Lenovo IdeaCentre Y900 (Video)

Lenovo IdeaCentre Y900 (Video)

Iako se tržište desktop računara smanjuje, tržište modela orijentisanih prema gejmingu se uvećava. Stoga mnogi žele da ponude adekvatne modele kako bi uzeli što veći deo kolača ovog inače veoma unosnog tržišnog segmenta. Lenovo je u velikoj ofanzivi na svim poljima, pa stoga nimalo ne čudi da je kompanija predstavila svoj brend računar namenjen gejmerima i svima kojima su potrebne vrhunske performanse. No, njihov recept je veoma drugačiji od drugih velikih igrača...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nimalo ne čudi da je veliki broj proizvođača okrenut gejming segmentu, kao i da se tom sektoru sve više posvećuju i oni kojih donedavno tamo nije bilo. Gejming je postao veliki faktor rasta u industriji, iz sasvim razumljivih razloga. Sve je više ljudi na ovoj planeti, digitalna distribucija je dostupna svima, marketing je sve prisutniji, indi naslovi u kombinaciji sa free to play “smicalicama” popularizuju igre svih žanrova. Sve u svemu, nikad nije bilo lepše, a ni lakše igrati se.

      Još jedan bitan faktor jeste konačno stupanje na scenu virtualne realnosti, u obliku u kom verovatno ne postoji šansa da će ikada biti istisnuta, ili da će zamreti, kao što se dešavalo sa ranijim pokušajima da VR zaživi. Sada je on tu da ostane i ima podršku najvećih imena industrije, kao što su Facebook, Samsung i slični. Sa pravom se očekuje da on donese dodatni podsticaj, budući da predstavlja nešto neviđeno i istinski inovativno, ali i da zahteva veoma brze i hardverski snažne računare.
      Lenovo gejming top-model
      Stoga, kako Lenovo planira da se bori u ovom tržišnom segmentu? Svojim vrhunskim desktop računarima, dabome. Kompanija ima IdeaCentre seriju, čija oznaka serije sugeriše o kakvoj se snazi radi. Serija 300 je namenjena nezahtevnim korisnicima, serija 500 srednjoj klasi, serija 700 višoj klasi, dok je serija 900, pogađate, namenjena onima koje zadovoljava samo najbolje, a koji opet ne žele da se zamaraju samostalnim servisiranjima, sopstvenim intervencijama, koji samo žele brz, pouzdan, sklopljen računar za sebe.
      lenovo_ideacentre_y900_2_s.jpg
      Istovremeno, Lenovo nije mogao da dozvoli da njegov IdeaCentre Y900 ne bude svojevrsni pokazatelj vizije kompanije. Y serija je postala prepoznatljiva, kako u domenu laptopova, tako i u domenu desktopova po vizuelnoj atraktivnosti i crnom ruhu, koje skriva veoma snažne i hardverski raskošne računare. Stoga je sasvim logično da je Lenovo upravo Y900 seriju odabrao da demonstrira kako vidi mašinu koja će korisnicima donositi hiljade sati zabave. Na naše zadovoljstvo, krenuo je veoma dobrim putem, o čemu ćemo više reći nešto kasnije.Stvari postaju jasne čim se ugleda veliko, masivno kućište, koje zajedno sa komponentama unutra teži dobrih petnaestak kilograma. Besprekorne izrade, crne boje, ofarbano i spolja i unutra, bez ikakvih slabih tačaka, ono jasno pokazuje kakav kvalitet Lenovo ima na umu. Istovremeno, demonstrira vizuelni identitet, budući da je vrlo jasan trokraki motiv gde tri linije kreiraju slovo Y iz imena računara. Dok na prednjoj strani imamo simbol Y koje blješti crvenom bojom, dotle na raznim delovima kućišta imamo sličan motiv – možda ne u vidu sijalice, ali svakako u vidu nabora, prevoja i slično. Sjajno!
      lenovo_ideacentre_y900_8_s.jpg
      IdeaCentre Y900 kućište je prilično masivno i u tom smislu smo veoma zadovoljni, ne samo što volimo velike i teške računare, već zbog toga što je to jasan signal da unutra ima dosta prostora, da komponente imaju dovoljno prostora za hlađenje, da se svemu pristupilo nešto otvorenijeg uma, te se nije samo mislilo o tome kako zaključati računar i/ili otežati pristup. Naprotiv. No, o tome više na narednoj strani, ovde ćemo da dovršimo priču o eksterijeru računara.
      Pomalo neuobičajeno, poći ćemo od donjeg dela. Nožice imaju velike gumirane delove koji pomažu prilikom svake vibracije, a isto tako i prilikom prijanjanja za podlogu. Tu je i filter za prašinu ispod napajanja, što sugeriše višu klasu proizvoda. Na oba boka imamo motiv slova Y, sa piramidalnim ispupčenjem. Dok je desni bok potpuno zatvoren, levi sadrži rupičaste otvore za ventilaciju, kao i prozor kroz koji se može videti unutrašnjost kućišta. Imamo li u vidu da unutra svetle razne diode, što crvene, što zelene, jasno je da sve to doprinosi vizuelnoj atraktivnosti. Inače, veoma nam se dopada način uklanjanja bočne ivice – jednostavnim pritiskom na veliki kontrolni mehanizam na zadnjem delu gornje strane.
      lenovo_ideacentre_y900_3_s.jpg
      Kad smo kod gornje strane, njom dominiraju nabori koji su, pogađate, ponovo urađeni u stilu slova Y. Ovde su rupičaste površine crvene boje i prave kontrast sa crnim površinama. Na mestu gde se preklapaju gornja i prednja strana nalazimo prednji panel sa tasterom za paljenje i mnoštvom konektora. Tu su priključci za slušalice i mikrofon, četiri USB porta, kao i 7-u-1 čitač kartica. Treba reći da su dva USB porta 2.0 tipa, a dva 3.0 tipa, s tim što je jedan od njih sa podrškom za Always On funkciju, pa tako preko njega možete puniti USB uređaje i kada je računar ugašen.
      Prednji deo računara je posebno atraktivan. Sa mnogim naboranim delovima i površinama, velikim Lenovo natpisom i slovom Y koje svetli crvenom bojom, kao i drugim crvenim detaljima, ostavlja izuzetno upečatljiv utisak. Tu se krije i optički uređaj u vidu DVD pisača, koji je smešten iza odgovarajuće maske.
      lenovo_ideacentre_y900_7_s.jpg
      No, ceo ovaj deo nije tu samo ukrasa radi. Naprotiv, iza njega se nalaze ventilatori za hlađenje, kao i još jedan filter prašine. To samo pokazuje da Lenovo nije mislio samo na dizajn, već i na funkcionalnost. Zahvaljujući ovim filterima prašine, održavanje kućišta će biti mnogo lakše, a već verovatno naslućujete da je IdeaCentre Y900 više okrenut filozofiji tradicionalnog, modularnog desktopa nego konceptu zatvorenog brend računara…
      lenovo_ideacentre_y900_9_s.jpg
      Za sam kraj nam ostaje da se osvrnemo na periferije. U paketu se dobijaju bazični optički miš, kao i nešto bolja tastatura. Iskreni da budemo, miš nam se nimalo ne dopada. Ima samo tri tastera, suviše je uzak i nekako odudara svojim kvalitetom izrade od celog računara. Tastatura pak jeste daleko bolja. Kao da je neko “izvadio” celu sekciju laptopa i prebacio je tako da bude klasična tastatura. I više od toga. Tasteri su čiklet tipa, veliki, mekani i prijatni na dodir, sa dubokim hodom i predstavljaju pravo zadovoljstvo u upotrebi. Sve u svemu, ova tanka i lagana tastatura je odličan izbor za svakodnevno obavljanje najrazličitijih zadataka.Pre nego što nastavimo, želimo da naglasimo nešto što ste možda već i sami mogli naslutiti: za razliku od brojnih drugih brend računara, Lenovo nije išao logikom da zaključa, onemogući ili oteža pristup. Ne, ovo je klasičan desktop kome možete i sami da pristupita – zapravo, Lenovo vam to maksimalno olakšava. Sa te strane, moramo da izrazimo velike pohvale za kompaniju, jer se odlučila za pristup koji donosi najbolje od oba sveta. Ko ne želi da čačka i petlja, već samo da koristi računar, ne želi da se petlja i za sve što nalazi da je potrebna intervencija, kontaktiraće Lenovo ovlašćeni servis. Onaj ko pak bude želeo da nešto uradi, očisti računar ili doda neki hard disk, još memorije ili nešto slično, to može da uradi veoma, veoma lako. Bravo za Lenovo!
      lenovo_ideacentre_y900_1_s.jpg
      Istovremeno, korisnici mogu biti pouzdani da dobijaju drugačiji, poseban računar, prilagođen i testiran od strane vrhunskog svetskog proizvođača. Da sve bude još lepše, računar koristi veoma kvalitetne komponente. Čim smo uklonili bočnu stranicu kućišta zatekli smo prizor koji nas je veoma obradovao. Prostrana unutrašnjost, svaka komponenta na svom mestu na koje smo navikli i kod tradicionalnih desktopova, besprekorno složeni i uvijeni kablovi uz odličan menadžment.
      [modul]specifikacija=8990[/modul]
      Kao što smo to navikli, krećemo od procesora. Odabran je četvorojezgarni Intel Core i7-6700K procesor. Reč je o vrhunskom modelu Skylake platforme koji radi na 4 GHz i ima 8 MB deljene keš memorije. Odličan izbor, vrhunski CPU koji će poslužiti itekako u godinama koje dolaze u kombinaciji sa ostatkom Skylake platforme, odnosno DDR4 memorijom. U BIOS-u je omogućeno i blago overklokovanje, pod uslovom da ste za isto raspoloženi, s tim što Lenovo navodi još u BIOS upozorenju kada podešavanja sa automatic prebacite na manual da u tom slučaju nije odgovoran za bilo kakve probleme koje možete imati. Procesor se hladi vazdušnim hlađenjem, koje po svemu podseća na Cooler Master Hyper 212X, ali koje je u potpunosti ofarbano u crnu boju i ko god da ga je radio, radio ga je za brend, tj. za Lenovo.
      lenovo_ideacentre_y900_4_s.jpg
      Matična ploča je ATX formata, što takođe veoma pozdravljamo. Reč je o Intel Sunrise Point Z170, tj. Skylake-S platformi. Raspored komponenti, konektora, ništa nije modifikovano za brend, kao što to neretko biva kod brend računara kada dobijamo nekakve čudne konfiguracije. Sama matična ploča se prepoznaje kao “Lenovo”, sa jasno istaknutim natpisom kompanije na njoj, ali po svemu biste mogli reći da je reč o klasičnoj matičnoj ploči nekog velikog imena sa tog tržišta. Lakirana je u tamnu boju, sa raznobojnim detaljima, posebno crvenim, memorijski slotovi su bojom jasno razdvojeni, raspored komponenti je veoma dobar, a postoji dosta portova i slotova u rezervi – još jedan PCI Express X16, nekoliko PCI Express X1, zatim SATA portovi… Sve u svemu, baš kao što entuzijasti vole.
      Implementirano je 16 GB DDR4-2133 memorije u dva slota sa po 8 GB. Postoje ukupno četiri slota, tako da postoji prostor za proširenje. Slotovima se može lako pristupiti, pa je ta operacija veoma jednostavna. Latencija ovih memorija je deklarisana na 15-15-15-36. Moduli nemaju pasivno hlađenje.
      lenovo_ideacentre_y900_5_s.jpg
      Grafika je, kao što to uvek biva, najvažnija stavka kod jednog gejming računara. Lenovo je odabrao Nvidia GeForce GTX 980, što je ruku na srce izuzetno brza grafika i jedna od najboljih koje možete kupiti. Reč je o referentnoj varijanti, sa običnim fabričkim kulerom, čiji natpis na boku “GeForce GTX 980” svetli jarkom zelenom bojom, tako da će svi koji pogledaju u providni bok lako da zapaze kojom se kartom vaš računar diči.
      Takođe bismo istakli fantastičan mehanizam pričvršćivanja karte koji je Lenovo implementirao. Naime, u brend računarima nije strana situacija da teška grafika vremenom iskrivi ili ošteti slot, ploču ili nešto slično. Ovde se to neće dešavati, jer je ugrađen metalni kavez koji pričvršćuje grafičku kartu i koji se jednim pokretom može “otpustiti”. Takođe, ukoliko biste imali dve grafičke karte ovog tipa, taj kavez bi pričvršćivao obe, kao što bi pričvrstio bilo koju drugu dugačku grafičku kartu.
      lenovo_ideacentre_y900_6_s.jpg
      Za smeštanje podataka su zadužena dva uređaja. Prvi je SSD koji služi kao sistemski disk i reč je o Lite-On SSD-u kapaciteta 256 GB. Takođe, tu je i hard disk kapaciteta 1 TB koji služi kao “data storage” za sve ostale podatke. Hard disk dolazi sa potpisom kompanije Seagate. Tu je i još nekoliko slotova za proširenje, tako da nećete imati nikakvih problema ukoliko budete želeli da proširite sistem za skladištenje podataka.
      Napajanje je…najdiskutabilnija stavka, ali Lenovo garantuje da je sasvim dovoljno da tera ovakvu mašinu. Reč je o naizgled sasvim običnom napajanju snage 475 W. Sa samo Bronze 80+ sertifikatom, ono nije naročito atraktivno. Moramo naglasiti da mi nismo imali nikakvih problema u praksi, pokazalo se da je napajanje sasvim dovoljno za ovakav računar tokom dužih sesija”mučenja” kompjutera, a posebno nas je iznenadilo što je u praksi gotovo nečujno.[modul]test=460[/modul]Iskreni da budemo, čim smo ugledali kućište u kome računar dolazi, bili smo spremni da se oduševimo Lenovo računarom. Zbog tipičnog, ali i atraktivnog kućišta, kome nije ograničio pristup, u kome nije iznova osmišljavao prostor već samo doneo lepa unapređenja i poboljšanja, Lenovo zaslužuje naša priznanja i simpatije. Odličan potez, koji u potpunosti pozdravljamo i koji kombinuje najbolje iz oba sveta. Koga ne zanima unutrašnjost i želi samo da koristi računar – može tako da ga koristi. Onaj ko želi da načini neku intervenciju, očisti filter za prašinu, doda ili oduzme memoriju ili hard disk ili neku komponentu, što se ruku na srce lako može desiti sa protokom vremena, to takođe može da učini ako želi. Stoga je Lenovo računar odličan izbor za korisnike koji žele brend mašinu koja ih neće lišavati starih navika ili ih ograničavati u izboru.
      Pogledajte naš video prikaz ovog sjajnog računara!

      No, ne bismo mogli reći da je mašina bez mana. Za nas je uvek mana kada skup računar dođe bez operativnog sistema, a to je i ovde slučaj. Sva testiranja smo vršili pod Windows 10 sistemom. Naravno, korisnici koje cilja računar verovatno i ne žele preinstalirani sistem ili aplikacije, ali dužni smo da pomenemo tu činjenicu.
      Ukoliko se igrate, IdeaCentre Y900 je pravi uređaj za vas. Međutim, takođe ukoliko se bavite bilo kakvim renderingom, enkodovanjem sadržaja ili imate bilo koji ambiciozniji prohtev profesionalnog ili zabavnog tipa koji zahteva snažnu konfiguraciju, bez ikakvih problema će odgovoriti na svaki vaš prohtev. Brzi Core i7-6700K će obaviti svaki zadatak, GeForce GTX 980 pruža vrhunske performanse i omogućava kako VR, tako i igranje u visokim rezolucijama. Treba istaći da Lenovo ističe da je ovo “VR Ready” mašina.
      lenovo_ideacentre_y900_10_s.jpg
      Ukupno gledano, izuzetno smo zadovoljni performansama. Nema problema sa provetrenošću, zahvaljujući odlično osmišljenom kućištu. SSD je brz, računar je radio odlično, a jedina stvar koja se izdvaja – a to je pomalo i neminovno – jestu kuleri na procesoru i grafičkoj koji ubrzavaju rad tokom dugih, zahtevnih sesija, pa tada mogu biti malo bučniji. U svim ostalim situacijama, sistem radi mirno i tiho.
      Zaključak
      Postoje li slabe tačke ovog računara? Iskreni da budemo, nema ih mnogo. Oduvek smo davali primedbe na brend računare da nisu dovoljno otvoreni prema kupcima, da ne veruju previše u njih i njihovu sposobnost. Sada nam je Lenovo definitivno “zapušio usta” ovom mašinom, koja u svakom pogledu deluje sjajno. Dakle, ta linija primedbe uopšte ne može da stoji, naprotiv.
      Stoga, šta korisnici dobijaju? Svakako će oni koji se opredele za računar imati puno razloga za zadovoljstvo. Ne obraćajući pažnju na hardver uopšte, Lenovo im je dao više nego dovoljno slobode za bilo kakve naknadne intervencije ili operacije koje žele da obave na svojim uređajima. Lako će očistiti računar, oprati filtere za prašinu, zameniti neku komponentu, dodati disk ili memoriju. Kućište je odlično osmišljeno i sa te strane sve pohvale za Lenovo. Treba dodati i – veoma atraktivno dizajnirano.
      lenovo_ideacentre_y900_nagrada.jpg
      Kada se uzme u obzir da u IdeaCentre Y900 uređaju dobijate praktično najsnažniji hardver današnjice (ili makar tu klasu), ne ostaje puno mesta za bilo kakve primedbe. Odličan procesor, vrhunska grafika, dosta memorije, SSD i hard disk. Ono što podiže kvalitet dodatno jeste što sa ovim računarom ne gubite ništa što karakteriše brend modele. Ovo je i dalje brend računar, tako da korisnik može biti miran i pouzdati se u garanciju i proizvođača. Uz VR i vrhunski gejming užitak, budući korisnici Y900 modela će imati itekakvih razloga za zadovoljstvo. Na njima je samo da se prepuste uživanju…
      Prednosti:– Za razliku od brojnih brend računara, veoma lak pristup unutrašnjosti uz mogućnost intervenisanja i proširenja- Mašina za VR i 4K gejming- Vrlo atraktivan dizajn- Skylake platforma i GeForce GTX 980 grafička karta- Sjajno iskustvo- Performanse
      Nedostaci:– Bez operativnog sistema- Voleli bismo snažnije napajanje
      Cena: 229990 dinara
      Računar na test ustupio ComTrade.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra