Pakom Media Center

Pakom Media Center

Pakom je u slopu svoje nove linije računara odlučio da predstavi i svoj koncept HTPC računara. Za osnovu je izabran MSI MediaLive barebone sistem koji predstavlja novitet u MSI-jevom proizvodnom porftoliju.

    Sadržaj

      Darko Angeleski

      Pakom Media Center

      Moramo priznati da je Microsoft svojevremeno učinio veliku uslugu OEM gigantima poput HP-a ili Dell-a lansiranjem svoje Media Center platforme. Re-integrisanjem multimedijalnih mogućnosti na malo drugačiji način u jedan od najstarijih i najzastupljenijih operativnih sistema današnjice (danas naravno i u Visti), uspavanom desktop tržištu je udahnut novi život. Tako su se u veliku trku za osvajanjem dnevne sobe uključili i proizvođači procesora, čipsetova, grafičkih i ostalih multimedijalnih karti i dodatne opreme. AMD je ponovo stavio akcenat na svoju AMD Live! inicijativu promovišući je i na ovogodišnjem CeBIT-u.

      Pakom Media Center konfiguracija test kuciste amd logo

      Ni dalekoistočni partneri nisu sedeli skrštenih ruku. Jedan od lidera na polju barebone sistema – kompanija MSI – ponudila je svoju najnoviju Media Center platformu. U pitanju je izuzetno elegantno dizajnirano SFF (Small Form Factor) kućište koje će se savršeno uklopiti uz neku Plazmu/LCD i prateći Hi-Fi u dnevnoj sobi, a sama platforma je u startu opremljena svim 'sitnicama' koje propisuju Microsoft, odnosno AMD Live! standardi. Na vama je da odaberete procesor, memoriju, optički uređaj i hard-disk(ove), kao i opcionu PCI karticu po želji, a da sve to izgleda primamljivo upakovano pobrinuo se MSI.

      Pakom Media Center konfiguracija test msi logotip

      Pakom Media Center konfiguracija test amd live logo

      Naši prijatelji iz Pakom-a dostavili su nam kompletno sklopljen Media Center računar, baziran na MSI MediaLive barebone sistemu, sa preinstaliranim Windows XP MCE operativnim sistemom, a u paketu se za potrebe testa zatekao i Microsoft MCE-kompatibilni daljinski upravljač, kao i Trust KB-2950 wireless Media Center tastatura. Uz sâm barebone računar se inače isporučuje prateći disk sa svim neophodnim drajverima za matičnu ploču i vrlo detaljno štampano uputstvo. Dakle, dobili smo apsolutno sve što je potrebno za kreiranje baze jednog kućnog HTPC sistema, te nam je samo preostalo da pritisnemo magično Power dugme… i pokrenemo čaroliju.

      Pakom Media Center konfiguracija test displej

      Pakom Media Center konfiguracija test tasteri

      Pakom Media Center konfiguracija test opticki uredjaj

      Pakom Media Center konfiguracija test dugme za paljenje

      U pitanju je zaista kvalitetno izrađeno kućište sa modernom srebrnom 'glazurom'. LED displej je diskretno ukomponovan u sistem bez nepotrebnog šarenila, a ispod njega su smešteni najčešće korišćeni multimedijalni tasteri. Na desnoj strani nalazi se veliki Power prekidač okružen zelenom LED koja blinkuje kada se sistem nalazi u stand-by modu.

      Pakom Media Center konfiguracija test msi kuciste

      Pakom Media Center konfiguracija test pakovanje

       

      Pakom Media Center konfiguracija test konektori na kucistu

      Pakom Media Center konfiguracija test uputstvo

      Pakom Media Center konfiguracija test od ispod kuciste

      Pakom Media Center konfiguracija test daljinski upravljac

      Na levoj strani prednjeg panela ispod MSI natpisa nalazi se pregrada koja skriva integrisani čitač memorijskih kartica, dva USB 2.0 i jedan FireWire (IEEE 1394a) port, kao i standardni konektori za mikrofon i stereo slušalice. Iznad panela se nalazi neutralni prorez iza kojeg je smešten slot-in optički drajv sa pripadajućim Eject tasterom.

      Pakom Media Center konfiguracija test konektori pozadi

      Pakom Media Center konfiguracija test audio konektori

      Pakom Media Center konfiguracija test slike

      Na poleđini će vas, kako to i dolikuje jednom HTPC sistemu, dočekati priličan broj svih mogućih audio/video konektora. S leva na desno: komponentni video izlaz, 8-kanalni RCA audio izlazi, D-sub i HDMI video izlaz, SCART (izlaz), 4 USB 2.0 porta, Gigabitni LAN i drugi FireWire port, kompozitni video izlaz sa pripadajućim stereo audio izlazima, S-video izlaz, koaksijalni i optički digitalni audio izlaz. Svi pomenuti konektori su zapravo deo integrisanog paketa koji dolazi uz osnovnu platformu. Dakle, ono što će mnogi domaći korisnici posebno ceniti je ugrađeni SCART konektor, obzirom da prelazak na modernije LCD/Plazma televizore u našoj sredini ipak teče nešto sporije nego što je to slučaj u razvijenim zemljama. Naravno, integrisan je i savremeni HDMI konektor za sve videofile.

      Iznad poslednjeg reda audio/video izlaza nalazi se prazni slot za ugradnju PCI kartice po želji. Prirodno, to će u većini slučajeva biti TV tjuner. U konkretnoj konfiguraciji u pitanju je LifeView FlyTV Platinum (koju ćemo detaljnije testirati ovih dana na Benchmark sajtu) koja poseduje standardni koaksijani antenski ulaz za analognu TV, FM, kompozitni i S-Video ulaz, standardni stereo audio ulaz i izlaz, kao i dodatni konektor za daljinski upravljač (u ovom slučaju isti nije neophodan obzirom da smo za potrebe testa dobili originalnu Microsoft verziju).

      AMD Inside

       

      Srce ovog sistema čini nVidia nForce 4 čipset i AM2 CPU podnožje sa podrškom za DDR2 memoriju. Konkretno, reč je o kombinaciji severnog C51PVG i MCP51 južnog mosta, tandem koji je u narodu poznatiji kao GeForce 6150LE + nForce 430. O 61xx/4xx kombinaciji govorili smo u više navrata prilikom testiranja matičnih ploča sa integrisanom grafikom tako da se sada na tome nećemo previše zadržavati. Ukratko, reč je veoma zahvalnom rešenju koje će ispuniti apsolutno sve zahteve glede multimedije obzirom na DirectX 9.0c i PureVideo podršku, a i za poneki stariji 3D naslov korisnik neće biti uskraćen uživanja. Za putovanje u neposrednu prošlost ili budućnost što se tiče modernih igara sa GF 6150LE zaboravite, no pokretanje 3D naslova ili rendanje scena u 3D Maxu svakako nije primarna namena HTPC sistema, tako da se to u ovom slučaju i ne može smatrati nedostatkom.

      Pakom Media Center konfiguracija test otvoreno kuciste

      Pakom Media Center konfiguracija test kuler na procesoru

      U sam nForce 430 južni most integrisana je podrška za PCI-E i PCI interfejs, osam USB 2.0, četiri SATA II i dva IDE UDMA-133 porta, RAID kontroler, gigabitni LAN i integrisani audio kontroler.

      Pakom Media Center konfiguracija test konponente

      Pakom Media Center konfiguracija test

      Naš test-sistem je opremljen AMD Athlon 64 X2 4200+ dual core procesorom koji ujedno predstavlja propisani minimum za AMD Live! platformu. MS-7329 može prihvatiti Athlon 64 X2, Athlon 64 FX, Athlon 64 i Sempron procesore sa AM2 podnožjem, a konkretni model određuje kupac prema individualnoj želji, mogućnostima i potrebi.

      Pakom Media Center konfiguracija test cpu info

      Pakom Media Center konfiguracija test mother board info

      Procesor je unutar kućišta postavljen u sredini sa specifičnim niskoprofilnim mrežastim kulerom koji usisava spoljašnji vazduh sa gornje i usmerava ga na bočne strane. Kako je podržana Cool'n'Quiet odnosno AMD-ova PowerNow! tehnologija, ceo sistem generiše manje toplote pri slabijem opterećenju i obratno.

      Pakom Media Center konfiguracija test kuciste

      Pakom Media Center konfiguracija test kuler na procesoru

      Pakom Media Center konfiguracija test kablovi

      Pakom Media Center konfiguracija test cpu hladnjak

      MediaLive stiže sa integrisanim BlueSoleil Bluetooth 2.0 + EDR i WiFi 802.11b/g modulom, tako da nema zime što se tiče bežične sinhronizacije sa ostalim računarima i mobilnim uređajima u vašem domu. Za 8-kanalni audio je zaduženo standardno Realtek ALC883 HD Audio rešenje kompatibilno sa v1.0 Azalia specifikacijom. Za FireWire IEEE 1394a (400 Mbps) podršku se pobrinuo poznati VIA VT6308P, dok je za gigabitni LAN zadužen Vitesse VSC8601. Standardni I/O kontroler i kontrolni senzor poveren je proverenom Winbond W83627EHF rešenju.

      Pakom Media Center konfiguracija test ram memorija

      Pakom Media Center konfiguracija test cipset

      U našem test-sistemu u prva dva memorijska slota smeštena su dva 512 MB PC-4300 Kingston DDR2 modula koja rade u dual-channel režimu. U principu, 1 GB memorije je 'puna kapa' za multimediju, internet surf i igranje manje zahtevnih igara, a ako vam kojim sučajem zatreba više memorije možete je proširiti do maksimalnih 4 GB.

      Pakom Media Center konfiguracija test kablovi za struju

      Pakom Media Center konfiguracija test

      Na desnoj strani gledano s preda smešten je Matshita UJ-85JS slim optički drajv sa podrškom za DVD-RAM koji je povezan preko IDE interfejsa. Naime, jedan od razloga je verovatno taj što MediaLive podržava svega dva SATA II porta (iako na ploči postoje 4 fizička konektora koji su podržani na nivou čipseta). Pretpostavljamo da je razlog tog oganičenja u samom napajanju od 300W i čije su grane specifično prilagođene ovom kućištu, kao i prostoru predviđenom za SATA hard diskove. Dakle, IDE u ovom slučaju deluje kao sasvim logičan izbor. U našoj konfiguraciji uloga glavnog HDD-a poverena je Western Digital WD3200KS koji je povezan putem SATA II interfejsa, a u samom drajv-beju je na raspolaganju prostor za smeštanje dva diska koja možete povezati u RAID 0, 1 ili JBOD niz ukoliko koristite SATA verzije, zahvaljujući integrisanom kontroleru.

      Pakom Media Center konfiguracija test

      Pakom Media Center konfiguracija test vezivanje

      Na ploči je prisutan PCI konektor u koji se smešta kartica standardnog ili niskog profila uz pomoć specijalnog ugaonog adaptera. U konkretnom slučaju reč je o pomenutoj LifeView TV kartici sa Philips TDA8275A integrisanim tjunerom i SAA7131 dekoderom koja ne poseduje hardverski MPEG-2 enkoder čip, što znači da se podrška u okviru Windows XP Media Center aplikacije postiže softverski. Ovo rešenje u principu radi, ali vam mi iskreno preporučujemo LifeView MCE izdanje ili npr. Hauppauge MCE kit sa hardverskom MPEG podrškom, kompletan doživljaj je u tom slučaju neuporedivo bolji.

      Specifikacija

      Specifikacija

      MediaLive Display

      Svakako da će prednji panel biti najinteresantniji mnogim korisnicima, jer bez ovog displeja samo kućište bi verovatno prošlo (skoro) potpuno neopaženo. Međutim, pomenuti displej daje nešto drugačiju dimenziju klasičnom SFF sistemu. Displej je alfa-numeričkog tipa koji u idle režimu prikazuje datum, dan i vreme. U samom panelu displeja integrisan je i IR prijemnik (receiver) kompatibilan sa Microsoft MCE daljinskim upravljačem. Kada se pokrene Windows Media Center, ispisuje se adekvatni propratni sadržaj koji se vrlo lako čita sa pristojne udaljenosti. Evo nekoliko sličica kao mala ilustracija šta prikazuje displej u zavisnosti od aktivnosti Media Center aplikacije:

      Rezultati testova

      Test sistem

      AMD Athlon 64 X2 4200+ (Windsor, 90nm, 11×200 MHz)
      MSI MS-7239 (GeForce 6150LE + nForce 430)
      2 x 512 MB Kingston DDR2-533 PC2-4300/266 MHz (dual channel)
      HDD Western Digital WD3200KS

      3DMark 2001SE

      Default

      4575

      3DMark 03

      Default

      1202

      CPU score

      573

      3DMark 05

      Default

      638

      CPU score

      3767

      3DMark 06

      Default

      189

      CPU score

      1619

      PC Mark 05

      CPU

      4470

      Memory

      3441

      Graphics

      1236

      SiSoft Sandra 2007

      CPU

      15991 / 13509

      Multimedia

      41247 / 45738

      Memory

      3795 / 3797

      HD Tach 3

      Random Access

      13.3 ms

      Average Read

      57.1 MB/s

      Burst Speed

      201.3 MB/s

      Utisci

      MSI MediaLive je vrlo inspirativno SFF kućište čija je ciljna grupa vrlo jasno određena. Ukoliko planirate izradu (ili kupovinu) HTPC-a za svoju dnevnu sobu, a pri tom niste vični moddingu ili vas klasična rešenja ne privlače, o ovom modelu definitivno vredi razmisliti. Postoji i scenario kada se ovo kućište može upotrebiti kao klasična radna/multimedijalna stanica, pod uslovom da vam nisu bitne 3D performanse.

      Pakom Media Center konfiguracija test izgled

      Konfiguracija na našem testu je u svojoj osnovi vrlo solidna i skoro da ništa ne bismo promenili (izuzev TV tjunera), ali vaša mašta i naravno finansijski faktor 🙂 su jedino ograničenje prilikom odabira komponenti. Performanse test-konfiguracije bile su na očekivano visokom nivou kada je multimedijalna primena u pitanju i jedan ovakav sistem zasnovan na Athlon 64 X2 dual-core konfiguraciji neće imati ni najmanjih problema prilikom reprodukcije zahtevnih HD sadržaja koji nam kucaju na vrata. A kada smo kod HD sadržaja, posebno pohvaljujemo implementirani HDMI izlaz.

      Uređaj na test ustupio Pakom Distribution System.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi