MSI Wind Top AE1900
I u periodu kada je ekonomska recesija uzela maha u svakom kutku zemljine kugle, kompanija MSI ne pokazuje znakove usporavanja tempa kojim je krenula da osvaja nova tržišta. Nakon uspeha koji je izgradila na tržištu prenosnih računara, kompanija je krenula i sa predstavljanjem novih i do sada ne toliko rasprostranjenih All-in-One PC koncepata. Nakon što je njihov konkurent, kompanija ASUS, prva na tržište izbacila ultra-jeftini i u isto vreme ultra portabilni prenosni računar i tako krenula da taba stazu svim ostalim kompanijama koje su je sledile ka tronu za najbolji netbook, MSI je, ohrabren uspehom koji je Wind netbook ostvario na tržištu, predstavio čitavu familiju Atom-based računara, namenjenih korisnicima kojima je jednostavno potreban jeftin, tih i pouzdan računar sa jednostavnim interfejsom. Ovakav računar je namenjen početnicima, ali i onima kojima bi on služio kao sekundarni ili treći-po-redu PC i, na kraju krajeva, svakome ko poželi dodatni PC koji bi služio za lagane operacije – pisanje teksta, proveravanje elektronske pošte i light multimediju. MSI je tako ponudio i WindNet Top seriju koja predstavlja, praktično, samo mali Small Form Factor PC baziran na Atom platformi, uz koji eventualno stiže periferija (tastatura i miš), zatim WindBox familiju računara, koja je dizajnirana tako da se postavlja iza velikog kućnog LCDTV ili plazma uređaja. Pogledajmo samo svih nekoliko koncepata i u slikama.
MSI NetTop CS serija
All-in-one PC by MSI
Svi znamo da je prošlo vreme kada su najveći broj prodatih računara činili desktop modeli, sačinjeni od glomaznog kućišta, monitora i ostatka periferije, koja isto tako nije bila malih dimenzija. U međuvremenu, dijagonale monitora su porasle, a sve ostalo je minijaturizovano, pa je krajem prošlog veka, Apple među prvima kreirao fenomenalno dizajnirani All-in-One računar. Bez obzira na to što je bilo izrađen oko katodne cevi CRT monitora, bilo je prilično trendi, pa se čak pojavio i u spotu za hit pesmu debitantskog albuma Dženifer Lopez (If You Had My Love). Kada je njihov iMac u sebe integrisao LCD, na novom kontinentu su prosto poludeli za novim računarom, dok su se u Evropi svi stariji od 30 godina pitali “a gde je ostatak računara”. Čuveni iMac je stekao reputaciju i prepoznatljivost kao jednostavan računar, u koji je smešteno sve. Kod iMac računara korisnik ispred sebe ima tastaturu, miša, monitor i… pa uglavnom samo to. Određena doza kompromisa prilikom kreiranja prvih all-in-one PC računara je došla u vidu ugradnje mobilnih čipova i/ili komponenti, što je bilo shvatano kao kompromis u trenucima kada su mobilne komponente prilično zaostajale za desktop komponentama, prostora je nedostajalo, a čipovi su se prilično zagrevali. Svakako, prvi iMac računari nisu bili jeftiniji od notebook-ova, koji su tada bili osetno skuplji od stonih računara, ali je danas osnovni preduslov za prodor ovog koncepta u najširi mainstream dao upravo vodeći svetski snadbdevač procesora i čipset rešenja, kompanija Intel. Svima je već poznato šta predstavlja i koje su karakteristike Atom platforme, ali ćemo deo priče o njoj ukratko ponoviti.
Kada je Intel najavio Atom procesore tvrdeći da će ti mobilni čipovi preuzeti primat u celoj IT industriji, mnogi su skeptično odmahivali glavom. Priče o slabim performansama i diskutabilnim mogućnostima je zamenila priča o energetskoj efikasnosti i “sasvim dovoljnoj snazi” za zadovoljavanje velikog broja nezahtevnih korisnika, vrlo malom stepenu zagrevanja i disipaciji, kao i veliki broj novih primena i rešenja koji su time omogućeni. Danas je Atom jedan od najprodavanijih čipova, oslonac kompanije Intel kada su prihodi u pitanju, a uređaji bazirani na njemu su praktično jedina svetla tačka PC industrije u teško doba velike recesije, pošto beleže dvocifrenu stopu rasta i u narednim godinama im se predviđa još veći rast, čak i u ovako teškim uslovima za poslovanje. Najprepoznatljiviji uređaji bazirani na Atom procesorima su svakako netbook računari, mali prenosivi uređaji koji i u praksi i u teoriji deluju kao “minijaturni laptopovi”. Ipak, postoji još nekoliko klasa zanimljivih rešenja. Ko brani da se Atom procesor i platforma bazirana na njemu koriste i u minijaturnim serverima, minijaturnim desktopovima (najčešće zvanim nettop), malim industrijskim uređajima… baš kao i u all-in-one PC računarima?
MSI NetOn AP1900 računar smo već predstavili. Ideja ovog koncepta je naizgled jednostavna, ali sasvim sigurno nije tako lako sprovodiva u praksi. Kreiranje ovakvog računara je prilično nezahvalan posao. Pored toga što je diskutabilno koliko će interesovanje biti za ovakav računar, treba imati u vidu da je ovo bila i nova teritorija za MSI, ma koliko kompanija imala velikog iskustva u prodaji notebookova, desktop barebone računara i sličnih naprava. Tajvanska kompanija se dosetila da bi imalo smisla napraviti all-in-one računar baziran na ovakvoj platformi, te je usredsredila napore da to i ostvari. Ideja je slična onoj sa kojom su krenuli netbook uređaji – omogućiti jednostavno rešenje, dovoljno snažno da ispuni najveći broj nezahtevnih potreba, a opet vrlo štedljivo, kako po pitanju potrošnje energije, tako i po pitanju količine novca koju je potrebno izdvojiti za ovakav računar. I naravno, potrebno je da i MSI ima solidan profit na ovakvom računaru. Tako su nastali NetOn računari serija AP22, AP19 i AP16, sa ekranima dijagonala 22 inča, 18,5 inča i 15,6 inča, ali i 19-inčni MSI Wind Top AE1900, koji danas predstavljamo. Po čemu se on razlikuje od već predstavljenog NetOn-a sličnih dimenzija?
Dizajn
Dizajn je u poslednje vreme jedna od najbitnijih stavki kod gotovo svakog proizvoda. Bilo da kupujete nameštaj, automobil, televizor (!) ili lampu u kući – velike su šanse da ćete manje brinuti o tome da li je nameštaj udoban, da li je automobil najbolji u klasi po performansama, štedljivosti ili količini CO2 emisija koje šalje u atmosferu (pre svega je potrebno da sebe vidite u takvom automobilu), a kada je lampa u pitanju, poslednje što ćete gledati je kakvo svetlo baca, jer je jako bitno da se uklapa u enterijer. Dizajn je prilično bitna stavka i dobar dizajnerski tim je jako skup. Jedan od najboljih u IT industiji nesumljivo ima kompanija Apple. Njihove monitore, Mp3 plejere, iPhone i računare su kopirali praktično sve ostale kompanije i, kako se čini, toga se nisu ni stidele. Tako nije čudno da vidimo BlackBerry telefon sa identičnim hromiranim prstenom kakav ima iPhone, LG PMP plejer koji neodoljivo podseća na iPod Nano ili … MSI NetOn PC koji izgleda kao mlađi brat Apple iMac-a. Osim toga, nedavno smo predstavili i MSI X-Slim 320, koji jako podseća na Apple MacBook Air. A, ako MSI NetOn podseća na iMac, Wind Top AE1900 će možda imati originalan dizajn? Pa, ne bi smo se u to kladili.
Iznad se nalazi fotografija prve generacije Apple Cinema Display monitora, koji je predstavljen još 1999. godine. MSI je, kao što možete videti na slikama dole, bio prilično inspirisan ovim legendarnim parčetom hardvera, čim su odlučili da ovaj classic ožive u obliku All in One PC računara čitavu deceniju kasnije. Sempl uređaj smo dobili u kartonskoj kutiji, u kojoj su se nalazili računar, odnosno ekran sa “okolišom”, te postolje, strujni adapter, disk sa drajverima i par uslužnih programa (uglavnom vezanih za tehnologiju raspoznavanja lica i slične stvarčice koje MSI isporučuje uz računare sa web kamerama), krpicu za brisanje LCD ekrana, uputstvo, kao i kutije sa tastaturom i mišem. Sve što je potrebno jeste da izvadite računar, priključite ga na struju, te u odgovarajuće USB portove priključite miša i tastaturu. Oba periferna uređaja su dizajnirana u skladu sa računarom. Tastatura je bela, tanka, visokog sjaja kada je okvir u pitanju. Izrađena je od plastike, ima numeričku tastaturu i multimedijalne tastere, kao i tastere za pozivanje određenih aplikacija. Oni se nalaze iznad funkcijskih tastera, na sivoj traci. Ima veliki Enter, i ukupno gledano sasvim je korektno rešenje. Ah, da, da ne zaboravimo i zvaničnu oznaku – Startype ES300MU. Zvanična oznaka nikako ne znači da se radi o proizvodi koga možete naći u maloprodaji, pošto se MSI ne bavi prodajom tastatura i miševa. Slično važi i za Starmouse ES130, optičkog miša sa tri tastera.
Ovaj miš je izrađen od plastike, takođe je bele boje, sa glossy finišom, baš kao i tastatura i sam računar. Na oba uređaja se nalaze MSI logoi, tako da jasno ukazuju kojoj su napravi namenjeni. U principu, može da zadovolji osnovne potrebe korisnika, premda ne treba očekivati kvalitet kao u Logitech i sličnim miševima koji koštaju i po više desetina evra. Ono što pre treba istaći jeste što trebate dobro da razmislite kakvog ćete miša i tastaturu koristiti. Računar nema PS/2 priključke za tastaturu i miša, a ima svega četiri USB 2.0 porta, tako da vam se lako može desiti da brzo ostanete bez portova. Očekivano, miš i tastatura su identični onim koji stižu uz NetOn računar, a pošto koriste USB vezu, na raspolaganju vam ostaju samo još dva ova priključka, pa vam savetujemo da odmah pazarite i dobar USB hub dodatak.
MSI Wind Top je prilično dopadljiv. Po našem mišljenju je dosta lepši od NetOn modela sa istom dijagonalom, a deluje i kao da je kvalitetnije izrađen. Subjektivan utisak je da je računar vrlo dopadljiv, maksimalno istanjenih linija, te da se teško može kreirati neko bolje rešenje, makar sa aktuelnim tehnologijama i u aktuelnom trenutku razvoja PC industrije. Komponente računara su smeštene oko i iza ekrana. Slike govore više od 1000 reči, a nama se prilično dopada i to što deluje skuplje od svoje realne cene. Za izradu je uglavnom korišćena plastika, ali je ukupan dizajn veoma dobar, a utisak pojačava i sloj providne plastike oko celog računara, koji na donjoj strani “izrasta” u desno i levo prednje postolje. Sa zadnje strane je smešten naslon promenjivog ugla, pa se Wind Top može postaviti baš kako vama odgovara. Kvalitet izrade je na visokom nivou za uređaj ove klase, a pazilo se na završnu obradu na krajevima plastičnih izlivaka, pa nema situacija da nešto krcka ili štrči. Ceo testirani računar je bele boje, ako ne računamo i providnu plastiku koja je bezbojna. Kontrole za paljenje, jačinu zvuka i osvetljenje su smeštene sa desne strane (na ivici), a ispod ekrana je i srebrni MSI logo. Iznad ekrana se nalazi web kamera, rezolucije 1,3 megapiksela, baš kao i ona kod NetOn modela. Kao što već predpostavljate, NetOn i Wind Top su prilično slični kad su osobine u pitanju, ali spolja gledano, nikad ne bi ste rekli da su u pitanju rođena braća.
Sa leve strane računara su smeštena dva (od četiri) USB porta, kao i čitač memorijskih kartica. Tu ćete pronaći i optički uređaj, a radi se o klasičnom slim DVD pisaču sa vratancima koja se otvaraju, tako da ništa od slot-in ili sličnog ekstravagantnog rešenja. Na levoj strani se ne nalaze tasteri za uključivanje računara, kontrolu zvuka i osvetljenja displeja. Na poleđini, iza monitora, se nalaze otvori za hlađenje sa ventilatorom, dok je u dnu pri levoj strani panel na kome se nalaze još dva USB 2.0 porta, LAN konektor, dva audio priključka, ali ne i standardni PS/2 portovi za miša i tastaturu, što je prava šteta. Tu su i integrisani stereo zvučnici ukupne snage 3 W. Pri desnoj strani je smešten strujni konektor. Odmah da vam otklonimo eventualnu dilemu – ne, računar nema nikakvu bateriju i neophodno je stalno ga držati priključenog na 65W naponski ispravljač, tj. napajanje kako bi radio. Deklarativna potrošnja računara je oko 40W. I sami smo u startu pomislili da li je možda ugrađena makar neka baterija malog kapaciteta, tek da se otklone boljke oko nestanka struje i da se korisniku omogući da sačuva rad i ugasi Wind Top.
Hardver
U hardverskom smislu, ovaj računar smo već upoznali. Spisak komponenti je manje-više identičan onom koji srećemo u netbook računarima, odnosno skoro potpuno identičan onom iz NetOn računara, ovaj put, uključujući i sam ekran. Ipak, sada oni dolaze u drugačijoj formi i u sklopu različite platforme, te ćemo njihov rad posmatrati na blago izmenjen način. Mozak sistema je Intel Atom N230 procesor na 1,6 GHz, dobro poznati adut kompanije Intel kod koga je očito jedini problem što ne može biti isporučen u dovoljnim količinama da podmiri potrebe gladnog tržišta. Ponovima osnovne informacije – CPU radi u rasponu od 800 do 1600 MHz u zavisnosti od opterećenja, ima 533 MHz FSB, kao i TDP deklarisan na 2 W, što znači da se radi o čipu izuzetno male potrošnje, pogodnom za ugradnju u štedljive računare. Kombinacija čipsetova na kojoj se baziraju NetOn i Wind Top je takođe dobro poznata – Intel 945 GSE northbridge sa integrisanom grafikom, koja je u stanju da za svoje potrebe “pozajmi” do 224 MB memorije, te Intel ICH7M southbridge, koji se pokazao kao sasvim adekvatno rešenje. NetOn ima 1 GB DDR2-533 RAM memorije, te samo jedan slot za istu (maksimalno podržano 2 GB).
Specifikacija:
MSI Wind Top AE1900
LCD
18,5″, 1366 x 768, antiglare
Procesor
Intel Atom N230, 1,6 GHz
Čipset
Intel 945 GSE + ICH7M
Grafika
Integrisana, do 224 MB deljene memorije
Sistemska memorija
1 GB DDR2
Hard disk
WDC WD 1600BEVT-22ZCT0 (160 GB, 2,5”, 5400 RPM, 8 MB bafera, SATA interfejs
Optički uređaj
HL-DT-ST DVDRAM GT10N slim DVD pisač
Konekcije, ostalo
4 x USB 2.0, Wi-Fi 802.11b/g, Gigabit LAN, 2 audio izlaza, Čitač kartica 4-u-1, web kamera
Web kamera
Da, 1,3 megapiksela
Operativni sistem
Windows XP Home Service Pack 3
Dimenzije
476 x 365 x 49 mm (sa postoljem)
Masa
4,5 kilograma
Cena
MPC* sample (to be updated! check again soon!)
Garancija
24 meseca
Računar raspolaže 18,5-inčnim ekranom rezolucije 1366 x 768 piksela. Ovo se odmah nameće kao najizrazitija razlika u odnosu na netbook uređaje, pošto smo do sada uglavnom isprobavali platformu na netbook računarima, kojima je maksimalna rezolucija 1024 x 600 piksela, osim ukoliko ih ne povežete na eksterni displej. Radi se o anti-glare ekranu, čemu smo se iskreno obradovali (u praksi to znači da nema refleksije, karakteristične za ekrane notebook računara na koje se implementira sjajni premaz). Odnos stranica je 16:9, odnosno radi se o “pravom” widescreen standardu, iz čega je jasno da će ekran biti pogodan za gledanje HD ready video fajlova. Vreme odziva je deklarisano na 5 milisekundi, osvetljenje na 250 cd/m2, dok je kontrast 1000:1. Podržan broj boja na ovom TN panelu je 16.7 miliona, a pohvalićemo još jednom to što ima anti-glare premaz. Ono po čemu se Wind Top razlikuje od NetOn-a, a da to nije samo dizajn, jeste činjenica da preko ekrana postoji i touch-sensitive folija. U pitanju je pressure-resistance tehnologija, ali kada se jednom naviknete na rad sa ovim ekranom i kada ga dobro kalibrišete, problema u radu neće biti. Ostaje još da se naviknete i na činjenicu da radite na računaru sa jednojezgarnim Atom procesorom, koji je pomalo sporiji od onog na šta smo (svi) navikli, ali ako se još jednom setimo činjenica koliko je jeftin, a koliko atraktivan, brzo ćemo mu oprostiti na blagoj tromosti u radu.
Hard disk stiže iz kompanije Western Digital. Radi se o 2,5-inčnom hard disku, karakterističnom za notebook računare, kapaciteta 160 GB. On se vrti na 5400 obrtaja u minutu i ima 8 MB bafera. Rešenje koje se obično vezuje za mobilne računare se sreće i kada je u pitanju optika – u pitanju je slim DVD pisač, koji stiže iz južnokorejskog proizvođača LG Electronics. Već smo pomenuli da Wind Top ima četiri USB 2.0 porta, 4-u-1 čitač memorijskih kartica, pa je prava šteta što nedostaju i PS/2 portovi za tastaturu i miš kako bi se uštedelo na „potrošenim“ USB-ovima. Tome treba dodati Gigabit Ethernet (Realtek RTR8111C), te podršku za wireless – doduše, samo u 802.11b/g izdanju, dok od Draft N standarda nema ništa. Za zvuk se stara Realtek ALC888 audio čip. Web kameru smo takođe pomenuli. Ostaje nam još da kažemo da računar stiže sa Windows XP Home Service Pack 3 operativnim sistemom, kao i dodatnom MSI aplikacijom. Kako ona funkcioniše, pogledajte u video snimku koji smo pripremili za vas.
Utisci i performanse
U principu, ovaj računar pre svega pruža drugačiji osećaj prilikom korišćenja, i to je ono što ga na prvom mestu razlikuje od drugih rešenja. Ekran ispred vas, periferije u vašim rukama ili same ruke na ekranu, ako to želite. Rad sa touch sensitive površinom nije nešto na šta ćete se brzo navići, bar ako insistirate da radite prstima. Rezultati koji se postižu sa stylus “olovčicom” koju MSI poklanja u paketu su daleko bolji, ali danas svi više očekujemo od rada na površini osetljivoj na dodir. Jedva čekamo da i multi-touch postane deo svakog TS sistema i ne bude ekskluzivan za Apple i Microsoft Surface proizvode.
Kompletan računar vam je na dohvat ruke baš kao i kod notebook-a, a opet ima malo veći ekran i komotnije, nefiksirane periferije – što posebno važi za tastaturu. Kada su kućni i corporate korisnici u pitanju, smatramo da su all-in-one PC sistemi za one koji ipak ne žele da se odreknu desktopa i nekih njegovih karakteristika (pre svega, veliki ekran), pri tome želeći da zadrže jednostavnost korišćenja i nešto veći stepen komfora, i koji su uz sve to spremni da se zarad tih stavki odreknu mobilnosti. O ovome je potrebno voditi računa pre nego što se oformi mišljenje po pitanju konkretnog proizvoda.
Naše utiske o tastaturi i mišu ste već pročitali. U principu, barem ovde je lako izmeniti periferije i priključiti neke druge ako vam one koje se isporučuju ne odgovaraju. Ekran bismo opisali kao prilično dobar, opet, uzevši u obzir da ceo računar ne košta mnogo, te da bi ekran mogao da čini maksimalno jednu četvrtinu nejgove cene. Uglovi gledanja su korektni, i u praksi sasvim dovoljni, izuzev u jednoj situaciji – ako gledate ekran odozdo. Boje su precizne i jasne za jedan TN panel, na testu gradijenta nisu uočeni problemi vredni pomena, crna boja je sasvim korektna, a dinamički sadržaji izgledaju veoma dobro. Ugrađeni ekran nije od displeja kojima ne prija brz pokret, mada na njemu svakako nećete gledati moderne 3D igre.
Kultura rada je na očekivanom nivou. Mašina nema velike potrošače u sebi, radi mirno i tiho. U principu, Wind Top, kao i njegov nešto drugačiji brat, NetOn, nema većih mana, osim eventualno – jedne. Prava je šteta što mašina nije u stanju da pokreće 720p HD video sadržaje. Za njih, Atom procesor jednostavno nije dovoljno snažan. MSI je na računar stavio nekoliko 720p i 1080p video klipova u raznim formatima i sa žaljenjem moramo konstatovati da su svi imali problema sa preskakanjem frejmova, manjih ili većih u zavisnosti od bitrejta. Da bismo bili sigurni, probali smo sa našim Matroska (.mkv, x264 kodiranih) video sadržajima, ali se priča ponovila. U praksi, bez problema možete uživati u DVD ili divx/xvid filmovima u standardnim rezolucijama (7xx * 4xx piksela).
MSI Wind Top AE1900
PCMark 05
Score
1988
CPU
1405
Memory
2219
HDD
3954
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
– / 823
NuclearMC
1510
SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30
CPU Benchmark
3951/3302
Multimedia
28832/19655
Memory Bandwidth
2839/2521
HDDDrive Index
41 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
42.7 MB/s
Access Time
22.3 ms
Burst Rate
70,1 MB/s
CPU Usage
4.6%
Super PI
Calculate 1M
1 min 42 sec
Što se tiče samog rada, Intel Atom platforma je u stanju da obezbedi lagodan i komforan rad u nezahtevnim aplikacijama. Neke velike razlike nema u odnosu na mobilne računare bazirane na Atom platformama što se tiče performansi, i sve što smo rekli u nekom testu netbook-a u suštini i ovde važi. U praksi, to znači da je ovo mašina za “lagodnu” upotrebu, na kojoj možete surfovati, čitati mail, kuckati, gledati film ili raditi nešto deseto, bez većih problema. Na sve to, u stanju ste da odigrate i pokoju igru, pod uslovom da pripada nešto starijoj generaciji PC naslova. Ipak, radna rezolucija je visoka, ali nestandardna za PC gejming tržište (naročito starije naslove), tako da preporučujemo da na te faktore obratite pažnju. Integrisani zvučnici nisu naročitog kvaliteta (što se i moglo očekivati), ali mogu poslužiti dok ne priključite neke eksterne zvučnike.
Rezime
MSI Wind Top je jako zanimljiv, jeftin i atraktivan All-in-one PC računar. Namenjen je nezahtevnim korisnicima koji će ga koristiti za lagane office task-ove, internet i multimediju u nižim rezolucijama. Izuzetno će se lepo uklopiti kao vaš radni računar u nekom salonu, unutar čekaonice neke ordinacije ili u komisionoj prodavnici, na kome bi potrošači, preko touch-screen interfejsa lako mogli da pregledaju šta to još imate u ponudi, a nije izloženo u samoj radnji. U takvim slučajevima će ovakav računar baziran na Atom platformi biti sasvim dovoljan. Ovi računari nisu namenjeni da budu svačiji primarni PC, ali mogu biti ulaznica u svet računara nekim novim klincima, vašoj deci, koja će ga koristiti kao sredstvo za učenje i razonodu, a koje ćete i vi rado da “pozajmite” da pogledate poruke na Twitteru ili završite neku online transakciju. I ovako koncipirane mašine će svakako postajati sve snažnije, a i njihova cena će biti sve niža, pa uskoro neće biti čudno ako jedan od njih bude bio prisutan u svakoj sobi u vašem domu, kao što je to danas slučaj sa televizorima. Takođe, ove računare nikada nećete moći da nadograđujete, ali će postati toliko jeftini, da ćete svake dve do četiri godine lako moći da priuštite sebi novi, bolji model.
Međutim, pre nego što se opredelite za kupovinu, dobro razmislite o još jednoj stvari. Za novac koji je potrebno izdvojiti za ovakav računar, ruku na srce, možete uzeti neki od jeftinijih „punokrvnih“ notebook računara. Oni neće imati veliki ekran niti površinu osetljivu na dodir, pa ni poređenje ovakvih mašina nije potpuno na mestu, ali je sigurno da će se dobar broj kupaca “lomiti” baš na ovaj način. All-in-one PC nije osmišljen tako da otkine deo kolača koji drže stoni i laptop računari, jer proizvođačima nije cilj da sami sebi prave konkurenciju, već da kreiraju nova tržišta, obogate ponudu i poboljšaju način na koji koristimo računare. Zato će ovakav računar samo mali procenat kupaca nabaviti nauštrb primarnog PC-ja, bio on laptop ili desktop. MSI Wind Top je, kao što smo i ranije rekli, prilično atraktivan mali računar na kome je prava milina raditi, u skladu sa očekivanjima i realnim mogućnostima hardvera koji se u njemu nalazi. Ako vam deluje zanimljivo, probajte kako radi, garantujemo da će vas tada još više zaintrigirati.
Prednosti:
– Dizajn
– Kvalitet izrade
– Tih rad
– Ekran osetljiv na dodir
– Dobra mašina za svakodnevnu, nezahtevnu eksploataciju
– Cena
Nedostaci:
– Šteta je što 720p video sadržaji “seckaju”
– Touch Screen bi mogao biti precizniji
MSI Wind Top AE1900 na test ustupio MSI Balkan.