Samsung ATIV One 5 Style

Samsung ATIV One 5 Style

Samsung ATIV serija proizvoda se proširila sa konvertibilnih tableta i laptopova na All-in-one modele. Novi uređaj nosi naziv ATIV One 5 Style, a u pogledu dizajna svoj uzor nalazi u svetski popularnom Galaxy S4 pametnom telefonu. Istina, mnogi bi ovo i sami primetili, čak i da im nismo to rekli. I mi smo upitno podigli obrvu, nakon kratko provedenog vremena sa njim i upitali se: "Na šta nas podseća ova PC?". Bilo kako bilo, ukoliko prati stope svog uzora, Ativ One 5 bi trebao da bude jednostavan za upotrebu, dopadljiv i hardverski snažan...da li je zaista tako?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Najnoviji Samsungov računar smo dobili u “sample” pakovanju, tako da nije reč o kutiji koja predstavlja verziju one koja će se naći u prodavnicama. Nažalost, u pakovanju nismo imali originalne periferije koje će dolaziti sa ATIV One 5 računarom. Od Samsunga smo dobili informaciju da će u finalnoj verziji namenjenoj prodaji one biti prisutne. Logično, miš i tastatura će karakterisati minimalistički dizajn, kao i bela boja koja se uklapa sa samim ATIV-om.


      Naša kutija je pored samog PC-ja krila samo punjač i antenski kabl koji je tu zbog činjenice da ovaj All-in-one poseduje TV tjuner. Naponski adapter je prilično mali i potpisan je od strane kompanije Chicony. Što se specifikacija tiče, deklarisan je na 60 W što nije mnogo čak ni kada su laptopovi u pitanju. Istog momenta nam je bilo jasno da ne možemo da očekujemo high-end komponente koje karakteriše velika energetska zahtevnost.

      ATIV One 5 Style deluje izuzetno jednostavno i bez ikakvih mogućih eksperimenata u dizajnu. Zaobljene ivice ga čine prijatnijim i opuštenijim u odnosu na recimo profesionalne monitore poput Dell U2711 koji se nalazi iza. Okviri oko ekrana nisu preterano debeli što čini da ekran deluje veće, a dopada nam se to što je pleksiglas preko celog ekrana, tako da nema nikakvih neravnina.  

      Od detalja na prednjoj strani nema mnogo toga što bi moglo da se ističe, osim desnog ćoška gde su smeštena tri senzorska kapacitivna tastera. Dva imaju funkciju regulacija jačine zvuka, a trećim menjate izvor video signala. Drugi detalj je solidna web kamera koja je u stanju da snima 720p video zapis, a tu je i mikrofon koji vam omogućava da programe poput Skype-a koristite bez potrebe za dodatnim hardverom.


       
      Postolje ima veliku površinu zbog čega je računar stabilan, čak i kada slučajno zakačite sto na kom se nalazi. Ipak, sloboda u podešavanju ugla pod kojim je monitor postavljen je gotovo nepostojeća. Dok visinu očekivano nije moguće menjati, nadali smo se da će ugao biti veći. Na slici možete videti oba krajnja položaja i proceniti da li se slažete sa nama.  


      Ukupno gledano, dizajn je sasvim u nivou Samsungovih uređaja. Tu prevashodno mislimo na mobilne naprave, kao što su tableti i smartfoni. Uostalom, svi oni dolaze u sklopu ATIV linije, zar ne? Svako će uspeti da u ovom proizvodu uoči detalje koji ga podsećaju na Note II i Galaxy S/34 smartfone, ili Tab seriju tableta, bili to okviri, sive lajsne na ivicama, boje…

       Zadnja strana ovog PC-ja je prilično uredna i sve je veoma logično smešteno. Sam zadnji poklopac je izrađen od plastike ofarbane u “perla belu” boju koja je u završnoj obradi dovedena do visokog sjaja. Interesantno je to da iako se lako prlja, jednako lako se i čisti. Kontakt sa malo prljavijim rukama će ostaviti fleke, ali ćete ih ukloniti uz pomoć vlažne krpe, bez potrebe za bilo kakvim vršenjem pritiska.
       
       
      Kako bokovi ne kriju nijedan konektor, sve je smešteno na centralni deo zadnje strane. Tu su četiri USB porta, od kojih su dva druge, a dva treće generacije. Iako to nismo očekivali, prisutna su dva HDMI-a, od kojih je jedan zadužen za izlaz, a drugi za video ulaz. Stoga, ATIV One 5 možete koristiti i kao klasičan monitor za neki drugi kompjuter. Treba pomenuti i kombinovani audio džek za slušalice, odnosno mikrofon, kao i gigabitni LAN. Na kraju možemo videti i antenski ulaz.

       
      Dopada nam se kako je Samsung gotovo sakrio čitač SD kartica uz pomoć vrantanca koja kriju otvor. Kada se kartica ne nalazi u slotu, vratanca praktično prate liniju leđa ATIV-a. Slična je situacija sa tasterom za paljenje računara koji će napipati samo oni koji znaju da se tu nalazi.


      Ekran je izuzetno refleksivan, što možete videti i na samoj slici, tako da u prostoriji u kojoj dopire jako svetlo, rad može biti prilično otežan. Prikaz boja nije preterano precizan, što kod ovakvog uređaja nije preterano ni bitno. Boje su prilično zasićene i sve deluje šareno, a pretpostavljamo da je Samsung računao na to da će ova karakteristika ekrana uticati na privlačenje ciljne grupe.

       
      Sa dijagonalom od 21.5 inča i rezolucijom od 1920×1080, oštrina prikaza je na izuzetno visokom nivou. Takođe, ima dosta radnog prostora koji će biti od koristi onima koji mogu da rade sa sitnim objektima. Uglovi gledanja su diskutabilni. Dok pri promeni vertikalnog ugla dolazi do osetne degradacije i promene kontrasta slike, horizontalni daleko više prašta, pa tri osobe jedna do druge mogu bez problema da recimo odgledaju film. Naš ekran je bio verzija koja nema ekran osetljiv na dodir, a na zvaničnom sajtu se jasno ističe da će biti i touchscreen modela.  


      Što se ugrađenog hardvera tiče, Samsung se odlučio na sve-u-jedan APU rešenje. Ugrađen je štedljivi A6-5200 APU, čiji je TDP deklarisan na svega 24 W. Iako ima relativno malu potrošnju, njegove specifikacije su sasvim pristojne. Osnovu čini četvorojezgarni CPU koji radi na frekvenciji od 2000 MHz i poseduje 2 MB L2 keš memorije. Naravno, tu je i Radeon HD 8400 GPU koji poseduje solidnih 128 Stream procesora, tako da je u rangu integrisanih Intelovih rešenja, ali ne i posebno bolji. Zapravo, AMD A6-5200 je praktično namenjen za prenosne računare, pa otud i određeni kompromisi. APU je uparen sa 4 GB DDR3 memorije, koja je deklarisana za rad na taktu od 1600 MHz. Iako nismo otvarali kućište, možemo pretpostaviti da je reč o SO-DIMM tipu modula, tako da praktično prilikom nadogradnje treba potražiti memorijski modul za prenosne računare.


      Za smeštanje podataka je zadužen ne preterano brzi Hitachi hard disk čije se magnetne ploče vrte na 5400 obrtaja u minuti. Ovo je klasičan izbor za mnoge prenosnike, ali se kod desktopa pomalo oseća njegova mala brzina. Mi bismo se ipak radije odlučili za SSD koji bi bio prvi na listi prioriteta prilikom nadogradnje ATIV One 5 računara.  
        

      Specifikacije
      Samsung ATIV One 5

      Procesor
      AMD A6-5200 @ 2000 MHz

      RAM
      4 GB DDR3 1600MHz

      VGA 1
      AMD Radeon HD 8400

      Hard disk
      Hitachi HTS545050A7E380 500 GB 5400 RPM

      Optički uređaj
      n/a

      Ekran
      21.5″ 1920×1080

      Ostalo
      WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0

      Operativni sistem
      Windows 8

      Cena
      uzorak

      Rezultati
      Samsung ATIV One 5

      3DMark 11 [Performance preset]
       

      Final Score
      P 668

      Graphics Score
      601

      Physics Score
      1.788

      Combined Score
      612

      Passmark System Test
       

      Final Score
      918.4

      CPU Score
      2578

      2D Graphics Score
      214.6

      3D Graphics Score
      326.6

      Memory Score
      682

      Disk Score
      629

      7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
      3.558 / 71.960

      x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]
       

      Blender
      753.3

      HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD
      81.2

      Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps]
      12.98

      Cinebench R11.5 x64 CPU [pts]
      1.68

      TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
      1.1 / 212 / 120

      1920×1080 0xAA 0xAF
       

      Street Fighter IV (DX11, max) [fps]
      27.1

      Resident Evil 5 (DX10, max) [fps]
      23.8

      Dark Void (DX11, low) [fps]
      15.4

      Lost Planet (DX11, low) [fps]
      7.8

      Unigine Valley (DX11, low)
      12.9

      Utisci i zaključak
      Samsung ATIV One 5 je računar koji daje prednost interesantnom “Macolikom” dizajnu, dok su performanse prilagođene nezahtevnim korisnicima kojima je bitnije da im PC ne zauzima previše prostora. Verovatno će se naći i u određenom broju bogatijih kancelarija, za šta je takođe odličan izbor, jer je svakako “oku ugodan”. Pritom, cena mu ne bi trebala biti astronomska, s obzirom na ugrađeni hardver. Osim toga, imamo pohvale na kulturu rada, jer emituje jako malo buke čak i tokom testiranja, dok u pri uobičajenom korišćenju može da se okarakteriše kao nečujan. Takođe, iako deluje kao da se solidno zagreva, jer 71 stepen zaista nije zanemarljivo, moramo naglasiti da nijedan deo kućišta nije bio posebno topao.

      U pogledu upotrebljivosti, konfiguracija koja je smeštena u ovaj PC je sasvim dovoljna za multimediju, ofis i surf kao primarni fokus grupe korisnika kojoj je namenjen. Zvučnici su nas malo razočarali, ali tu je uvek opcija dodavanja eksternog rešenja, u slučaju da zaključite da vam ugrađeni sistem nije dovoljan. Ekran sa druge strane ima kvalitet da pruži korisniku ugodno iskustvo. Jedino nam se ne dopada sloboda podešavanja ekrana pod uglom koja je prilično ograničena.

      Sve u svemu, reč je o solidnom uređaju koji deluje zanimljivo, ali nudi slično što i ostatak konkurencije u klasi. Njegovi aduti će za određene korisnike biti dizajn i mogućnost sinhronizacije sa ostalim Samsung uređajima. U svakom drugom smislu je dosta nalik konkurenciji koja je veoma agresivna i trudi se da ponudi što je više moguće. Zbog toga određena ergonomska i funkcionalna ograničenja malo više iskaču u prvi plan. Ipak, Samsung ATIV One 5 Style ima svoje adute kojima će pokušati da se izbori za svoj deo kolača na tržištu.
      Prednosti: – Štedljiv – Solidan ekran – Tih rashladni sistem Nedostaci: – Ekran se može podešavati pod vrlo ograničenim uglom – 64bitna memorijska magistrala grafičke karte – Mali broj konektora, slabiji zvučnici  
      Računar na test ustupio Samsung.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi