PIN Smartbox N3258

PIN Smartbox N3258

Nova konfiguracija firme Pin Computers je koncipirana tako, da iako pripada srednjoj klasi korisniku donese PC koji ima Intelov Z97 čipset, solidan procesor i GeForce GTX 750 Ti - što u krajnjoj instanci donosi sasvim ugodno korisničko iskustvo

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Pin Smartbox je konfiguracija solidnih karakteristika sa standardnim akcentom na budžetske komponente kao što su kućište, napajanje, RAM i HDD koje omogućavaju konačno nižu cenu, s tim da se ne štedi na performansama koje su prilično dobre. Prosto, suve specifikacije kažu Intel Z97 čipset, Intel Pentium G3238 Anniversary Edition procesor, 8 GB DDR3 memorije i Gainward GTX 750 Ti što svakako ne implicira da se radi o slabašnom kompjuteru.
      Smart Box je spakovan u kućište koje nismo u stanju da prepoznamo, ali imajući u vidu da nam dolazi iz Pina, pretpotavljamo da je reč o nekom od Blueberry modela, koje doduše nismo našli u cenovniku pomenute firme. Njegove karakteristike su uobičajene za očigledno niži cenovni segment. Jednostavan dizajn sa velikom crnom površinom izrađenom od sjajne plastike koja će definitivno biti sklona grebanju i otiscima prstiju.
      pin_smartbox_n3258_001_s.jpg
      Kućište je izrađeno od relativno tankog čelika što je u skladu sa očekivanjima koji smo imali od ovog tipa kućipšta, tako da čvrstina nije na najvišem nivou, ali je barem dobra vest da se na prednjoj stranici nalaze dva USB 2.0 konektora i isto toliko audio priključaka za mikrofon i slušalice. Prekidači za paljenje i reset PC-a su takođe tu, a jedino bismo voleli da vidimo da je barem jedan od USB priključaka kompatibilan sa 3.0 standardom kada ploča već poseduje ovaj interni “header”.
      pin_smartbox_n3258_002_s.jpg
      Na dnu prednje stranice je lociran Samsungov Super Writemaster DVD-RW, a to će korisnicima odgovarati ili ne u zavisnosti od toga na kojoj visini planiraju da pozicioniraju kućište. Na podu će biti teško dostupno, dok će na stolu biti više nego praktično. Problem je što pozicija optičkog uređaja ne može da se promeni, tako da će svakako određena grupa korisnika biti nezadovoljna.
      pin_smartbox_n3258_003_s.jpg
       
      Bočna stranica kućišta poseduje otvor za ventilator od 120 mm što može da se pokaže kao korisno u slučaju da želite da oborite temperaturu unutar kućišta za koji stepen i da generalno povećate protok vazduha kroz kućište.  
      pin_smartbox_n3258_004_s.jpg
      Zadnji panel i zadnja stranica kućišta otkrivaju jasno da se radi o matičnoj ploči koja je orijentisana na nižu cenu i pored toga što se radi o modelu koji se zasniva na Intelovom Z97 čipsetu. Prosto, kada se pogleda zadnji panel ploče koji sadrži četiri USB 3.0, dva USB 2.0, PS/2, HDMI, LAN i svega tri audio konektora jasno je da ovo nije model kao što je neki od skupljih Z97 modela. Ipak, realno gledano, ovo je dovoljno za prosečnog korisnika. Video izlazi nisu bitni, jer se računar oslanja na sjajnu diskretnu grafiku, ima dovoljno USB priključaka, a jedino što istinski nedostaje po našem mišljenju je SPDIF. Međutim, ukoliko koristite analogne audio konektore, onda to ne uzimajte u obzir.
      pin_smartbox_n3258_005_s.jpg
      pin_smartbox_n3258_006_s.jpg
      pin_smartbox_n3258_007_s.jpgSledeći korak je otvaranje kućišta da detaljnije zavirimo u njegovu unutrašnjost. Prvo što upada u oči je vrlo zanimljiva organizacija komponenata koja svakako nije standardna. Pre svega, pozicija napajanja je pomerena napred, dok je kod većine modernih kućišta zadnjoj strani i to na dnu. Na ovaj način, napajanje ne uvlači vazduh spolja i odmah ga izbacuje iz kućišta, već se svo kretanje vazduha odvija u unutrašnjosti što nije najsjanije rešenje. Ipak, nismo fer u potpunosti, jer se vazduh iz napajanja izbacuje iz kućišta preko gornje stranice. To ujedno i objašnjava zašto kućište ima samo jedan 5.25″ slot za optičke uređaje.
      pin_smartbox_n3258_008_s.jpg
      Što se samog napajanja tiče, odabran je Blueberry model deklarisan na 520 W što je ipak nerealno u stvarnosti, s obzirom na to da ima jednu +12V granu deklarisanu na 14 A. Sve to na kraju nije previše bitno, s obzirom na činjenicu da se radi o veoma štedljivoj konfiguraciji koja je energetski vrlo nezahtevna. Pentium procesor definitivno nije veliki potrošač, a GTX 750 Ti se zadovoljava snagom koju može da dobije iz PCI-Express porta što je maksimalno 75 W, iako u realnosti ova grafička karta ima potrošnju od oko 60 W.
      pin_smartbox_n3258_010_s.jpg
      Druga zanimljivost je pozicija hard diska i generalno odsustvo sistema sa slotovima. Na dnu pozadi je smešten Seagate SSHD od 500 GB. Reč je o hibridnom hard disku koji poseduje NAND sa kontrolerom poput SSD-a u okviru svoje elektronike i koristi je za keširanje podataka. Na ovaj način se dobija boljem odzivu operativnog sistema i najčešće korišćenih programa koji se ponašaju kao da imate SSD. Podaci koji nisu keširani se učitavaju kao kod klasičnog 2.5-inčnog diska sa brzinom magnetnih ploča od 5400 o/min.
      pin_smartbox_n3258_009_s.jpg
      Za osnovu je odabrana ASRock Z97 Anniversary matična ploča koja je idealan par sa Intelovim Pentiumom G3258 Anniversary Edition. Ovaj procesor je predstavljen sa željom Intela da proslavi 20 godina Pentium brenda, tako da mu je otključan množilac što mu uveliko povećava overklokabilnost, a tu karakteristiku nema nijedan drugi procesor ispod Core i5 klase. Ovaj procesor je zasnovan na Haswell arhitekturi, a poseduje dva jezgra bez HT tehnologije i radi na frekvenciji od 3.2 GHz.pin_smartbox_n3258_012_s.jpg
      Uparen sa ovom pločom dobija odlične OC mogućnosti, iako sama ploča predstavlja budžetsku verziju Intel Z97 baziranog proizvoda što je adekvatno za prosečnog korisnika. Detaljnije o samom procesoru ćemo pričati u nekom od narednih tekstova gde ćemo proveriti koje su mu maksimalni dometi. Zamerku moramo da uputimo na odabir kulera, jer bi i najmanji i najjeftiniji model poput Raijintek Themisa ili Cooler Master Hyper TX3 Evo odradio sjajan posao, a ne bi uticao bitno na finalnu cenu.
      pin_smartbox_n3258_011_s.jpg
       [modul]specifikacija=6217[/modul]
      Što se rezultata tiče, može se reći da konfiguracija poput ove nudi jako dobre performanse u svojoj cenovnoj klasi. Dodajte na to neki “aftermarket” kuler i biće dodatnih megaherca “na lopate” čime će se izvući još bolji potencijal iz ugrađene grafičke karte.
      cpuz_1.png
      cpuz_2.png
      cpuz_3.png
      cinebench_s.png
      pcmark8_s_2.png
      3dmark_s.png
      valley_1.png
       
       
      Specifikacije, rezultati i zaključak
       

      Rezultati
      PIN Smartbox N3258

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
      6.536 / 78.420

      WinRar 5.10 Benchmark [KB/s]
      2.278

      Futuremark PCMark 8 Creativity Suite
      3.342

      Cinebench R15 x64 OpenGL / CPU [pts]
      94.44 / 237

      Passmark Performance Test Final Score
      2.261

      AIDA 64 2.0 memory read / write / copy [MB/s]
      12.286 / 12.471 / 11.100

      AIDA 64 2.0 memory latency [ns]
      65.2

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
      297 / 213 / 135

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD
      87.9

      3DMark Fire Strike
       

      Final Score
      3.624

      Graphics Score
      4.368

      Physics Score
      3.312

      Combined Score
      1.698

      3DMark Sky Diver
       

      Final Score
      9.935

      Graphics Score
      13.895

      Physics Score
      4.098

      Combined Score
      9.933

      3DMark Cloud Gate
       

      Final Score
      8.538

      Graphics Score
      32.019

      Physics Score
      2.394

      1920×1080 0xAA 0xAF
       

      Crysis Warhead (DX10, enthusiast) [fps]
      40.2

      Crysis 2 (DX11, Ultra, HD Textures) [fps]
      44.6

      Metro 2033 (DX11, very high, tesselation) [fps]
      40.7

      Metro Last Light (DX11, high, tesselation normal) [fps]
      37.8

      Bioshock Infinite (DX11, high) [fps]
      65.6

      Sniper Elite V2 (DX11, High) [fps]
      26.8

      Unigine Heaven 4.0 (DX11, high, tesselation off) [fps]
      41.4

      Unigine Valley 1.0 (DX11, High) [fps]
      47.7

       
      Utisci u radu i zaključak Pored više nego dobrih performansi, jasno se stiče utisak da je konfiguracija pristojno optimizovana po pitanju odabira komponenti. Jedan memorijski modul čini da RAM radi u “single-channel” režimu što ima negativnog uticaja na testove koji se bave merenjem performansi memorije. Ipak, smatramo da je ovo dobra odluka, jer se korisniku ostavlja mogućnost dodavanja još jednog modula od 8 GB što smatramo da je srećnije rešenje od upotrebe 2 x 4 GB konfiguracije.
      temps_default_2.png
      Temperature su kroz ceo proces testiranja vrlo niske, jer su sve komponente vrlo štedljive. Pritom, temperature koje vidite gore su izmerene u zatvorenom kućištu koje nema nijedan dodatni ventilator. U slučaju ugradnje bilo kakvog aftermarket kulera i dva ventilatora od 120 mm dobili biste mnogo prostora za overklok i izvlačenje znatno većeg potencijala iz ove mašine.
      pin_smartbox_n3258_009_s.jpg
      Na kraju može da se kaže kako je reč o solidnom računaru gde je ostavljeno prostora za nadogradnju što će određenim korisnicima biti zanimljivo i izazovno. Na spisku naših prioriteta bi se našli dodatni ventilatori (barem dva), neki tower kuler koji ne mora da bude među skupljima i eventualno dodavanje još jednog modula od 8 GB RAM-a što je, ruku na srce, malo veća investicija. Ono što je besplatno jeste kabliranje, jer momci iz Pina nisu posvetili preveliku pažnju ovom aspektu, mada je u ovom kućištu pitanje koliko bi to zaista moglo bolje. Dakle, kada sve sumiramo, reč je o dobroj mašini koja ima prostora za unapređenje.
      Prednosti: – Performanse – Pentium G3258 sa otključanim množiocem – Brzi i štedljivi GTX 750 Ti- Intel Z97 ploča Nedostaci: – Izbor kućišta je mogao biti bolji – Bez dodatnih ventilatora- Box kuler i otključan CPU nisu idealan par 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra