MSI WIndTop AE2050

MSI WIndTop AE2050

All in One rešenja su popularna zamena za desktop računare ukoliko imate manjak prostora, a uz to nemate previše zahteva za snažnim hardverom. Do sada smo se sretali sa modelima koji su koristili uobičajene komponente, odnosno kombinovani desktop i notebook hardver, a sada se po prvi put srećemo sa modelom koji po specifikacijama odgovara jednom netbook-u. MSI WindTop je prvi model AIO rešenja koje je zasnovano na AMD-ovoj Fusion platformi, odnosno na

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: MSI WindTop AE2050

      WindTop ima jaku ponudu, jer pokriva najtraženiji spektar dijagonala koje se kreću između 19 i 24 inča. Varijacija u snazi hardvera zaista ima puno i ponuda pokriva potrebe praktično svih korisnika, bilo da im je namena ovakvih uređaja čisto multimedijalna ili čak nešto manje zahtevan gejming. Model koji se nama našao na testu je WindTop AE2050 koji je hardverski posmatrano najslabiji model, ali to ne znači da ćete biti mnogo ograničeni. U redu, u pogledu igranja igara svakako i startu treba reći da ovaj model nije namenjen da ode mnogo dalje od nezahtevnih „flash“ igara. Ono što je nas zanimalo je svakodnevni rad na ovakvom modelu koji obuhvata surf, multimediju i slično, jer je upravo za šta je i namenjen.
       

      Po vađenju iz kutije, osim samog uređaja, naći ćete miš i tastaturu i još nekoliko dodataka. U paketu je prisutna dokumentacija, krpica za brisanje monitora koja izrađena od mikrofibera i disk sa drajverima ukoliko se odlučite da reinstalirate operativni sistem. Kada smo već kod potonjeg, WindTop AE2050 dolazi sa preinstaliranim Windows 7 Home Premium operativnim sistemom u 64bitnoj verziji. Drago nam je da se za ovaj „entry level“ model MSI nije odlučio za Windows 7 u Starter varijanti što bi moglo biti opravdano cenom uređaja, ali mi smatramo da bi to bila greška.

      Dizajn, izrada

      MSI WindTop AE2050 je prilično dobro izrađen uređaj koji je izrađen kompletno od plastike, ali je završna obrada na nivou. Oko ekrana se nalaze praktično dva okvira, a prvi je u vidu providnog pleksiglasa, a oko samih ivica ekrana se nalazi „glossy“ crna plastika koja se pokazala kao magnet za otiske prstiju. Ekran ima dijagonalu od 20 inča i naravno poseduje glossy premaz kako bi zasićenost boja bila veća. Dopada nam se to što ekran ne reflektuje previše, jer se dešavalo da pojedini proizvođači potpuno preteraju i ekran izgleda kao ogledalo, što ovog puta nije slučaj. Rezolucija ekrana je 1600×900, pa je oštrina slike zadovoljavajuća i smatramo da je ovo dobar izbor zbog činjenice da je ovo ekran osetljiv na dodir.

       

      Ekran podržava multi-touch, pa možete sa dva prsta baratati u softveru koji to dozvoljava što se odnosi prvenstveno na programe razvijane od strane MSI-ja koji pokrivaju veći deo svakodnevnih potreba korisnika. Pored kompletnog interfejsa, nazvanog WindTouch UI koji ima niz mogućnosti, koje pokrivaju pregled slika i njihovu manipulaciju, gledanje video materijala, kalendar i u kom možete podesiti prečice ka programima koje koristite. Dizajnerski gledano, potrebno mu je još malo poliranja da bi izgledao bolje, ali s obzirom da svoj posao radi kako treba, nećemo to uzeti kao manu.

      Konekcije

      Od konekcija, ovaj model prati trendove, pa sa leve bočne strane možete naći dva USB 3.0 porta, od kojih možete jedan koristiti za napajanje različitih uređaja, što je opcija koju treba uključiti putem BIOS-a, ali u isto vreme taj USB port ne možete koristiti za transfer podataka. Drugi detalj na bočnoj strani je i čitač kartica koji podržava sve aktuelnije standarde kao što su SD, MMC, Memory Stick i slično. Na levoj strani se takođe mogu primetiti i tasteri za paljenje uređaja, kao i za regulaciju intenziteta osvetljenja ekrana. Na pozadini uređaja se nalazi još četiri USB 2.0 porta i po jedan gigabitni LAN i HDMI konektor Takođe, prisutna su i dva audio konektora od kojih je jedan AUX, a drugi je mikrofonski ulaz. Sa desne ćete naći DVD-RW optički uređaj. Na sredini gornje ivice se nalazi web kamera, rezolucije 0.3 megapiksela, koja je sasvim upotrebljiva, ali ne treba očekivati previše zbog niske rezolucije senzora.

      Hardver

      Procesor:

      AMD E-350 1600MHz 1MB L2 cache

      Čipset:

      AMD Hudson H1

      Memorija:

      2x 2GB DDR3

      Grafika:

      AMD Radeon HD6310

      Hard disk:

      500GB Western Digital 7200RPM

      Ekran:

      20“ Multi-Touch Widescreen 1600×900

      Mrežna konekcija:

      WiFi 802.11 b/g/n, 10/100/1000 LAN

      Izlazi:

      2x USB 3.0, 4x USB 2.0, HDMI, LAN

      Periferije:

      Tastatura, Miš

      Garancija:

      2 godine

      Operativni sistem:

      Windows 7 Home Premium

       

      Kada je hardver u pitanju, već smo rekli da ovaj model poseduje AMD-ov APU, a radi se o E-350 dvojezgarnom procesoru koji radi na taktu od 1600MHz. Dva jezgra sa kodnim imenom Zacate, poseduju po 512KB L2 keš memorije što ukupno čini 1MB L2 keša. Pored ova dva jezgra, E-350 poseduje i grafičko jezgro koje naziv Radeon HD6310.

       

      Grafički čip poseduje 80 Stream procesora i četiri ROP jedinice, a u skladu sa tim drastično je snažnije od bilo kog Intel-ovog integrisanog rešenja. Ipak, ovo neće biti od velikog značaja kada su igre u pitanju, ali će biti od ogromne pomoći kada puštate HD video materijal, jer će se HD6310 pobrinuti da i 1080p materijal teče glatko. Ovo se pokazalo kao tačno i u praksi kada smo puštali nekoliko klipova u 1080p definiciji i isti su tekli bez ikakvih problema. Sve u svemu, mi smatramo da je AMD napravio odličan posao sa Fusion platformom i da je APU pun pogodak, jer će se mnogi uređaji kao što je AE2050 zasnivati upravo na njemu. Jednostavno omogućava sve što je potrebno korisniku koji se bavi konzumacijom medija, a ta ciljna grupa je veoma široka.

       

      Što se RAM memorije tiče, WindTop AE2050 poseduje 4GB DDR3 koji su raspoređeni u dva modula od po 2GB. Takt na kom memorija radi je 533MHz što rezultuje nešto nižim memorijskim protokom i pored činjenice da su latencije nešto zategnutije (7-7-7-20). Prostora za smeštanje podataka ima u solidnoj, jer se MSI odlučio za 3.5“ HDD, a model koji se nalazi unutra je potpisan od strane kompanije WesternDigital i radi na 7200 obrtaja u minuti. Kao i svi AIO uređaji i ovaj ima sve što je potrebno da odmah možete krenuti u rad. Bežična mrežna konekcija se podrazumeva, pa ćete odmah biti spremni za WiFi umrežavanje, ali bismo voleli da je prisutan i Bluetooth, što će mnogima biti potpuno irelevantno.

      Periferije, zvuk

      Tastatura i miš se takođe isporučuju u paketu, a moramo priznati da nam se mala tastatura dopada i da je rad na njoj prilično praktičan. Tasteri su razdvojeni i neće biti pritiskanja više od jednog tastera odjednom. Miš je standardan bez dodatnih tastera i ima levi, desni i srednji klik i točkić. Ovo je sasvim u redu imajući u vidu da je ovo „budget“ rešenje, ali bismo voleli da je miš nešto veći, jer nije udoban za duži rad osim u slučaju da imate vrlo male šake i bio bi bolje rešenje za isporučivanje uz notebook nego uz ovakav računar koji se neće pomerati sa mesta. Ugrađeni Stereo zvučnici odgovaraju SRS standardu i prilično su glasni, a zvuk je sasvim korektan uz standardne nedostatke koje imaju ovakvi uređaji, a odnosi se na „plitak“ bas.

      Performanse

      Rezultati:

      AIDA 64 Extreme memory benchmark (Read/Write/Copy/Latency)

      3176 MB/s / 1565 MB/s / 2333 MB/s / 91.1 ns

      7z Zip (Compressing / Decompressing u KB/s)

      1645 / 29087

      Winrar 64bit benchmark (KB/s)

      454

      HDTune 4.6 Read (Min / Avg / Max u MB/s)

      18 / 88 / 124

      Kao što možete videti, skratili smo tabelu sa rezultatima zbog vrlo skromnih performansi ovog uređaja. Da pojasnimo. Gledajući tabele sa rezultatima, stvara potpuno pogrešan utisak o ovom modelu. Jednostavno, jasno je da igre nisu njegov fah, kao i rad u ozbiljnim programima kao što su AutoCad, Photoshop, programi sa video obradu i slično. Stoga ekstenzivno testiranje nije neophodno, pa čak i nema mnogo poente. Odradili smo osnovni set testova, kako biste stvorili osnovnu sliku u glavi, jer se sve ostalo za šta je namenjen pomenulo u tekstu i smatramo da je to sasvim dovoljno da biste imali predstavu o ovom malom PC-u.

      Zaključak

      MSI WindTop AE2050 je definitivno dobar izbor za nezahtevne korisnike koji kubure sa prostorom. Cena ovog računara iznosi 54,990 dinara, uključujući i PDV. Za WindTop AE2050 će vam trebati malo prostora na stolu i to je sve. Donekle je upotrebljiv i bez periferija zahvaljujući ekranu osetljivom na dodir. Nagib je podesiv zahvaljujući kliznim nožicama, pa je prilično fleksibilan i moći ćete da ga namestite kako vam odgovara, ukoliko iz stojećeg položaja pristupate ekranu. Surf, multimedija i ostali aspekti svakodnevnog rada su pokriveni i sve će biti spremno po vađenju iz kutije što će mnogima biti više nego dovoljno.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra