MSI Mega PC 180

MSI Mega PC 180

MSI je obnovio liniju MegaPC barebone sistema ponudiši tržištu dva nova i veoma interesantna modela. Da li je novi MSI Mega PC 180 dostojan naslednik svog prethodnika koga smo pre nekoliko meseci nagradili najvišim priznanjem Benchmark sajta, videćete iz narednog teksta. Za razliku od prvog MegaPC-ja, model sa ovog testa je predviđen za SocketA platformu...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      MSI Mega PC 180

      Kada je promovisan prvi model Mega PC računara kompanije MSI (Micro-Star International), predstavljao je zaista jedinstvenu kombinaciju kućnog HiFi sistema sa mogućnošču reprodukcije MP3 audio formata, AudioCD-a, prijema radio signala i veoma funkcionalnog PC računara. MSI se potrudio da sve to spakuje u veoma dopadljivo dizajnirano kućište i ponudi odličan prateći softver. Sve to rezultiralo je veoma povoljnim utiscima koje je na nas ostavio prvi model MegaPC računara. Pitanje je da li MSI može još više od toga ?
       

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test izgled

      Iako je prvobitni koncept MegaPC računara bio nešto novo, konkurencija je takođe napredovala, pa smo tako dobili veliki broj SFF računara proizvođača za koje možda nikada ne bismo ni pretpostavili da će ući i na to tržište. Očigledno je da su SFF računari danas pravi hit u svetu, jer kako drugačije objasniti veliku konkurenciju na tržištu?

      Pre nego što nastavimo sa prikazom novog Mega PC barebone sistema dužni smo da se pozabavimo, u kratkim crtama, terminologijom koja je vezana za ovu kategoriju računara. Naime, često se termin „barebone“ (pogrešno) povezuje samo sa ovim malim računarima. Izraz „barebone“ označava sve kombinacije računarskih komponenti, povezanih u funkcionalnu celinu, koja korisniku omogućava izbor procesora, memorije i uređaja za skladištenje podataka. Dakle, to ne mora biti samo „fancy mali računar“, već može biti i notebook, serverski rack “nafilovan” komponentama ili nešto treće.

      Adekvatan naziv za ono što MegaPC predstavlja je Small Form Factor PC (SFF PC). Dakle, radi se o klasičnim PC računarima koji su smešteni u kućišta izuzetno malih dimenzija. Proizvođači se trude da pored neizostavne PC komponente svoj SFF računar obogate i dodatnim funkcijama koje će im obezbediti komparativne prednosti na tržištu koga karakteriše jaka konkurencija. Dakle, SFF računari jesu barebone sistemi, ali svi barebone sistemi nisu SFF računari.

      Novi koncept MegaPC računara domaćoj javnosti predstavljen je prvi put krajem septembra prošle godine, na Kopaoniku u okviru manifestacije Pakom Roadshow koju je organizovao jedan od najvećih partnera tajvanske kompanije u Srbiji. Tom prilikom predstavnik kompanije MSI predstavio je buduće MegaPC proizvode za sve aktuelne platforme iz AMD-a i Intel-a…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test modeli

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test prezentacija

      Ovom prilikom ljubaznošću kompanije Microstar dobili smo na test, našem tržištu, najzanimljiviji model – MSI Mega 180, čija je osnovna prednost u odnosu na prethodni model Mega računara to što je baziran na ubedljivo najpopularnijoj platformi na našem tržištu – AMD Athlon XP (Socket 462 tj. Socket A). Pa, pogledajmo šta nam je to MSI pripremio i kako će izgledati novi ljubinmac korisnika koji traže moderan, brz i izuzetno lepo dizajniran računar…

      MSI Mega PC 180 – spoljašnjost

      Za razliku od „no-name“ konfiguracija kakve se najvećim delom prodaju na našem tržištu ili kvazi-brend računara sastavljenih u servisima domaćih kompanija od komponenti koje su trenutno na lageru, Mega PC je pravi brend računar. To se ogleda kako u specijalno dizajniranom kućištu, tako i po tome što je najveći deo računarskog sklopa koji ga sačinjava izašao iz pogodna matične kompanije koja ga je potpisala. Osnovna prednost koja je na strani MegaPC-ja, pored neosporno visokog kvaliteta ugrađenih komponeti, je zaista vrhunski kvalitet spoljašne izrade, ali i kvalitetna prateća oprema. MSI navodi da je matična ploča, zarad veće trajnosti i stabilnosti, izrađena u tehnici šestoslojne štampe, iako je standard za Athlon XP ploče četiri sloja. Sve je dizajnirano sa ukusom: počev od velike i praktične kutije u kojoj se Mega isporučuje, preko pratećih upustava, do samog računara…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test pakovanje

      Od prateće opreme isporučuju se samo najnužnije stvari kao što su prateća upustva, napojni kabal, radio antena za prijem FM i AM talasa, specijalno prilagođen sistem hlađenja (konvencionalni kuleri, kakve ugrađujemo u naše PC računare u najvećem broju se ne mogu montirati u ovakve računare), prateći softver, drajveri na jednom CD-u…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test hladjenje procesora

      Na korisniku je samo da se prilikom kupovine računara dogovori sa prodavcem oko četiri komponente koje nedostaju, a koje su neophodne za funkcionisanje Mega PC-ja na zamišljen način: procesora, hard-diska, memorije i optičkog uređaja. Imajući u vidu da je sistem baziran na MSI ploči koja na sebi ima nForce2 IGP čipset, za relativno malo novca može se napraviti zaista brz sistem.

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test istalacioni cd drajver

      Dakle, osnovna zamerka koju smo mogli da uputimo prethodnom Mega PC računaru a ticala se upotrebe, za naše tržište ne u tolikoj meri interesantnih Intel procesora, je otklonjena time što je ponuđen usavršen model za AMD platformu. Naime, iako Pentium 4 procesori pružaju respektabilan nivo performansi, nikako se ne uklapaju u viziju jeftinog računara i (ne)opravdano podižu cenu celog sistema. Sa druge strane, uvek je mogao da se ubaci Celeron procesor kako bi se dobila niska cena, ali je opšte poznato da Celeron baziran na NetBurst arhitekturi ima veoma loše performanse. Iz svega proizilazi da je korisnik morao da se suoči sa velikim dilemama i pristaje na kompromise prilikom izbora komponenti za svoj računar.

      Više to nije slučaj. Zahvaljujući fleksibilnoj cenovnoj politici kompanije AMD i MSI, novi Mega će imati i odlične performanse, ali i cenu prihvatljivu prosečnom korisniku iz Srbije. Naravno, kao i pre, i sada je dostupan model za Intel procesore i on nosi oznaku Mega 865 i, kao što se može iz naziva zaključiti, baziran je na ploči koju kontroliše odlični i865 skup čipova…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test kuciste i daljinski

      Pošto se otpakuje iz kutije, novi MegaPC ne može a da ne izazove reakcije okoline. One su uglavnom pozitivne i tiču se dimenzija, neverice da je sve moglo da se spakuje u tako malo kućište…Kvalitet izrade je na još višem nivou nego kod prvog modela. Prednja maska je izrađena od zaista kvalitetne plastike (nema „krckanja“ pod prstima ili ugibanja plastike), prekrivena je pleksiglasom pa se uočavaju refleksije na njenoj površini tako da cela stvar deluje izuzetno atraktivno…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test izgled daljisnki

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test izgled

      Kao što vidite sa naših fotografija, redizajniran je i daljinski upravljač. Za razliku od generičkog koji se isporučivao uz prethodni model (a koji smo videli u paketu i nekih drugih proizvođača) ovog puta daljinski upravljač se uklapa uz dizajn ostatka računara. Sam upravljač na sebi ima sve potrebne (i nepotrebne) kontrole, a osetljivost je solidna, mada ne i vrhunska. To naravno nije problem dok daljinski upravljač držite uperenim prema senzoru što je i najčešći scenario.

      Nekoliko kontrolnih tastera sa prednje strane su tu da vam olakšaju rad i imaju uglavnom klasične funkcije kao i kod bilo kog PC računara (power i reset) ili HiFi uređaja (power, play, skip, pause itd)…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test kontrole

      Dugme za otvaranje poklopca ispod kojeg se nalaze USB, firewire (IEEE1394) i audio konektori otkriva jedan zanimljiv detalj koji se autoru teksta veoma dopao. Naime, pritiskom na dugme vratanca se neće brzo otvoriti, već kao u S /F filmovima, usporeno, tako da sve deluje veoma atraktivno. Nakon što otvorite zaštitni poklopac, naći ćete sledeće konektore: SPDIF, priključak za mikrofon i slušalice, dva USB 2.0 porta, kao i dva IEEE1394 porta…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test konektori na kucistu

      Odmah iznad grupe konektora, nalazi se otvor ugrađenog čitača kartica koji podžava praktično sve aktuelne standarde kojih ima zaista mnogo (SD, MS, CF, MMC, SM, MicroDrive). Postavljanje čitača kartica je zaista pohvalno, zbog narastajuće popularnosti kako digitalnih fotoaparata, tako i raznih drugih uređaja koji koriste memorijske kartice (npr. Samrtphones kategorija mobilnih telefona…).

      Male dimenzije su uticale i na skučen prostor unutar računara, ali je procedura instalacije komponenti maksimalno pojednostavljena. Naime, potrebno je izvaditi nosač za HDD koji je fiksiran jednim većim šrafom, postaviti procesor u ležište i fiksirati kuler pomoću četiri zavrtnja. Nakon toga se HDD ušrafi u nosač, pa se tako dobijena celina vrati na svoje mesto u računaru. Optički uređaj i memoriju možete lako dodati na kraju…Cela procedura instalacije hardvera u našem slučaju nije trajala ni desetak minuta…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test otvoreno kuciste

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test otvoreno kuciste

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test rasklopljeno kuciste

      Nakon vraćanja poklopca ostaje još samo da ga pričvrstite pomoću četiri zavrtnja i sklopili ste svoj novi MegaPC. Naravno, verujemo da će manje iskusnim korisnicima domaći dileri ponuditi preinstalirane MegaPC računare.

      Pogled na zadnju stranu ovog malog računara ne krije manje iznenađenja nego što je to slučaj sa prednjim panelom.

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test pozadina

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test konektori

      Mogućnost GF4 MX čipova da rade sa dva monitora (Twin-View) MSI je omogućio implementacijom dva DSub 15-pinska konektora što se ne sreće često. Jedna od zamerki koju smo uputili prvom modelu MegaPC računara, a koja je bila nedopustiva za jedan multimedijalni računar – odsustvo TV izlaza, kod ovog modela je otklonjeno, pa takvu odluku pozdravljamo. Ostali konektori su manje-više standardni za PC računar, te se nećemo previše zadržavati, već vam zarad bolje preglednosti, prezentiramo shemu sa zvanične web lokacije kompanije MicroStar International.

      Na kraju ovog dela ostaje da rezimiramo i svedemo utiske po pitanju spoljašnjeg izgleda i kvaliteta izrade. Ukoliko bismo ga uporedili sa prvim modelom, ostavljajući po strani izgleda koji je subjektivna kategorija, možemo reći da je evidentan napredak po pitanju kvaliteta izrade. To se pre svega odnosi na upotrebu kvalitetnije plastike i boljeg displeja. Možemo slobodno reći da je od svih SFF računara koje smo imali prilike da vidimo i probamo, MSI Mega PC 180 model koji ima najkvalitetiju završnu obradu i najatraktivniji spoljašnji izgled. To se posebno odnosi na veoma atraktivni displej, koji je još bolji nego kod prethodnika. O displeju i njegovim funkcijama pročitaćete kasnije…

      Mega PC 180 – „ispod haube“

      Iako smo temu koja se odnosi na hardversku organizaciju ovog zanimljivog uređaja već dotakli, detaljno ćemo vas upoznati sa hardverskim karakteristikama sada. Za početak smo za vas sa zvaničnog sajta proizvođača preuzeli i prilagodili tabelu sa sublimiranim podacima koji se odnose na hardver Mega PC 180 barebone sistema…

      Matična ploča

      MS-6796, 185 x 290mm(6 slojeva)

      CPU

      Socket 462 za AMD®/Duron™/Athlon XP™ do 3000+

      Čipset

      . nVIDIA nFORCE2 (Crush 18G) + MCP2T

      Memorija

      DDR 333 x 2, maksimalno. 2.0GB(Dual Channel)

      Audio

      Support 5.1 Channel Soundstorm Audio, SPDIF In/Out

      VGA

      nFORCE2 integrisana GF4 MX AGP8X

      Communication

      LAN: RTL8201BL(10/100Mb)

      Modem: 56K MDC

      WLAN: Mini-PCI WLAN Card

      TV-out

      Da

      USB

      Prednji Panel x 2
      Zadnji Panel x 2
      Na ploči x1 (povezan Card Reader)

      IEEE 1394 (Firewire)

      Agere FW802B
      Prednja maska x 2 (4pin, 6pin)

      Slotovi za proširenja

      PCI 2.2 x 1
      AGP(8X) x 1

      TV Tuner (opciono)

      MS-8606

      Napajanje

      200W (PFC 5V/12V SB)

      Kućište

      202(W) x 320(D) x 151(H) mm

      Konektori

      Zadnji panel
      – Parallel Port x 1
      – VGA x 2
      – PS/2 x 2
      – Mic in/Line in/Line out x 1
      – USB x 2
      – LAN(RJ45) x 1
      – SPDIF/O x 1
      – Phone Jack(RJ11) x 1
      – TV-out(S-Video)

      Prednji panel
      – Mic-in x1
      – Headphone x 1
      – USB x 2
      – SPDIF/I x 1
      – 1394 x 1(4-pin)
      – 1394 x 1(6-pin)

      BIOS

      . 4MB Flash

      Clock Generator

      . Crush 18G and MCP2T

      Ostalo

      . Microsoft® PC 2001
      . LAN Wake Up Function
      . Suspend to RAM/Disk Function
      . Top Tech III(Thermal Overheat Protection Technology)
      . PC Alert System Hardware Monitor
      . On-Board BlueBird Module for Power-Off features
      . Color LED
      . Media Center Deluxe III

      Izvor

      – http://www.msi.com.tw

      Kao što se vidi iz tabele, upotrebljen je trenutno najbrži i najkvalitetniji čipset za Socket A platformu. Kompanija nVidia je sa nForce2 čipsetom postigla veliki uspeh, a nForce2 IGP predstavlja člana nForce2 familije sa integrisanim grafičkim podsitemom. Pored toga što predstavlja čipset koji ima najbolju integrisanu grafiku, nForce2 karakteriše i odličan zvuk, ako je on u skladu sa Soundstorm specifikacijom. U ovom slučaju zvuk jeste Soundstorm, tako da će i zahtevniji korisnici biti zadovoljni…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test podesavanje graficke kartice

      Mrežna podrška je danas kao i integrisani zvuk apsolutni standard, ali ovog puta se otišlo i korak dalje inkorporiranjem podrške za WLan posredstvom MSI Wlan kartice po „b“ standardu (10mbps). Nažalost priključak za eksternu antenu je izostao, tako da će ova mrežna kartica biti upotrebljiva samo za kancelarijsku ili manju kućnu mrežu…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test wireless information

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test wireles status

      Prisustvo integrisane grafike, kao imperativ kod nForce2 čipseta nameće upotrebu dva memorijska modula koji će omogućiti dovoljan memorijski transfer za integrisano grafičko jezgro. U slučaju upotrebe samo jednog modula performanse će biti znatno lošije, pa vam stoga preporučujemo upotrebu dual-channel mogućnosti čipseta. Ukoliko vam je integrisana grafika preslaba, možete ubaciti dodatnu grafičku karticu u AGP 8X slot, a u predvidjeni PCI slot MSI je predvideo da ide TV Tuner, mada ne postoje ograničenja po tom pitanju i možete ubaciti bilo koju karticu.

      Komponente koje smo koristili prilikom testiranja Mega PC računara su sledeće…

      Procesor

      – AMD Athlon XP 3000+ (Barton core)

      Memorija

      – 2 x 256 MB DDR333

      Hard Disk

      – Maxtor DiamondMax8 40 GB

      Optički uređaj

      – Nec NR9400A

      Iako smo prilikom testiranja sistema koristili fabrička setovanja za procesor i memoriju (procesor nije overklokovan, a memorija je bila postavljenja na bySPD setovanja) mislimo da treba napomenuti da u Award BIOS-u ploče postoje zaista bogate opcije za podešavanje memorijskih parametara (TRAS, TRCD, TPR, CAS latency itd…). Zanimljivo je i da, iako se u specifikaciji navodi na ploča podržava samo FSB333, prilikom postavljanja procesora oznake 3000+ (koji radi na 333 MHz FSB-a), bilo nam je takođe omogućeno ručno podešavanje magistrale do 200 MHz (FSB400) u koracima po 1 MHz. Naravno, ne treba očekivati neki preterani overklok potencijal iz prostog razloga što se podešavanje napona komponenti ne može izvršiti iz BIOS-a, a i napajanje je skromnog kapaciteta (200w). Ipak, za komponente koje smo mi koristili, napajanje se pokazalo kao dovoljno, tako da nismo uočili ni najmanje znake nestabilnosti tokom radi niti smo naišli na bilo kakav problem tokom podešavanja BIOS-a i sl.

      Brzinski rezultati i realan rad

      Slično prvom Mega PC računaru, i u ovom slučaju imate mogućnost nezavisnog uključivanja HiFi i PC komponente. U HiFi modu dostupno vam je slušanje FM/AM radio signala, MP3 audio i AudioCD diskova. Kako je u tom modu monitor isključen, a računar se ponaša kao bilo kojia HiFi mini (ili mikro) linija, sve povratne informacije o toku reprodukcije dobićete pomoću odličnog višekolornog displeja…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test kuciste

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test kuciste slika

      Sam displej tokom MP3 reprodukcije prikazuje redni broj pesme, jačinu zvuka, vizuelizaciju i sl. Zamerka je što nisu podržani ID3 tagovi tako da nemate vizuelnu informaciju šta se trenutno reprodukuje. Slično je i sa radio risiverom. Prijem je odličan, upotreba veoma jednostavna, kao i kod MP3 funkcije. U ovom slučaju zameramo što nije podržan RDS, ali to nije ni približno bitno kao ID3 tagovi kod reprodukcije MP3 formata, iz prostog razloga što domaće stanice još uvek, makar većim delom, ne emituju signal obogaćen RDS-om. Odmah ispod displeja su kontrolni tasteri koji imaju poznate funkcije kada su HiFi uređaji u pitanju. Sve ostale kontrole su na daljinskom upravljaču, tako da slobodno možete da se zavalite u fotelju, pošto ste povezali Megu sa nekim pojačalom ili dokupili MSI stereo zvučnike koji će se dizajnom najbolje uklopiti uz Mega PC. Dakle, nema brujanja kulera, nema dosadnog kliktanja mišem, a pri tome sve radi i preko daljinskog upravljača.

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test slika

      Pošto smo se naslušali muzike, morali smo da krenemo u realizaciju naših radnih zadataka (bliže se rokovi za predaju tekstova 🙂 ) tako da smo pritisnuli dugme ispod kojeg piše „PC“. HiFi komponenta se ugasila, a pokrenuo se PC. Ovog puta znali smo šta da očekujemo. Posle Windows XP naslovnog ekrana i instalacije drajvera sa pratećeg CD-a (svi drajveri su priloženi) sistem je bio spreman za bateriju testova. Ovog puta ugradjeni kuler je dosta tiši i praktično nečujan. Ako se sećate našeg prvog prikaza Mega PC-ja, sećate se i naše primedbe na nivo buke koji generiše kuler u prvom Mega PC-ju: jednostavno nije bio toliko tih koliko smo očekivali od ovakvog računara. Sada je to ispravljeno, kao i zamerka koja se odnosila na nepostojanje TV out-a, pa ćemo na kraju još steći i utisak da neko iz MSI-ja čita naše tekstove 🙂 Bilo kako bilo očigledan je napor proizvođača da izađe i u najsitnijim detaljima u susret kupcima.

      Za testiranje smo izabrali osnovne test programe kako bi vam omogućili da vidite da se radi o PC računaru sasvim uporedivih performansi sa bilo kojim, po gabaritima, “velikim” PC računarom.

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      4621

      1024x760x32

      7534

      3D Mark03

      default test (1024×760, no AA, 32 bit)

      262

      SiSoft Sandra 2004

      CPU

      8248/3403

      Memory

      2309/2199

      Multimedia

      19828/20346

      PC Mark04

      System

      3400

      CPU

      3693

      Memory

      2345

      Graphics

      1417

      Quake III

      640×480 – fastest

      284.3

      1024 x 768 – quality

      114.8

      Ziff Davis

      Bussines Winstone

      62.3

      Aqua Mark 3

      Graphics

      874

      CPU

      7613

      Pošto smo se uverili u to da Mega PC brzinski nigde nije podbacio i da je u rangu sličnih PC konfiguracija, prešli smo na testiranje multimedijalnih mogućnosti. Da bi vam sve funkcije bile na elegantan način dostupne i dok je računar u PC modu (šta dočekasmo 🙂 ) MSI je isporučio MediaCenter, ali ovog puta u svom trećem izadanju.

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test slika

      Media Center III se od prethodnika razlikuje po nešto preglednijem i grafički doternainjem interfejsu, ali i nekim dodatnim opcijama. Moguće je iz Media Centra, preko krupnih menija koji su predviđeni za full-screen prikaz kontrolisati TV tuner (ukoliko je ugrađen), DVD reprodukciju (ukoliko imate DVD drajv), MP3 reprodukciju, reprodukciju AudioCD-ova, Radio risiver…

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test meni

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test 44

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test 5

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test 6

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test 7

      MSI Mega PC 180 konfiguracija software test 8

      Osnovna svrha ovako dizajniranog softvera je da omogućavanje korisniku da preko daljinskog upravljača kontroliše operacije reprodukcije multimedijalnih fajlova ali i pokretanje aplikacija, što može u kombinaciji sa nekim wireless joypadom da bude veoma zgodno rešenje. Naime, u listu aplikacija dodate nekoliko igara, a zatim ih možete pokretati i kada niste blizu računara. Pošto pokrenete igricu, joypadom možete odmah početi da se igrate bez potrebe da sedite ispred monitora i zamarate oči.

      Na kraju…

      Na pitanje iz uvoda našeg teksta: „Da li je novi MSI Mega PC 180 dostojan naslednik svog prethodnika koga smo počastili najvišim priznanjem Benchmark sajta“, odgovor je svakako potvrdan. I dok je prvi Mega PC Editor 's Choice nagradu dobio, pre svega, zahvaljuju ći tada neviđenim funkcijama koje su ga činile vesnikom neke nove PC revolucije, novi model otklanja sve sitnije nedostatke na koje smo možda i zažmurili oduševljeni naprednim funkcijama.

      MSI Mega PC 180 konfiguracija test slike kucista

      Kvalitet izrade je zaista na vrlo visokom nivou, obilje funkcija je i dalje tu. Inovativnost inžinjera kompanije MSI se vidi svakim pogledom na ovaj barebone SFF sistem. Cena je ista kao i cena prvog Mega PC računara, iz vremena kada se pojavio na našem tržištu. Ipak, ovog puta cena sistema bi mogla biti i povoljnija imajući u vidu da je baziran na AMD platfromi. To je još jedan pun pogodak kada su ovakvi sistemi u pitanju. Česta je situacija da zboga slabe potražnje ponuda Intel procesora kod domaćih distributera bude jako slaba, a AMD je zahvaljujući agilnosti domaćih distributera prisutan sa gotovo svim modelima i što je najvažnije: ima ih u dovoljnim količinama i po povoljnim cenama. Kada se sve to sabere, izbor modela 180 za promotera novih Mega PC računara na našem tržištu je pravi potez.

      Ukoliko bi smo uporedili Mega PC sa sve popularnijim kvazi-brend računarima koje domaće firme sastavljaju od trenutno dostupnih komponenti mogli bismo izvesti zaključak da je jedino nešto povoljnija cena ono što ide u prilog takvim računarima. Naravno, nisu u pitanju pravi brend računari, dok Mega svakako kvalitetom nadmašuje te klasične jeftine konfiguracije koje se u najvećem broju slučajeva nude na tržištu. Ako bismo se bavili matematikom i na preproručenu cenu od 350 eura dodali procesor, hard disk od 40 GB, i 256 MB memorije (2 x 128) došli bismo do cifre koja je tek nešto viša od 500 eura. Troškovi kupovine monitora i periferija kao što su miš i tastatura nisu preveliki, ako se uzme u obzir rapidni pad cena računarskih komponenti. Dakle, po ceni koja je jedva veća od cene koju treba platiti za neku prosečnu konfiguraciju, kupac dobija multipraktik uređaj zavidnih performansi (kod računara do 500e u najvećem broju slučajeva se koristi grafička kartica u rangu GF4 MX), ali neupredivo boljih mogućnosti i kvaliteta.

      Samim tim smatramo da je Mega PC 180 pravi uređaj, kako za korisnike koji žele da se razlikuju od ostalih, tako i za one koji traže pouzdan računar, multimedijalnu mašinu zavidnih mogućnosti, a da je pri tome sve upakovano u „state of art“ kućište. Ništa manje značajna nije ni ušteda prostora, tako da će i ovaj model Mega PC-ja dobiti našu toplu preporuku.

      MSI Mega PC za potrebe testiranja ustupila kompanija MSI

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test