Novi* server Benchmarka i Bench-Market sajtova

Novi* server Benchmarka i Bench-Market sajtova

Nakon minulih par godina, svedoci ste činjenice da je Benchmark sajt dosta napredovao stalnim povećanjem broja posetilaca. Pored toga, od kako je nedavno u rad pušten i Bench-Market sajt postalo je sasvim jasno da je našem serveru potrebno značajno unapređenje. Izbor je pao na jake Opteron 250 procesore i MSI MS-9245 barebone server...

    Sadržaj

       

      Novi* server Benchmarka i Bench-Market sajtova

      Nakon minulih par godina, svedoci ste činjenice da je Benchmark sajt dosta napredovao stalnim povećanjem broja posetilaca i članova foruma. Pored toga, od kako je nedavno u rad pušten i Bench-Market sajt postalo je sasvim jasno da je našem serveru potrebno značajno unapređenje kako bi posetioci mogli da uživaju u što boljem i bržem radu na oba sajta. Dosadašnjem serveru zasnovanom na Pentium 4 procesoru na 1.6 GHz koji nas je do sada dosta dobro služio je došlo vreme za odlazak u penziju ili u boljem slučaju prekvalifikaciju u neku office mašinu koja će se koristiti u redakciji. Kako je 64-bitna procesorska era već odavno započeta, sasvim je logično da i naš novi server bude baziran na takvom procesoru. Kako dotični server treba istovremeno da opslužuje korisnike na dva sajta, sasvim je prirodno da u pitanju bude i dual procesorska mašina i to po logici – dva sajta, dva procesora. Kako smo pre izvesnog vremena imali prilike da na delu isprobamo i AMD i Intel dual procesorske mašine, uverili smo se da su AMD Opteron procesori mnogo moćnije i bolje rešenje od Xeon procesora bilo koje generacije. Tako je odluka pala i kao platforma za novi Benchmark i Benchmarket server izabrana je Dual Opteron opcija.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Pošto smo oko bacili na skupe i brze Opteron procesore (u pitanju su AMD Opteron 250 modeli na 2.4 GHz), morali smo da se obratimo za pomoć sponzorima kako bi uspeli da sastavimo stvarno moćnu serversku mašinu koja bi nas i Vas posetioce dugo služila uz adekvatne performanse koje su potrebne za opsluživanje oba sajta. Pored navedenih procesora, izbor matične ploče pao je na MS-9145 model koji je baziran na AMD 8111/8131 čipset kombinaciji i nalazi se unutar MSI MS-9245 barebone servera. Naravno, ni jedan ozbiljan server ne može biti bez SCSI diskova u RAID mirror režimu, pa smo tako obezbedili i odgovarajuće diskove i to dva Maxtor ATLAS 10K V diska kapaciteta 73 GB; brzinom rotacija ploča od 10000 obrtaja u minuti; 8 MB keš memorije i prosečnim vremenom pristupa od 4 ms.
      Kako sve izgleda kada se sklopi upravno ćemo vam pokazati, uz par sitnih detalja vezanih za performanse. Ipak, performanse servera se ne mogu proveriti na isto način kao i klasični sistemi, a pored toga za to je potrebno i mnogo vremena koje mi nismo imali na raspolaganju. Naravno, sve u želji da svi što pre počnemo da koristimo novi server.

      * – nije više nov, čak nije ni aktuelan, ali u vreme pisanja testa, bio je prava “zver” 🙂

      AMD 8111/8131 čipset

      Kreiranje kvalitetnog čipseta i matične ploče za više procesorske sisteme nikada nije bio lak zadatak. Interesantno, od momenta kada je AMD krenuo u oštru borbu na serverskom tržištu, rešenja ove kompanije su u nekim veoma bitnim karakteristika prevazilazila slična Intel rešenja. AMD 760MPX namenjen Athlon MP procesorima predstaavljao je ozbiljno rešenje koje je definitivno imalo šta da ponudi. Ovaj čipset posedovao je nekoliko interesantnih mogućnosti koje dodatno povećavaju ukupnu produktivnost u radu dva procesora, kao i efektivne propusne moći sistemske magistrale. Kod tadašnjih Intel-ovih multiprocesorskih sistema primenjena je Shared FSB tehnologija, pa je to slučaj i sa većinom današnjih čipsetova kao što je to i na veoma rasprostranjenom i860 čipsetu koji se i danas nalazi u mnogim serverima. Interesantno da se ovaj princip i nije nešto mnogo promenio ni kod novijih Intel serverskih čipsetova, što je još jedan od razloga zašto Xeon sistemi ostvaruje slabije performanse. Shared FSB tehnologija znači da svi procesori u sistemu dele jednu magistralu, što logično dovodi do usporenja i “gušenja” samih procesora pri zahtevnijim zadacima. U radu sa dva procesora situacija nije mnogo strašna, ali opet dolazi do usporenja, a stvari se sve više pogoršavaju kako raste broj procesora, jer FSB ostaje isti. AMD je kod 760MPX procesora primenio drugu logiku koja se naziva Point-to-Point FSB, koja potpuno eliminiše usporenja koja se javljaju u radu sa dva procesora.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Kod Shared FSB tehnologije, svaki procesor u sistemu je vezan zajedničkom sistemskom magistralom preko Northbridge-a. To znači da svaki od njih u svom radu moraju da dele jednu magistralu i da se pored toga kompletna komunikacija između samih procesora mora vršiti kroz glavnu memoriju. To konkretno znači da za komunikacju i eventulano kopiranje sadržaja keš memorije između proceosra mora trošiti propusna moć sistemske magistrale, a uz i pristupanje sporoj osnovnoj memoriji. Point-to-Point FSB tehnologija nudi drugačiji način komunikacije između samih procesora i northbridgea, jer u ovom slučaju oba procesora imaju svoju posebnu magistralu koja ih veže za northbridge.
      U ovakvoj konstrukciji, ako je potrebno prebaciti neki paket podataka iz keša jednog procesora u keš drugog, kompletna operacija se vrši prolaskom podataka samo kroz northbridge, bez zalaženja u osnovnu sistemsku magistralu i centralnu memoriju. Druga veoma bitna stvar je logika u komunikaciji između dva procesora i uzajamnom deljenju podataka koja se naziva “Cache Coherency”. Ova logika, uz pomoć Point-to-Point tehnologije omogućavala je maksimalu saradnju procesora i northbridge-a, koja se prvenstveno ogleda u mogućnosti deljenja podataka u keš memorijama procesora. To znači da Northbridge prati stanja keš memorije u oba procesora, i ako dođe do situacije da je u kešu jednog procesora podatak koji je potreban drugom, taj transfer se bez problema i usporenja obavlja. Naravno, ista stvar važi i ako se isti paket podataka nalazi u keš memoriji oba procesora. Ako se takva stvar dogodi, pa nakon toga jedan od procesora načini neku izmenu na tom paketu podataka, northbridge automatski kopira izmene koju su nastale u tom paketu u keš drugog procesora.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Nakon ovog tehničkog dela, možemo reći da je AMD iskoristio sva pozitivna iskustva sa 760MPX čipsetom i preneo ih na novu generaciju koja treba da posluži kao platforma Opteron procesorima. Zbog činjenice da ovi procesori u sebi imaju ugrađeni memorijski kontroler, kreiranje efikasnog više-procesorskog čipseta je mnogo lakše. Aktuelni AMD severski čipset se sastoji iz HyperTransport I/O Hub-a i HyperTransport PCI-X tunela, što respektivno predstavljaju 8111 i 8131 čipovi.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Kao što možete videti na priloženim grafikonima, sama arhitektura je nešto manje komplikovana nego što je to bio slučaj sa prethodno generacijom AMD serverske kontrolerske logike. Zahvaljujući integrisanom memorijskom kontroleru u svakom Opteron-u, procesori imaju direktan pristup memoriji bez potrebe da se opterećuje glavna sistemska magistrala. Pored toga, svaki procesor je međusobno povezan brzom HyperTransport magistralom na 800 MHz, dok su sa čipsetom povezani preko posebne HyperTransport magistrale na 800 MHz. Po ovom bitnom detalju se Opteron procesori i razlikuju u zavisnosti za koje sistemske su predviđeni, odnosno koliko maksimalno procesora može biti upotrebljeno u jednom serveru. Tako u našem slučaju, Opteron procesori koje koristimo imaju dva HyperTransport linka. Sve ovo AMD naziva DirectConnect arhitekturom, što u stvari predstavlja unapređenu verziju Point-To-Point FSB sistema koju smo ranije opisali na primeru AMD 760MPX čipseta.

      Naravno, da se pomenuti procesori i ploča adekvatno smeste, potrebno je i odgovarajuće rack mount kućište koje je MSI predvideo za svoj MS-9245 barebone server. Sa prednje strane se nalazi dva rack-a za SCSI hard diskove, dok se sa leve strane nalazi slim CD čitač. Pored toga, tu su dva USB porta kao i osnovni power i reset tasteri. Sa zadnje strane, prisutni su samo najosnovniji konektori potrebni za funkcionisanje jednog servera. Tu su još dva USB porta, jedan serijski port za eventualne upravljačke konzole i naravno dva LAN RJ-45 konektora.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Kada se poklopac kućišta ukloni dolazimo do unutrašnjosti našeg novog servera. Ispod dva velika bakarna hladnjaka nalaze se dva Opteron 250 procesora i to pasivna što znači da je ovim procesorima na 2.4 GHz ova vrsta hlađenja sasvim dovoljna. Odmah do procesora nalaze se po četiri memorijska slota za DDR400 Registred ECC memoriju koje smo mi do pola popunili sa Kingston modulima kapaciteta 512 MB, što u ukupnom zbiru daje lepih 2 GB memorije. Na centralnom delu ploče se nalazi čipse, i interesantno je videti da AMD8111 HyperTransport Hub ne poseduje pasivni hladnjak, što naravno znači da se i ovaj čip veoma malo zagreva tokom rada.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Tačno između dva procesora nalazi se naponska jedinica koja je u osnovi podeljena na dve grane, kako bi adekvatno mogla da opslužuje oba procesora. Zbog same namene serverske ploče, naponska jedinica mora biti izarađena u drugačijem maniru od onih na koje smo navikli da vidimo na desktop matičnim pločama. Savršena filtracija napona je imperativ, tako da naponska jedinica na MSI 9145 serverskoj ploči izgleda veoma moćno. Naime, svaki procesor se napaja posredstvom četvorostepene naponske jedini što garantuje dugotrajnu stabilnost celokupnog sistema.

      Od ostatka osnovnih komponenti, na MS-9145 ploči se nalaze standardna serverska rešenja. Na ozbiljnim serverskim pločama je sasvim logično da nešto kao što su AGP ili PCI Express slotovi ne postoje, tako da je na ploču preko standardne PCI magistrale integrisani ATI Rage XL sa 8 MB svoje posećene memorije. Iako se radi o veoma starom čipu, ATI Rage XL je mali potrošač koji se i malo zagreva i pri tome pruža odličnu 2D sliku, što ga čini odličnim rešenjem za ovakav tip matičnih ploča.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      BroadCom rešenja su već odavno čuvena u svim mogućim domenima LAN tržišta, pa je sasvim logično da se čip ove kompanije nalazi i na ovoj ploči. BCM5704C čip pruža Dual LAN gigabitnu podršku, čime je obezbeđeno da brzina servera sa spoljnim svetom bude maksimalna. Pored mrežne podrške, jedna od takođe značajnih stvari je prisustvo dodatne kontrolne konzole, što je na MSI MS-9145 ploči izvedeno preko dodatne kartice. Ova kartica bazirana je oko Q-Logic Zircon UL ( ARM7 TDMI 40M RISC) čipa sa dodatnih 4 MB flash memorije. Finalna stavka su SCSI RAID kontroler i odgovarajući diskovi. Funkciju SCSI RAID kontrolera vrši LSI 1020 čip (koje je interesantno potrebno i dodatno pasivno hlađenje) koji podržava SCSI Ultra320 standard. Na ovaj kontroler se mogu povezati do samo dva hard diska u Single channel režimu, čime se spisak mogućih RAID modova svodi na standardna dva – RAID 0 ili RAID 1. No, za naše potrebe to bi trebalo da bude sasvim dovoljno.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Na kraju vodiča kroz unutrašnjost MSI 9245 Rackmount servera, ne smemo zaboraviti da pomenemo i ACBel napajanje, koje je u ovom slučaju, po specifikaciji tačno 411 W.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Pošto se radi o specificnom hardveru, klasican oblik testa na koji smo navikli nije moguć. Ipak, kako bi što bolje dočarali izgled i mogucnosti novog severa, odlučili smo da provrtimo par prostih testova čisto kako bi imali bar neku minimalnu referencu performansi ovog sistema. Naravno, zbog nedostatka odgovarajuceg grafičkog adaptera 3D performanse, koje vecinu i najviše zanimaju nije bilo moguce izmeriti. Testove koje smo izvršili uradeni su na Windows XP x64 operativnom sistemu, iako ce prirodno na server biti reinstalirana odgovarajuća distribucija Linux-a.

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Zaista nam je zadovoljstvo što će ubuduće oba naaša sajta biti hostovana na proverenoj tehnologiji. AMD Opteron svakako predstavlja tehnoloaški jedno od najnaprednijih procesorskih reašenja za manje i srednje servere. MSI barebone rackmount server predstavlja dobru platformu kako bi dva Opteron 250 procesora adekvatno pokazala šta sve mogu. Više nego adekvatna količina Kingston memorije je još jedna karika u lancu koja ćini da Benchmark sigurno ima jedan od najboljih servere, za ovaj tip primene, u našoj zemlji. U odnosu na vreme pre skoro tri godine kada je postavljen prvi Benchmark server štoašta se izmenilo. Sajtu Benchmark danas pristupa u proseku pet puta više posetilaca na dnevnom nivou nego što je to bilo u prošlosti, a i sam sajt je dosta unapređen. Tome svakako treba dodati skoro puštanje u rad Bench-Market sajta koji će takođe biti hostovan na novom serveru. Sveukupno postmatrano, jasno je da stari server nije više mogao izađe na kraj sa izazovima koji se pred njega pstavljaju, a i logićno je da najbolji sajt o hardveru u našoj zemlji ima iza sebe vrhunsku tehnološku osnovu što tehnologija kompanija AMD, MSI i Kingston svakako jeste. Sasvim smo sigurni da će puaštanje u rad novog servera omogućiti našim posetiocima još bolji kvalitet na obostrano zadovoljstvo.
       

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      karakteristike, statistike, novog benchmark hosting servera

      Ekipa sajta Benchmark i sajta Bench-Market se još jednom zahvaljuje partnerima iz AMD-a, MSI-ja i Kingston-a na pomoći prilikom kompletiranja novog servera.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra