Sapphire Edge VS8

Sapphire Edge VS8

Prethodna generacija Edge multimedijalnih kompaktnih računara kompanije Sapphire je bila bazirana na prvoj generaciji APU-a, ali i, na naše veliko iznenađenje, i na Intel Celeron procesorima. Nova generacija stiže sa, na papiru, idealnim izborom kada je hardver u pitanju. Četvorojezgarni procesor, sjajna integrisana grafika, dobro rešeno kućište, puno portova, bogato pakovanje i gotovo idealna cena. Na papiru zvuči fenomenalno, ali nam ostaje

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Sa Sapphire Edge HTPC računarima smo se upoznali u ranijem periodu, a pre VS8 modela smo testirali Edge HD3 uređaj, baziran na Brazos platformi, koji nam se izuzetno dopao. Sada stiže VS8, u stilu “još više, još bolje”, a po istoj ili čak manjoj ceni. Sve u svemu, na prvi pogled, reč je o dobitnoj kombinaciji, i nikada nismo imali situaciju da je granica između običnog i multimedijalnog PC računara bila nejasnija. Zapravo, skloni smo da utvrdimo da je nema. Iako je nominalno Sapphire Edge VS8 multimedijalan računar, možete ga koristiti za apsolutno bilo šta. On je i kancelarijska mašina, i multimedijalni PC, i PC za obavljanje raznoraznih svakodnevnih zadataka. Najzad, na njemu se možete i relativno udobno igrati – recimo, pustite PES ili Street Fighter na velikom televizoru, sa džojpedima u rukama, i to radi sasvim solidno i tečno.

      Sve što razlikuje ovu mašinu od klasičnog PC-ja jeste što je smešteno u manje kućište. Samim tim je ovaj PC dosta prilagodljiv, pogodan za različite vrste primena, a videćete da se može prilagoditi raznim uslovima montiranja, posebno zahvaljujući onome što stiže već u samom pakovanju. Najzad, on je i hladniji u odnosu na prethodnu generaciju, do tačke gde zaista možemo komotno da ustvrdimo da na zagrevanje kao faktor uopšte ne trebate da mislite više, što je bitno jer svi znamo da je uvek izazov postaviti hlađenje u ovako minijaturnom dizajnu. Verovatno vam je već u startu iz navedenog jasno u kolikoj meri gledamo pozitivno na ovaj PC.
      Oprema
      Računar stiže u stilizovanom pakovanju, lepog dizajna ali i velikog stepena informativnosti. Naime, na pakovanju ćete moći da nađete sve ključne informacije o uređaju, od slika, preko specifikacije, do sadržaja paketa, tipa kablova koji se isporučuju uz računar, sve do podržanih tehnologija. Jednom rečju, sve što običnom korisniku može zatrebati od informacija o proizvodu je tu, bez preuveličavanja ili prenebregavanja pojedinih osobina, što je za svaku pohvalu.

      U pakovanju zatičemo sve ono što je potrebno da se krene sa radom, ali i više od toga, budući da je sadržaj paketa dodatno unapređen. Zapravo, imali smo problema prilikom vraćanja i zapakivanja mašine – niti smo mogli da pogodimo šta beše ide u koju kesicu, niti smo uspeli tek tako da vratimo sve na svoje mesto. Samo uputstvo je doživelo evolutivni pomak i izuzetno je informativno. Ne samo da sadrži osnovne informacije o proizvodu i spisak tastera i konektora, već zapravo nudi niz informativnih objašnjenja obogaćenih slikama kako izvršavati određene operacije. Ma koliko ovo delovalo čudno iskusnijim korisnicima, zapravo je veoma značajno za običnog čoveka koji tek ulazi u vode sa ovakvim uređajima. Recimo, dati su primeri kako povezati HTPC na HDTV, kako povezati USB napravo, kako povezati slušalice, i tako dalje. Sitnica, ali nekome može veoma puno značiti.

      Nekako nam deluje da je stavka koju najpre treba istaći u pakovanju – VESA mount. Da, uz računar dobijate direktno VESA mount. To znači da Edge VS8 možete da nakačite bilo gde na bilo šta što podržava VESA sistem montiranja uređaja. U praksi, iza nekog monitora, ili još bolje, iza velikog televizora i – zaboraviti na njega. Na taj način štedite prostor, a obzirom da su svi vidovi bežičnih konekcija podržani, svi preduslovi za sjajno HTPC iskustvo su tu.
      Želeli smo da istaknemo prisustvo VESA montažnog mehanizma, ali to ne znači da se na druge stvari zaboravilo. U pakovanju ćete naći strujni ispravljač (u laptop stilu), zatim HDMI kabl dužine 1,5 metara sa pozlaćenim konektorima kojim lako povezujete Edge sa displejima, te digitalni optički audio kabl, takođe dužine 1,5 metara! Ne smemo zaboraviti ni postolje koje možete iskoristiti ako želite da računar držite u uspravnom položaju! Takođe, pohvalno je i da se u paketu isporučuje i HDMI-to-DVI adapter, za one koji planiraju da koriste računar u kombinaciji sa monitorom (a ne televizorom), ali nemaju novije DisplayPort konektore, već starije DVI priključke.

      Na samom kraju, poslednji sadržaj paketa nam je i najnelogičniji, a radi se o – disku sa drajverima. Iskreno, ne razumemo zašto se te stvari jednostavno ne stavljaju na male fleševe od 256 ili 512 MB, što je sasvim dovoljno prostora, tim pre što Edge VS8, baš kao ni raniji Edge računari, nema optički uređaj, a i da je sve manje PC računara koji ga imaju. Dok ne pređemo na hardver, pogledajmo i specifikacije računara.

      Konektori

      Sapphire je bogato opremio svoj računar. Na zadnjoj strani zatičemo Mini Display Port i HDMI video konektore, zatim audio i optičke (S/PDIF) audio priključke, strujni konektor, LAN port za sve one koji žele da povezuju računar u mrežu “preko žice”. Najzad, pozadi su i četiri USB 2.0 porta, koji su iz razumljivih razloga vezanih za prostor postavljeni prilično zbijeno. To je još jedno unapređenje, budući da se u prethodnoj generaciji našlo mesta za samo dva USB 2.0 konektora.

      Bokovi su prošarani otvorima za hlađenje. Taster za paljenje verovatno nećete uočiti iz prve, budući da je integrisan u gornju površinu računara. Sam HTPC je izrađen od, na dodir bismo rekli, plastike, koja je prevučena gumiranim slojem. Takođe, nijedna površina nije skroz ravna, već talasasta, sa reljefnim delovima, udubljenjima i ispupčenjima, te srebrnastim slovima koja ispisuju ime firme Sapphire. Napred se nalaze indikatori rada (pri boku), SD/MMC čitač kartica, kao i još dva USB porta. Reč je o USB 3.0 portovima, koji su sakriveni ispod vratanaca. Nažalost, Sapphire nije ispravio manu sa prethodne generacije, i ta vratanca su tradicionalno ostala vrlo tvrda, te se teško otvaraju. Što se tiče rasporeda, sve je na logičnim mestima i upotrebljivost je na vrlo visokom nivou.

      Specifikacije:

       

       

      Sapphire Edge VS8

      Procesor

      AMD Trinity A8-4555, 1.6 GHz quad core

      Čipset

      AMD A70

      Grafika

      AMD Radeon HD 7600 (integrisana u APU)

      RAM

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB

      Optički uređaj

      Nema

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Dodatno

      Mini DisplayPort, HDMI Port, 2 x USB 3.0, 4 x USB 2.0, audio in & out, 1 x Optical SPDIF, čitač SD kartica

      Operativni sistem

      Nema (FreeDOS)

      Masa

      660 g

      Dimenzije

      197 x 182 x 31,6 mm

      Cena

      Oko 350 evra

      Garancija

      24 meseca

       

      Hardver

      AMD APU je idealan izbor za HTPC. To je tako reći aksiom koji kao takav treba prihvatiti i nema potrebe dalje ga obrazlagati. Solidna snaga, dobar GPU integrisan u čip, dovoljno sposobnosti da se pusti igra, da ne govorimo o filmovima ili tako nekim dodatnim primenama. Kako je Sapphire tradicionalni AMD partner, nimalo ne čudi opredeljenje da se u njihov HTPC implementira AMD tehnologija. Šta nam, dakle, u hardverskom smislu donosi Edge VS8?

      Srce sistema jeste kombinacija AMD A70 kontrolerske logike i Trinity A8 APU-a. Konkretno, radi se o A8-4555 čipu. Suštinski, ovo je APU za mobilno tržište, a njegova upotreba u ovakvoj mašini je sasvim razumljiva. Radi na 1,6 GHz, uz dostizanje 2,4 GHz putem Turbo Core tehnologije u situacijama kada se radi pod opterećenjem. Takođe, raspolaže Radeon HD 7600G integrisanom grafikom, koja radi na 424 MHz i pozajmljuje memoriju od sistema.

      Zadržimo se još kratko na “procesivnom delu” čipa. Podsećamo, ne radi se o “punokrvnom” četvorojezgarnom procesoru jer ima samo dva modula sa dve floating-point jedinice i četiri integer jedinice. Ovaj “više od dvojezgarnog a nešto manje od četvorojezgarnog” čip se bazira na Piledriver arhitekturi, koju smo upoznali krajem prošle i početkom ove godine. Čip je ULV tipa, sa potrošnjom od 19 W i izrađuje se u 32-nanometarskom proizvodnom procesu. Sve u svemu, predstavlja značajno unapređenje u odnosu na prethodnu Brazos platformu, a kamoli u odnosu na Intelove čipove u klasi.

      Integrisana Radeon HD 7600G grafika se oslanja na sistemsku memoriju, kao što smo spomenuli. Stoga i ne čudi da se svuda ističe da Edge VS8 ima “2×2 GB DDR3 memorije”. Zapravo, integrisana grafika u AMD APU-ima dobija benefite od dvokanalne konfiguracije memorije, o čemu smo već naširoko pisali na stranicama ovog sajta. U BIOS-u možete menjati koliko sistemske memorije GPU treba da pozajmljuje, ako tako želite, do maksimalnih 512 MB. GPU raspolaže sa 384 “Radeon jezgra”, a radni taktovi iznose 320 MHz u regularnom, odnosno 424 MHz u Turbo režimu. Ne bismo uopšte trošili vreme na priču o tome šta sve podržava i koje tehnologije se ovde nalaze, sigurno vam je dobro poznata priča o hardverskim akceleracijama, DX11 i slično.

      Za hard disk je odabran klasičan mobilni 2,5-inčni 5400 rpm disk, za koji ne možemo da kažemo da se oseća da on nešto usporava rad ili da je slaba tačka. Naravno, ukoliko tako želite, možete odšrafiti uređaj i unutra ubaciti SSD. Što se tiče konekcija i podržanih tehnologija, verovatno nema potrebe da ponavljamo ono što ste mogli pročitati u tabeli, ili videti u tekstu na ovoj ili prethodnoj stranici. WiFi i Bluetooth su tu, što je sjajna stvar, tu je dosta USB portova, HDMI i DisplayPort izlazi, optički audio za ljubitelje dobrog zvuka…

      Jedino nema – operativnog sistema. Nije strašno, i svakako snižava osnovnu cenu proizvoda, budući da svi znamo da bi prisustvo Microsoftovog OS-a imalo direktne posledice na cenu. Sa jedne strane, uvek je lepo kupiti računar, doći kući i – upaliti ga i direktno krenuti sa radom. Sa druge strane, to ima svoju cenu…a u današnje krizno vreme svaki dinar znači, naročito na našem tržištu. Ne zaboravite da morate sami da obezbedite periferije…

      Rezultati testova

      Rezultati koje vidite u tabeli mogu odlično da vam ilustruju koliki je pomak Sapphire doneo sa svojim Edge VS8 HTPC-jem u svojoj klasi. U uporednoj tabeli, možete videti napredak u odnosu na prethodnika, Sapphire Edge HD3, baziranog na AMD Brazos platformi. Takođe, dali smo i rezultate koje ostvaruje nedavno testirani Intelov Mini PC, sličnih dimenzija, koji se bazira na ultrabuk procesoru i SSD-u. Nažalost, nisu svi testovi rađeni, ali je sve sasvim dovoljno da steknete odgovarajuću predstavu o sposobnostima mašine.

       

       

      Sapphire Edge VS8

      Sapphire Edge HD3

      Intel DC3217IYE Mini PC

      PC Mark 7

      1207

      1022

      /

      3D Mark 11 (Entry)

      1383

      472

      /

      Cinebench 11.5 OpenGL

      23,29

      13,48

      13,77

      Cinebench 11.5 Rendering

      1.32

      0.64

      1,65

      Resident Evil 5 (High, 1280 x 720, no AA, no AF)

      29,4

      12,3

      28,5

      Unigine (fps)

      16,9

      /

      8,9

      HD Tune Transfer (MB/s)

      69,6

      67,5

      /

       

      Utisci

      Jednostavno, računar radi veoma, veoma dobro, i to za različite aspekte primena. Da li hoćete da ga povežete na televizor, da li želite da ga koristite kao klasičan PC, za kancelarijske ili neke druge potrebe, sve to radi sasvim korektno. Zahvaljujući dobrom balansu hardvera i prisustvu 4 GB RAM memorije, sistem radi veoma fino i odzivno. Svakako je pogodniji za multitasking od prethodnika, i ponavljamo, sasvim je solidno upotrebljiv u raznim aspektima primene.

      Da li ima potrebe navoditi kako to izgleda na velikom HDTV uređaju? Da sve bude lepše, sada sa još jačom konfiguracijom i još boljom integrisanom grafikom, nije nerealno da igrate razne igre na njemu. Već smo spominjali PES ili Street Fighter uz džojped, a zašto ne spomenuti i neku od popularnih igara sa Steama. Filmovi Full HD rezolucije klize kao podmazani. Zahvaljujući USB 3.0 portovima možete koristiti mogućnosti i prednosti brzih periferija za brzo prebacivanje velikih količina sadržaja. Takođe, vrlo se lako i brzo možete povezati u mrežu putem bežične konekcije. Najzad, hard disk od 500 GB je sasvim solidnog kapaciteta i zahvaljujući tome možete na računar da smestite dosta multimedijalnog sadržaja. Ipak, mi smo preferirali umrežavanje putem “nevidljivih žica”, odnosno bežično povezivanje sa kućnom mrežom, povezavši pre toga HD3 na naš Sony 46” LCD televizor. Treba li da nastavljamo…?

      Savet: obratite pažnju da se uz računar ne isporučuju periferije, te da bi bilo dobro da blagovremeno mislite na to. Bilo koji 2,4 GHz (ili više) komplet će vam odlično vršiti posao, zahvaljujući velikim dometima koje ta tehnologija omogućava. Do desetak metara je više nego dovoljno, a kompleti ovog tipa su naširoko dostupni po veoma pristupačnim cenama od dvadesetak evra.

      Temperatura i buka

      Termalne performanse i buka su takođe značajno unapređeni. Ne samo zbog tipa hardvera koji se koristi (mobilni čipovi male potrošnje), Sapphire Edge VS8 je u svemu bolji od prethodnika. Ukoliko se ne opterećuje, radi praktično bešumno. Kada se optereti, kuler blago pojača svoj rad, ali sve je u granicama normale, te oni koji se plaše akustičnih parametara ne trebaju da brinu.

      Što se temperatura tiče, izmerili smo temperature čipova od oko 45 stepeni u idle režimu, i oko 65 stepeni u režimu značajnog opterećenja. Naravno, ne možete očekivati temperature kao kod velikih i prostranih kućišta sa velikim kulerima, kada su one i 10-ak stepeni niže. Međutim, ove brojke nam zapravo govore da je i po tom pitanju došlo do unapređenja, i da je konačno pređena granica nakon koje možemo reći da nema potrebe da uopšte mislite na buku ili pregrevanje. Jednostavno, to je to.

      Zaključak

      Pre svega, moramo konstatovati da nažalost mnogi korisnici prilikom procenjivanja kvaliteta nekog računara polaze isključivo od ličnog, uskog ugla. Ne postoji univerzalno merilo isplativosti. Mnogi će u startu odmahnuti rukom i reći da za ove pare ima da se kupi jeftin laptop. Da, pa šta? Ili da se može kupiti desktop računar za 20-ak hiljada dinara. Tačno. Koja je, međutim, poenta toga? Sapphire Edge VS8 je univerzalno upotrebljiv računar koji se sa podjednakom lakoćom može uklopiti u vašu dnevnu sobu, kancelariju, na radni sto, na monitor ili HDTV (montiranjem na iste) i jasno odgovoriti na bilo kakav zadatak koji postavite pred njega. U jednom, međutim, briljira – to je fantastičan multimedijalni PC računar.

      Sve u svemu, Sapphire je napravio fantastičan posao, baš kao i AMD, koji je obezbedio čitavu hardversku podlogu. Edge VS8 može biti sjajan HTPC, odličan sekundarni PC zahtevnijih korisnika, idealan drugi ili treći računar u kući, ili sasvim korektan primarni PC manje zahtevnih korisnika koji nemaju naročitih potreba za proširenjem. Bolji HTPC ne možemo da zamislimo – jači nije potreban, slabiji ne može doneti ovakvu univerzalnu upotrebljivost. Najlepše od svega – dostupan je odmah po vrlo pristupačnoj ceni od oko 350 evra i nije nikakav fantomski proizvod. Kada sve saberemo i podvučemo crtu, ovo je računar kakav želi i autor ovih redova. Stoga mu dodeljuje sasvim zasluženo Editor's Choice priznanje.

      Prednosti:

      – Odličan multimedijalni računar
      – Sjajan HTPC
      – Prilagodljiv svakom prostoru, dimenzijama ili potrebama
      – Mala zapremina i masa
      – Tih rad
      – Generalno dobre performanse, mala potrošnja
      – Bogato pakovanje i VESA mount u njemu

      Nedostaci:

      – Bez operativnog sistema
      – Težak pristup prednjim USB 3.0 portovima
      – Drajveri u paketu na CD-u

      Uređaj na test ustupio Sapphire.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra