Filip Majkić
NVIDIA ION
Kada je Nvidia najavila da će ući u domen netbook/nettop računara sa svojom ION platformom, mnogi su bili prilično skeptični. Povoda za to je davala i sama kompanija, koja je izbegavala čak i da pominje pojmove kao što su „nettop“ i „netbook“, usled čega su mnogi mislili da ni sama Nvidia ne očekuje preterani uspeh u segmentu Small Form Factor računara. Ipak, konkurenti su bili veoma svesni mogućnosti koje Nvidia donosi u ovaj tržišni segment, pa su stoga pribegli potezima koji bi od strane mnogih mogli biti okarakterisani kao nefer. Najbolji primer jeste Intel i njegova dobro oprobana taktika „posebnog stimulansa“ za one koji koriste njegove čipove. Tako je kombinacija Atom procesora i čipsetova bila jeftinija za proizvođače ukoliko bi je oni naručili u kompletu, od naručivanja samog procesora. Na taj način je Intel želeo da destimuliše korišćenje svojih procesora u kombinaciji sa čipsetovima drugih proizvođača, jer zašto bi proizvođač u vreme kada su profitne margine sve „tanje“ trošio samo na procesor više nego za taj isti procesor, southbridge i northbridge čipset na gomili? Gde su tu tek troškovi naručivanja čipsetova drugih proizvođača, koji bi eventualno bili uparivani sa Intel Atom procesorom? No, to je za neku drugu priču i temu, bitno je da je ION platforma uprkos svemu zaživela, premda su je ovi problemi ipak drastično usporili. Danas se računari bazirani na ION platformi mogu naći kod velikog broja proizvođača kao što su Acer, HP, i druge velike OEM kompanije, kako u netbook, tako i u nettop varijanti. Imali smo priliku da isprobamo jedan sempl računara koji se bazira na, pogodili ste, Nvidia ION platformi. Stoga ćemo se pozabaviti računarom, ali za početak i osnovama same platforme.
NVIDIA ION inside
Bolje nije uvek i popularnije, ili profitabilnije. ION je najbolji dokaz te tvrdnje. Kada posmatramo čisto po mogućnostima i performansama, bez da vam „pokvarimo“ nastavak teksta, Intelova rešenja ne mogu da se mere sa ION-om, osim možda po pitanju energetske efikasnosti, mada je i to pitanje (jedan dugogodišnji član Bench foruma ima običaj da u ovakvim slučajevima ubaci konstataciju „naravno da je štedljiv kada je spor“), a čak ni energetska efikasnost kao takva nije uvek primaran kriterijum, naročito kod nettop računara. Da li će mašina trošiti 18 ili 21 W nije od presudnog značaja za poveću kategoriju kupaca, ali od itekakvog značaja mogu biti neki drugi parametri, poput mogućnosti puštanja video zapisa visoke rezolucije, bolje grafike, eventualno udobnijeg igranja u nekom nezahtevnom naslovu i tako dalje.
Nvidia svoju platformu naziva „najmanjim potpuno sposobnim PC računarom na svetu“. Inkorporišući celu priču u strategiju potenciranja mogućnosti GPU-a u modernim računarima i naglašavajući njegovu upotrebljivost, Nvidia promoviše mogućnosti svog čipseta, koji je po performansama i mogućnostima zaista daleko ispred konkurenata. Korisnici Apple računara već duže vremena uživaju u pogodnostima GeForce 9400M čipseta sa integrisanom grafikom. Šta je u stvari ION? Najprostije rečeno, platforma koja kombinuje Intel Atom procesor sa GeForce 9400M čipsetom, koji u sebi objedinjuje grafički i memorijski kontroler, kao i southbridge čipset, isporučujući sve to (sa izuzetkom procesora) u okviru jednog čipa.
Kada govorimo o koristima, bitno je da imamo na umu da se to odnosi uglavnom na direktnog konkurenta u odgovarajućem segmentu, odnosno Intel 945 čipsetove i slične derivate. U odnosu na njih, tu su daleko bolje performanse grafičkog podsistema, bolja podrška za iste kroz redovno osvežavanje drajvera (Intelu je, recimo, trebalo više od pola godine da izbaci DX10 drajver za svoj DX10 grafički čip), akceleracija video sadržaja visoke definicije zahvaljujući čemu je moguće uživati u Full HD video sadržajima (blagodareći unapređenjima odgovarajućih aplikacija, čak i bez potrebe da se koriste „originalni sadržaji“, već je sve to moguće koristiti i u trenutno „vrlo popularnim“ x.264 video zapisima). Na to treba dodati mogućnosti kao što su 7.1-kanalni HD audio, podrška za Windows Vista operativni sistem (mašine koje se baziraju na Intelovoj kombinaciji čipova moraju da se zadovolje Windows XP Home rešenjem), a uskoro i Windows 7, te stavke kao što su CUDA i GPGPU, PhysX, za koje je diskutabilno koliko će biti korišćene, ali i nešto opipljivija maksimalna podržana rezolucija od 2560 x 1600 piksela – sve to možemo okarakterisati prednošću ove platforme. Danak se, kao što smo već pomenuli, plaća u potrošnji i toplotnoj disipaciji. Iako je i po tim pitanjima ION sasvim korektan, pa čak i u relativnom smislu kada gledamo odnos tih parametara i performansi stoji dosta bolje, u apsolutnom smislu su te brojke veće od potpuno „Intelovskog“ rešenja.
GeForce 9400M čipset donosi GPU koji podržava DirectX 10 tehnologiju, i ima 16 šejder procesora. GPU radi na 450 MHz, a šejder procesori na 1100 MHz. Tu je i integrisan DDR2 i DDR3 memorijski kontroler. Podržani su PCI Express 2.0, šest SATA portova, HD audio, Gigabit Ethernet (takođe može biti značajna stavka u odnosu na tipičan 10/100 LAN kod konkurencije ukoliko imate nameru da ovakvu mašinu intenzivnije koristite u mrežnim okruženjima). Sam čipset se izrađuje primenom 65-nanometarskog proizvodnog procesa. No, sve ove stavke neće puno značiti dok ih ne stavimo pod lupu, odnosno dok ne provrtimo bateriju testova. Pre nego što to učinimo, pogledajmo kakav hardver karakteriše novi računar koji je predmet našeg prikaza.
Hardver, specifikacija
Kao i ostali nettop računari nove generacije, i model sa našeg testa ima već pomenuti Intel Atom procesor. Ovaj put se radi o snažnijoj varijanti istog, odnosno Atom 330 procesoru. To je dvojezgarni CPU koji radi na 1,6 GHz. Kako ima podršku za Hyperthreading, na ovaj način je obezbeđena podrška za simultano izvršavanje do 4 thread-a. Sam procesor se izrađuje u 45-nanometarskoj izradi. Raspolaže sa 1 MB L2 keš memorije, odnosno sa 512 KB po jezgru. Ima FSB od 533 MHz, a termalna disipacija mu je deklarisana na svega 8 W, što je višestruko niže od 25-35 W za laptop, odnosno 45-65 W za desktop platformu. U stanju je da omogući sasvim zadovoljavajuće performanse u kancelarijskim okruženjima, za Office i browsing i slične nezahtevne potrebe, što može sasvim pogodovati malim i srednjim preduzećima, trafikama i slično. No, ovaj put zahvaljujući odličnim performansama u multimedijalnim aplikacijama imamo i potencijalnog kandidata za centralni uređaj digitalnog doma, odnosno efikasne naprave koja će služiti za reprodukciju video i audio sadržaja u vašim dnevnim sobama. No, otom potom. Čipset je već pomenuti i obrađeni GeForce 9400M sa integrisanom grafikom, koja koristi sistemsku memoriju za sopstvene potrebe (konkretno, maksimalno „otkinuće“ iznosi 512 MB). Ipak, ne trebate da se bojite da će vam to nauditi sistemskoj memoriji, pošto iste ima u izobilju za ovakav tip mašine – čak 4 GB!
Specifikacija:
NVIDIA ION – test mašina
Procesor
Intel Atom 330, 1,6 GHz
Matična ploča
Intel i945GC/ICH7M
Čipset
Asus AT3N7A-I
Grafika
GeForce 9400M
Sistemska memorija
4 GB DDR2
Hard disk
500 GB, 3,5”, 16 MB keša, 7200 rpm
Optički uređaj
DVD RW, slim type
Konekcije
10 x USB 2.0 (8 pozadi, 2 napred), VGA izlaz, HDMI izlaz, audio izlazi, PS/2 konektor za tastaturu, LAN port, eSATA, S-PDIF
I/O panel
Spreda, 2 x USB 2.0, audio konektori
Operativni sistem
Windows 7 Ultimate Edition 64-bit
Cena
sample, test rig
Garancija
12 meseci
Za skladištenje podataka se koristi hard disk kapaciteta od dobrih 500 GB, koji se vrti na 7200 obrtaja u minutu, ima 16 MB bafera, i 3,5-inčnog formata. Kreator hard diska je Western Digital. Tu je i DVD pisač, koji je Slim tipa, nalik na onima koje srećemo kod notebook računara. Ovo nije iznenađenje, pošto forma i dimenzije mašine diktiraju upotrebu ovakvog uređaja, a teško da postoji neka izrazita prednost (ili mana) u odnosu na korišćenje pisača standardnih dimenzija, posebno imajući u vidu potrebe potencijalnih korisnika i namenu mašine. Prisustvo LAN porta je očekivano, a mašina sa testa podržava Gigabit LAN što je još jedna prednost u odnosu na Intelova rešenja koja uglavnom nude stariji, sporiji standard. Postoji čak deset USB 2.0 portova, osam pozadi i dva napred na I//O panelu. Tu su VGA i HDMI izlazi, kao i eSATA port, te optički audio priključci za ozbiljnije audiofile. Operativni sistem je Windows 7. Spomenimo za kraj da je ITX matična ploča Asusova AT3N7A-I.
Spoljašnjost, unutrašnjost
Dobar deo ove sekcije se neće razlikovati od onoga što smo izneli i prilikom predstavljanja Desk A109 računara, pošto su oba računara “spakovana” u identično kućište. Veoma smo zadovoljni izgledom mašine. Nenametljiva je, bez suvišnih detalja, smeštena u kućištu crne boje, koje je prilično malih dimenzija – 262 x 69 x 318 mm
<!–
/* Font Definitions */
@font-face
{font-family:”Cambria Math”;
panose-1:2 4 5 3 5 4 6 3 2 4;
mso-font-charset:0;
mso-generic-font-family:roman;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1107304683 0 0 415 0;}
@font-face
{font-family:Calibri;
panose-1:2 15 5 2 2 2 4 3 2 4;
mso-font-charset:0;
mso-generic-font-family:swiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-520092929 1073786111 9 0 415 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
margin:0in;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
font-size:10.0pt;
mso-ansi-font-size:10.0pt;
mso-bidi-font-size:10.0pt;}
@page Section1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.0in 1.0in 1.0in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{page:Section1;}
–>
. Imajući u vidu da se radi o Elite 100 kućištu poznatog proizvođača Cooler Master, koji ovakve kreacije drži “u malom prstu”, nimalo ne iznenađuje kvalitet izrade, snažna aluminijumska konstrukcija koja uliva poverenje, kao i povoljan opšti utisak. Opisaćemo mašinu orijentišući se prema njenom horizontalnom položaju. Na prednjem delu zatičemo I/O panel sa dva USB 2.0 porta i audio priključcima, simbol kompanije Cooler Master u gornjem levom uglu, veliki taster za paljenje u sredini koji je oivičen providnim staklom te svetli kada je računar uključen, dokse na desnoj strani nalaze optički draj, kao i otvori za hlađenje (koji, kao što će se pokazati kada budemo zavirili u unutrašnjost, služe da, između ostalog, provetravaju komoru sa hard diskom). Levo i desno takođe zatičemo proreze za ventilaciju, naspram napajanja, odnosno mesta gde se nalaze procesor i čipset. Na gornjem delu se nalaze rupice za ventilaciju, grupisane na površini od 13 x 11 centimetara i smeštenoj iznad procesora i čipseta. Ako biste baš morali da smeštate nešto na računar, za svaki slučaj izbegavajte da to učinite na ovom delu. Na zadnjem delu takođe zatičemo otvore za hlađenje, priključak za napajanje, ali i backplate matične ploče. Na njemu su smešteni audio izlazi, USB i eSATA portovi, VGA i HDMI, LAN konektor, PS/2 konektor za tastaturu…Za razliku od ostatka računara, zadnja strana je u boji lima. Sve u svemu, utisci su nam vrlo pozitivni. Razmotrimo da li će tako i ostati i kada budemo zavirili u unutrašnjost.
Unutrašnjosti se pristupa odvrtanjem tri šrafa na poleđini, te uklanjanju gornje površine. Ona je vrlo čista i pregledna, za šta treba zahvaliti i dizajnerima Cooler Master kućišta, koji su odlično projektovali unutrašnjost. Kao što možete da vidite na slikama, kablovi su sređeni, rutirani i sklonjeni iz vida koliko je to bilo moguće, kako bi korisnik imao maksimalan uvod u unutrašnjost i maksimalno laku manipulaciju. Tipično za SOHO mašine sa posebnim kućištima, raspored i tip komponenti je nešto drugačijeg tipa. Na dnu je jasno uočljiva Asus AT3N7A-I matična ploča. U sredini se nalazi veliki kuler, koji je potpomognut od strane 40-milimetarskog kulera u sredini, verovatno najslabije tačke čitavog računara, a to se pokazalo i na globalnom nivou – no, o tome u sekciji posvećenoj utiscima. Ovaj veliki kuler ne hladi samo procesor, već i čipset, pošto ih potpuno prekriva. Postoje dva DDR2 memorijska podnožja, koja su popunjena Kingston HyperX memorijskim modulima kapaciteta po 2 GB, sa prepoznatljivim plavim hladnjacima. Mini-ITX dizajn je nemilosrdan, pa tako ploča nudi samo jedan PCI slot za proširenje, ali je on pokriven napajanjem, ali i dizajn kućišta ionako ne bi dozvolio priključivanje bilo kakve PCI kartice. Na prednjoj strani se nalaze optički drajv i hard disk jedan iznad drugog, pri čemu je disk okrenut „naopako“ – što je, u konkretnom slučaju, prirodan položaj za montiranje. Za montiranje se koriste šrafovi, i nismo imali nikakvih primedbi na kvalitet montiranja. U principu, to bi bilo to oko unutrašnjosti, sve dodatno što vas zanima i egzaktan raspored komponenti možete videti na priloženim fotografijama.
Testovi
Propustili smo mašinu kroz našu test paletu i dobili rezultate koji su bili u skladu sa očekivanjima – ION praktično u svemu nadvisuje Atom platformu. Doduše, neki od testova su pokazali da marketinške brojke kompanije Nvidia takođe nemaju baš toliko osnova – ali opet, i to smo očekivali. Evo rezultata dobijenih u testovima kojima smo podvrgli računar:
PCMark 05
Score
2037
CPU
1886
Memory
2222
Graphics
948
HDD
5314
Cinebench 10
OpenGL / CPU rendering
1057/1873
NuclearMC
1986
3DMark06
3DMarks
964
CPU Score
806
SiSoftware Sandra 2009
CPU Benchmark
8,13 GIPS/6,6 GFLOPS
Multimedia
18,17 / 15 / 2,75 MPix
Memory Bandwidth
2,36/2,0 Gbps
HDDDrive Index
73 MB/s
HD Tune 2.54
Average Transfer Rate
75,5 MB/s
Access Time
12,4 ms
Burst Rate
117,1 MB/s
CPU Usage
1,1 %
Far Cry 2 (1024 x 768, medium)
Fps
9,11
Super PI
Calculate 1M
1 min 33 sec
Utisci
Računar se isporučuje sa Windows 7 operativnim sistemom! Kako još uvek nije 22. oktobar, iskoristićemo priliku da vam o njemu – ništa ne kažemo. Ili, makar gotovo ništa. Navešćemo vam da je Windows Experience Index deklarisan ne 3,3, odnosno po segmentima 3,3 za CPU, 4,4 za RAM memoriju, 4,3 za 2D grafiku, 5,1 za 3D grafiku, te 5,9 za hard disk. Ukupna ocena je jednaka minimalnoj oceni pojedine kategorije. Prilično smo zadovoljni kako se konfiguracija nosila sa ovim sistemom. Tome najviše doprinose obilna količina RAM memorije i brzi hard disk (tj. disk natprosečne brzine za ovu kategoriju računara), premda treba reći i da ima udela i u dvojezgarnom procesoru naspram jednojezgarnih koji su daleko češća slika u ovakvim mašinama. Prikazi stranih kolega koji su imali prilike da intenzivnije testiraju Windows 7 na netbook i nettop platformama takođe govore u prilog tezi da će se Windows 7 sasvim lepo ponašati na ovakvim konfiguracijama.
Između dva dobra i pohvalna umetnimo jedan kritički pasus. Kuler! Kuler koji se koristi na Asus ploči je izuzetno bučan! Radi se o 40-milimetarskom kuleru, koji se vrti na čak 6300 obrtaja u minutu, a da je preglasan dovoljno govori i odluka Asusa da povuče ove kulere koji su korišćeni na semplovima AT3N7A-I matičnih ploča i implementira nove, koji se vrte na 3500 obrtaja u minutu i drastično su tiši. Mnogo buke se diglo oko ovoga i u inostranstvu, a kuleri se razlikuju i po fizičkom izgledu (kao i prisustvu velike Asus nalepnice na daleko bučnijem modelu), te se nadamo da će naredne serije doneti ispravku ovog problema. A da je problem lako uočljiv – jeste, i to vam postaje jasno nedugo nakon paljenja računara.
Rezime
Dobra vest je da se mašina sasvim lako nosi ne samo sa 720p, već i sa 1080p video sadržajima – makar je tako bilo sa par filmova koje smo isprobali. Ništa manje nismo ni očekivali. Stoga sada imamo još jednog ravnopravnog kandidata za digitalni dom, pored svih onih drugih potencijalnih primena u biznis i srodne svrhe. Pored toga, ovakve konfiguracije su izuzetno pogodne za udoban rad u Office aplikacijama, internet browsing, kuckanje, vođenje evidencija, i sve druge tipove nezahtevnih upotreba koje možete da smislite. U odnosu na standardnu konfiguraciju, ovaj računar nudi štedljivost i ekonomičnost, kao i natprosečan kvalitet izrade, koji je u mnogim slučajevima rak-rana ovakvih rešenja. Nemamo praktično nikakvih zamerki na rad računara, sa izuzetkom bučnog kulera. Sve ostalo funkcioniše daleko bolje nego što smo očekivali, a posebno imajući u vidu da se isporučuje Windows 7 operativni sistem. Sama ta činjenica jasno ukazuje na kvalitet i dugoročno interesantno rešenje kakvo predstavlja Nvidia ION platforma, koja bez problema tvori podlogu koja je sposobna da isprati prelazak sa operativnog sistema starije na operativni sistem novije generacijer, što nije uvek odlika low-cost platformi.
NVIDIA ION – Benchmark Innovative Technology Award
U svakom slučaju, nama se kompletna mašina prilično dopala, zbog čega smo se i odlučili da kompaniji NVIDIA odamo priznanje jednom Innovative Technology nagradom. Sistem baziran na NVIDIA ION platformi možemo komotno preporučiti i ljubiteljima multimedije, jer ovakav Atom-based računar nije pogodan samo i isključivo za Internet i Office aplikacije, već i za HD video. Naravno, za neki ozbiljniji sud o njenoj tržišnoj poziciji bi nam trebala i njena cena, ali kako se radi o sempl mašini koju smo dobili ljubaznošću kompanije Nvidia, na to će se morati sačekati do prvog komercijalno dostupnog proizvoda. Nakon druženja sa ovom konfiguracijom, toplo se nadamo da nećemo dugo čekati, a platforma zaista ima šta da kaže čak i u Windows 7 eri. Što pre bude rasprostranjena i na našem tržištu, to bolje i po naše korisnike koji će imati veći izbor, ali i po uvoznike, jer nagađamo da bi ovakvi računari uz adekvatnu marketinšku kampanju mogli postati veoma popularni u kratkom vremenskom razdoblju.
Prednosti:
– Ukupan utisak o računaru kao celini
– Performanse u ovoj klasi
– Kvalitetno kućište sa dosta prostora za provetravanje
– Jednostavan i funkcionalan dizajn
– Mnoštvo raznovrsnih konektora
– Najzad Atom mašina sposobna za 1080p
Nedostaci:
– Veoma bučan kuler (ispravljeno u novijim serijama matičnih ploča)
Mašinu na test ustupila kompanija NVIDIA.