Delimir Tasić
MSI Hetis 865GV-E & Midas 400
MSI je na tržište barebone sistema ušao promocijom Mega PC računara koji je u to vreme zaista bio nešto sasvim novo. Koncept koji je omogućavao reprodukciju multimedijalnih sadržaja bez potrebe za pokretanjem glomaznog operativnog sistema se pokazao kao pun pogodak, što potvrđuje veliki broj sličnih mašina koje su se kasnije našle na tržištu. Ako se tome doda i mogućnost upravljanja pomoću daljinskog upravljača priča o multimedijalnoj primeni Mega PC-ja je kompletirana. Ipak, MSI kao lider na ovom polju je uspeo da stalnim poboljšanjima svoje Mega PC linije zadrži čelnu poziciju.
MSI je podelio serije svojih barebone sistema u tri kategorije. To su MPC, MegaPC i SlimPC.
MPC serijal, izgledom, dosta podseća na Mega PC ali je lišen multimedijalnih mogućnosti koje su svojevrsni zaštitni znak Mega PC-ja. Kao i Mega PC i MPC podržava AMD i Intel procesore u zavisnosti od modela. MPC bi se najbolje dimenzijama i oblikom uklopio u klasu SFF računara koju je lansirao tajvanski Shuttle svojevremeno. Dva barebone sistema koja ovom prilikom testiramo spadaju u SlimPC liniju računara kompanije MSI koja se ne razlikuje previše dimenzijama od brend desktop mašina. Kako je na tržištu teško naći kućišta ovih dimenzija u slobodnoj prodaji MSI barebone sistemi, kao kompletna rešenja, mogu biti idealna kombinacija za kancelarijsku mrežu. To posebno dobija na značaju kada se ima u vidu kvalitet izrade kućišta ovakvih barebone sistema renomiranih proizvođača kakav je MSI.
U SlimPC kategoriju računara spadaju Hermes, Hetis, Metis i Midas – družina, mala, ali odabrana 🙂 Modeli koje smo ovom prilikom imali na testu bili su zasnovani na i865G i VIA KM400 čipsetovima. Dakle reč je o MSI Hetis 865GV-E i MSI Midas 400 barebone sistemima. Kako ovi sistemi dolaze bez procesora, memorije, hard-diska i optičkog uređaja, od kompanije Pakom smo na test dobili dva pedantno sklopljena i besprekorno instalirana računara. Svi potrebni drajveri bili su na svom mestu tako da nas je od testiranja ova dva sistema delio samo pritisak na power taster.
MSI Midas 400
MSI Midas 400 zasnovan je, kao što smo već rekli, na VIA KM400 kontrolerskoj logici uz poznati VT8237 južni most koji VIA nikako da penzioniše. Naime, isti južni most nekom suludom kombinacijom koristi se od vremena KT400A ploča, pa sve do K8T890 čipsetova za AMD64 procesore. Kako KM400 čipset ne podržava FSB400 jedini izbor je upotreba Sempron procesora, ali kako Athlon XP procesori odavno vise nisu u slobodnoj prodaji, vec se nalaze samo u kucistima nostaličara, to nije preveliki problem. Mi smo dakle dobili mašinu sa Sempron 2600+ proceorom koji je predviđen za socket A podnožje. Pola gigabajta DDR400 memorije je korektna količina i pored toga što će deo sistemske memorije glumiti VRAM. Pored spomenitih komponenti unutar sistema ima mesta i za 3.5” hard disk, FDD uređaj. Barebone sistem dolazi u na previše atraktivnoj amabalaži u kojoj se našao samo set najnužnije opreme što je povoljno uticalo na cenu što je u ovoj klasi uređaja veoma bitno, mada ne i presudno.
Unutrašnjost Midas 400 barebona, iako na prvi pogled skučena, više je nego pametno projektovana tako da neće biti problema sa asemblažom sistema, ali ni sa protokom vazduha unutar kućišta što je veoma bitno kada su ovakvi sistemi u pitanju. Naime, iznad procesora se nalazi veliki ventilator koji se okreće varijabilnim brojem obrtaja u zavisnosti od opterećenja sistema, a procesorski kuler crpi vazduh preko specijalne plasične cevi koja je izvedena do spoljašne stranice kućišta tj. do venilacionog otvora na gornjem delu kućišta. Na taj način se u kućište uduvava hladan vazduh koji, pošto se unutar kućišta zagreje, izbacuje kroz napajanje. Jenostavna rešenja su uvek bila najefikasija, pa je tako i u ovom slučaju. Ako se ima u vidu da najveći broj rashladnih sistema unutar brend mašina radi po ovom principu onda ne treba da čudi efikasnost ovog rashladnog sistema. Pored AGP slota u koji se mogu postaviti low profile kartice, postoje još tri PCI slota, a ostatak proširenja može da se obavi posredstvom velikog broja USB portova.
Spolja gledano Midas 400 je neutralno dizajniran sistem koji na sebi nema gomilu šarenih lampica. Sa prednje strane su ispod poklopca skriveni USB portovi i audio konektori. Optički uređaj takođe je skriven ispod plastičnih vratanca, kako se ne bi narušio diskretni dizajn sistema. Zanimljivo je da su oba sistema predviđena da se na sto postave u horizontalnoj (desktop) ili vertikalnoj (tower) orijentaciji, a ukoliko se odlučite da kućište držite vetikalno iskoristićete priloženu plastičnu stopu koja se lako montira. Na poleđini kućišta smešteni su manje-više uobičajeni portovi. Konstrukcija kućišta je veoma dobra i ne možemo se požaliti na kvalitet izrade.
Hetis 865GV-E
Drugi barebone sistem koji smo dobili na test, spakovan je u slično kućište, ali kako ploča koja se standardno isporučuje uz ovaj model ima na sebi socket 478 podnožje, sistem smo dobili sa Celeron D procesorom radnog takta 2.66 GHz, kako bi performanse bile uporedive sa Midas 400 sistemom. Hetis je nešto luksuznije opremljen sistem, pa je tako obezbeđena podrška i za firewire, video izlaz i slične opcije koje karakterišu skuplje uređaje ovog tipa. Pored modela koji smo mi imali na testu u ponudi je i Lite varijanta koja nema spomenute napredne mogućnosti, ali je to kompenzovano kroz povoljniju cenu. Za razliku od Midas sistema, Hetis je stigao u kućištu crne boje koje se ne razlikuje po dimenzijama previše od Midas-a. Razlike se tiču toga da nema plastičnih površina ispod kojih su skriveni uređaji, već se kada se montiraju u kućište optički uređaj i flopi vide. To povlači potrebu za kupovinom crnih komponenti, a mi smo iz Pakoma dobili baš tako sklopljen sistem što vizuelno daje prijatan utisak. Ambalaža je dimenijama, ali i po pitanju prateće opreme identična u oba slučaja. Ispod plastičnog otvora koji je smešten nedaleko od 3.5” slota nalazi se set prikjlučaka u koje spadaju: audio konektori, USB i firewire. Sveukupno gledano više od toga nije ni potrebno, kada je kancelarijski računar u pitanju, pa i više od toga.
Na poleđini računara nalazi se standardan set priključaka kada je ovakav tip uređaja u pitanju, pa se po tom pitanju Hetis 865GV-E ne izdvaja od Midas sistema. Za razliku od Midas sistema, u Hetis se PCI kartice ugrađuju posredstvom tzv. Riser karte koju smo u prošlosti često viđali u slučaju brend konfiguracija. Unutar sistema dobavljač, niški Pakom, smestio je 56k low profile modem, pa je time sistem bio u potpunosti kompletiran. Kao i Midas i Hetis ima uobičajeni set mrežnih priključaka zahvaljujući ugrađenom Ethernet 100 mbps LAN adapteru.
Unutrašnjost sistema je takva da se jasno vidi da je vođeno računa o svakom centimetru prostora. Asemblerima je maksimalno olakšano montiranje zahvaljujući kavezima za diskove koji se lako vade iz kućišta i ostalim sitnicama koje karakterišu brend računare. Nažalost Hetis nema AGP slot, ali je omogućena upotreba SATA diskova zahvaljujući Intel ICH5 južnom mostu. Kako Midas 400 ima VT8237 južni most, upotreba SATA diskova omogućena je i kod ovog sistema, pa su po tom pitanju dva, ovom prilikom testirana, barebonea ravnopravna. Ipak kako MSI Hetis 865GV-E ipak ima nešto jači grafički adapter, Intel Grapshics Extreme 2, spomenuti barebone je u prednosti ukoliko se u Midas 400 ne montira dodatna grafička kartica. Treba imati u vidu da zbog skučenog prostora i slabog napajanja nećete biti u mogućnosti da montirate neku jaku grafičku karticu unutar Midas 400 sistema, pa ne vidimo da je AGP slot velika prednost ovog sistema, kao što se to na prvi pogled čini.
Testiranje
Midas 400
Hetis 865GV-E
SiSoft Sandra 2005 SR1
CPU Benchmark
7650/2946
7278/1929(3300)
Multimedia
17445/18335
14707/17610
Memory
1431/1368
1890/1889
HDD
48mb/s
48 mb/s
Cache
2342
4126
PC Mark 04
System
2203
2861
CPU
2899
3351
Memory
1620
2538
Graphics
373
621
HDD
4630
4261
PC Magazine
Business Winstone 2004
15.9
14.6
Unreal Tournament 2003
flyby
7.76
23.11
Botmatch
5.716
12.29
HDD Tach 2.7
Averager transfer
48.7
48
CPU Utilization
117.6 mbs
7 %
Burst
4 %
115.4 mbs
Random Access Time
14.7 ms
16.2 ms
3D Mark 2001SE
640x480x16
2290
3281
1024x768x32
1206
2184
Rezime
Rezultati testiranja najbolje pokazuju namenu testiranih barebone sistema. Naime, ni Midas 400, ni Hetis 865GV-E nisu pokazali performanse koje bi ih pozicionirale kao uređaje koji su u stanju da odgovore zahtevima multiedijalne i entertainment primene. Model sa i865GV čipsetom je u prednosti pošto Intel Graphics Extreme 2 grafika ipak nudi nešto veći nivo performansi nego što je to slučaj sa KM400 čipsetom, ali generalno gledano između ova dva sistema vodi se mrtva trka po tom pitanju. Da li neki sistem daje 2000 ili 3000 poena u prastarom 3D Mark 2001SE testu totalno je nebitno – oba rezultata su jako slaba. Ipak, to nije ni namena ovakvim sistemima, pa im to ne uzimamo za zlo. Za kancelarijsku primenu oba testirana barebone sistema će biti više nego dovoljna. Posebno će u ovoj primeni doći do izražaja kompaktnost i kvalitet kućišta u koja su smeštene komponenete Hetis i Midas barebone sistema.
Za kućne korisnike kojima je u prvom planu multimedijalna primena, Hetis i Midas nemaju šta da pruže, pa će Mega PC ostati dominanatan u ovom segmentu kao što je to i do sada bio slučaj. Baš zato, Hetis i Midas nisu konkurencija spomenutim barebone sistemima, već upotpunjuju ionako bogatu ponudu barebone sistema kompanije MSI.
Zahvaljujemo se kompaniji Pakom na ustupljenim barebone sistemima za potrebe testa.