Intel NUC DN2820FYKH

Intel NUC DN2820FYKH

Prošlo je više od godinu dana od kada smo se po prvi put upoznali sa NUC ili Next Unit of Computation konceptom koji zagovara kompanija Intel. Ovom prilikom smo dobili model sa kriptičnom oznakom DN2820FYKH, a reč je o najjeftinijem modelu do sada. Intel puno očekuje od ovakvog koncepta i na drugim tržištima uspeva da ostvari konkretnije rezultate. Kod nas je međutim situacija prilično drugačija: prepoznajete li sebe kao korisnika ovakve platforme?

    Sadržaj

      Nova generacija NUC-a je stigla u manjem pakovanju nego ranije. Kutija je jednostavnija i više ne svira kada je otvorite. Naime, kada smo dobili prvi NUC na test, prilikom otvaranja se aktivirao mali modul koji bi odsvirao prepoznatljivu Intel melodiju.
      intel_nuc_dn2820fykh_001_s.jpg
      Plava kutija je kockasta i minijaturnih je dimenzija, a spolja ima dosta informacija o ovom računaru. Dimenzije, slike, izlazi, pa čak i poneka specifikacija uz dosta grafičkih prikaza mogu dosta da posluže kupcu koji se nije pripremio prilikom kupovine.
      intel_nuc_dn2820fykh_002_s.jpg
      intel_nuc_dn2820fykh_003_s.jpg
      Propratna oprema je adekvatna. Nema viška, ali je sve potrebno dostupno uključujući dokumentaciju, McAfee licencu i naponski adapter sa adapterima za različite priključke od kojih je prisutna i EU verzija.
      intel_nuc_dn2820fykh_004_s.jpg
      intel_nuc_dn2820fykh_005_s.jpg
      intel_nuc_dn2820fykh_006_s.jpg
      Naponski adapter je mali, a sa 3A na izlazu od 12 V znači da je deklarisan snaga adaptera 36 W što jasno govori o tome koliki stepen štedljivosti možemo da očekujemo od NUC-a.
      intel_nuc_dn2820fykh_007_s.jpg
      intel_nuc_dn2820fykh_008_s.jpg
      Uz NUC se standardno dobija i metalni nosač za monitore sa VESA standardom. To znači da kućište možete da montirate direktno na monitor čime na neki način pravite AiO PC i smanjujete “footprint” u slučaju da imate premalo prostora.
      intel_nuc_dn2820fykh_009_s.jpg
      Sam PC je minijatura u bukvalnom smislu. Sa dimenzijama koje broje 116.6mm x 112mm x 51.5mm ovaj desktop kompjuter će se lako smestiti na bilo kom mestu. Fioka, polica, pod, stočić… Smeštanje jednostavno nikada neće biti problem. Prednja stranica otkriva USB 3.0 konektor i infracrveni port što je interesantan dodatak koristan ukoliko planirate da koristite IR daljinac za kontrolu.
      intel_nuc_dn2820fykh_010_s.jpg
      intel_nuc_dn2820fykh_014_s.jpg
      Izrada je na veoma visokom nivou, kao što bismo i očekivali od Intela. Gornja ploča je možda najslabija tačka, jer je reč o sjajnoj crnoj plastici koja nikada neće izgledati uredno. Otisci prstiju, ogrebotine čak i od najfinijih mikrofiber krpica će uvek biti vidljivi. Na ovom mestu se nalazi i prekidač za paljenje NUC-a, dok reset taster izostaje kao i prošli put.
      intel_nuc_dn2820fykh_013_s.jpg
      Sa druge strane, bočni okvir je izrađen od podebljeg metala sive boje koji na dodir uliva poverenje, što je posebno bitno, jer praktično predstavlja osnovu cele konstrukcije kućišta.
      intel_nuc_dn2820fykh_011_s.jpg
       
      intel_nuc_dn2820fykh_012_s.jpg
      Na bočnim stranama se nalaze skoro svi bitni detalji. Pre svega, tu su otvori za ventilaciju i Kensington lock, dok su pozadi locirani praktično svi konektori. Zadnja strana otkriva konektor za adapter, HDMI, LAN, dva USB-a i jedan audio konektor. Potonji je bio veliki nedostatak na prvom NUC-u, što je i sam Intel uvideo, a u ovom slučaju ima kombinovanu funkcionalnost u smislu da funkcioniše kao audio izlaz i mikrofonski ulaz. Ovo može biti problem, ako vam treba po jedan konektor za oba u isto vreme, ali u tom slučaju možete koristiti zvuk preko HDMI-a.
       NUC, u verziji koju smo mi imali na testu, je predviđen da se kompletira od strane korisnika. Šta to znači? Kada kupite verziju poput naše, uz ovaj PC ne dobijate hard disk, odnosno SSD i RAM, što otvara opcije da svako konfiguriše ovaj model na drugačiji način. Neko će dodati SSD radi bržeg rada sistema, dok će se neko odlučiti na hard disk velikog kapaciteta kako bi upotrebio NUC za smeštanje veće količine podataka.
       

      Razlozi mogu biti različiti. Nekom je potrebna HTPC mašina koja će da broji hiljade filmova, dok će nekom drugom poslužiti kao Office konfiguracija. Isto važi i za RAM, jer će svako imati drugačije potrebe. U svakom slučaju, rešili smo da iz tog razloga idemo korak po korak da vidimo šta se sve nalazi u NUC-u i kako se pomenuti hardver ugrađuje.

      Kao što se vidi sa slike, donja strana NUC-a je bogata otvorima za ventilaciju, a tu su i četiri šrafa koja su prva na listi koje treba odšrafiti kako bi se ovaj mali kompjuter otvorio. Imajte u vidu da rastavljanje NUC-a ne narušava njegovu garanciju i da je Intel predvideo da ga otvarate, što zapravo može puno da znači naprednim korisnicima zbog redovnog održavnanja i promene hardvera.

      Uklanjanje pomenuta četiri šrafa je lako i kada to učinite, odmah možete da pristupite SATA 6 Gbps konektoru za povezivanje sa HDD ili SSD uređajem. Imajte u vidu da je NUC zbog svojih dimenzija ograničen na 2.5-inčne uređaje, a da li ćete se odlučiti na SSD ili HDD, izbor je na vama.

      Sledeći korak je vađenje metalne konstrukcije koja nosi uređaj za smeštanje podataka, a imajte u vidu da je neophodno da raskačite dva konektora koja su povezana sa malom štampanom pločom. Kada to učinite, otkriće vam se minijaturna matična ploča na kojoj se nalazi WiFi modul i prazan SO-DIMM slot. U njega je potrebno staviti DDR3L memoriju koja radi na 1.35V. Dakle, modul namenjen prenosnim uređajima poput onih koji idu u laptopove, s tim da bi trebalo da budu prilagođeni radu na manjem naponu. Brzina je manje bitna, pa će moduli od 1333 MHz ili više, završiti posao.

      Naravno, izvadili smo WiFi modul kako bismo ga pogledali bolje, a reč je o Intelovom N7260HMW koji podržava dvokanalnu 2.4 GHz 802.11 b/g/n vezu, kao i BlueTooth 4.0, što je veoma koristan dodatak za PC koji nema previše fizičkih konektora.

      sMatična ploča je bazirana na Intelovom QS77 čipetu koji je namenjen upravo ovakvom tipu računara. Poseduje samo jedan “slobodan” konektor i to je SATA 3 Gbps koji je povezan sa konektorom u 2.5-inčnom slotu putem produžnog kabla. Moramo da priznamo da bismo više voleli da vidimo da ova platforma dobije SATA 6 Gbps, jer i najjeftiniji moderni SSD-ovi koriste u velikoj meri prednosti duplo bržeg standarda.

      Pažljivom inspekcijom elemenata smo primetili Realtekom ALC283 audio čip koji pripada najjednostavnijoj dvokanalnoj grupi i koji je relativno ograničenih specifikacija, a koristi se često u nižoj cenovnoj klasi laptopova. Ipak, najverovatnije je da ćete koristiti audio putem HDMI-a, a ovaj audio kodek će poslužiti za osnovne potrebe.

      Što se tiče mrežnog kontrolera, upotrebljen je takođe proizvod iz Realteka, a reč je o veoma često korišćenom RTL8111L. U pitanju je gigabitni mrežni kontroler koji ćete često sresti u matičnim pločama, neretko kao sekundarni pored Intelovog I218 ili E2200 čipa na skupljim pločama.

      Rashladni sistem NUC-a je vrlo jednostavan i deluje kao da je izvađen iz netbuka, po skoro istovetnom konceptu. Mali rashladni profil izrađen od aluminijuma uz turbinu kao aktivni element, dok je sve sklopljeno u okviru improvizovanog vazdušnog tunela. Ipak, za potrebe procesora koji se nalazi ispod, to je više nego dovoljno.


      Odabran je Intelov procesor iz Celeron linije sa oznakom N2820, a koji je deklarisan na TDP od svega 7.5 W što je idealno za ovakav PC. Celeron N2820 je pripadnik BayTrail-M platforme sa Silvermont arhitekturom. Reč je procesoru sa dva jezgra izrađenom u 22-nanometarskoj litografiji, i koji radi na taktu od 2.13 GHz uz Burst režim do 2.39 GHz što je jako visoka vrednost za 7.5-vatni CPU. Tu je i pristojnih 1 MB keš memorije, jedino što bismo voleli da vidimo je integracija nekog od boljih GPU-a u ovakve procesore, a ne originalni Intel HD Graphics koji je dovoljan za “bacanje slike na ekran” i malo šta drugo osim toga.
      intel_nuc_dn2820fykh_028_s.jpg
      Za potrebe sklapanja smo iskoristili Kingstonovu HyperX Impact SO-DIMM i iako je ova memorije deklarisana na 2133 MHz u ovom slučaju neće biti bitno, jer će je sistem podesiti za rad na 1066 MHz. Kao storage jedinicu smo ugradili Intelov 530 Series SSD kapaciteta 240 GB. Sklapanje je proteklo vrlo jednostavno, kao i rasklapanje tako da će svako ko ima odvrtač moći da ispoštuje neophodnu proceduru.

      intel_nuc_dn2820fykh_030_s.jpg

      Rezultati
      Intel NUC DN2820FYKH

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
      2.150 / 42.731

      WinRar 5 Benchmark [KB/s]
      1.132

      Cinebench R15 x64 OpenGL / CPU [cb]
      5.48 / 69

      Futuremark PCMark 8
       

      Home Suite
      1.162

      Office Suite
      1.617

      Futuremark PCMark – Ice Storm
      13.563

      AIDA 64 memory read / write / copy [MB/s]
      6.912 / 4.188 / 5.722

      AIDA 64 memory latency [ns]
      97.2

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
      131 / 103 / 65.3

      1280×720 0xAA 0xAF
       

      Street Fighter IV (DX10, Low) [fps]
      51.7

      Resident Evil 5 (DX10, Low) [fps]
      33.2

      cpuz_1.png
      cpuz_2.png
      cpuz_3.png
       
      Analiza rezultata
      Ukoliko ste pogledali tabelu sa rezultatima, verovatno ste već u određenoj meri sumirali utiske, ali ćemo nekoliko stvari morati da primetimo. Pre svega, testovi koji se bave testiranjem samog CPU-a jasno pokazuju inferiornost Celerona N2820 koji više deluje kao preimenovani Atom, što suštinski i jeste, nego Haswell bazirani Celeron 2955U ili neki od ULV Core i3 modela kao što je 3217U koji se našao u ranije testiranom NUC-u. Rezultati su prilično skromni, pa od ovog modela ne treba očekivati previše. U prevodu, Word, Office, surf internetom uz malo pomoćnih add-ona za optimizaciju će biti odgovarajući zadatak. Čak i reprodukcija HD video materijala je nešto sa čim će se ovaj CPU snaći, ali će to verovatno morati da bude jedini zadatak u datom trenutku.
      cinebench_s.png
      true_crypt.png
      Jednokanalni memorijski kontroler ima relativno slabe performanse što se jasno vidi u testovima kao što su AIDA64, Winrar i 7-Zip.
      aida64_mem.png
      winrar.png
      7zip.png
      Slična situacija je i sa Intel HD Graphicsom koji nema mnogo “konjskih snaga”, pa čak i pri 720p rezoluciji ne može da obezbedi upotrebljivi frejmrejt uz minimalne detalje čak i kada govrimo o nezahtevnim naslovima kao što su StreetFighter IV ili Resident Evil 5.
      re5_s.png sf4_s.png
      Ipak, o ovom NUC-u pričati iz ugla performansi je pomalo izlišno. Baytrail-M platforma treba da bude jefitna i skromna na polju potrošnje, a ne da obezbedi visoke performanse. Suštinski, NUC DN2820FYKH je sasvim upotrebljiv za nezahtevnog korisnika, ali ne može da se nosi sa snažnijim procesorima i to će iskusni korisnici primetiti kada krenu da rade sa više aplikacija odjednom, pa makar one bile kombinacija web browsera, MS Office-a i Excela.
       Za razliku od prethodnog NUC-a, ovaj model sa Celeronom N2820 nema apsolutno nikakvih poteškoća sa održavanjem niskih temperatura. Konkretno, u realnom radu nismo videli više od 60-ak stepeni Celzijusove skale. Jedino kada smo pokrenuli Prime95 i ostavili ga da muči mali Celeron, u periodu od oko sat vremena smo uspeli da ga zagrejemo do 65 stepeni. Logično, ovo nije realni scenario, jer ovakav PC niko neće staviti u situaciju da radi na maksimalnom opterećenju na duge staze (npr. renderovanje videa).
      temps.png
      temps_prime95_s.png
      Sa očekivanom cenom od oko 140 evra u izdanju kakvo je nama stiglo na test, dakle bez RAM-a i uređaja za smeštanje podataka NUC DN2820 je prilično povoljan minijaturni PC koji korisniku ostavlja mogućnost da ga prilagodi svojim potrebama. Performanse procesora su prilično, da ne upotrebimo neku težu reč, skromne.
      intel_nuc_dn2820fykh_014_s.jpg  
      To na svu sreću neće mnogima praviti problem, jer u krajnjoj liniji postoje “ozbiljnije” verzije NUC-a koje imaju Core i3 procesor koji je znatno brži u svim disciplinama. Ipak, postavlja se pitanje da li je to uopšte potrebno za PC koji može da stane u monitor i koji će se koristiti samo za konzumiranje sadržaja, a ne za njegovu kreaciju.
      Prednosti: – Izbor HDD/SSD i RAM ostavljen korisniku – Cena – Dimenzije- 3.5mm audio konektor- Tih rad- Nizak stepen zagrevanja- USB 3.0- Infrared port Nedostaci: – SATA 3 Gbps – Celeron N2820 performanse

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra