Nebojša Todorović
Test: PiN Smart Box P301-FX
Računar stiže u velikoj kutiji sa velikim “HAF 932 Advanced” natpisom koji jasno sugeriše u koje je kućište smeštena ova konfiguracija. Po vađenju računara, u velikoj kutiji ostaje dodatna oprema koja se isporučuje uz Smart Box. Tu se nalaze diskovi sa drajverima, dodatni kablovi od napajanja koje je modularno, kao i šrafovi, uputstva, “papirologija” i nekoliko adaptera. Tu su “mini-DisplayPort to DisplayPort”, “DVI to VGA” i par naponskih račvi, ali i dodatni SATA kablovi i panel za kućište sa USB 3.0 portovima.
Na izbor kućišta zaista nemamo nikakvih zamerki, naprotiv, prema ovom kućištu imamo veoma visoko mišljenje zbog njegovog čvrstog industrijskog dizajna koje odaje poverenje. Njegov izgled možda jeste “pomalo” kockast, ali daleko od toga da nije privlačan. Rešenja koja ima Advanced model ga čine prilično aktuelnim proizvodom, pa recimo, USB 3.0 podrška će učiniti da nećete imati potrebe da ga menjate u skorije vreme. Takođe, prisutni su i četiri USB 2.0 porta, jedan eSATA, FireWire i dva audio džeka od 3,5mm.
Kako HAF 932 kućišta u startu nisu imala USB 3.0 na prednjem panelu, u pakovanju dobijate dodatak koji se postavlja u 3,5″ slot na prednjoj stranici i dodaje dva USB 3.0 konektora. Ovo je vrlo praktično rešenje, koje izgleda sasvim dobro i upravo zbog toga ova verzija nosi sufiks Advanced. Pored ovih konektora, sa gornje strane se nalazi gumeni dodatak na koji možete odlagati stvari ili u slučaju da dodate rezervoar za vodeno hlađenje u kućište na tom mestu možete uliti rashladnu tečnost.
Unutrašnjost HAF-a je crna i dovoljno velika, čak i kada su u pitanju velike komponente koje je teško smestiti. Zahvaljujući tri velika ventilatora prečnika 23cm i jednom od 14cm protok vazduha je fantastičan, a upravo to nam potvrđuju i temperature koje su tokom rada zaista bile za svaku pohvalu. Mesta za dodatna proširenja računara ima na svakom koraku, od dodatnih pet slotova za HDD ili gomile mesta za optiku, optimizovan prostor i činjenica da je u pitanju BigTower kućište su osiguranje da, šta god radili, komponente neće biti “zbijene”.
Šta se nalazi unutra? Pre svega, već pomenuti, AMD FX-8150 koji poseduje Bulldozer jezgro i predstavlja novitet na tržištu. U pitanju je osmojezgarni procesor sa praktično četiri modula koji poseduju po jednu FPU i dve Integer jedinice sa 8MB L2 i još toliko L3 keš memorije. Zahvaljujući ovako velikim L2 i L3 keš memorijama, prema mišljenju AMD-a, se lako nadoknađuje relativno mali prvostepena keš memorija koja iznosi svega 96KB po modulu odnosno 48KB po jezgru što je efektivno manje nego na prošloj generaciji AMD procesora. Nazivni takt procesora je 3,6GHz, dok zahvaljujući TurboCore tehnologiji takt može dostići 3,9GHz odnosno maksimalnih 4,2GHz.
Ovaj CPU je smešten na ASRock Extreme4 matičnu ploču koja upošljava 990FX čipset koji je ujedno i vrh ponude u AMD-ovoj paleti modela. Prati ga, sasvim očekivano, SB950 koji prema propisanim specifikacijama AMD-a mora da se nađe na 990FX pločama. ASRock Extreme4 poseduje odličan “layout” na koji zaista nismo našli ozbiljnije zamerke, a dopadaju nam se pozlaćeni kondenzatori koji bi trebali da obezbede do 2,5X duži životni vek. Naponska jedinica je prilično kvalitetna i izvedena je sa 10-faznom filtracijom napona.
Očekivano, prisutna je podrška za SLI i za CrossFireX, a ploča poseduje tri PCI-Express x16 slotova, kao i po dva PCI i PEG-a. Od izlaza ćete na zadnjoj strani naći dva PS/2 konektora, šest USB 2.0, dva USB 3.0 FireWire i eSATA konektor. Od audio priključaka tu je šest 3,5mm džekova, kao i dva S/PDIF konektora od kojih je jedan optički. Dopada nam se što je upravo ovde smešten i “ClearCMOS” taster sa kojim vraćate podešavanja BIOS-a na fabričke vrednosti.
Pin se odlučio da popuni tri od četiri DIMM slota na ovoj ploči sa modulima od po 4GB čime je ostvaren ukupan kapacitet RAM-a od 12GB. U pitanju je DDR3 memorija deklarisana na frekvenciju od 1600MHz, što je sasvim odgovarajući izbor, mada bismo vrlo rado u ovakvom računaru videli neke module sa hladnjacima i bržim čipovima. Za smeštanje podataka je odabran Seagate Barracuda hard disk kapaciteta od 1TB čije se ploče “vrte” na 7200 obrtaja u minuti i poseduje svega 32MB keša, ali to i nije velika mana s obzirom da su mu performanse sasvim zadovoljavajuće.
Dolazimo i do grafičke kartice koja je odlično izabrana, a govorimo o VTX Radeon-u HD6950 sa 2GB memorije. Ovaj Radeon je zasnovan na Cayman čipu sa 1408 Stream procesora koji rad na taktu od 800MHz. Prati ga 2GB GDDR5 memorije, a u pitanju su veoma brzi čipovi koji su podešeni na efektivnih 5GHz. Naravno, ova kartica poseduje memorijsku magistralu “širine” 256bita i postiže ogroman “bandwidith” od čitavih 160GB/s. VTX je na ovom modelu primenio sopstveno rashladno rešenje, za koje moramo reći da se jako dobro ponašalo u radu. Zahvaljujući tome što ima dva velika ventilatora, isti nisu morali da rade na velikom broju obrtaja, a time je ostvaren nizak nivo buke što nam se jako dopada.
Sve ovo napaja CoolerMaster-ovo modularno napajanje sa oznakom Silent Pro M od 700W. Ovo je napajanje modularnog tipa, što dodatno olakšava kabliranje u veoma dobro organizovanom kućištu. Sam model nije najnoviji i već nekoliko godina je prisutan na tržištu, ali to govori i o njegovoj uspešnosti. Zahvaljujući gumenim okvirima, vibracije su maksimalno smanjene i praktično ih i nema, dok uz ventilator prečnika 135mm sve radi hladno i tiho. Ovo napajanje se pokazalo kao više nego dovoljno za Smart Box P301-FX, a sigurni smo da bi i dalje sve lepo funkcionisalo kada biste “natovarili” još koju grafičku karticu ili hard disk.
Specifikacije i rezultati:
Još jednom ćemo sumirati specifikacije Smart Box računara, na jednom mestu kako biste imali lakši pregled.
Specifikacije:
Procesor
AMD FX-8150 8-core 3,6GHz (Bulldozer jezgro)
Matična ploča
ASRock 990FX Extreme4
RAM
3x 4GB DDR3 1600MHz
Grafička karta
VTX Radeon HD6950 2GB GDDR5
Hard disk
Seagate 1TB 7200RPM 32MB
Napajanje
Cooler Master Silent PRO M700
Optika
LG DVD-RW 22x SATA
Kućište
Cooler Master HAF 932 Advanced
Rezultati:
Futremark Presets
Rezultat:
3DMark 11 (performance preset) Final Score
4750
Graphics Score
4483
Physics Score
6924
Combined Score
4639
3DMark Vantage (High preset) Final Score
13347
CPU Score
12683
GPU Score
18973
Games – 1920×1080 4xAA 16AF
3DMark 11 (Performance preset) GPU Score
1467
3DMark Vantage (Extreme preset) GPU Score
10177
Crysis Warhead Enthusiast [fps]
36.8
Metro 2033 DX11+ Tesselation Very High [fps]
33.1
AvP DX11 Max [fps]
38.5
F1 2010 Ultra [fps]
51
Lost Planet 2 High [fps] [Test B]
30.2
CPU & Memory
Cinebench R11.5
OpenGL [fps]
53.25
CPU [pts]
6.02
CrystalDiskMark 3.0.1
Sequential Read [MB/s]
130.3
Sequential Write [MB/s]
129.3
x264 BenchmarkHD 4.0 [fps]
37.26
Aida64 Extreme Memory Benchmark
Read [MB/s]
12525
Write [MB/s]
9952
Copy [MB/s]
12033
Latency [ns]
57.4
7-Zip Benchmark
Compressing [KB/s]
17042
Decompressing [KB/s]
231687
Utisci u radu i zaključak
Tokom rada konfiguracija se ponašala izuzetno stabilno, a niske temperature su nas izuzetno iznenadile. Nismo imali sumnje u većinu komponenti koje su odlično izabrane, ali moramo priznati da nam BOX kuler na FX procesoru nije ulivao previše poverenja. Ne toliko u smislu temperatura, koliko zbog malog ventilatora kome je “sušeno” da bude proizvođač buke. Jednostavno, AMD Cool&Quiet tehnologija je takva da od ventilatora obično traži malo agresivniji rad, zbog čega smo u pojedinim situacijama baš sa novim procesorom da vidimo kako kuler non-stop menja broj obrtaja, što jako brzo postane iritantno.
Na svu sreću, zbog odličnog izbora kućišta i njegove provetrenosti, temperature su bile izuzetno niske, pa se računar nije ni čuo, a sa maksimalnih 47 stepeni zaista ne ostaje ništa drugo reći osim da je bio potpuno hladan i pored našeg “mučenja” baterijom testova. Naravno, stvari vrlo verovatno neće biti toliko sjajne ukoliko se odlučite na overklok i povećanje napona, jer se BOX kuler mnogo više muči u takvim situacijama. Ipak, imamo utisak da dodavanje nekog “aftermarket” kulera ne bi uticalo na cenu u velikoj meri.
U pogledu performansi, može se reći da je ovo sjajna konfiguracija koja se fantastično pokazuje kako u igrama, tako i sa bilo kojom aplikacijom koja se oslanja na procesor i memoriju. Istina, Bulldozer nije ispunio očekivanja, ali i dalje stoji činjenica da je ovo veoma brz CPU, koji će se verovatno tek pokazati u punom sjaju kada aplikacije budu bile u stanju da na pravi način iskoriste njegovih osam jezgara. Čak i do tada stoji činjenica da na jako visokom nivou izvršava sve zadatke i teško je naći objektivnu zamerku.
U svakom slučaju jako malo primedbi, jako puno pohvala čine da ukupan utisak o ovom računaru bude pozitivan. Kućište i napajanje su zaista odlični, a isto važi i za izbor ploče koja zaista ima puno mogućnosti kao i za grafičku karticu koja omogućava odlične performanse na najvišim rezolucijama, a igranje u FullHD-u će biti pravo uživanje, jer verovatno nećete doći u situaciju da budete primorani da smanjite detalje, čak i u dolazećim naslovima.
Prednosti:
– Odlična konfiguracija
– Tih rad
– Nizak stepen zagrevanja
Mane:
– Box kuler bi mogao biti zamenjen nekim jeftinijim aftermarket rešenjem
– Nema OS
Napomena: Prijatelji Benchmark sajta iz kompanije PiN Computers omogućavaju jednom posetiocu Benchmarka da dođe do ove konfiguracije po ekstra povoljnoj ceni – naime, zainteresovanom kupcu će biti omogućeno da računar kupi sa popustom, pošto će PiN i AMD “častiti” kupca AMD FX-8150 Black Edition procesorom. Zainteresovani treba da pošalju mail na adresu [email protected] kako bi se ostvario kontakt.