Delimir Tasić
Samsung SyncMaster Magic 720XT
Monitori kompanije Samsung definitivno su najzastupljeniji na domaćem tržištu. Za takvu situaciju, naravno, najzaslužniji je sam Samsung. Ova kompanija, kao najveći svetski proizvođač TFT-LCD panela, ima veoma diversifikovan proizvodni portfolio koji sve tržišne segmente “gađa” sa nekoliko modela. Ne treba posebno spominjati koliko je to značajno za tržišta poput našeg. Pored toga, Samsung je nesumnjivo ozbiljan i respektabilan brend, koji je i pored toga što iza njega stoji korejska kompanija, uspeo da stane rame uz rame sa izvikanim zapadnjačkim markama, ali da ih u poslednje dve do tri godine i prestigne. Diskusije o kvalitetu Samsung monitora koje se mogu čuti s vremena na vreme, sasvim izvesno posledica su velikog tržišnog prisustva poznate kompanije. Do sada smo vam prikazali gotovo kompletnu gamu Samsung SyncMaster monitora, ali ovom prilikom na testu se našao nešto drugačiji uređaj. Iako na prvi pogled Samsung SyncMaster Magic 720XT izgleda kao i svaki drugi monitor on je to samo na prvi pogled. Ukratko rečeno, unutar kućišta u koje je smešten panel i prateća elektronika koja sačinjava monitor, našlo se mesta i za ceo računar zasnovan na specijalno prilagođenim komponentama. Reč je o kategoriji tzv. Thin Client monitora koji su namenjeni prevashodno korporativnim korisnicima. Skoro smo pisali o sličnoj platformi u testu Desk-ove VIA EPIA ITX konfiguracije. Ovom prilikom, radi se o po pitanju hardverske osnove, sličnom konceptu, ali je razvijen od strane američkog AMD-a, dobro poznatog našim čitaocima. Ako se sećate nekog od prethodnih CeBIT-a, onda ste zapazili AMD Geode NX koncept računar koji je bio smešten u neugledno sivo-zeleno kućište ne preterano veće od box pakovanja u kojima se prodaju Athlon 64 procesori (doduše, box pakovanje je sada izmenjeno i dimenzije su mu manje…).
Tada su prvi put javno demonstrirana AMD Geode NX platforma, kao spoj štedljivog i veoma jeftinog procesora i integrisanog čipseta kompanije SiS. AMD Geode NX procesor koji se nalazi unutar testiranog Samsung SyncMaster Magic 720XT “monitora” označen je model rating oznakom 1500 i reč je o modelu koji, kao i VIA C3 procesor o kome smo skoro pisali, radi učestalosti od “svega” 1000 MHz. Radni takt, ali i brzina same platforme je relativna stvar, ako se ima u vidu da računari mogu imati različitu namenu. Tako je AMD Geode NX 1500 procesor više nego dovoljan za potrebe kancelarijske upotrebe. Ipak, relativno nepoznati procesor, samo je vrh ledenog brega ispod koga se krije još tehnoloških iznenađenja koja je Samsung zapakovao u kućište tek malo veće od onih u koje pakuje svoje uobičajene monitore dijagonale 17 inča. AMD Geode NX 1500 nije ništa drugo nego Thoroughbred (već sam i zaboravio kako se ovo piše, prim.aut.) procesor izrađen upotrebom 130nm proizvodnog postupka i koristi čuveni socket 462 ili ako tako više volite Socket A. Čak ga i CPU-Z identifikuje i pored upisanog AMD Geode NX stringa unutar samog procesora, kao Athlon XP-M. Izgleda da su u pitanju procesori predviđeni za prenosne računare koje AMD pre pojave K8-ice nije uspeo da proda. Magistrala na kojoj procesor radi iznosi umerenih 266 MHz uz upotrebu Alpha EV6 protokola, a sa 256 MB ugrađene Samsung memorije komunicira preko SiS 741GX čipseta u kome se nalazi i SiS Mirage grafika. Naravno, ne radi se o poslednjim dostignućima tehnologije, ali ovakav koncept ionako nije predviđen za igranje Obliviona, mada Quake III radi sasvim pristojno. Prilikom testiranja, kada smo pustili Quake III, kolega je prokomentarisao kada je video kako čuveni Quake III glatko radi da Quake III radi na bilo čemu.
To je tačno, ako se ima u vidu da je Quake III izašao još u vreme kada su dominirali Pentium III procesori i prvi GeForce akceleratori, što je sa današnje tačke gledišta dosta slab hardver. Ipak, ono što je najzanimljivije kada je Samsung SyncMaster Magic 720XT u pitanju, jeste jedinica masovne memorije, odnosno zamena za hard disk. Sigurno vam je poznato da je korejski Samsung najveći svetski proizvođač NAND Flash memorija, ali i memorijskih čipova koji se ugrađuju na najrazličitije uređaje. Tako je Samsung ovom prilikom u testirani uređaj umesto hard diska ugradio 512 MB FLASH memorije koja se u sistemu prijavljuje kao DMStorage FDM512MAA disk.
Pola gigabajta svakako je malo, ali je cena kompletnog uređaja u rangu 19” TFT-LCD monitora, a instaliran je Windows XP Embedded operativni sistem koji je specijalno veličinom same instalacije prilagođen ovakvim sistemima. Ipak, kako je ugrađena flash memorija dosta sporija u odnosu na hard diskove, prvenstvena namena ovog uređaja je obavljanje funkcije polu-inteligentnog terminala. Naime, unutar kućišta ugrađen je i gigabitni LAN adapter uz mogućnost butovanja preko mreže, što znači da se ceo sistem može podići sa udaljenog servera koji je u stanju da opslužuje više desetina ovakvih uređaja i da se na njima sasvim komforno obavlja kancelarijski posao. Uštede po pitanju troškova održavanja, administriranja, potrošnje ne treba spominjati, a na ovaj način omogućava se i centralizovana administracija celog sistema, što je obaveza kada su veliki sistemi u pitanju.
Ovakav koncept nije nikakva novost, ruku na srce, i npr. IBM (današnji Lenovo) ima više modela svojih NetVista računara koji rade po ovom principu. Ipak, Samsung-ovo rešenje je veoma elegantno i zauzima jako malo prostora. Kako računar nema pokretnih delova (procesor je hlađen pasivnim kulerom) potrošnja je na veoma niskom nivou, a jedva čekamo da vidimo i prenosne računare budućnosti izrađene po sličnom principu. Iako, ugrađena flash memorije obezbeđuje najviši mogući transfer od 3 MB/s (da, oko 15x sporije u odnosu na prosečan hard disk…) Windows XP Embedded Edition radio je sasvim pristojno, da smo i sami bili iznenađeni performansama. Usporenja se naravno primećuju, ali daleko od toga da je cela stvar spora. Kako je prostor izuzetno ograničen uključena je i kompresija podataka što dodatno utiče na performanse sistema. Prostor za skladištenje podataka se može proširiti povezivanjem eksternog hard diska na jedan od tri dostupna USB 2.0 porta ili na već spomenuti način integracijom sistema u mrežno okruženje. Ceo koncept na kome počiva SyncMaster Magic 720XT pre je okrenut korporativnim korisnicima. Pored, spomenutih komponenti ugrađen je i Realtek AC97 audio adapter, a za spomenuti mrežni interfejs brine se Realtek RTL8169 mrežni čip.
Spoljašnjost i panel
Spolja gledano SyncMaster Magic 720XT se ne razlikuje mnogo od svog uzora SyncMaster 740B monitora. Moramo da naglasimo, da iako sve vreme pričamo o 720XT modelu, na kućištu je ispisano 715XT. Reč je o uzorku namenjenom samo za potrebe testiranja, pa odatle ova sitnija nekonzistentnost. Stopa se može podešavati po visini, ali i rotirati oko svoje ose. Pivot funkcija je izostala, ali to nije nedostatak, ako se ima u vidu namena. Naš kolega Branko Maksimović već je pisao o Samsung SyncMaster 740B modelu monitora, pa čemu preneti u nastavku njegova opažanja po tom pitanju. Pre toga samo ćemo napomenuti da monitor ima dva analogna ulaza koji omogućavaju povezivanje još dva računara, ali i serijski port.
Dva USB 2.0 porta nalaze se sa zadnje strane, a duže leve ivice smešten je i jedan USB 2.0 audio port. Mrežni priključak takođe se nalazi sa zadnje strane uređaja, a adapter za napajanje integrisan je u samo kućište što je još jedna stvar vredna pažnje, ako se imaju vidu dimenzije kućišta. Pored izlaza za zvuk, u kućište su integrisani i zvučnici koji će poslužiti za kancelarijsku primenu. Prikaz na ekranu, kada se koristi “integrisani računar” nije baš najbolji, jer su slova bila mutnjikava za ukus autora testa čije oči su naviknute na 24” panel povezan preko DVI-D konekcije. Ipak, u klasi u kojoj je pozicioniran model 720XT ne treba očekivati čuda…
Kompletan review Samsung SyncMaster 740B monitora nalazi se na sledećoj adresi, a mi ćemo kao što smo napomenuli preneti samo nekoliko karakterističnih teza koje oslikavaju karakteristike ugrađenog panela…
“Poznati proizvođač monitora, u ovaj jeftiniji monitor ugrađuje matricu novije generacije, ali bez forsiranja raznih tehnologija za ubrzanje buđenja kristala. Dakle, kada je odziv u pitanju, ne treba očekivati čuda, mada je „do juče“ i 8 milisekundi bila „stvar“ koja se skupo plaćala. Sada se još jasnije može primetiti jaz između skupljih modela baziranih na proverenim PVA rešenjima, koje uglavnom karakteriše savršen prikaz boja i fantastično veliki “uglovi”, i jeftinijih modela baziranih na TN/Film matricama.”
“Pozadinsko osvetljenje panela je vrlo jako, a kontrast nešto umereniji. Može se reći da su ove dve kategorije vrlo lepo rešene, te da ovaj monitor predstavlja solidno unapređenje u odnosu na 710N, koji bi i trebalo da na tržištu zameni. Kontrast se može povećati do 80%, u slučaju da se gamma drži na predefinisanoj vrednosti. Preko 85%, dolazi do blagog efekta prenaglašavanja / prelivanja, ali je i na 75% sasvim dovoljan.”
“U testu uniformnosti, SM740B nas nije neprijatno iznenadio, iako smo videli i idealniju „belu“, greške su u rangu prihvatljivih. Ujednačen intenzitet bele i osnovnih boja može da zahvali solidan vidni ugao u obe ose. Prikaz kolorne palete je vrlo dobar, mada se na prikazu gradijenta zelene i plave boje mogu primetiti minimalne greške, što opet ne možemo previše zameriti jer smo ih i očekivali.”
“Kako se radi o monitoru sa odzivom „kristala“ od 8 milisekundi, očekivali smo da primetimo više zamućenja i kašnjenja, ali izgleda smo se razočarali.
Performanse i karakteristike
Iako zvuči pomalo neuobičajeno da vam uz test monitora prezentiramo i tabelu sa rezultatima u popularnim test programima, Samsung SyncMaster 720XT Thin Client Monitor je izuzetak…Testirali smo malo, više od ovoga nema potrebe, po našem mišljenju… Mašine je više nego dovoljna za integraciju u poslovno okruženje i oko toga nema brige…
SiSoft Sandra 2007 Pro
CPU Benchmark
3172/1600
Multimedia Benchmark
9040/9940
Memory*
* Memory test nije mogao da se izvrši usled nedostatka prostora na “hard disku” za potrebe kreiranja swap fajla potrebne veličine…
Drive Benchmark
2221 kb/s
HDD Tach 3
Average Read
2,2 MB/s
Specifikacija koju vam ovom prilikom prenosimo preuzeta je sa jednog od zvaničnih sajtova kompanije Samsung…
Na kraju…
Reč je o zanimljivom proizvodu, ali ponuda uređaja ovog tipa nije velika, bar kada je naše tržište u pitanju, da bi se mogli izvući zaključci u odnosu na konkurenciju. Nije sporno da je Samsung pionir na ovom polju, ali cena je začuđujuće povoljna, ako se ima u vidu da se “ u kompletu” dobija TFT-LCD monitor solidnih karakteristika i sasvim adekvatan računar imajući u vidu namenu Thin Client računara. Baš zbog toga, smatramo da je Samsung SyncMaster Magic 720P veoma zanimljiv proizvod. Primena ne mora biti ograničena isključivo na velike kompanije koje imaju centralizovane servere sposobne da opslužuju veliki broj klijenata, već se uz neki dodatni eksterni hard disk, jer je ugrađena memorija premalog kapaciteta, uređaj može pokazati i kao sasvim adekvatan za potrebe kancelarijskog okruženja. Eto neke koristi od zimskog zna u kome se nalazi Microsoft koji uporno svih ovih godina odbija da nas udostoji makar novog Service Pack-a, a o novom operativnom sistemu da ne pričamo. Dakle, hardver je uveliko pretekao hardverske aspiracije Windows operativnih sistema, pa nema brige da će i na hardveru od pre par godina sve raditi kako treba. Uređaj će se u prodaji naći sredinom septembra, a najavljena cena kod domaćeg distributera veoma je povoljna
Uređaj za potrebe testa ustupio Erc Commerce Computers, Beograd.