostora nema previše, preko kancelarija sa skučenim prostorom gde je Office paket glavni alat, pa do kućne primene za one koji žele multimedijalni uređaj ili jednostavno PC za dnevnu sobu. Jednostavno, sa dovoljno mašte svako će naći zadatak za ovaj uređaj. Stoga, kao pripadnik prve generacija predstavlja odličan početak, uz dovoljno mogućnosti za napredak. Nadamo se samo da će Intel omogućiti i partnerima da proizvode NUC-ove u sopstvenoj režiji, jer ćemo tek onda dobiti raznovrsnost kakvu korisnici zaslužuju.

      Prednosti:

      – Dobre performanse u skladu sa namenom
      – 8 GB RAM-a i SSD
      – Dimenzije
      – Praktičnost

      Nedostaci:

      – Odsustvo audio konektora
      – Nedostatak USB 3.0
      – Zagrevanje iznad očekivanog

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test