Konfiguracije bazirane na Intel-Nvidia rešenjima, Q3 2010.

Konfiguracije bazirane na Intel-Nvidia rešenjima, Q3 2010.

Nakon testiranja čak sedam računara koji su „sastavljeni“ isključivo od AMD komponenti, red je bio da vidimo šta može konkurencija. Upravo da bismo videli koliko je platforma bitna i kakve se performanse u određenim segmentima mogu očekivati, odlučili smo da sagledamo šta se može ponuditi tržištu u ovom trenutku i šta Intel i Nvidia mogu protiv AMD-a koji je u velikom zaletu...

    Sadržaj

       

      Dušan Kovačević


      Pre nekog vremena testirali smo ukupno sedam konfiguracija zasnovanih na procesorima, matičnim pločama i grafičkim čipovima kompanije AMD. Izdvojili smo ih pre svega zbog činjenice da je ovo trenutno jedina kompanija na tržištu računara koja je u prilici da korisnicima ponudi konkurentan proizvod u grupi centralnih procesora, grafičkih karti i platformi uopšte – Intel je dominantan na CPU tržištu, a NVIDIA konkurentna kada su GPU u pitanju (uključujući tu i GPGPU primenu), ali u drugim segmentima daleko zaostaju za AMD-om, ili uopšte nemaju odgovarajući proizvod. Stoga je ovo prilika da direktno sučelimo konfiguracije zasnovane na AMD platformi protiv onih zasnovanih na konkurentskim rešenjima, u većem broju cenovnih kategorija. Bez daljeg okolišanja, prelazimo na prikaze samih konfiguracija.

      Klasa do 219 evra

      Najniža klasa od svih testiranih, ali svakako prilično interesantna, posebno imajući u vidu veoma nisku cenu, koja je na jednom tržištu kao naše i dalje umnogome dominantan faktor. Nove generacije procesora kompanije Intel ne mogu se baš podičiti prihvatljivim cenama, pa smo se morali odlučiti za dosta stariji model iz Core 2 Duo E7000 serije, koji ni u svoje vreme nije bio najjači model na tržištu, ali je nudio veoma dobre performanse. Takav je slučlaj i danas, i u pojedinim situacijama ovaj procesor pokazuje zbog čega je Core2 generacija proizvoda bila tako uspešna. Na žalost, njegova cena ni dan danas nije preterano povoljna, pa kompromisima tu nije bio kraj.

      Najveće ograničenje svakako jeste samo 1GB radne memorije, što je u današnje vreme jednostavno neprihvatljivo malo. Modernije operativne sisteme nećete moći da koristite, a pokretanje bilo koje zahtevne aplikacije i obavljanje zahtevnijeg posla predstavlja priličan problem. U skladu sa niskom cenom odabrana je i najjeftinija ploča na tržištu, zasnovana na sada već starom G31 čipsetu, sa odgovarajućom integrisanom grafikom, sa kojom ćete biti ograničeni na 2D primenu i najjednostavniju multimediju. Kao što smo rekli, samo 1GB radne memorije predstavlja nesumnjivo ograničenje, pto i rezultati testova pokazuju. Ipak, ukoliko ste sigurni da želite isključivo Intelov procesor, u ovakvoj podeli karata nećete imati mnogo izbora, iako bi vam “preskakanje” ograde u susedni tabor ipak donelo neke veoma upečatljive benefite.Pogledajmo i kratku specifikaciju sistema:

      Intel Sistem N1

      Core 2 Duo E7400

      1024 DDR2 800

      G31

      integrisana

       

      Klasa do 349 evra
       

       

      Kao i prethodnog puta, i sada ćemo pomenuti da je ova klasa i najpopularnija na našem tržištu – najveći broj prodatih računara košta upravo oko 350 evra, i stoga nam je ova klasa bila više nego interesantna. Na žalost, još jednom smo se susreli sa sličnim problemom kao i u nižoj – Intel jednostavno svoju naprednu tehnologiju i nesporno dobre performanse prodaje po visokim cenama. Stoga smo još jednom bili prinuđeni da napravimo korak unazad, i odlučimo se za Core 2 procesor iz iste, E7000 serije, iako je u pitanju nešto jači model. Uspeli smo da “uguramo” i dvostruko veću količinu radne memorije, pa se sa 2GB već daleko lakše diše, a i rezultati nesumnjivo pokazuju koliko je u nekim situacijama manjak radne memorije bio ograničavajući faktor kada su performanse u pitanju. Core2Duo procesor se, u ovakvoj situaciji, itekako dobro nosi sa daleko modernijim procesorima, i i dalje nudi sasvim solidne performanse u većini situacija. Iako razlike u performansama nema, odlučili smo se za nešto kvalitetniju i moderniju matičnu ploču, zasnovanu na G41 platformi kompanije Intel.

      Očekivano, u okviru ovog budžeta uspeli smo da smestimo i diskretnu grafičku karticu. GeForce 9500GT je zasnovan na sada već prilično zastareloj DirectX 10 tehnologiji, koristi DDR2 memoriju i svakako nije predviđen za igranje, ali je i pored toga svetlosnim godinama ispred Intelovog integrisanog rešenja. Ukoliko se još pri tom desi da koristite neki softverski paket koji zna da upotrebi GPU za neke operacije, ubrzanja koja ćete dobiti uopšte nisu zanemarljiva. Na kraju, iako su performanse u novijim naslovima loše, ova grafička karta će vam omogućiti igranje starih, ali i dalje dobrih i veoma interesantnih naslova sa početka ove decenije.

       

      Intel Sistem N2

      Core 2 Duo E7500

      2048 DDR2 800

      G41

      GeForce 9500GT

      Klasa do 449 evra
       

      I pored većeg budžeta, procenili smo da on i dalje nije dovoljno veliki da se usudimo i planiramo konfiguraciju zasnovanu na novijim generacijama Intelovih procesora. Stoga, centar našeg računara sa cenom do 449 evra je još jednom Core 2 Duo E7500 procesor, ali sada uparen sa 4GB radne memorije. Jednostavno, prethodna serija testova na jeftinijem računaru uverila nas je da ta generacija CPU-a i dalje ima mnogo šta da ponudi prosečnom kućnom korisniku, posebno ukoliko obezbedite dovoljnu količinu radne memorije, pto smo i uradili – 4GB danas predstavlja de facto standard za iole jači kućni računar, i po našem mišljenju treba biti prioritet pri kupovini – mnogo pre bi se odlučili za nešto sporiji procesor ili grafičku kartu, nego za dvostruko manju količinu radne memorije.

      Naravno, dva jezgra manje mogu biti prilično ograničenje kada su u pitanju performanse u dobro optimizovanim apliacijama, i to rezultati nesumnjivo potvrđuju. Poslednja karika u sastavljanju jednog računara je grafička karta – iako i ovde postoji ovakav čip integrisan na ploči (G41), u računaru ove klase jednostavno se mora naći i mesta za diskretnu kartu. U ovom slučaju izbor je pao na model GeForce GT220 sa ukupno 1GB grafičke memorije DDR3 generacije. Iako kompatibilan sa DirectX 10.1 API-jem, sam čip ne nudi neko preterano ubrzanje u odnosu na prethodnu generaciju, pa ni ovom prilikom ne očekujte mogućnost udobnog igranja – karta jeste brža od svih ostalih u ovim nižim cenovnim klasama  (GeForce 9500GT, Radeon 5450), ali je to samo zbog toga što su ostale veoma spore. Opet kažemo, postoji veliki broj starijih naslova u kojima je i danas moguće uživati, a tu je i podrška za CUDA i GPGPU procesiranje, što može ubrzati neke aplikacije.

      Intel Sistem N3

      Core 2 Duo E7500

      4096 DDR2 800

      G41

      GeForce GT220

       

      Klasa do 899 evra

      Ukoliko za računar izdvajate skoro 900 evra, svakako da na njemu želite da radite mnoge interesantne stvari – počev od ozbiljnih poslova, pa do ozbiljnog igranja. Naravno, ovoliki budžet već ostavlja daleko veću slobodu prilikom izbora komponenti, i omogućava udoban rad u većini modernih primena računara. Iako je Nehalem arhitektura sa svojim derivatima i dan danas dominantna na PC tržištu, širu popularnost počela je da stiče tek pojavom prvih mejnstrim proizvoda zasnovanih na Lynnfield jezgrima, i procesoru iz Core i5 serije. Integracija memorijskog kontrolera i PCI-e kontrolera u sam procesor pojednostavilo je pristup dizajniranju i matičnih ploča i drugih komponenti.

       

      Zahvaljujući svemu tome, ali i relativno povoljnoj ceni, Core i5 četvorojezgarni procesor je veoma popularan izbor velikog broja naprednih korisnika širom sveta, a uparen sa 4GB radne memorije i matičnom pločom najnovije generacije može da ponudi veoma mnogo. Ipak, u istoj klasi konkurencija može da ponudi puni šestojezgarni model veće radne frekvencije, koji je u praktično svim situacijama slične brzine, ili čak nešto brži.

      Kada je grafička karta u pitanju, NVIDIA još nije predstavila mejnstrim derivate svoje Fermi arhitekture, pa smo bili ograničeni na nešto stariju tehnologiju. Čip G92 jeste već veoma stara tehnologija, ali je svakako jedan od najuspešnijih GPU-ova u istoriji, a i danas može da ponudi pristojne performanse. Na žalost, to u drugoj polovini 2010. godine nije dovoljno, jer nepostojanje podrške za DirectX 11 i daleko veća potrošnja u odnosu na konkurentsko rešenje slične cene, a veće brzine, svakako nisu dobri pokazatelji.

      Intel Sistem N4

      Core i5-750

      4096 DDR3 1333

      P55

      GeForce GTS250

       

      Klasa do 1399 evra

      Logično je da kako se povećava budžet, tako raste i brzina i mogućnosti komponenti koje se ugrađuju u računare. 1400 evra je svakako dovoljna količina novca da možete računati na kombinaciju najnovijih tehnologija, ali na žalost ne i u ovom slučaju. Jednostavno, ukoliko ne želite da ga prekoračite, nećete biti u mogućnosti da nabavite i najskuplju seriju procesora kompanije Intel (Core i7-900) i najnoviju generaciju GeForce kartica kompanije NVIDIA. Stoga smo se ovde odlučili za kompromis – jak procesor i nešto starija grafička karta.

      Ugradnja Core i7-960 modela je prava odluka ukoliko želite da se bavite procesorski zahtevnim aplikacijama – visoka radna frekvencija, HyperThreading i podrška za tri memorijska kanala su sve pokazatelji da u zahtevnim poslovima sa ovim procesorom ne možete da pogrešite. Na žalost, i njegova cena je prilično visoka, a uz to zahteva ploču zasnovanu na X58 čipsetu koji nije jeftin i tri memorijska modula za maksimalne performanse, što značajno podiže cenu. Ipak, sem u par izrazito optimizovanih testova, ovo je najbrži procesor sveukupno na testu, i to donekle opravdava visoku cenu. Naravno, samo donekle, budući da šestojezgarna konkurencija nudi odličan odnos cene i performansi.

      Kako smo na procesor i ostale centralne komponente potrošili veći deo budžeta, uštedu smo morali da pravimo na drugom mestu – na grafičkoj kartici. GeForce GTX285 je dugo vremena bio najjači model grafičke karte na tržištu, ali to nije već više od godine dana. Ipak, i pored toga, performanse su i dan danas prilično dobre, iako će nepodržavanje DirectX 11 predstavljati ograničenje, možda čak i u bliskoj budućnosti, kada se pojavi veći broj modernih igara. Problem je konkurencija, koja u ovoj klasi nudi daleko kompletniji proizvod u vidu Radeon HD5870 karte.

      Intel Sistem N5

      Core i7-960

      6144 DDR3 1333

      X58

      GeForce GTX285

       

      Klasa do 1699 evra

       

      Za 1700 evra možete kupiti četiri prosečna kućna računara… ili jedan veoma dobar, namenjen pre svega igranju, što ova konfiguracija i dokazuje. Osnovni i najvažniji deo, koji će i privući većinu korisnika ovakvom rešenju, su ugradnja dve GeForce GTX470 karte, povezane u SLI režim. Zasnovane na GF100 čipu, ova serija je prvi izdanak Fermi arhitekture, na koju smo dugo čekali, i koja  po mnogim pitanjima nije opravdala očekivanja – potrošnja i zagrevanje su na veoma visokom nivou, što nikako nije dobra stvar, ali su sa druge strane performanse, ali i odnos cene i performansi posebno za karte za koje smo se mi odlučili na veoma visokom nivou. Jednostavno, danas ne postoji igra za koju su dve GTX470 nedovoljne, a zahvaljujući velikoj moći teselacije koju ovaj čip poseduje, ne verujemo da će ih biti ni u bližoj budućnosti.

      Ostatak konfiguracije je mnogo standardniji, i čine ga procesor Core i5-750, overklokovan na 3.6GHz. Lynnfield procesori su poznati po overklokabilnosti, pa je sva prilika da ćete ovu frekvenciju dostići i sa fabričkim hlađenjem. Matičnu ploču proizvela je kompanija Gigabyte, i očekivano pripada P55 seriji proizvoda – model sa oznakom UD4P spada u višu klasu (iako čak i ista kompanija nude bolje opremljene i skuplje modele), ali ipak nudi veoma dobar odnos mogućnosti, opremljenosti i cene. Ostatak “srca” konfiguracije čine četiri gigabajta radne memorije kompanije Corsair u dva uparena modula, deklarisana za rad na 1333MHz, budući da procesori namenjeni LGA1156 platformi poseduju samo dvokanalni memorijski kontroler.

      Kada su performanse u pitanju, očekivano najviše se dobija na grafičkom polju, gde dve GeForce karte više klase nude veoma mnogo. Ostatak konfiguracije može da ih isprati (pre svega mislimo na procesor), iako ne spada u najskuplju kategoriju, ali i dalje nudi veoma dobre all-round performanse. Ipak, u većini “ozbiljnih” poslova nesumnjivo zaostaje za onim što nudi konkurencija u istoj cenovnoj klasi, makar i kroz dva jezgra više.

      Intel Sistem N6

      Core [email protected]

      4096 DDR3 1333@1440

      P55

      2x GeForce GTX470

       

       

      Klasa do 2499 evra

      Ukoliko se pitate kako potrošiti šest prosečnih mesečnih plata u našoj zemlji na računar, čitajte dalje… sigurni smo da vam možemo pomoći. Ukoliko ste ljubitelj kompanije Intel, u ovoj klasi ćete se sigurno odlučiti za ono najbolje što ona nudi, izuzimajući šestojezgarni Westmere procesor koji bi sam efikasno pojeo polovinu raspoloživog budžeta. Prema tome, odluka je veoma jasna, i procesor mora biti neki model iz Core i7-900 serije, zasnovane na Nehalem arhitekturi, sa intergisanim trokanalnim memorijskim kontrolerom. Naravno, vrhunski procesor treba da prati i vrhunska ploča, a Gigabyte-ova X58-UD7 to svakako jeste.

      Vrhunski kvalitet izrade, performanse, stabilnost i opremljenost na najvišem mogućem nivou su sve preporuke koje izbor čine relativno lakim. Naravno, kako procesor poseduje tri memorijska kanala, potrebna su vam i tri modula, što smo obezbedili ugradnjom odgovarajućeg kita kompanije Corsair, sa modulima deklarisanim za rad na standardnih 1333MHz. Hard disk je u ovakvoj situaciji najlakše odabrati, a sa onim kapaciteta 1.5TB nikako ne možete pogrešiti, ni sa stanovišta kapaciteta, ni sa stanovišta brzine.

      Ipak, najinteresantnija odluka koju smo doneli tiče se grafičkog podsistema. Kada nam se ukazala prilika da ugradimo čak tri grafičke karte iz GeForce GTX275 serije proizvoda, nismo mogli da je propustimo. Iako je u pitanju nešto starija generacija proizvoda, koja čak ni ne podržava DirectX 11, i troši popriličnu količinu struje, performanse su i dan danas sasvim solidne, posebno ukoliko vam najnoviji API i nije toliko važan. Skaliranje tri karte u 3-SLI kombinaciji je generalno sasvim solidno, ali naravno umnogome zavisi od implementacije i optimizacije drajvera, što je nešto na čemu NVIDIA dugo radi i postiže dobre rezultate. Kako X58 čipset nativno podržava veliki broj PCIe linija, sve tri će raditi u X8 režimima, pa ni sa te strane neće biti velikih ograničenja.

      Intel Sistem N7

      Core i7-920

      6144 DDR3 1333

      X58

      3x GeForce GTX275

       

      Rezultati, deo 1

       

      Rezultati, deo 2
       

      Rezultati, deo 3

       

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra