MSI WindTOP AE2020 i AE2220

MSI WindTOP AE2020 i AE2220

MSI se hrabro upustio u avanturu kreiranja all-in-one PC računara i pred nama su novi proizvodi bazirani na platformama nove generacije. Šta nude ovi računari i kakvoj su publici uopšte namenjeni? Upoznajmo nove predstavnike WindTOP familije, bazirane na NVIDIA ION platformi...

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      MSI WindTOP AE2020 i AE2220

      Korisnici mogu tražiti razne stvari, ali ništa bez dopadljivog, maštovitog, drugačijeg, da ne kažemo i seksi dizajna – tako barem praksa pokazuje. Živimo u vremenu kada mobilni računari po prodaji daleko nadmašuju stone računare. Kako prodati desktop uređaj, i kakav on mora biti da bi imao “prođu” kod probirljive desktop publike? Da li je možda rešenje dizajnirati nešto sasvim drugačije i privoleti neku drugu publiku desktop rešenjima? Može biti. Ono što korisnike najviše odbija od ideje desktop računara jeste velika “kanta”, odnosno kućište, koje je uglavnom velikih dimenzija i nezgrapno, pa često uzrokuje egzibicije oko rasporeda, prostora i pogodnosti. Još kada se u celu priču uključe još uvek neminovni kablovi…To možda nije pravilo kod starijih i iskusnijih korisnika računara, ali kod uslovno rečeno nove generacije korisnika svakako jeste. Oni koji se sećaju kako su jurili pozajmljenim kolima do prodavnice na drugom kraju grada zato što je stigao novi big tower tada praktično jedinog dostupnog (od iole jačih) Chieftec brenda polako “izumiru” (u figurativnom smislu te reči, naravno), a odavno je prošlo doba kada je takav profil korisnika odlučujuće uticao na trendove u PC industriji. Danas je prvi računar sa kojim se deca susreću ili laptop ili neki lepo dizajnirani desktop PC sa tankim i velikim TFT monitorom, a odatle sve sledi…

      Koncept

      Dizajneri su se dosetili kako kreirati desktop računar koji bi bio dopadljiviji širim slojevima korisnika, koji bi izazvao pažnju i interesovanje većeg broja ljudi, a samim tim i imao bolje preduslove za prodaju. Rešenje je bilo delimično se pokloniti pobedničkom talasu, ali ipak u najvećoj meri ostati svoj. Do toga se došlo kroz kreiranje nove klase računara, koji su popularno nazvani all-in-one PC računari. Prvi ovakav uspešan koncept je demonstrirao Apple u trenucima kada se desktop još uvek opirao, ali su svi znaci ustupanja primata mobilnim računarima bili itekako jasni. Čuveni iMac je stekao reputaciju i prepoznatljivost kao jednostavan računar, “u kome se nalazilo sve.” Sličnih koncepata je bilo i ranije, ali ne želimo da idemo previše u prošlost, posebno što je diskutabilno koliki je uticaj ranijih rešenja bio na kretanja u ovom segmentu PC industrije. Kod iMac računara je korisnik ispred sebe imao tastaturu, miša, monitor i…nešto malo veće ivice oko monitora, oko i iza koga je sve bilo smešteno. Ostalo je istorija. Određena doza kompromisa prilikom kreiranja prvih all-in-one PC računara je došla u vidu ugradnje mobilnih čipova i/ili komponenti, što je bilo shvatano kao kompromis u trenucima kada su mobilne komponente prilično zaostajale za desktop komponentama, prostora je nedostajalo, a čipovi su se prilično zagrevali.


      MSI NetTop BS serija

      MSI NetTop CS serija

      Danas, međutim, važe neka druga pravila i odnosi. Desktopovi nemaju više veliku prednost po performansama i upotrebljivosti, mobilni čipovi su više nego brzi i dovoljni za razne vidove potreba, toplotna disipacija se stalno smanjuje zahvaljujući napretku u tehnologiji izrade, kako mikročipova, tako i celih komponenti, kuleri su sve bolji… Jednostavno, razlika u performansama se dovoljno smanjila da bi se mogao iskazati stav da nije sve u njima, odnosno da bi kod korisnika nestao strah u vezi sa eventualnim “zaglavljivanjem” ukoliko se opredele za mobilne računare. Stoga je omogućeno kombinovanje na takvom nivou, da se sa pravom pitamo zašto takvih poluhibridnih rešenja nije bilo ranije, i zašto ih nije bilo više.

      Ono na šta takođe treba obratiti pažnju jeste trend ekrana osetljivih na dodir. Touch maniju su pokrenuli mobilni telefoni i ona se sada prenosi na ekrane naših računara, dodatno podstaknuta nativnim interfejsom za dodir koji stiže uz Windows 7. MSI je to dodatno obogatio MSI Wind Touch 3D UI-jem, koji zaista predstavlja nešto veoma interesantno. Naravno, od vas zavisi da li će vam ovako nešto uopšte biti primamljivo za korišćenje – miš je i dalje precizniji i uobičajeniji, odnosno deluje prirodnije u kombinaciji sa tastaturom. Ipak, gotovo svi korisnici koji su počeli da koriste ovakve računare priznaju da ih vremenom sve više nešto vuče da “čačkaju” svoje ekrane. Nekome je to nezamislivo, a ima onih koji su spremni da, figurativno rečeno, “ubiju” ako im neko prstima dodirne ekran. Očito, ima i onih koji misle sasvim suprotno, i ovo je naprava kreirana upravo po njihovoj meri.

      Šta još razlikuje računare sa ovog prikaza u odnosu na neke ranije modele? Svakako, na prvom mestu hardver. Umesto Atom procesora i relativno slabašne platforme, sada imamo priliku da se družimo sa snažnim mobilnim platformama (koje se uglavnom koriste u all-in-one PC računarima zbog štedljivosti i drugih pogodnosti koje dolaze do izražaja u kompaktnim sistemima). Dalje, tu su veći ekrani, boljih karakteristika. Ali, da ne otkrivamo previše, dovoljno smo pričali o genezi i mogućnostima “na prvu” ovakvih računara, pređimo na nešto konkretnije…

      Dizajn

      Uređaji stižu u kartonskim kutijama, prilično čvrstim, i unutra su veoma dobro upakovani tako da se ne klate niti klimaju, i postoji dosta obloge. U principi, tek kada dobijete računar ovakvih gabarita shvatite svu važnost kvalitetnog pakovanja, u kakvo su smešteni ovi računari. U kutiji se nalaze samiu računari, kao i strujni adapteri, diskovi sa drajverima i par uslužnih programa, krpice za brisanje LCD ekrana, uputstva, kao i kutije sa tastaturama i miševima. Sve što je potrebno jeste da izvadite računar, priključite ga na struju, te u odgovarajuće USB portove priključite miša i tastaturu. Oba periferna uređaja su dizajnirana u skladu sa računarom. Tastature su tanke i niskog profila, voeoma su kompaktne, imaju numeričke delove, boju visokog sjaja i veliki Enter, i ukupno gledano sasvim je korektno rešenje. Za kraj, ostaje nam da zaključimo da je u “čiklet” stilu, sa tasterima koji su individualni i “izniču” iz ravnomerne podloge. Ah, da, da ne zaboravimo i zvaničnu oznaku – Startype ES500. Zvanična oznaka nikako ne znači da se radi o proizvodi koga možete naći u maloprodaji, pošto se MSI ne bavi prodajom tastatura i miševa. Slično važi i za Starmouse ES130, optičkog miša sa tri tastera. Ovaj miš je izrađen od plastike, takođe je crne boje, i takođe je glossy, baš kao i tastatura i računar. Na oba uređaja se nalaze MSI logoi, tako da jasno ukazuju kojoj su napravi namenjeni. U principu, može da zadovolji osnovne potrebe korisnika, premda ne treba očekivati kvalitet kao u Logitech i sličnim miševima koji koštaju i po više desetina evra.

      MSI WindTOP AE2020, crni

      Subjektivan utisak je da su računari vrlo dopadljivi, a ako ste već upoznati sa ponudom MSI-ja nećete biti iznenađeni. Uzmimo za primer WindTOP AE2020. Komponente računara su smeštene oko i iza ekrana. Ispod ekrana je kućište nešto duže nego bočno ili iznad. Kao oslonac služe dve nožice napred, kao i savijajuća pregrada o koju se računar oslanja pozadi, a koja se može koristiti i za podešavanje ugla pod kojim uređaj stoji. U principu, računar je crne boje visokog sjaja. Kažemo, u principu, zato što postoji stakleni okvir oko njega, koji je providan. Računar deluje “integrisano” u njega, naročito ako se posmatra spreda. Ispod ekrana se nalazi hrapava površina koja kao da je od zmijske kože, a iznad njega je web kamerica sa mikrofonom. Na desnoj strani, i to na staklenoj površini su indikatori rada, koji svetle plavo. Levo se nalaze dva USB 2.0 porta i 6-u-1 čitač memorijskih kartica, kao i DVD pisač slim tipa koji se otvara, a desno taster za paljenje i podešavanje monitora. Pozado, pri desnom delu, zatičemo još četiri USB 2.0 porta, eSATA port, VGA izlaz, ali i HDMI izlaz, te LAN konektor i audio priključci, uključujući i S/PDIF.

      MSI WindTOP AE2220, crni

      Podržano je i montiranje na zid po VESA standardu, tako da računar možete i tako da koristite, ukoliko želite. Sa druge strane, WindTOP AE2220 je vrlo sličan, s’tim što je mlečno-bele boje. Deo sa web kamerom ne “iskače” od ostatka. Isto tako, deo ispod ekrana je nešto drugačije dizajniran, sa zvučnicima ugrađenim baš na tom mestu. No, tu se razlike završavaju. U kutiji zatičemo jednu značajniju razliku, a to je prisustvo bežičnih periferija. Tastaturu i miš odlikuju apsolutno iste osobine kao kod modela koji se isporučuje uz AE2020, ali su u ovom slučaju periferije bežične. Pored toga što se radi o bežičnim periferijama, treba istaći da koriste jedan prijemnik, tako da se u ovom slučaju pride štedi i jedan USB 2.0 port, što svakako nije za zanemariti. Raspored je identičan kao i kod već opisanog AE2020 modela, baš kao i dizajnersko rešenje, bez značajnijih razlika koje bi vredelo isticati (osim eventualno simbola kompanije MSI ispod ekrana). Da ne zaboravimo još jednu razliku u odnosu na manji model – uz AE2220 se isporučuje i Media Center daljinac, vrlo zgodna spravica koja može dobro poslužiti.

      NVIDIA ION

      Nvidia svoju platformu naziva „najmanjim potpuno sposobnim PC računarom na svetu“. Inkorporišući celu priču u strategiju potenciranja mogućnosti GPU-a u modernim računarima i naglašavajući njegovu upotrebljivost, Nvidia promoviše mogućnosti svog čipseta, koji je po performansama i mogućnostima zaista daleko ispred konkurenata. Korisnici Apple računara već duže vremena uživaju u pogodnostima GeForce 9400M čipseta sa integrisanom grafikom. Šta je u stvari ION? Najprostije rečeno, platforma koja kombinuje Intel Atom procesor sa GeForce 9400M čipsetom, koji u sebi objedinjuje grafički i memorijski kontroler, kao i southbridge čipset, isporučujući sve to (sa izuzetkom procesora) u okviru jednog čipa.

      MSI WindTOP AE2220, beli

      Kada govorimo o koristima, bitno je da imamo na umu da se to odnosi uglavnom na direktnog konkurenta u odgovarajućem segmentu, odnosno Intel 945 čipsetove i slične derivate. U odnosu na njih, tu su daleko bolje performanse grafičkog podsistema, bolja podrška za iste kroz redovno osvežavanje drajvera (Intelu je, recimo, trebalo više od pola godine da izbaci DX10 drajver za svoj DX10 grafički čip), akceleracija video sadržaja visoke definicije zahvaljujući čemu je moguće uživati u Full HD video sadržajima (blagodareći unapređenjima odgovarajućih aplikacija, čak i bez potrebe da se koriste „originalni sadržaji“, već je sve to moguće koristiti i u trenutno „vrlo popularnim“ x.264 video zapisima). Na to treba dodati mogućnosti kao što su 7.1-kanalni HD audio, podrška za Windows Vista operativni sistem (mašine koje se baziraju na Intelovoj kombinaciji čipova moraju da se zadovolje Windows XP Home rešenjem), a uskoro i Windows 7, te stavke kao što su CUDA i GPGPU, PhysX, za koje je diskutabilno koliko će biti korišćene, ali i nešto opipljivija maksimalna podržana rezolucija od 2560 x 1600 piksela – sve to možemo okarakterisati prednošću ove platforme. Danak se, kao što smo već pomenuli, plaća u potrošnji i toplotnoj disipaciji. Iako je i po tim pitanjima ION sasvim korektan, pa čak i u relativnom smislu kada gledamo odnos tih parametara i performansi stoji dosta bolje, u apsolutnom smislu su te brojke veće od potpuno „Intelovskog“ rešenja.

      GeForce 9400M čipset donosi GPU koji podržava DirectX 10 tehnologiju, i ima 16 šejder procesora. GPU radi na 450 MHz, a šejder procesori na 1100 MHz. Tu je i integrisan DDR2 i DDR3 memorijski kontroler. Podržani su PCI Express 2.0, šest SATA portova, HD audio, Gigabit Ethernet (takođe može biti značajna stavka u odnosu na tipičan 10/100 LAN kod konkurencije ukoliko imate nameru da ovakvu mašinu intenzivnije koristite u mrežnim okruženjima). Sam čipset se izrađuje primenom 65-nanometarskog proizvodnog procesa.

      Hardver

      U hardverskom smislu, oba računara se baziraju na Nvidia ION čipsetu. Dok manji model koristi Intel Pentium Dual Core T4300, dotle veći raspolaže Intel Core 2 Duo T6600 procesorom. T4300 radi na 2,16 GHz i raspolaže sa 1 MB L2 keš memorije, odnosno 512 KB po jezgru (radi se o, kao što ime sugeriše, dvojezgarnom procesoru). Za grafiku je zadužen integrisan grafički čip Nvidije u oba slučaja. Sistemske memorije ima sasvim dovoljno, pa tako AE2020 stiže sa 3 GB, a AE2220 sa 4 GB RAM memorije. U oba slučaja se radi o DDR2-800 modulima. Ekrani su razdvajajuća stavka. Ipak, dele određene sličnosti. U oba slučaja se radi o ekranima sa podrškom za Multi-touch, glossy ekranima (ipak, daleko boljih karakteristika i osvetljenja od notebook ekrana tako da ovde ta stvar daleko manje smeta), odnosno o ekranima sa odnosom stranica od 16:9. Razlike katkad mogu život značiti. Manji ekran nudi radnu rezoluciju od 1600 x 900 piksela, dok ekran većeg računara stiže sa podrškom za Full HD, odnosno 1920 x 1080 piksela.

      Specifikacija:
       

       

      MSI WindTOP AE2020

      MSI WindTOP AE2220

      LCD

      20″, 1600 x 900, glossy, Multi-touch

      21,5”, 1920 x 1080, glossy, Multi-touch

      Procesor

      Intel Pentium DualCore T4300 (2,16 GHz)

      Intel Core 2 Duo T6600 (2.2GHz)

      Grafika

      Nvidia ION

      Nvidia ION

      Sistemska memorija

      3 GB DDR2-800

      4 GB DDR2-800

      Hard disk

      WD, 320 GB, 3,5”, 16 MB keša, 7200 rpm

      WD, 640 GB, 3,5”, 16 MB keša, 7200 rpm

      Optika

      DVDRW

      DVDRW

      Mreže

      LAN, WiFi Draft N

      LAN, WiFi Draft N

      Konekcije

      6 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 6-u-1 čitač kartica (XD, SD, MMC, MS, SDHC, MS  Pro), audio izlazi (i S/PDIF), web kamera 1,3 mpx

      6 x USB 2.0, VGA izlaz, HDMI izlaz, 6-u-1 čitač kartica (XD, SD, MMC, MS, SDHC, MS  Pro), audio izlazi (i S/PDIF), web kamera 1,3 mpx

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium

      Windows 7 Home Premium

      Dimenzije

      509.7 x 392.6 x 54.7 mm

      554.1 x 403.5 x 62.5 mm

      Cena

      Sample

      Sample

      Garancija

      3 godine

      3 godine

      Hard diskovi u oba slučaja stižu iz kompanije Western Digital. Radi se o 3,5-inčnim hard diskovima, karakterističnim za desktop računare, kapaciteta 320 (AE2020), odnosno 640 GB (AE2220). Oni se vrti na 7200 obrtaja u minutu i imaju 16 MB bafera, odnosno SATA interfejs. Rešenje koje se obično vezuje za mobilne računare se sreće i kada je u pitanju optika – u pitanju je slim DVD pisač, koji je postavljen na levoj strani računara i otvara se bočno. Obe mašine imaju po šest USB 2.0 portova, 6-u-1 čitače memorijskih kartica, kao i podršku za LAN i WiFi draft N. Ipak, ono što nam se veoma dopada jeste podrška za HDMI, kao i eSATA port, zahvaljujući čemu možete i ovakve periferije da povezujete, odnosno da sliku (a i zvuk) izbacite na veći eksterni displej. SRS High-end Surround Sound Audio zvuči bombastično, ali uprkos tome ne bismo zvuku koji stiže iz ovih računara od strane podrazumevanih zvučnika ugrađenih u računare davali visoku ocenu, naprotiv – toplo preporučujemo da priključite klasične zvučnike. U oba slučaja tu su i danas tako obavezne ugrađene web kamere, rezolucije 1,3 megapiksela. Oba računara stižu sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemima.

      Rezultati testova

      Evo i rezultata koje ovi brend računari ostvaruju u našoj bateriji testova, prikazanih uporedo:

       

      MSI WindTop AE2020

      MSI WindTop AE2220

      PCMark 05 Score

      4796

      5012

      CPU

      5172

      5542

      Memory

      4336

      4426

      HDD

      6379

      7101

      Cinebench 10

      OpenGL/CPU rendering

      2273/4006

      2957/4439

      NuclearMC

      7291

      7655

      3DMark 06

      3DMark Score

      1928

      1786

      CPU Score

      1825

      1950

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      90,8 MB/s

      88,7 MB/s

      Access Time

      15,2 ms

      12,2 ms

      Burst Rate

      130,9 MB/s

      127,5 MB/s

      CPU Usage

      4,3 %

      5,7 %

      Utisci

      Igranje sa ekranom osetljivim na dodir je zanimljivo iskustvo, naročito sada sa obezbeđenom podrškom za Multi-touch tehnologiju, naspram prvih serija all-in-one računara, koje su se bazirale na slabašnim hardverskim platformama (uglavnom Atom), odnosno koje su podržavale tehnologiju kontrole dodirom koja nije podrazumevala Multi-touch, te je iskustvo bilo poprilično ograničeno u odnosu na to šta je danas dostupno. Kada jednom sa leve strane ekrana prevučete na sredinu on-screen tastaturu, kao da ulazite u novi svet. Naravno, jedna je stvar to videti i iskusiti, a sasvim druga opredeliti se za računar zbog toga. No, verujemo da će se korisnici opredeliti za ove računare zbog nekih drugih stvari, a to su pre svega veoma solidne mogućnosti i hardver.

      No, pre nego što krenemo na hardver, da spomenemo još nešto o softveru. Windows dobijate na srpskom jeziku. Iako znamo da će veliki broj tzv. “pro usera” odmah da se uzjoguni, mi na ovo gledamo kao veoma pozitivnu stvar. Nije poenta da računar bude lak za korišćenje samo nama koji imamo višegodišnje iskustvo, već i onima koji se tek postepeno upoznaju sa mogućnostima IT sveta. Takođe, MSI isporučuje nekoliko aplikacija, uglavnom trial karaktera.

      Utiske o mišu i tastaturi ste već pročitali. Ekrani su veoma solidnih performansi, dobrog prikaza i živahnosti, kao i kontrasta i osvetljenja – ali su glossy, što autora ovih redova uvek odbija… Nismo impresionirani kvalitetom zvučnika, a postoje i dva problema sa kulturom rada. Kada se hard disk intenzivnije koristi, nivo buke se značajno povećava. Ovo je problem sa all-in-one PC računarima što zbog činjenice da je sada hard disk na par (desetina) centimetara od glave, što zbog toga što je teže izolovati buku koju on emituje u ovakvom kućištu. Takođe, kuler se ubrzava i pri manjim opterećenjima, pa iako je mašina sasvim mirna “u leru”, već pri manjim opterećenjima dolazi do značajnijeg povećavanja nivoa buke.

      U principu, ovi računari pre svega pružaju drugačiji osećaj prilikom korišćenja, i to je ono što ga na prvom mestu razlikuje od drugih rešenja. Ekran ispred vas, periferije u vašim rukama ili ispod njih – i to je to. Sve što preostaje jeste jedan strujni kabl. Kompletan računar vam je na dohvat ruke baš kao i kod notebook-a, a opet ima malo veći ekran i komotnije, nefiksirane periferije – što posebno važi za tastaturu. Miš možete priključiti na obe vrste računara, ali nema leka ukoliko vam smeta fiksna tastatura kod laptopa. Istina i tu možete pridodati eksternu tastaturu, ali ceo sistem onda poprima drugačiji smisao. Skloni smo da ustvrdimo da su all-in-one sistemi za one koji ipak ne žele da se odreknu desktopa i nekih njegovih karakteristika (pre svega, veliki ekran), pri tome želeći da zadrže jednostavnost korišćenja i nešto veći stepen komfora, i koji su uz sve to spremni da se zarad tih stavki odreknu mobilnosti. O ovome je potrebno voditi računa pre nego što se oformi mišljenje po pitanju konkretnog proizvoda. I to je daleko značajnija stavka nego da li ćete koristiti pogodnosti Multi-touch tehnologije ili ne. Takođe, sama platforma raspolaže sasvim solidnom hardverskom snagom i u stanju je da obezbedi reprodukciju HD video zapisa, bavi se ozbiljnim poslom, pa čak i da vam omogući igranje u relativno nezahtevnim naslovima (grafika je ovde najbitnija stavka). 1080p filmovi rade besprekorno.

      Rezime

      Ukupno gledano, nalazimo da je iskustvo u korišćenju novih, većih i bržih WindTOP računara sasvim zadovoljavajuće. Niko ne očekuje da će all-in-one računari postati dominantna pojava na tržištu, niti da će se za njih opredeliti ogroman procenat korisnika, ali se svakako radi o zanimljivom dodatku ponude, ne samo kada se radi o kompaniji MSI, već to važi i za bilo koju drugu kompaniju koja bi se opredelila za kreiranje sličnog rešenja. Ovakvi uređaji više nisu inferiorni po pitanju performansi u odnosu na klasična desktop rešenja, odnosno konfiguracije bazirane na, uslovno rečeno, „standardnim“ čipovima. Druga stavka koje se korisnik praktično odriče ukoliko se opredeli za all-in-one računar jeste laka nadogradnja hardvera, ali to ne znači da je potencijalni krug korisnika dramatično sužen zbog ove dve stavke. Sve veći broj korisnika znači da je prosek onih koji vole da „čačkaju“ i stalno nadograđuju računar sve manji, a broj onih koji jednostavno žele da njihova mašina radi sve veći. Nemojte nas pogrešno shvatiti, ne hvalimo ni prvi ni drugi princip, već jednostavno konstatujemo njihovo postojanje, te da ugao gledanja na ovakve proizvode zavisi od njih. Ako hoćete da brzo i lako dodate veći hard disk, bolju grafičku kartu, a kamoli zamenite procesor i/ili ploču, all-in-one računari jednostavno nisu za vas.

      All-in-one PC računari su tu ne da bi „otimali“ tržište od desktopova i laptopova, već da obogate ponudu i ponude korisnicima određeni vid alternative i posebnosti. Korisnici kojima se ovakvo rešenje dopada ili kojima ono odgovara su oni kojima odgovara korišćenje kakvo nudi desktop računar, a mobilnost im ne znači toliko da bi se odrekli određenih stavki kao što su ekran većih dimenzija (pa i kvaliteta, u odnosu na većinu ekrana na notebook računarima slične cenovne kategorije), ili komotnijeg korišćenja periferija, a samim tim i (za njih) nešto lakše interakcije sa računarom. Sa druge strane, njima treba nešto kompaktnije i jednostavnije od klasičnog desktopa, a dobar deo njih se opredeljuje za ovakve mašine zato što se i dizajnerski uklapaju u njihov koncept (digitalnog) doma.

      Upravo to je profil korisnika kakvima odgovaraju all-in-one PC rešenja i tu MSI traži publiku za svoju seriju WindTOP računara, i to među onima kojima su bitne performanse. Oba računara u suštini ispunjavaju očekivanja i nude nešto što ni desktopovi ni laptopovi nisu u stanju za jedan deo korisnika kojima osobine koje smo pominjali tokom celog teksta znače. Tajvanska kompanija je odradila odličan posao i ponudila vrlo korektna rešenja – takođe i raznovrsna (u smislu da se isporučuje u više dimenzija), što je takođe bitno da bi se korisnici „pronašli“ u ovim napravama. Naravno, konačan odgovor na sve će dati naše tržište, gde se ovakva rešenja još uvek posmatraju kao prilično ekstravagantna. Konzervativni smo po pitanju računara, i puno će zavisiti od individualnih gledišta i spremnosti za nova iskustva.

      Prednosti:

      – Kompaktnost, dizajn
      – Dobra mašina za svakodnevnu eksploataciju
      – Kompletan utisak koji računar ostavlja
      – Multi-touch
      – Kompaktna i dobra tastatura, bilo u žičanoj, bilo u bežičnoj varijanti
      – Ekrani solidnih karakteristika i performansi…

      Nedostaci:

      – …koji su, nažalost, glossy
      – Kuleri se lako “zalaufaju” i pri manjem opterećenju
      – Utisak da je izolacija buke mogla biti bolja, naročito prilikom intenzivnog rada hard diska
      – Zvučnici su mogli biti bolji, naročito na većem modelu

      Računare na test ustupio MSI Balkan.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra