MSI NetOn AP1900

MSI NetOn AP1900

MSI se hrabro upustio u avanturu kreiranja all-in-one PC računara i pred nama je proizvod baziran na Intel Atom platformi. Koliko ovakav uređaj može i kakvoj je publici uopšte namenjen? Saznajmo šta je to novo što nam nudi ova čuvena tajvanska kompanija…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI NetOn AP1900

      Korisnici mogu tražiti razne stvari, ali ništa bez dopadljivog, maštovitog, drugačijeg, potpuno neviđenog dizajna i izmenjenog koncepta. Živimo u vremenu kada mobilni računari po prodaji daleko nadmašuju stone računare. Kako prodati desktop uređaj, i kakav on mora biti da bi imao “prođu” kod probirljive desktop publike? Da li je možda rešenje dizajnirati nešto sasvim drugačije i privoleti neku drugu publiku desktop rešenjima? Možda, jer ono što korisnike najviše odbija od ideje desktop računara jeste – “kanta”, kako se kod nas popularno zove kućište desktop računara. Ono ranije i jeste uglavnom bilo velikih dimenzija i delovalo je nezgrapno, pa je često uzrokovalo egzibicije oko rasporeda računara u kući. Još kada se u celu priču uključe kablovi… To možda nije pravilo kod starijih i iskusnijih korisnika računara, ali kod uslovno rečeno nove generacije korisnika svakako jeste. Oni koji se sećaju kako su taksijem ili autobusom išli do prodavnice na drugom kraju grada samo zato što je stigao novi big tower na našem tržištu tada praktično jedinog dostupnog Chieftec brenda sada su već “seniori” – odavno je prošlo doba kada je takav profil korisnika odlučujuće uticao na trendove u PC industriji, jer se danas pitaju “neki novi klinci”. Danas je prvi računar sa kojim se deca susreću ili laptop ili neki lepo dizajnirani desktop PC sa tankim i velikim TFT monitorom…

      Dizajneri su se dosetili kako kreirati desktop računar koji bi bio dopadljiviji širim slojevima korisnika, koji bi izazvao pažnju i interesovanje većeg broja ljudi, a samim tim i imao bolje preduslove za prodaju. Rešenje je bilo delimično se pokloniti pobedničkom talasu, ali ipak u najvećoj meri ostati svoj. Do toga se došlo kroz kreiranje nove klase računara, koji su popularno nazvani all-in-one PC računari. Prvi ovakav uspešan koncept je demonstrirao Apple u trenucima kada se desktop još uvek opirao, ali su svi znaci ustupanja primata mobilnim računarima bili itekako jasni. Čuveni iMac je stekao reputaciju i prepoznatljivost kao jednostavan računar, u koji je smešteno sve. Sličnih koncepata je bilo i ranije, ali ne želimo da idemo previše u prošlost, posebno što je diskutabilno koliki je uticaj ranijih rešenja bio na kretanja u ovom segmentu PC industrije. Kod iMac računara korisnik ispred sebe ima tastaturu, miša, monitor i… pa uglavnom samo to. Određena doza kompromisa prilikom kreiranja prvih all-in-one PC računara je došla u vidu ugradnje mobilnih čipova i/ili komponenti, što je bilo shvatano kao kompromis u trenucima kada su mobilne komponente prilično zaostajale za desktop komponentama, prostora je nedostajalo, a čipovi su se prilično zagrevali.

      Danas, međutim, važe neka druga pravila i odnosi. Desktopovi nemaju više veliku prednost po performansama i upotrebljivosti, mobilni čipovi su više nego brzi i dovoljni za razne vidove potreba, toplotna disipacija se stalno smanjuje zahvaljujući napretku u tehnologiji izrade, kako mikročipova, tako i celih komponenti, kuleri su sve bolji…Jednostavno, razlika u performansama se dovoljno smanjila da bi se mogao iskazati stav da nije sve u njima, odnosno da bi kod korisnika nestao strah u vezi sa eventualnim “zaglavljivanjem” ukoliko se opredele za mobilne računare. Stoga je omogućeno kombinovanje na takvom nivou, da se sa pravom pitamo zašto takvih poluhibridnih rešenja nije bilo ranije, i zašto ih nije bilo više.

      Kada je Intel najavio Atom procesore tvrdeći da će ti mobilni čipovi preuzeti primat u celoj IT industriji, mnogi su skeptično odmahivali glavom. Priče o slabim performansama i diskutabilnim mogućnostima je zamenila priča o energetskoj efikasnosti i “sasvim dovoljnoj snazi” za zadovoljavanje velikog broja nezahtevnih korisnika, vrlo malom stepenu zagrevanja i disipaciji, kao i veliki broj novih primena i rešenja koji su time omogućeni. Danas je Atom jedan od najprodavanijih čipova, oslonac kompanije Intel kada su prihodi u pitanju, a uređaji bazirani na njemu su praktično jedina svetla tačka PC industrije u teško doba velike recesije, pošto beleže dvocifrenu stopu rasta i u narednim godinama im se predviđa još veći rast, čak i u ovako teškim uslovima za poslovanje. Najprepoznatljiviji uređaji bazirani na Atom procesorima su svakako netbook računari, mali prenosivi uređaji koji i u praksi i u teoriji deluju kao “minijaturni laptopovi”. Ipak, postoji još nekoliko klasa zanimljivih rešenja. Ko brani da se Atom procesor i platforma bazirana na njemu koriste i u minijaturnim serverima, minijaturnim desktopovima (najčešće zvanim nettop), malim industrijskim uređajima… baš kao i u all-in-one PC računarima?

      Eto geneze NetOn računara kompanije MSI. Ideja ovog koncepta je naizgled jednostavna, ali sasvim sigurno nije tako lako sprovodiva u praksi. Kreiranje ovakvog računara je prilično nezahvalan posao. Pored toga što je diskutabilno koliko će interesovanje biti za ovakav računar, treba imati u vidu da je ovo bila i nova teritorija za MSI, ma koliko kompanija imala velikog iskustva u prodaji notebookova, desktop barebone računara i sličnih naprava. Tajvanska kompanija se dosetila da bi imalo smisla napraviti all-in-one računar baziran na ovakvoj platformi, te je usredsredila napore da to i ostvari. Ideja je slična onoj sa kojom su krenuli netbook uređaji – omogućiti jednostavno rešenje, dovoljno snažno da ispuni najveći broj nezahtevnih potreba, a opet vrlo štedljivo, kako po pitanju potrošnje energije, tako i po pitanju količine novca koju je potrebno izdvojiti za ovakav računar. Ne, MSI nije napravio nikakvu revoluciju. Ali je hrabro iskoračio unapred u teškom trenutku za kompletnu industriju, i to u ne toliko popularne i ispitane tržišne kategorije, što svakako govori o odlučnosti, hrabrosti i spremnosti da se uhvati u koštac sa izazovom nepoznatog. Tako su nastali NetOn računari serija AP22, AP19 i AP16, sa ekranima dijagonala 22 inča, 18,5 inča i 15,6 inča, što je i bilo presudno kod davanja oznaka. Do nas je našao put model srednjih dimenzija i on je predmet ovog prikaza. Da li je MSI uspeo da ispuni obećano i donese univerzalno upotrebljiv kompaktan računar?

      Dizajn

      Sempl uređaj smo dobili u kartonskoj kutiji, u kojoj su se nalazili računar, odnosno ekran sa “okolišom”, te postolje, strujni adapter, disk sa drajverima i par uslužnih programa (uglavnom vezanih za tehnologiju raspoznavanja lica i slične stvarčice koje MSI isporučuje uz računare sa web kamerama), krpicu za brisanje LCD ekrana, uputstvo, kao i kutije sa tastaturom i mišem. Sve što je potrebno jeste da izvadite računar, priključite ga na struju, te u odgovarajuće USB portove priključite miša i tastaturu. Oba periferna uređaja su dizajnirana u skladu sa računarom. Tastatura je crna, tanka, visokog sjaja kada je okvir u pitanju. Izrađena je od plastike, ima numeričku tastaturu i multimedijalne tastere, kao i tastere za pozivanje određenih aplikacija. Oni se nalaze iznad funkcijskih tastera, na sivoj traci. Ima veliki Enter, i ukupno gledano sasvim je korektno rešenje. Ah, da, da ne zaboravimo i zvaničnu oznaku – Startype ES300MU. Zvanična oznaka nikako ne znači da se radi o proizvodi koga možete naći u maloprodaji, pošto se MSI ne bavi prodajom tastatura i miševa. Slično važi i za Starmouse ES130, optičkog miša sa tri tastera. Ovaj miš je izrađen od plastike, takođe je crne boje, i takođe je glossy, baš kao i tastatura i računar. Na oba uređaja se nalaze MSI logoi, tako da jasno ukazuju kojoj su napravi namenjeni. U principu, može da zadovolji osnovne potrebe korisnika, premda ne treba očekivati kvalitet kao u Logitech i sličnim miševima koji koštaju i po više desetina evra. Ono što pre treba istaći jeste što trebate dobro da razmislite kakvog ćete miša i tastaturu koristiti. Računar ima PS/2 priključke za tastaturu i miša, a svega četiri USB 2.0 porta, tako da vam se lako može desiti da brzo ostanete bez portova. Izvagajte sami šta vam je činiti…

      MSI se hvali da se radi o najtanjem all-in-one računaru, čija debljina iznosi svega 35 milimetara. Subjektivan utisak je da je računar vrlo dopadljiv, maksimalno istanjenih linija, te da se teško može kreirati neko bolje rešenje, makar sa aktuelnim tehnologijama i u aktuelnom trenutku razvoja PC industrije. Komponente računara su smeštene oko i iza ekrana. Ispod ekrana je kućište nešto duže nego bočno ili iznad. Za izradu je uglavnom korišćena plastika, ali je ukupan dizajn solidan, pošto se radi o plastici zadovoljavajućeg kvaliteta, a pazilo se na spone, pa sene dolazi u situaciju da se ima osećaj da neki deo visi ili štrči. Postolje je dovoljno čvrsto, ali nije previše široko i nije nemoguće da se uređaj “obrne” prilikom snažnijeg udarca, tako da treba voditi računa. Ekran se može zabaciti unazad, ali ne previše, dok unapred ne može nikako. Ugao je od 0 do nekih -10 stepeni. Ceo računar je crne boje, a sve oko ekrana je u glossy izdanju. Nije se štedelo na crnoj boji visokog sjaja. Ispod ekrana je smešten veliki taster za paljenje sive boje, oko koga su plava LED svetla koja sijaju kada je računar uključen. Tu je i veliki MSI logo. Ispod tastera je siva traka, koja produžava uz bokove i oivičuje ceo računar. Iznad ekrana se nalazi web kamera, rezolucije 1,3 megapiksela.

      Sa desne strane računara su smeštena dva (od četiri) USB porta, kao i čitač memorijskih kartica. Tu ćete pronaći i optički uređaj, a radi se o klasičnom slim DVD pisaču sa vratancima koja se otvaraju, tako da ništa od slot-in ili sličnog ekstravagantnog rešenja. Na levoj strani se ne nalazi ništa. Na poleđini, iza monitora, se nalaze otvori za hlađenje sa ventilatorom, dok je u dnu pri levoj strani panel na kome se nalaze još dva USB 2.0 porta, LAN konektor, dva audio priključka i pomenuti PS/2 portovi za miša i tastaturu. Tu su i integrisani stereo zvučnici ukupne snage 3 W. Pri desnoj strani je smešten strujni konektor. Podržano je i montiranje na zid po VESA standardu, tako da računar možete i tako da koristite, ukoliko želite. Odmah da vam otklonimo eventualnu dilemu – ne, računar nema nikakvu bateriju i neophodno je stalno ga držati priključenog na 65 W PSU da bi radio. Deklarativna potrošnja računara iznosi 35 W. I sami smo u startu pomislili da li je možda ugrađena makar neka baterija malog kapaciteta, tek da se otklone boljke oko nestanka struje i da se korisniku omogući da sačuva rad i ugasi NetOn. Znali smo da se to nigde ne spominje još od zvanične najave, ali smo se ipak pomalo nadali da je “zatureno” u moru drugih specifikacija.

      Hardver

      U hardverskom smislu, ovaj računar smo već upoznali. Spisak komponenti je manje-više identičan onom koji srećemo u netbook računarima, od kojih smo nekoliko već opisivali na stranicama ovog sajta. Ipak, sada oni dolaze u drugačijoj formi i u sklopu različite platforme, te ćemo njihov rad posmatrati na blago izmenjen način. Mozak sistema je Intel Atom N270 procesor na 1,6 GHz, dobro poznati adut kompanije Intel kod koga je očito jedini problem što ne može biti isporučen u dovoljnim količinama da podmiri potrebe gladnog tržišta. Ponovima osnovne informacije – CPU radi u rasponu od 800 do 1600 MHz u zavisnosti od opterećenja, ima 533 MHz FSB, kao i TDP deklarisan na 2 W, što znači da se radi o čipu izuzetno male potrošnje, pogodnom za ugradnju u štedljive računare. Kombinacija čipsetova na kojoj se bazira NetOn je takođe dobro poznata – Intel 945 GSE northbridge sa integrisanom grafikom, koja je u stanju da za svoje potrebe “pozajmi” do 64 MB memorije, te Intel ICH7M southbridge, koji se pokazao kao sasvim adekvatno rešenje. NetOn ima 1 GB DDR2-533 RAM memorije, te samo jedan slot za istu (maksimalno podržano 2 GB).

      Specifikacija:
       

       

      MSI NetOn AP1900

      LCD

      18,5″, 1366 x 768, antiglare

      Procesor

      Intel Atom N270, 1,6 GHz

      Čipset

      Intel 945 GSE + ICH7M

      Grafika

      Integrisana, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD 1600BEVT-22ZCT0 (160 GB, 2,5”, 5400 RPM, 8 MB bafera, SATA interfejs

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRAM GT10N slim DVD pisač

      Konekcije, ostalo

      4 x USB 2.0,  Wi-Fi 802.11b/g, Gigabit LAN, 2 audio izlaza, Čitač kartica 4-u-1, web kamera

      Web kamera

      Da, 1,3 megapiksela

      Operativni sistem

      Windows XP Home Service Pack 3

      Dimenzije

      453 x 420 x 35 mm (sa postoljem)

      Masa

      4,7 kilograma

      Cena

      MPC* 499 eur

      Garancija

      24 meseca

      Računar raspolaže 18,5-inčnim ekranom rezolucije 1366 x 768 piksela. Ovo se odmah nameće kao najizrazitija razlika u odnosu na netbook uređaje, pošto smo do sada uglavnom isprobavali platformu na netbook računarima, kojima je maksimalna rezolucija 1024 x 600 piksela, osim ukoliko ih ne povežete na eksterni displej. No, u ovoj situaciji je visoka rezolucija standardna, i već “opipava limite” platforme kada je snaga u pitanju. No, o tome nešto kasnije. Radi se o anti-glare ekranu, čemu smo se iskreno obradovali (u praksi to znači da nema refleksije, karakteristične za ekrane notebook računara na koje se implementira sjajni premaz). Odnos stranica je 16:9, odnosno radi se o “pravom” widescreen standardu, iz čega je jasno da će ekran biti pogodan za gledanje video fajlova. Vreme odziva je deklarisano na 5 milisekundi, osvetljenje na 250 cd/m2, dok je kontrast 1000:1.

      Hard disk stiže iz kompanije Western Digital. Radi se o 2,5-inčnom hard disku, karakterističnom za notebook računare, kapaciteta 160 GB. On se vrti na 5400 obrtaja u minutu i ima 8 MB bafera. Rešenje koje se obično vezuje za mobilne računare se sreće i kada je u pitanju optika – u pitanju je slim DVD pisač, koji stiže iz južnokorejskog proizvođača LG Electronics. Već smo pomenuli da NetOn ima četiri USB 2.0 porta, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, kao i dva PS/2 porta za tastaturu i miš. Tome treba dodati Gigabit Ethernet (Realtek RTR8111C), te opcionu podršku za wireless – doduše, samo u 802.11b/g izdanju, dok od Draft N standarda nema ništa. Za zvuk se stara Realtek ALC888 audio čip. Web kameru smo takođe pomenuli. Ostaje nam još da kažemo da računar stiže sa Windows XP Home Service Pack 3 operativnim sistemom.

      Utisci

      U principu, ovaj računar pre svega pruža drugačiji osećaj prilikom korišćenja, i to je ono što ga na prvom mestu razlikuje od drugih rešenja. Ekran ispred vas, periferije u vašim rukama ili ispod njih – i to je to. Sve što preostaje jeste jedan strujni kabl. Kompletan računar vam je na dohvat ruke baš kao i kod notebook-a, a opet ima malo veći ekran i komotnije, nefiksirane periferije – što posebno važi za tastaturu. Miš možete priključiti na obe vrste računara, ali nema leka ukoliko vam smeta fiksna tastatura kod laptopa. Istina i tu možete pridodati eksternu tastaturu, ali ceo sistem onda poprima drugačiji smisao. Skloni smo da ustvrdimo da su all-in-one sistemi za one koji ipak ne žele da se odreknu desktopa i nekih njegovih karakteristika (pre svega, veliki ekran), pri tome želeći da zadrže jednostavnost korišćenja i nešto veći stepen komfora, i koji su uz sve to spremni da se zarad tih stavki odreknu mobilnosti. O ovome je potrebno voditi računa pre nego što se oformi mišljenje po pitanju konkretnog proizvoda.

      Naše utiske o tastaturi i mišu ste već pročitali. U principu, barem ovde je lako izmeniti periferije i priključiti neke druge ako vam one koje se isporučuju ne odgovaraju. Ekran bismo opisali kao više nego solidan. Uglovi gledanja su korektni, i u praksi sasvim dovoljni, izuzev u jednoj situaciji – ako gledate ekran odozdo. To je dodatno potpomognuto nemogućnošću savijanja nadole. Boje su precizne i jasne za jedan TN panel, na testu gradijenta nisu uočeni problemi vredni pomena, crna boja je sasvim korektna, a dinamički sadržaji izgledaju veoma dobro. Ugrađeni ekran nije od displeja kojima ne prija brz pokret.

      (kliknite na video kako bi ga na YouTube stranici pogledali u višoj rezoluciji)

      Kultura rada je na očekivanom nivou. Mašina nema velike potrošače u sebi, radi mirno i tiho, premda kuler ume da se začuje kada dođe do kontinualnog velikog opterećenja. U principu, NetOn nema većih mana, osim jedne – prava je šteta što mašina nije u stanju da pokreće 720p HD video sadržaje. MSI je na računar stavio nekoliko 720p i 1080p video klipova u raznim formatima i sa žaljenjem moramo konstatovati da su svi imali problema sa preskakanjem frejmova, manjih ili većih u zavisnosti od bitrejta. Da bismo bili sigurni, probali smo sa našim video sadržajima, ali se priča ponovila. U praksi, bez problema možete uživati u DVD ili divx/xvid filmovima u standardnim rezolucijama.
      Što se tiče samog rada, Intel Atom platforma je u stanju da obezbedi lagodan i komforan rad u nezahtevnim aplikacijama. Neke velike razlike nema u odnosu na mobilne računare bazirane na Atom platformama što se tiče performansi, i sve što smo rekli u nekom testu netbook-a u suštini i ovde važi. U praksi, to znači da je ovo mašina za “lagodnu” upotrebu, na kojoj možete surfovati, čitati mail, kuckati, gledati film ili raditi nešto deseto, bez većih problema. Na sve to, u stanju ste da odigrate i pokoju igru, pod uslovom da pripada nešto starijoj generaciji PC naslova. Ipak, radna rezolucija je visoka, ali nestandardna za PC gejming tržište (naročito starije naslove), tako da preporučujemo da na te faktore obratite pažnju. Integrisani zvučnici nisu naročitog kvaliteta (što se i moglo očekivati), ali mogu poslužiti dok ne priključite neke eksterne zvučnike.

      Rezime

      Kao što ste mogli da pročitate, našli smo da je iskustvo u korišćenju ovog računara sasvim zadovoljavajuće, ukoliko nemate neke prohteve po pitanju performansi. U tom slučaju će vam, pak, svaki računar baziran na Atom platformi biti prespor. Ovde imamo dve stavke koje treba razmotriti i razjasniti. Niko ne očekuje da će all-in-one računari postati dominantna pojava na tržištu, niti da će se za njih opredeliti ogroman procenat korisnika, ali se svakako radi o zanimljivom dodatku ponude, ne samo kada se radi o kompaniji MSI, već to važi i za bilo koju drugu kompaniju koja bi se opredelila za kreiranje sličnog rešenja. Ovakvi uređaji su inferiorni po pitanju performansi u odnosu na klasična desktop rešenja, odnosno konfiguracije bazirane na, uslovno rečeno, „standardnim“ čipovima. Druga stavka koje se korisnik praktično odriče ukoliko se opredeli za all-in-one računar jeste laka nadogradnja hardvera, ali to ne znači da je potencijalni krug korisnika dramatično sužen zbog ove dve stavke. Sve veći broj korisnika znači da je prosek onih koji vole da „čačkaju“ i stalno nadograđuju računar sve manji, a broj onih koji jednostavno žele da njihova mašina radi sve veći. Nemojte nas pogrešno shvatiti, ne hvalimo ni prvi ni drugi princip, već jednostavno konstatujemo njihovo postojanje, te da ugao gledanja na ovakve proizvode zavisi od njih. Ako hoćete da brzo i lako dodate veći hard disk, bolju grafičku kartu, a kamoli zamenite procesor i/ili ploču, all-in-one računari jednostavno nisu za vas.

      Međutim, pre nego što se opredelite za kupovinu, dobro razmislite o još jednoj stvari. Za novac koji je potrebno izdvojiti za ovakav računar, ruku na srce, možete uzeti neki od jeftinijih „punokrvnih“ notebook računara. Istina, do sada ste već verovatno raskrstili da li biste all-in-one PC desktop uopšte uzimali u obzir prilikom kupovine. Stavka poput većeg ekrana može značiti daleko više od mobilnosti određenom krugu korisnika. Nezahvalno je biti „između dve vatre“. Sa jedne strane, običan desktop računar može da ponudi primetno bolje performanse za isti novac, a notebook nešto slično, uz povišen stepen mobilnosti. Ipak, prostora za manevrisanje ima i u toj varijanti, što pokazuje sve veća prodaja ovakvih računara na svetskom nivou, odnosno povećan stepen potražnje u mnogim zemljama, kako onim najrazvijenijim, tako i u zemljama u razvoju.

      No, tu i jeste poenta cele priče oko all-in-one PC računara. Oni su tu ne da bi „otimali“ tržište od desktopova i laptopova, već da obogate ponudu i ponude korisnicima određeni vid alternative i posebnosti. Korisnici kojima se ovakvo rešenje dopada ili kojima ono odgovara su oni kojima odgovara korišćenje kakvo nudi desktop računar, a mobilnost im ne znači toliko da bi se odrekli određenih stavki kao što su ekran većih dimenzija (pa i kvaliteta, u odnosu na većinu ekrana na notebook računarima slične cenovne kategorije), ili komotnijeg korišćenja periferija, a samim tim i (za njih) nešto lakše interakcije sa računarom. Sa druge strane, njima treba nešto kompaktnije i jednostavnije od klasičnog desktopa, a dobar deo njih se opredeljuje za ovakve mašine zato što se i dizajnerski uklapaju u njihov koncept (digitalnog) doma. Upravo ovom profilu korisnika odgovaraju all-in-one PC rešenja i tu MSI traži publiku za svoju seriju NetOn računara. Sam NetOn se ponaša vrlo korektno, bez velikih iznenađenja, u skladu sa očekivanjima i realnim mogućnostima hardvera koji se u njemu nalazi. Kao takav, on ispunjava očekivanja i nudi nešto što ni desktopovi ni laptopovi nisu u stanju za jedan deo korisnika kojima osobine koje smo pominjali tokom celog teksta znače. Tajvanska kompanija je odradila odličan posao i ponudila vrlo korektna rešenja – takođe i raznovrsna (planirano je da se NetOn isporučuje u više „formata“), što je takođe bitno da bi svako za sebe pronašao odgovarajući mali i jeftin all-in-one računar za internet i multimediju. Konkurencije praktično ni nema, pa je to prilika da MSI privuče određeni procenat novih korisnika. To posebno važi za naše tržište, gde ovakvo rešenje još uvek spada u ekstravagantna, i koje je prilično konzervativno kada su računari u pitanju.

      Prednosti:

      – Kompaktnost, dizajn
      – Dobra mašina za svakodnevnu, nezahtevnu eksploataciju
      – Kompletan utisak koji računar ostavlja

      Nedostaci:

      – Šteta je što 720p video sadržaji “seckaju”
      – Voleli bismo više aluminijuma, a manje plastike
      – Bez bitnijih nedostataka

      MSI NetOn na test ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra