MSI Mega PC 865 Pro

MSI Mega PC 865 Pro

Treća generacija MSI Mega PC barebone sistema SFF formata je pred nama. Noviteta i ima i nema, ali je najjači utisak na nas ostavilo to što je koncept MEGA PC barebone sistema zaista sazreo i što je pred nama sistem koji u svakom pogledu na više nego dobar način obavlja funkcije za koje je projektovan. Tu je i novi InstantOn sistem koji multimedijalnu dimenziju Mega PC-ja postavlja na nove temelje...

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      MSI Mega PC 865 Pro

      Pre bilo kakve priče o MSI Mega PC računaru razgraničićemo neke pojmove koji se često mešaju. Pre svega MSI Mega PC je barebone računar što sa svoje strane znači da je proizvođač, MSI u ovom slučaju, ponudio namenski dizajnirano kućište, ploču i napajanje, a da ostatak sistema treba da sklopi asembler koji prodaje MSI Mega PC ili krajnji korisnik u zavisnosti od politike proizvođača odnosno prodavca. Uostalom, ako se pogleda značenje termina „barebone“ koji naravno potiče sa engleskog govornog područja jasno je da je sasvim logično da se ovakvi „računari“ isporučuju bez osnovnih komponenti što ih sa druge strane ne čini računarima, tj. mogli bi se okarakterisati kao računari koji nisu kompletni. Dakle, barebone koncept ne mora biti samo povezan sa malim računarima, već ga susrećemo i u serverskoj primeni, pa čak i u sferi prenosnih računara.
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije kuciste

      Koncept koji je u poslednje vreme bio veoma popularan, a u koji se MEGA PC takođe savršeno uklapa, jeste koncept „small form factor“ računara ili popularno SFF. Reč je o računarima koji su dosta manji u odnosu na dominantne desktop konfiguracije i kao takvi idealni su za mesta na kojima nije moguće smestiti klasičan PC računar. Baš zbog toga, SFF koncept uživa veliku popularnost. I kod SFF računara treba razgraničiti par stvari. Naime, SFF računar ne mora nužno da predstavlja barebone sistem. Tako npr. Apple Mac Mini jeste SFF računar, ali prisustvo Freescale G4 procesora, DDR memorije i hard diska ga čini kompletnim SFF računarom koji se ne može naknadno kastomizovati od strane korisnika u meri u kojoj je to moguće sa Mega PC-jem. Dakle, MSI Mega PC je barebone SFF sistem zbog toga što se isporučuje bez osnovnih (tzv. core) komponenti i zato što je kućište u koje je predviđeno da se postave dotične komponente malih dimenzija.

      MSI Mega PC 865 Pro

      Kao što iz samog naziva možda i možete zaključiti novi Mega PC računar koji smo ovom prilikom imali na testu zasnovan je na Intel 865 kontrolerskoj logici sa integrisanom grafikom što znači da je reč o i865G čipsetu ili popularno „Springdale“. Južni most iz Intel ICH serije ima sufiks 5 i omogućava upotrebu SATA diskova, kao i običnih ATA100 uređaja (Intel ne podržava ATA133 standard). Upotreba i865G čipseta je dobra odluka pošto će omogućiti nižu cenu celokupnog sistema, a korisnici neće biti uskraćeni za najnovije standarde koji dominiraju tržištem PC računara. Ipak, ono što je loše kod i865G čipseta je inferiorni Intel Graphics Extreme 2 grafički procesor koji često ume da pravi probleme i pod zahtevinijim 2D okruženjem, a o nekoj 3D primeni je u današnje vreme izlišno govoriti – 3D Mark 2001SE radi isključivi u softverskom režimu, a 3D Mark 03 i 05 nije moguće ni pokrenuti bez propratnih upozorenja koja će vas dobro podsetiti o kakvoj grafici je reč. Ipak, delimična uteha stiže u vidu AGP slota. Kažemo delimična iz dva razloga.

       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije 3d mark test

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije displej i cpu podesavanja

      Pre svega, grafičkih kartica za AGP slot će u perspektivi biti sve manje, a dodatni problem ukoliko nabavite neku jači grafičku karticu predstavlja napajanje od 220W. Naime, iako smo želeli da MSI MEGA PC 865 Pro testiramo i sa jačom grafičkom karticom to iz objektivnih razloga nije bilo izvodljivo. Od GeForce 6600GT kartice smo odmah odustali zbog velike potrošnje, pa je izbor pao na GeForce FX5900 koji bi trebalo da ima povoljnije karakteristike koje se tiču potrošnje. Iako nas je prvi pogled na unutrašnjost kućišta ohrabrio i ulio nam nadu da ćemo biti u stanju da montiramo FX5900 u Mega PC došli smo do jadnog „krajnje banalnog“ problema. Naime, molex konektora za napajanje ima dovoljno samo za optički uređaj i jedan HDD što onemogućava napajanje grafičke kartice dodatnom strujom. MSI se na takav potez očigledno odlučio, jer je svestan da bi u uslovima ugradnje snažnih grafičkih kartica napajanje koje se serijski isporučuje uz Mega PC bilo nedovoljno. Na svoj rizik možete postaviti dodatnu račvu koja će od molexa koji napaja optiku napajati i grafičku karticu, ali ni u kom slučaju ne bismo preporučili takvo rešenje. Dakle, maksimalni domet ovakve mašine biće neki GF FX5200 ili GF 6200 adapter ukoliko preferirate nVidia-u odnosno, Radeon 9200 ili Radeon 9550 ukoliko više volite severnije krajeve ili vam je hokej pri srcu 🙂
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije cpu info

      Dodatni PCI slot je dobrodošao za integraciju npr. TV tjunera, a mi bismo preporučili neki uređaj koji je zasnovan na čipovima koji su podržani pod Windows XP MCE 2005 sistemom kako biste od Mega PC računar kreirali kućni Media Center PC sistem. Ipak, ukoliko ne želite da dođete u koliziju sa eventualnim problemima koji se tiču kompatibilnosti MSI nudi posebne tjunere za Mega PC računare koji će sigurno raditi u takvoj kombinaciji. Za zvuk, mrežnu podršku i modem ne morate brinuti, pošto se ovi uređaji nalaze integrisani na samoj ploči. 802.11g WiFi adapter dolazi u vidu Mini PCI slota (kao kod notebook računara), a antena je izvedena fabrički na zadnjoj strani kućišta (popularna „pendrek“ antena). Sama antena i mrežni adapter dovoljni su prevashodno za kućnu upotrebu i male razdaljine, a MSI softver omogućava upotrebu i SoftAP funkcije. Mrežni adapter omogućava konekcije brzine 100 MBps.
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije izgled slike

      Za adekvatnu auditivnu komponentu tokom gledanja DVD naslova trebalo bi da se pobrine Realtek ALC658 audio čip koji omogućava šestokanalnu reprodukciju. Poseban DSP čip kompanije Toshiba omogućava 3D stereo pozicioniranje zvuka i kvalitetnije ekvilajzerske presete do kojih se lako dolazi preko komandnog panela sa prednje strane Mega PC-ja. Iako na prvi pogled ne deluje kao da previše mogućnosti za proširenje, u kompaniji MSI su taj nedostatak elegantno zaobišli implementacijom čak šest USB 2.0 portova što je na granici mogućnosti ICH5 južnog mosta. Naime, dva front USB porta će dobro doći za razne USB stickove (termin USB disk, naravno, nije adekvatan iako je odomaćen), dok će četiri USB porta sa zadnje strane računara dobro doći za spomenuta proširenja (dodatni hard diskovi, modemi, TV tjuneri, WiFi Adapteri i sl.). Pored ICH5 južnog mosta koji se brine za USB portove, na matičnoj ploči prisutan je i VIA VT8307 pomoću kojeg su obezbeđeni Firewire konektori i to jedan 4-pinski i jedan 6-pinski koji mogu dobro doći npr. za povezivanje DV kamere.

      Dizajn i pakovanje
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije dizajn

      Mega PC 865 Pro dolazi u kutiji uobičajenih dimenzija kada su uređaji ovog tipa u pitanju. Na samoj kutiji nalazi se veliki broj marketinških termina koji treba da pripreme kupca na mogućnosti koje nudi njegov budući PC ukoliko se odluči za ponudu kompanije MSI.

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije pakovnaje

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije kutija

      Set prateće opreme nije preterano izdašan i reč je minimalnom paketu. Naime, pored neophodnih priručnika tu su još i dva diska sa softverom i drajverima, zatim daljinski upravljač skladnih linija i zanimljivog dizajna, kao i specijalno dizajnirani kuler. Naime, ovakvi računari zahtevaju posebno dizajnirane kulere i MSI je zbog toga ponudio rashladno rešenje koje najviše podseća na „samo što nisu zaživela“ BTX rešenja. Naime, kuler je dizajniran tako da kroz pasivni hladnjak tj. njegova rebra vazdušna struja koju generiše ventilator struji sa strane, a ne odozgo kao što je to slučaj kod konvencionalnih kulera. Da podsetimo kulerom se naziva kombinacija pasivnog hladnjaka i ventilatora, a MSI je ovom prilikom obezbedio i varijabilni broj obrtaja ventilatora na hladnjaku kako bi se nivo buke držao u granicama podnošljivog za jedan ovakav sistem.
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije kuler procesora

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije procesor hladjenje

      Sama montaža komponenti je proces koji se, najvećim delom, može obaviti bez upotrebe dodatnog alata. Naime, pošto otvorite poklopac kućišta prvo što ćete videti je specijalno dizajnirana konstrukcija u koju se postavljaju optički uređaj i hard disk. Pomoću posebne poluge i plastičnih klizača se cela konstrukcija vrlo lako, ako konsultujete uputstvo, uklanja iz kućišta i pomoću sistema žabica diskovi vrlo lako dolaze na svoje mesto. Preporučljivo je pošto izvadite kavez za diskove iz kućišta da prvo montirate memoriju u DIMM ležišta i procesor sa kulerom, pa tek kasnije postavite diskove u predviđene pozicije. Kuler za procesor ima veoma kratak kabl za povezivanje u matičnu ploču kako bi se izbegla pogrešna montaža. Nakon što ste sve montirali, imate mogućnost da posredstvom prednjeg panela uključite audio komponentu ili PC komponentu.
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije otvaranje kucista

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije spojevi

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije kuciste

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije otvoreno kuciste

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije slika

      Prednji panel je veoma dobro dizajniran i dominiraju površine od metala i plastike, a najveći deo odlazi pre svega na veliki šareni panel (tzv. Fancy LED) koji će vas obaveštavati o nivou jačine zvuka, rednom broju muzičke numere koja re reprodukuje sa AduioCD-a ili MP3 plejera i sl. Dodatni tasteri su tu kako bi se uticalo na kvalitet zvuka kroz ekvilajzerske presete. Ispod panela smešten je čitač sedam tipova kartica (CF, MS,SmartMedia, SD, MMC, MS-Pro i MicroDrive). Nažalost izostala je podrška npr. za XD tip kartica. Set uobičajenih tastera služi za kontrolu reprodukcije, a kako bi se komande videle i u mraku obezbeđeno je pozadinsko osvetljenje za sve tastere na prednjem panelu što daje prijatan vizuelni utisak. Veliki jog dial taster smešten na prednjoj strani približava koncept Mega PC računara vizuelno HiFi uređajima. Optički uređaj je smešten iza identičnog poklopca kao i kod prvog Mega PC računara što znači da se vratanca pomeraju na dole, pre nego što se otvori tray mehanizam optičkog uređaja. Važno je napomenuti da je u Mega PC, zbog ovakvog sistema, moguće montirati isključivo drajvove koji imaju klasičan mehanizam, dok će optika sa slotom (tzv. slot in mehanizam) biti neupotrebljiva u slučaju MSI Mega PC 865 Pro računara.           
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije kuciste

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije konektori na kucistu

      Sa zadnje strane nalazi se manje-više uobičajen set priključaka. Tu su još uvek neizostavni PS/2 portovi koji će dobro doći kako bi se uštedeli USB portovi. Prisutan je čak i serijski port, ali je izostao paralelni što nije preveliki nedostatak pošto se štampači odavno povezuju na USB priključke. Ono što je veliki nedostatak jeste izostanak TV izlaza kao i kod prvog Mega PC računara. Zaista loš potez za jednu multimedijalnu mašinu kao što je Mega PC.            
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije pozadina kucista

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije konektori maticne ploce

      Dakle, razlika u odnosu na prethodnu generaciju Mega PC mašina i nema previše, ali je kvalitet izrade na višem nivou posebno u odnosu na prvu generaciju. Nama se ipak više sviđa prethodno testirani Mega PC računar koji je bio predviđen za AMD platformu zbog, subjektivno posmatrano, boljeg dizajna i ništa lošijeg kvaliteta izrade. Pun pogodak bi svakako bio neki SFF računar zasnovan na Athlon 64 procesoru koji se sami po sebi jako malo greju (npr. 90nm Venice jezgro), a kada im se uključi Cool and Quiet tehnologija Pentium 4 procesor nema šta da traži u toj priči.
       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije agp slot

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije procesor

      Testiranje

      SiSoft Sandra 2005 SR1

      CPU Benchmark

      8893/3684(6285)

      Multimedia Benchmark

      21483/28673

      Memory Benchmark

      3872/3879

      Cache Benchmark

      7812

      PCMark04

      System

      3925

      CPU

      4578

      Memory

      4329

      Graphics

      671

      Hard disk

      4392

      3D Mark 2001SE

      640x480x16

      4701

      1024x768x32

      3008

      HDD Tach 3

      Average Read

      48.9 mb/s

      Random Access

      14.4ms

      Burst Speed

      117.6 MB/s

      Test sistem

      Pentium 4 3.0E, 2x 512MB DDR400, Maxtor DiamondMax9 120GB ATA133 (ATA100 mod)

      Softver

      Pre nego što se upustite u instalaciju operativnog sistema Windows na vaš novi Mega PC potrebno je obratiti pažnju na AV komponentu i CD sa pratećim softverom. Naime, za razliku od prvobitnog Mega PC računara, nove verzije imaju mogućnost prikazivanja grafičkog interfejsa u AV režimu kada su u stanju da reprodukuju multimedijalne sadržaje mimo operativnog sistema Windows. To konkretno znači da će se na posebnu particiju hard diska sa pretećeg CD-a instalirati posebno prilagođena Linux distribucija koja u sebi donosi MP3 i DVD plejer uz interfejs za slušanje Radio signala i pregled slika. Podržan je naravno i daljinski upravljač. Baš zbog toga što se ovu, Instant ON, komponentu potrebno je instalirati dok HDD još nije particionisan kako bi se sa CD-a automatski kreirala particija i instalirao potrebni softver koji se kasnije poziva pomoću AV tastera na kućištu ili daljinskom upravljaču.

      Pored atraktivnog grafičkog interfejsa Instant On aplikacije, ponuđen je i već viđeni, ali za ovu priliku redizajnirani, Home Theater softver kompanije InterVideo. Reč je o još jednom klonu Microsoft Media Center aplikacije, pa se nećemo previše zadržavati na opisivanju mogućnosti. Sam softver je veoma brz i rad pod njim je prijatno iskustvo.

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije softver podesavanja

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije music

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije dvd podesavanja

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije gledanje dvd-a

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije muzicka lista

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije muzicka podesavanja

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije picture

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije podesavanje slika

      Pored atraktivnog grafičkog interfejsa Instant On aplikacije, ponuđen je i već viđeni, ali za ovu priliku redizajnirani, Home Theater softver kompanije InterVideo. Reč je o još jednom klonu Microsoft Media Center aplikacije, pa se nećemo previše zadržavati na opisivanju mogućnosti. Sam softver je veoma brz i rad pod njim je prijatno iskustvo.

      Instant On

      Kao što smo već naveli Instant On sistem sačinjava osnovni deo multimedijalne komponenete novog MSI Mega PC barebone sistema. Obezbeđen je veoma kvalitetan korisnički interfejs koji je pri tome i veoma lak za upotrebu. Celokupnim interfejsom se upravlja putem daljinskog upravljača ili tastature…

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije tv

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije softver za slusanje muzike

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije pregled tv kanala

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije slika

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije podesavanje tv slike

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije podesavanje

      Rezime

      Sveukupno gledano Mega PC 865 Pro je pre evolucija nego revolucija. Ovom više puta upotrebljavanom frazom najbolje se opisuju promene koje je doneo Mega PC 865 Pro u odnosu na svoje prethodnike koji su, može se reći, postigli solidan uspeh na tržištu. Najveći nedostatak kada je naše tržište u pitanju svakako jeste platforma na kojoj je ceo sistem baziran pre svega zbog jako loše grafike za današnje pojmove. Naime, Intel Graphics Extreme 2 nije ni u vreme promocije bio preterano brz grafički adapter, a to posebno dobija sada na značaju u vreme predstavljanja nove revizije Intel integrisane grafike pod nazivom Graphics Media Accelerator 900, koji će uskoro smeniti GMA950! Dodatni AGP slot i jeste i nije prednost, ako se ima u vidu da skoro svaka grafička kartica predviđena za ovaj standard koji je na zalasku svog tržišnog prisustva zahteva jače napajanje od onog koji može da mu isporuči AGP slot.

       

      test msi mega pc 865 pro konfiguracije izgled

      Ipak, ako performanse nisu u prvom planu, a od sistema se očekuje pouzdanost i dodatne funkcije koje MSI Mega PC 865 Pro neosporno ima i obavlja na više nego dobar način, onda je novi MSI SFF barebone odličan izbor. Veliki plus svakako je izuzetno dobra konstrukcija kućišta i veoma kvalitetna završna obrada tj. spoljašnost što je kod ovakvih uređaja, koji pretenduju da se pojave u dnevnoj sobi nedaleko od HiFi centra ili TV uređaja, veoma bitno.

      Zahvaljujemo se kompanijama MB Soft i MSI na ustupljenom hardveru za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi