Sedam AMD konfiguracija, Q3 2010.

Sedam AMD konfiguracija, Q3 2010.

Testirali smo čak sedam računara koji su „sastavljeni“ isključivo od AMD komponenti, upravo da bismo videli koliko je platforma bitna i kakve se performanse u određenim segmentima mogu očekivati. Pre nego što ih uporedimo sa konkurencijom, pogledajmo šta to AMD nudi na tržištu...

    Sadržaj

      Dušan Kovačević

      Test: Sedam AMD konfiguracija, Q3 2010.

      Kada je pre nešto manje od četiri godine IT svetom odjeknula bomba o „spajanju“ kompanija AMD i ATI, mnogi analitičari su sumnjičavo zavrteli glavom pitajući se koliko je to ispravan potez od strane AMD-a. Sumnje su se pogoršale kada je, nakon predstavljanja dva relativno nekonkurentna proizvoda i na CPU i na GPU planu (K10 Barcelona/Agena i R600) vrednost kompanije dugo bila na daleko nižem nivou od cene koja je plaćena za kupovinu ATI-ja, a dvocifren broj uzastopnih kvartala rezultati poslovanja su bili negativni. Srećom po njih, naredne generacije proizvoda su bile daleko uspešnije, pa su ih RV670 i RV770 sa derivatima, a posebno Evergreen generacija grafičkih procesora smestili na vrh kada je tržišni udeo diskretnih grafičkih kartica u pitanju, dok je Phenom II generacija centralnih procesora daleko konkurentnija u odnosu na proizvode kompanije Intel.
       

      Ipak, zahvaljujući pomenutom potezu, AMD se našao u jedinstvenoj situaciji – u prilici je da klijentima ponudi kompletno rešenje, počev od centralnog procesora, preko čipseta, do grafičkog čipa… i da bude više nego konkurentan u svim tim segmentima. Kao što verovatno znate, kompanija Intel drži više od 80% tržišta centralnih procesora za desktop računare, dok je NVidia veoma moćna kompanija na tržištu grafičkih čipova, ali jednostavno ne pokrivaju drugi segment na način na koji AMD to radi. Iako je Intel vodeća kompanija kada je prodaja grafičkih rešenja u pitanju, ti čipovi su namenjeni samo radu u svakodnevnim popularnim aplikacijama i osnovnoj multimedijalnoj primeni, dok se na igranje slobodno može zaboraviti. NVidia sa druge strane dizajnira i prodaje veoma dobre grafičke čipove, ali ne poseduje licencu za x86 tehnologiju (i teško da će je ikada dobiti), što znači da ne može da proizvodi centralne procesore.

      Neko će reći da to AMD smešta u nezavidnu poziciju, sa dva otvorena fronta na kojima mora voditi borbu, ali poslednje dve godine svakako dokazuju da je kompanija to u stanju. Ipak, svi benefiti pomenutog spajanja sa početka teksta trebali bi da budu vidljivi početkom naredne godine, kada se pojavi prva generacija Fusion procesora, na kojima se radi već veoma dugo, i koji bi trebali da donesu integraciju centralnog i grafičkog procesora u jedan čip. AMD obećava revoluciju, i kako stoje stvari i mogli bi da je dobijemo, ali ćemo za potvrdu te činjenice ipak morati da sačekamo još nekoliko meseci.

      Do tada, jedino što možemo da uradimo je da testiramo ono što nam je trenutno dostupno. Stoga smo osmislili uporedni test u kome ćemo u različitim cenovnim kategorijama uporediti ponudu koju sa jedne strane ima kompanija AMD, a sa druge kompanije Intel i NVidia. Pristup jeste donekle nestandardan, ali po našem mišljenju može da da odličan presek stanja na tržištu, i verujemo da će predstavljati interesantno štivo za veliki broj čitalaca. Ovom prilikom ćemo obraditi konfiguracije zasnovane na komponentama kompanije AMD, a „konkurenciji“ ćemo se posvetiti uskoro. Sklopili smo ukupno sedam računara, koji po našem mišljenju sasvim dobro odgovaraju potrebama većine korisnika u pojedinim cenovnim kategorijama.

      Klasa do 219 evra

      Iako će vam većina upoznatih korisnika jednostavno reći da za ovaj novac jednostavno nije moguće sklopiti iole konkurentan računar, bili bi u krivu. Šta više, realnost je potpuno drugačija, i komponente koje ćete dobiti u ovoj klasi će vam omogućiti udobno obavljanje praktično svih svakodnevnih poslova, a kao što ćete videti, i nekih mnog zahtevnijih, koje ne bismo ni pomislili da su mogući u ovoj klasi računara.

      Za većinu korisnika najvažnija komponenta svakog računara je centralni procesor. U ovom slučaju, sa izuzetnim cenovnim pozicioniranjem, AMD je u stanju da partnerima i korisnicima čak i u ovom klasi ponudi četvorojezgarni procesor. Doduše, u pitanju je trenutno najslabiji ovakav model na tržištu, Athlon II X4 620, radne frekvencije 2,6GHz i bez keš memorije trećeg stepena, ali četiri jezgra su četiri jezgra – i performanse u aplikacijama koje znaju da ih usposle to nedvosmisleno dokazuju. Svi programi za 3D rendering i multimedijalnu kompresiju su to u stanju, pa sa ovim procesorom za veoma malu svotu (za ceo računar je potrebno izdvojiti manje novca nego za neke od drugih procesora na ovom testu, bilo da je u pitanju Intel ili AMD) možete uploviti u svet ozbiljne primene računara.

      Ugrađenih 2GB radne memorije je svakako više nego dovoljno za svakodnevne zadatke, i sa pravilnim izborom operativnog sistema neće predstavljati ograničenje za udoban rad. Naravno, u ovoj klasi ne možete očekivati ploču više klase, pa je ovde u pitanju model sa Nforce čipsetom kompanije NVidia i integrisanom grafičkom kartom. Najveći problem u ovakvoj konfiguraciji može biti prostor za smeštanje podataka – budžet jednostavno nije dovoljan da obezbedi i hard disk iole većeg kapaciteta, što u današnje vreme broadband interneta može biti itekako velika prepreka. Naravno, DVD snimač se podrazumeva, njihove cene su jednostavno previše niske da bi mogli da ga zaobiđete čak i u najjeftinijoj konfiguraciji.

      Kome je namenjena jedna ovakva konfiguracija? Pre svega, korisnicima sa ograničenim budžetom, koji će računar koristiti za svakodnevne uobičajene poslove (Office, internet), uz povremene izlete u „ozbiljnije“ vode, kao i deci… iako i igranje može imati svoje korisne strane, ova konfiguracija to ne može da omogući, ali je više nego dovoljna za upoznavanje sa osnovama rada na računaru. Pogledajmo i kratku specifikaciju sistema:

      AMD Sistem N1

      Athlon II X4 620

      2048 DDR2 800

      NV630a

      integrisana

      ATI 5450

      Klasa do 349 evra

      Kompanija AMD je svojim cenovnim pozicioniranjem centralnih procesora napravila veliku gužvu u klasi ispod 100 evra. Jedna od najvećih dilema je svakako da li kupiti dvojezgarni model sa L3 keš memorijom, i trojezgarni ili četvorojezgarni model bez nje, kada procesori koštaju praktično isto. Naši rezultati su tu da vam reše tu dilemu.

      Ukoliko planirate da na računar potrošite nekih 100 evra više od najjeftinijeg modela, ponovo ćete se naći pred ozbiljnim dilemama. Mi smo se odlučili da u ovaj budžet ipak upakujemo nešto aktuelniji računar, sa modernijom pločom i podrškom za DDR3 memoriju. Naravno, i dalje je u pitanju „samo“ 2GB, ali kao što smo rekli ovo uopšte ne treba posmatrati kao ograničenje – za praktično sve uobičajene primene ovo je sasvim dovoljna količina radne memorije. Čisto poređenja radi, ovoga puta smo se odlučili za procesor iz Phenom II serije, ali dvojezgarni model kodnog imena Calysto. Ovaj model dobija se isključivanjem dva jezgra punog Phenom II procesora, ali količina L3 leš memorije ostaje identična kao kod najjačih modela, kao i radna frekvencija – veoma respektabilnih 3GHz u slučaju našeg Phenom II X2 545 procesora.

      karakteristike, statistike, amd phenom II X2 550 black edition i athlon II x2 250 procesora

      Veći budžet omogućava i ugradnju dodatne grafičke karte u vidu Radeona HD5450. Iako nije dovoljno snažna da pokrene najnovije naslove, što i rezultati potvrđuju, ova diskretna grafička karta daje neke nove mogućnosti, poput hardverskog dekodiranja video materijala visoke rezolucije na grafičkom čipu, što smanjuje potrošnju i zagrevanje tokom ovih poslova, jer se opterećenje prebacuje na GPU. Uz to, čak i na grafičkoj karti ove klase moguće je igrati veliki broj nešto starijih naslova… i uživati u njima. Ostatak razlike u ceni preusmerili smo na ugradnju hard diska većeg kapaciteta, za šta smo već rekli da može predstavljati veoma važan zahtev današnjeg prosečnog korisnika.

      Ovakva konfiguracija je, u odnosu na prethodnu, svakako više orijentisana na multimedijalnu primenu, pre svega zbog ugradnje dodatne grafičke karte, iako to nikako ne znači da se neće dobro snaći i u poslovnom okruženju. Ipak, nedostatak više jezgara se itekako oseti kada su programi koji znaju da ih uposle u pitanju. Pogledaćemo i kraću specifikaciju sistema:

      AMD Sistem N2

      Phenom II X2 545

      2048 DDR3 1333

      770G

      ATI 5450

      Klasa do 449 evra

      Ukoliko ste spremni da potrošite nešto više od 400 evra na računar bez monitora, možemo reći da ste se tom odlukom svrstali u klasu kojoj pripada i većina prosečnih potrošača u našoj zemlji. Izdvajanje ovolike svote novca vam daje nešto veću slobodu pri izboru komponenti, i omogućava nekoliko različitih pristupa.

      Rezultati koje smo postigli sa najjeftinijom konfiguracijom, u kojoj smo koristili četvorojezgarni Athlon II procesor, usmerili su nas ka sličnoj odluci, iako smo ovde iskoristili nešto brži model, oznake 630, koji radi na preporučenoj frekvenciji od 2.8GHz. Kako razlika u budžetu ipak nije bila značajna (zaustavili smo se na ispod 420 evra), a želeli smo da ponudimo veću funkcionalnost kroz više radne memorije, odlučili smo se za nešto stariju generaciju matične ploče. I ovde smo iskoristili već pomenuti model sa Nforce čipsetom, ali ovoga puta uparen sa 4GB radne memorije DDR2 generacije. Ovaj kapacitet se danas posmatra kao standard, i omogućava najbolji odnos uloženog i dobijenog. Iako će mnogi ugradnju DDR2 memorije posmatrati kao korak unazad, sa stanovišta performansi razlike nisu previše značajne, a to rezultati i dokazuju. Na kraju krajeva, korišćenje 4GB memorije vas već kvalifikuje za instalaciju 64-bitnog operativnog sistema, što u ozbiljnijim primenama zbog optimizacije softvera donosi i bolje rezultate. Još jednom smo se odlučili za ugradnju Radeon HD5450 grafičke karte, iako je u budžetu bilo novca da možda ugradimo i nešto brži model. Iako se o ovakvoj odluci može polemisati, ostajemo pri našem stanovištu, jer ni dvadesetak evra skuplja grafička karta ne bi ovaj računar pretvorila u mašinu za igranje.

      Rezultati su veoma upečatljivi. U svakoj situaciji u kojoj program zna da iskoristi dodatna jezgra, četvorojezgarni procesor će imati nesumnjivu prednost, i pored niže frekvencije i „lošije“ arhitekture, bez L3 keš memorije. Kada se program oslanja na sirovu frekvenciju procesora i ne zna da iskoristi više od dva jezgra, Phenom II će imati prednost. Odluku ćete morati sami da donesete na osnovu vaših želja i potreba, ali sa ovim podacima makar imate osnovu da napravite pravi izbor. Kraća specifikacija sistema je ispod u tabeli:

      AMD Sistem N3

      Athlon II X4 630

      4096 DDR2 800

      NV630a

      ATI 5450

      Klasa do 899 evra

      Izdvojiti 899 evra za računar u Srbiji uopšte nije lako, budući da ta suma iznosi gotovo dve prosečne plate, što itekako može biti opterećenje za kućni budžet. Ipak, za tu svotu novca možete nabaviti veoma dobar, moderan i aktuelan računar, koji prati praktično sve moderne trendove. Tako je za ovaj novac moguće sklopiti konfiguraciju sa trenutno najjačim procesorom kompanije AMD, modelom Phenom II X6 1090T. Šest jezgara sa frekvencijom od 3.2GHz omogućavaju odlične performanse u aplikacijama koje koriste sve dostupne resurse računara, dok implementacija Turbo moda omogućava bolje rezultate u onima koje nisu dovoljno dobro optimizovane. Naravno, u ovoj klasi više nije bilo razloga za štednju na matičnoj ploči, pa smo odabrali čipset srednje klase najnovije generacije, i svakako jedno od najboljih rešenja za većinu korisnika – 890GX, rešenje kompanije Asus koje poseduje i podršku za nove tehnologije, poput USB 3.0 priključaka. 4GB DDR3 memorije je, kao što smo rekli, danas i najčešći izbor, i istovremeno omogućava maksimalno iskorišćavanje dvokanalnog memorijskog kontrolera integrisanog u sam procesor.

      Većina kupaca očekuje i da za ovaj uložen novac može da se i igra, pa smo se ovde odlučili za mejnstrim kartu zasnovanu na Juniper grafičkom čipu – Radeon HD5770, sa 1GB DDR5 memorije. Iako ni u kom slučaju ne predstavlja idealno rešenje za zahtevne igrače, podrška za DirectX 11 API i performanse sasvim dovoljne za udobno igranje u rezoluciji 1680×1050, ili čak i nešto većoj uz snižavanje detalja, čine ovu kartu savršenim izborom za povremene gejmere.

      Ukoliko se pitate kome bi preporučili ovakvu konfiguraciju, iz svega gore navedenog lako je izvući zaključak – korisnici kojima su veoma važne dobre performanse u zahtevnim aplikacijama, a opet žele da se povremeno i igraju. Jednostavno, ovako konfigurisan računar omogućava obe stvari istovremeno. Sistem se sastoji od sledećih komponenti:

      AMD Sistem N4

      Phenom II X6 1090T

      4096 DDR3 1333

      890GX

      ATI 5770

      Klasa do 1399 evra

      Kada smo već u nižoj klasi uspeli da u konfiguraciju „uguramo“ trenutno najskuplji desktop procesor kompanije AMD, potpuno je očekivano da se slična stvar prenese i na sve više. Jednostavno, Phenom II X6 1090T je trenutni vrh ponude, i nudi veoma mnogo svim tipovima korisnika za uložen novac.

      Ukoliko postavljate pitanje čime popuniti razliku u ceni između prethodne i ove konfiguracije, odgovor je veoma jednostavan… skupljom grafičkom kartom. Ovom prilikom izabrani Radeon HD5870 već gotovo godinu dana predstavlja odličan izbor kada su zahtevni igrači u pitanju. Sam Cypress grafički čip je bio prvo predstavljeno DirectX 11 kompatibilno rešenje, a i danas se odlično drži u svim aktuelnim 3D naslovima. Ostatak konfiguracije čine ranije korišćena Asusova ploča sa 890GX čipsetom, 4GB radne memorije na 1333MHz, i velika hard disk prostora za smeštanje podataka.

      Naravno, ni kod ove konfiguracije nema previše dileme kome je namenjena… zahtevni igrači će veoma ceniti performanse koje donosi najjači aktuelni grafički čip kompanije AMD. Ukoliko se igrate u HD rezolucijama (1920×1200) ili čak nešto većim, i želite visok nivo kvaliteta prikaza, kupovina ozbiljne grafičke karte je svakako prioritet – Radeon HD5870 će vam upravo to i omogućiti. Kada se na to dodaju već pomenute veoma dobre performanse Phenom II X6 procesora u praktično svim primenama (od ozbiljnih, preko multimedijalnih, do svakodnevnih), ovo postaje izuzetan računar koji će zadovoljiti sve vaše kućne ili poslovne potrebe. Pregled sistema dat je ispod, u tabeli:

      AMD Sistem N5

      Phenom II X6 1090T

      4096 DDR3 1333

      890GX

      ATI 5870

      Klasa do 1699 evra

      Već sa prethodnom konfuguracijom smo uveliko premašili budžet natprosečne konfiguracije za našu zemlju, ali to ne znači da je to razlog da stanemo. Ukoliko postavljate pitanje kako dodatno poboljšati već ionako veoma dobar all-round kućni računar, uvek je moguće za nešto veći novac kupiti nešto kvalitetnije komponente.

      Tako smo se ovde odlučili da nabavimo jednu od najboljih ploča zasnovanih na najjačoj verziji čipseta poslednje generacije kada je kompanija AMD u pitanju – 890FX. U pitanju je još jedan proizvod kompanije Asus, i to model Crosshair IV Formula, koju sa pravom možemo svrstati među najbolje ploče namenjene AMD platformi. Iako po pitanju samih performansi ne donosi praktično ništa u odnosu na 890GX, daleko bolji kvalitet izrade i mogućnosti pravljenja CrossFire sistema u kojima će obe kartice raditi u punom x16 režimu, sa maksimalnom propusnošću. Uz to, odlučili smo se i za nešto kvalitetniji  kuler, koji nam je omogućio overklokovanje centralnog procesora. Iako uspeh ove operacije itekako zavisi od primerka koji vam dopadne, mi nismo imali previše problema da dostignemo frekvenciju od 3.8GHz – šest jezgara na ovoj frekvenciji omogućavaju sjajne performanse u svim prilikama, a ni sa stabilnošću nismo imali problema.

      Ostatak novca uložili smo u nereferentnu Radeon HD5870 karticu – fabrički overklok će doneti nešto bolje performanse, ali će ugradnja kvalitenijeg kulera dodatno ohladiti i utišati ionako hladnu i tihu grafičku kartu. Sistem se sastoji od sledećih komponenti:

      AMD Sistem N6

      Phenom II X6 1090T @3.8GHz

      4096 DDR3 1333

      890FX

      ATI 5870

      Klasa do 2499 evra

      Ukoliko imate ovoliko novca za trošenje na računar, ne postoji ni jedan razlog da sebi ne sastavite ultimativnu mašinu za igranje. Naravno, u tu svrhu potrebno je kupiti dve grafičke karte iz Radeon HD5870 serije, i iskoristiti pune mogućnosti koje pruža 890FX čipset. 4GB radne memorije je, kao što smo već nekoliko puta rekli, standard za današnje uslove, i predstavlja idealnu količinu za igrače, i sasvim dovoljnu za „ozbiljnije“ korisnike. Ne kupiti makar 1.5TB prostora za računar ove klase bi svakako bila ogromna greška, koju smo mi naravno izbegli.

      Naravno, ukoliko već trošite ovoliki novac na računar za zabavu, idealna stvar bi bila kupovina tri monitora kojima ćete iskoristiti još jednu mogućnost koju je donela Radeon HD5000 serija grafičkih kartica – Eyefinity. Ukoliko do sada niste čuli za ovu tehnologiju, ona će vam omogućiti da se igrate u daleko većim rezolucijama, što će omogućiti stvarno neverovatan ugođaj.

      U svakom slučaju, ovakva konfiguracija je bez ikakve dileme namenjena najzahtevnijim igračima, koji ni u visokim rezolucijama ne žele da odustanu od maksimalnog kvaliteta prikaza, iako to ne znači da je ne možete iskoristiti i za druge poslove – izvesno je da će se i u njima pokazati veoma dobro. Sistem se sastoji od sledećih komponenti:

      AMD Sistem N7

      Phenom II X6 1090T

      4096 DDR3 1333

      890FX

      2x ATI 5870

      Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro

      Rezultati – FutureMark PCMark Vantage

      Rezultati – sintetičke benchmark aplikacije
       

      Rezultati – realne benchmark aplikacije
       

      Rezultati – 3D testovi i igre

      Zaključak

      Kao što ste videli ukoliko ste procitali prethodne strane, AMD u svakoj cenovnoj kategoriji može da ponudi veoma mnogo za uloženi novac, i to je svakako osnovna premisa po kojoj kompanija trenutno posluje. Svakako da se neki korisnici neće složiti sa nekim našim izborima, ali to jeste neminovnost – na jednom ovakvom tržištu svakom „problemu“ moguce je pristupiti na nekoliko načina, sa više strana.

      Ono što je svakako prilično lako zaključiti je da su četvorojezgarni procesori ne samo budućnost, već i sadašnjost – situacije u kojima je dvojezgarni procesor, makar imao i veliku količinu L3 keš memorije i viši radni takt, u stanju da se nosi sa dva jezgra više, sve su ređe, a ni tada razlika nije previše upečatljiva.  Sa druge strane, u aplikacijama koje su dobro optimizovane, razlika u performansama  na stranu četvorojezgarnog Athlona II postaje više nego upečatljiva.

      Ukoliko vam je kao kupcu prioritet igranje, nećete biti u stanju da to i uradite bez nešto većeg ulaganja. Najniža klasa ispod koje ne bi trebalo ići je Radeon HD5700 serija, koja nudi sasvim solidne performanse u standardnim rezolucijama najpopularnijih monitora sa našeg tržišta. Pravi izbor je naravno još viša klasa, oličena u 5800 seriji, koja čak i zahtevnim igračima nudi odlične performanse.

      Pre par godina vođena je borba dva standarda kada je u pitanju optički uređaj nove generacije, što je (pored visoke cene) sprečavalo veći prodor tih tehnologija do širokog kruga korisnika. Danas imamo očiglednog pobednika (Blu Ray), ali ni to ne znači da je on uspreo da dostigne veliku popularnost – cena je i dalje prilično visoka, pa je čak i u računarima najviše klase i dalje mnogo uobičajenije rešenje DVD RW uređaj, uz veliku količinu slobodnog prostora na hard disku (ili diskovima). Jednostavno, sada se već pomalo postavlja pitanje kada i da li će uopšte doći do značajnog prodora Blu Ray tehnologije van sfere multimedijalne primene.
       

      Situaciju će svakako zakomplikovati drugi deo ovog teksta, na kome upravo radimo, i u kome ćemo rezultate ovih konfiguracija suprotstaviti rezultate onih zasnovanih na Intelovim procesorima i grafičkim kartama sa NVidia čipovima. Već možemo reći da ćezultati svakako biti interesantni, jer dok su Intelovi procesori nesumnjivo brži, istovremeno su i skuplji, i AMD je svoje proizvode veoma pametno pozicionirao da budu što konkurentniji.  NVidia, sa druge strane, prilično kasni za AMD-om u predstavljanju DirectX 11 kompatibilnih čipova, i klase ispod 200 evra još uvek nisu pokrivene, pa bi to za neke korisnike moglo da predstavlja i odlučujući faktor za odluku.

      AMD procesore na test ustupio AMD.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra