PC Centar Centra EX3000C
Posle veoma dobrih brand name HP konfiguracija, koje smo testirali pre izvesnog vremena, dobili smo na test i jednu konfiguraciju sklopljenu u “domaćoj radinosti”. Iza dotične konfiguracije stoji PC Centar , naš renomirani domaći prodavac kompjuterskih komponenata i gotovih konfiguracija. U ponudi trenutno imaju dva tipa konfiguracija, a to su Centra Value i Centra Executive . Prvi tip je rezervisan za prosečne korisnike (home users) ili neki malo zahtevniji kancelarijski posao, dok je drugi tip predviđen za veće 3D performanse u igrama, zahtevniji rad i naprednije korisnike. U okviru ova dva tipa se nalazi nekoliko već definisanih konfiguracija, međutim vi se slobodno možete odlučiti za svoj izbor komponenti ( tzv. custom konfiguracije, prim.ur. ).
Pre testiranja nije na odmet da kažemo nekoliko reči i o PC Centru. Posetom njihovog sajta možete se detaljno informisati o širokoj paleti proizvoda koje imaju u ponudi i saznati adrese lokacija u njihovoj maloprodajnoj mreži, koja, pored čak osam prodavnica u Beogradu, poseduje prodavnicu i u još nekim mestima Srbije kao što su Novi Sad, Stara Pazova, Sremska Mitrovica, Smederevska Palanka, Jagodina i Vršac. Koliko je PC Centar ozbiljna firma govori i on-line prodavnica, zahvaljujući kojoj možete kupiti proizvod direktno preko Interneta i koji će vam u naznačenom roku stići na kućnu adresu (ako je suma u vrednosti od preko 6000 dinara).
Ergonomija i dizajn
Pakovanje u kome je došla konfiguracija je u vidu obične kartonske kutije, kakve srećemo i kod ne-brandiranih modela, bez ikakvih posebnih oznaka. U njemu se nije našlo mesta čak ni za tastaturu i miša, a monitor se, kao i u većini slučajeva do sada, isporučuje opciono.
Kako smo konfiguraciju dobili bez adekvatnog miša ili tastature, jer postoji i mogućnost izbora periferija, u narednih nekoliko redova pozabavićemo se opisom samog kućišta testirane konfiguracije i rasporedom samih komponenti unutar njega. U pitanju je klasično Midi Tower kućište koji se inače može naći u dve boje – beloj i crnoj, dok je u našem slučaju konfiguracija stigla u klasičnoj beloj odnono «bež» boji. Ovo kućište se inače i ranije isporučivalo uz PC Centar konfiguracije i na njega nemamo nekih većih zamerki, ako se uzme u obzir da je namenskog karaktera i ne pretenduje na visoku klasu što je ispraćeno i kroz umerenu cenu. Sa prednje strane se izdvajaju četiri mesta za 5,25” uređaje, od kojeg je jedno popunjeno LG-ijevim Combo uređajem, dva 3,5” mesta, gde je jedno zauzeto sa floppy uređajem (ako nekome znači, marke NEC) i naravno reset i power taster i dve LED diode koje pokazuju da li je kompjuter pod naponom i naravno rad hard diska. Ono što može da zasmeta je to što su reset i power taster iste veličine i jedan ispod drugoga pa može doći do slučajne zamene prilikom korišćenja. Kao što možete i videti sa slika, pored plastičnog štitnika za 3,5” uređaj na kojem piše “Zip Drive” se nalazi Intel-ov stiker (“Intel Inside” – Pentium 4 ) koji je i samo potvrdio da se radi o Intel-ovoj platformi. Kako smo već napomenuli, po izboru komponenti, dotična konfiguracija pretenduje ka jačoj i skupljoj office mašini, pa sa strane ozbiljnijeg poslovnog korisnika Intel platforma je sasvim logičan izbor i izbor Pentium 4 procesora je prava stvar.
Kao što smo i ranije napomenuli, kućište se ničim ne izdvaja iz proseka, ali navešćemo još neke detalje koje možda ne možete u prvi mah videti sa slika. U donjem delu prednje maske, ispod poluprovidnog plavog dela se nalaze konektori za USB i audio izlaz i ulaz koji su lepo sakriveni iza diskretnog malog poklopca. Naravno bili su regularno povezani na matičnu ploču u šta smo se i sami uverili. Zgodna opcija koja ne može da škodi, već samo da koristi, naročito ako vam se kućište nalazi na stolu. Ako je kojim slučajem na podu, što je na žalost u većini slučajeva danas, povezivanje na USB ili audio izlaze i ulaze i neće biti baš tako jednostavno. Na svu sreću, optički uređaj, gore spomenuti LG-ijev combo je lepo smešten u najviši 5,25” slot pa vam menjanje CD-a i DVD-a neće predstavljati problem i kada je kućište na podu. Celo kućište je inače dosta robusno i teško, a to nimalo ne čudi obzirom da je izrađeno pretežno od metala (samo je prednja maska plastična). Panel sa strane poseduje otvore za ugradnju kulera (od kojih jedan može da bude osmica, a drugi ili desetka ili osmica), što ne bismo preporučili kako zbog povećanja buke, koje bi tom prilikom bilo nesnosno (zbog blizine kulera i bočne strane i lošeg dizajna otvora za vazduh), a kako zbog toga što mislimo da je hlađenje samog kućišta na sasvim zadovoljavajućem nivou. To smo upravo saznali otvaranjem bočne stranice i zavirivanjem u unutrašnjost testirane Centre. Procesor je BOX varijanta Pentium četvorke na 3GHz, a kuler koji se dobija uz njega se sa svojih oko 2000 ob/s gotovo i nije čuo, a pri tome je sasvim adekvatno lepo hladio inače već dosta zagrejan procesor.
Mesta unutar kućišta, ma koliko ono malo izgledalo, ima sasvim dovoljno, a prosečni korisnik sa prosečnim zahtevima ne bi trebalo da ima bilo kakvih zamerki. Dva popunjena memorijska podnožja možda jedino kvare sliku, ali ako se eventualno odlučite za upgrade memorije ne bi trebalo biti problem zameniti dotična dva modula od 256MB. U krajnjoj liniji uvek je lakse prodati i/ili zameniti manji kapacitet memorije na više mem. modula. Za pohvalu je i grafička kartica koja nije integrisana, a treba spomenuti i tri slobodna PCI slota za eventualnu nadogradnju.
Sa zadnje strane, izbor ulaza i izlaza je manje-više standardan, pa se pored četiri USB ulaza mogu uočiti i RJ45 konektor za mrežnu kartu, konektori za tastaturu i miša, 5.1 audio izlazi i izlazi na grafičkoj kartici. Pored VGA izlaza na grafičkoj kartici se nalazi i DVI izlaz što je u eri standardizacije TFT ekrana samo još jedan bonus. Pored DVI izlaza grafička kartica o kojoj ćemo kasnije reći malo više reči poseduje i TV-Out izlaz.
Performanse
Kako se može iz tabela videti ova konfiguracija ni malo ne odskače od prethodno testirane ComTrade konfiguracije koja je po našem mišljenju direktan konkurent Centri u ovom segmentu tržišta, a to je poslovna primena. Kao i kod ComTrade-a, za ovakav model kompjutera i performanse su bile solidne. Pri tome ne mislimo na neke zahtevnije 3D aplikacije za koje Intel Pentium 4 procesor na 3 GHz ukombinovan sa Radeon X300SE grafikom grafikom nije predviđen. Jasna namena ovog računara je poslovna primena
Kao i što smo spomenuli – jezgro sistema sačinjava Intel-ov procesor sa 1MB keša i magistralom na 800 MHz. Ovo je zaista odlično rešenje, koje u kombinaciji sa 512 MB DDR400 memorije pruža konforan i brz rad u Office okruženju. U pitanju su dva modula od po 256 MB Kingston memorije pa iskusnijim korisnicima moćemo preporučiti i “zategnutija” setovanja memorije koja je dotična u stanju da podnese. Baze, office programi i aplikativni softver će doslovno leteti na jednoj ovakvoj konfiguraciji. U mašini se nije našao nikakav modem, koji bi pružio konekciju ka Internet-u. Naravno, on može da se ugradi opciono, a pošto ADSL i kablovski Net uzimaju maha, ovo i ne uzimamo kao neku ozbiljno zamerku, mada bi ugradnja nekog običnog Intel-ovog 56k hardware modema bilo dobro prelazno rešenje. Hard disk je Maxtor-ov od 80 GB i na njemu su bile dve particije, što je pohvalno. Mašina je stigla sa preinstaliranim Windows-om XP, sa Service Pack-om 2 . Na žalost u operativnom sistemu se nije našlo mesta za bilo kakvu vrstu dodatnog software-a, pa čak ni u vidu nekih diskova koji se dobijaju uz konfiguraciju. Jasno je da to u samom startu smanjuje kompletnu cenu, što će korisnici itekako umeti da cene. Hard disk na 7200 RPM pruza sasvim adekvatne performanse za ovaj tip primene. Ostale komponente, manje važne za performanse su takođe standardne – u pitanju su integrisana mrežna karta i zvučna kartica o kojima ne treba posedno raspravljati…
Zahvaljujući ASUS-ovoj Radeon X300SE grafičkoj kartici koja na sebi ima 128 MB DDR2 memorije kompjuter je mogao da izađe na kraj sa manje zahtevnim 3D igrama i programima.
Da rezimiramo – prilikom korišćenja na “duge staze”, ovaj kompjuter je namenjen svemu osim igranja. Brz procesor, memorija i hard disk je ono što će poslovni korisnci itekako uvek umeti da cene. Stabilnost i konfor u radu direktno zavise od gore navedenih komponenti, koje su po našem mišljejnju na svom mestu. Sobzirom na konkurenciju na domaćem tržištu ova business ponuda PC Centra može lako naći put do korisnika pre svega zbog performansi i cene, koja je iako manja na uštrb software-a ipak sasvim primerena za ovakav model.
ime konfiguracije
Centra EX3000C
procesor
Intel® Pentium® 4 with Hyper-Threading Technology 3,0 GHz (FSB800, 1MB, S775, BOX)
chpset
Intel® D915G chipset
memorija
512MB DDR 400 MHz Kingston
grafička
PCI-E Asus X300SE-X/TD/128
zvučna kartica
SoundMax Integrated Digital Audio (AC '97)
HDD
Maxtor 6L080M0 80GB 7200 8MB S-ATA
optički uređaji
Combo LG GCC-4522
floppy
3,5″ NEC
mreža
Intel(R) PRO/1000 MT Network Connection
modem
ne (opciono)
OS
nema (opciono)
Testiranje i software
Testiranje je prošlo glatko i bez većih problema osim jednog testa. Kao i što možete videti u tabelama nedostaje rezultat Content Creation Winstone 2004 testa. Iz nekog razloga mašina je odbijala da odradi ovaj test do kraja što je do kraja pisanja ovog teksta ostala misterija. Prilikom prvog uključivanja kompjutera iznenadilo nas je odsustvo bilo kakvog software-a u Windows-u. U paketu se ne dobijaju nikakvi programi. Postoji mogućnost isporuke mašine sa dodatnim Office paketom i još nekim programima u ponudi, ali nam je jasno bilo da se sa tim povećava i cena. Na kraju ovo i nije tako loš izbor. Većina korisnika će lako sami dokupiti software ili jednostavno naći besplatne alterantive koje su njima potrebne.
Kao i što smo spomenuli tokom testiranja konfiguracija je najgora “prošla ” u programima za testiranje 3D performansi (3D Mark 2001, PC Mark 05 – Graphics test) što je i očekivano, dok nam je Sandra otkrila veoma dobre index-e Whetstone i Dhrystone testova. Hard disk smo testirali programom HD Tach, a rezultate kao i rezultete ostalih testova možete pogledati u tabeli.
SiSoft Sandra 2005
CPU Benchmark
6182 MFLOPS
Multimedia
28698 it/s
Memory
8271 MB/s
PC Mark 05
CPU
3794
Memory
3789
Graphics
1201
HDD
4805
3D Mark 2001SE
Default
7384
PC Magazine Benchmarks
Content Creation Winstone 2004
/
Business Winstone 2004
18.7
HDD Tach 3.0.1.0
Averager transfer
48.7
Što se tiče sofware-a, tu nemamo šta da kažemo. Jedino treba pomenuti dosta dobru tehničku podršku i naravno garanciju od godinu dana na sve komponente. Zahvaljujući ATI-jevoj grafičkoj kartici slika je izgledala veoma dobro za razliku od integrisanih rešenja koje smo navikli da viđamo na business platformama. Probali smo rad u 3D Max-u, Photoshop-u i nekim iole zahtevnijim programima, koji su zahvaljujući procesoru i memoriji radili zadovoljavajuće. Ako pogledamo ponudu domaćih brednova situacija je sasvim jasna. Nedostatak dobre tehničke podrške i slaba ponuda su izgleda stvar sve dalje prošlosti.. Za jednu office mašinu testirana Centra je i više nego dobra, pa se sa njom možete ponekad i zabaviti, mada to nije baš preporučljivo u poslvnom okruženju 🙂
Dakle, konfiguracija koju smo ovom prilikom dobili na test iz kompanije PC Centar hardverskom specifikacijom se pozicionira kao odlično rešenje za korisnike kojima 3D primena nije u primarnom fokusu, ali žele pouzdan i dovoljno jak računar za poslovnu primenu. Licenciran operativni sistem i mogućnosti izbora dodatnog softvera kao što je MS Office i sl. daju slobodu korisniku u izboru. Sveukupno gledano, prva Centra koju smo dobili na test, jer sasvim opravdala naša očekivanja. Istini za volju očekivanja od domaćeg brend računara su uvek niža u odnosu na ono što očekujemo od jednog inostranog brend name računara, ali je to sve kompenzovano kroz znatno nižu cenu “domaćih proizvoda”.
Računar na test ustupio PC Centar.