Nebojša Todorović
Toshiba LX830 All-in-one
Toshiba je svoj proizvod isporučila u jednostavnoj kartonskoj, ali masivnoj kutiji. Iskreno, nismo očekivali da će biti ovoliko teška, jer njene dimenzije nisu mnogo veće od onih u kojima možete naći monitore dijagonale između 22 i 24 inča.
Propratna oprema je na visokom nivou. Dokumentacija sa uputstvom i raznim dodatnim prospektima, kao i dosta periferija. Tastatura i miš su bežični, a lepo je videti da za oba dobijate odgovarajuće AAA baterije. Pored toga, tu je i daljinski upravljač, naponski kabl, punjač i adapter za miš. Suštinski, sve što je neophodno da korišćenje započnete bez ikakvih dodatnih izdataka.
Tastatura je vrlo jednostavna i slična onim koje isporučuju druge poznate kompanije, a prvenstveno mislimo na HP. Čak smo skloni i da pomislimo da su sve ove tastature sišle sa iste pokretne trake. Ona je tanka sa plitkim “island” tasterima. Taktilni utisak je prilično povoljan, tasteri pružaju dovoljan otpor iako sam klik nije jasan kao što bismo želeli. Fn taster će vam omogućiti pristup dodatnim funkcijama, jer posvećeni tasteri ne postoje. Dopada nam se veliki Enter taster, kao i numerički deo iako je tastatura relativno mala. Doduše, centralni deo je premešten, a strelice su “ispuštene” na donju ivicu. Ipak, rad sa njom je sasvim udoban nakon kratkok privikavanja.
Miš ima optički senzor, a proizvođač ne pominje detalje. Nakon korišćenja, naša pretpostavka je da se radi o varjanti od nekih 800-1000 dpi. Preciznost je odlična za prosečne korisnike, dok će gejmeri ionako posegnuti za sopstvenom opremom, tako da je ovo potpuno odmeren potez. Miš je manjih dimenzija, tako da neće odgovarati korisnicima sa velikom šakom, dok će čak i oni sa srednjom morati da odmore ruku posle dužeg rada. Dobra vest je njegova simetričnost, tako da će odgovarati i levorukim i desnorukim korisnicima. Zanimljivo je to što risiver koristi miniUSB port, što je šteta, jer će to otežati korišćenje na drugim uređajima.
Pored miša, tu je još jedan dodatak, a reč je o malom daljincu. Oslanja se na infracrveni port i prilagođen je korišćenju u Windows okruženju, tako da će odlično poslužiti kada budete želeli da se zavalite u fotelju ili krevet i konzumirate multimedijalni sadržaj. U svakom slučaju jako koristan dodatak u pojedinim momentima.
Napajanje se odvija preko prilično masivnog adaptera. Njegove dimenzije su veoma velike, a to ne treba da čudi s obzirom na to da je reč o modelu od 180 W. Sa 19 V i 9.5 ampera jasno je da hardver koji se nalazi unutra ima velike potrebe za energijom. Stoga, shvatili smo da se ne radi o low-end All-in-one modelu pre nego što smo bacili oko na specifikacije.
Toshiba je LX830-180 učinila prilično bezličnom po našem mišljenju, barem na prvi pogled. Ukoliko ga gledate sa malo veće razdaljine, zaista ne izgleda upadljivo. Kombinacija sivog kućišta i crnog okvira oko ekrana, zajedno sa pravilnim oblikom čini da LX830 izgleda kao da proizvođač nije želeo nikakvu dizajnersku egzibiciju. Sa druge strane, kada malo priđete shvatite da se radi o prilično kvalitetno i pedantno izrađenom uređaju.
Pre svega, pleksiglas prekriva celu površinu ekrana zajedno sa njegovim okvirom što se ne može reći za mnoge modele drugih proizvođača. To znači da nema iritantnog “zapinjanja” prilikom pritiska opcija na ekranu koje se nalaze u ćošku, a i kompletna upotreba ekrana osetlivog na dodir postaje olakašana. Na kraju krajeva, izgleda i osetno lepše, zar ne? Sam ekran, pored toga što je osetljiv na dodir ima odlične karakteristike. Pre svega, boje su vrlo živahne, a uglovi gledanja više nego dobri za TN panel. Osvetljenje je ravnomerno, bez probijanja vrednog pomena, a rezolucija je sjajnih 1920×1080 piksela. Na dijagonali od 23 inča, rezultat je oštra i veoma prijatna slika.
Zvučnici su smešteni ispod ekrana i nalaze se ispod rupičastih otvora. Njihov kvalitet je neočekivano dobar, jer su srednji tonovi prilično dobro definisani, iako je blag nedostatak basa možete primetiti u pojedinim momentima. Glasnoća je takođe dovoljna da ih čujete lepo i uživate u fimovima i muzici pod pretpostavkom da niste audiofil. S obzirom na to da nije bilo nikakvog brendiranja zvuka, zaista smo bili prijatno iznenađeni kvalitetom, da bismo nakon malo istraživanja pronašli informaciju da je zapravo poznata firma ONKYO radila ozvučenje. To objašnjava dosta toga…
Gornja ivica ekrana krije web kameru koja može da vrši snimanje u maksimalnoj rezoluciji od 1280×800 što je sasvim dovoljno, iako je pad frejmrejta primetan. Ipak, sve je ovo u skladu sa ostalim modelima i dok prema zvuku, ekrani i mnogim drugim aspektima ima da ponudi više od konkurencije, LX830 je u ovom domenu u skladu sa prosekom. Na kraju krajeva, ugrađena optika i senzor su više nego dovoljni za video komunikaciju putem Skypea ili neke druge aplikacije.
Toshiba LX830 – Nastavak
Desni bok ovog uređaja krije optički uređaj i mali poklopac na dnu u samom ćošku kućišta. Zbog toga što je optički drajv više “uvučen” nego što bi trebalo, pristup je malo otežan i moraćete da naviknete da na “slepo” ubadate portove i taster za otvaranje čitača diskova. Na svu sreću, mi smo se navikli u roku od nedelju dana, pa verujemo da će to biti mali problem onima koji se odluče na kupovinu.
Drago nam je što se Toshiba odlučila na implementaciju Blu-Ray čitača, tako da će kombinacija kvalitetnog 1080p ekrana i dobrog ozvučenja učiniti LX 830 sjajnim multimedijalnim računarom.
Na levoj strani smo pronašli dva USB porta treće generacije, koji će učiniti transfer podataka putem odgovarajućih uređaja izuzetno brzim. Iznad njih su smeštena dva audio konektora i čitač kartica koji podržava sve bitnije standarde. Povrh njih su montirani tasteri za kontrolu intenziteta osvetljenja ekrana, jačine zvuka i sl. Nažalost, njihova lokacija je prilično nepraktična, pa osim na velikom stolu kada možete ovom uređaju prići sa svake strane bez opstrukcija, učenje njihovog rasporeda napamet je imperativ.
Na zadnjoj strani ostavljen je prostor koji poseduje četiri USB 2.0 porta, gigabitni LAN, HDMI 1.4, kao i ulaz za strujni adapter. Veliki naponski konektor sa četiri pina se ne sreće toliko često, ali čini vezu čvršćom i manja je šansa da se prekine ukoliko naglo povučete uređaj ili zakačite sto na kom se nalazi.
Hardver je na LX830-180 sjajan, posebno kada imamo u vidu osnovnu namenu All-in-one uređaja. Procesor je izuzetno moćan i predstavlja jedan od bržih mobilnih modela. Da, dobro ste pročitali, Toshiba se odlučila na mobilni procesor, a razlog za to su termalne performanse koje olakšavaju razvoj hlađenja i ujedno čine dizajn jednostavnijim. Ipak, Core i7 3610QM je izuzetno brz četvorojezgarni procesor zasnovan na IvyBridge arhitekturi. Najnovija generacija Core i7 procesora implicira njegovu izradu u 22-nanometarskom proizvodnom procesu, pa je TDP svega 45 W i pored činjenice da ima ukupno osam thread-ova, 6 MB L3 keš memorije i radnog takta od 2.3 GHz. Bez obzira na zadatak, ovaj procesor će se pokazati sjajno, što govore i rezultati u testovima.
Nažalost, čini nam se da je uz ovakav procesor, Toshiba odredila premalo RAM-a. Naime 4GB je standard, ali za jeftinije modele, s obzirom da cene memorije nikada nisu bile manje. U slučaju LX830-108 upotrebljeni su SO-DIMM moduli kakvi se koriste na laptopovima. Zapravo, iskorišten je jedan DDR3 modul kapaciteta 4GB, ali je zbog jednostavnog dizajna dodavanje još jednog vrlo jednostavan posao. Zbog toga savetujemo da odmah dodate barem još 4 GB.
Grafički akcelerator je potpisan od strane NVIDIA-e, a radi se takođe o mobilnoj varijanti. Reč je o GeForce GT 630M modelu, koji iako tehnički spada u novu generaciju po oznaci, upošljava GPU baziran na Fermi arhitekturi. Konkretno, u pitanju je GF108 koji se koristio za legendarni GeForce GT 540M. U pitanju je prilično upotrebljiv mobilni GPU koji ima 96 Stream procesora i koji radi na pristojno visokoj frekvenciji od 660 MHz. Jedino ograničenje je upotreba GDDR3 umesto GDDR5 koja bi definitivno pomogla zbog visoke rezolucije kojom ekran ovog uređaja raspolaže. Ipak, igranje uz smanjen nivo detalja je objektivno moguć, iako neće baš svaka igra dati igriv frejmrejt.
Kao što možete videti, Windows je ocenio ovaj uređaj veoma dobro, izuzmemo li rezultat za “storage” jedinicu. Razlog za to je upotreba klasičnog hard diska, koji i pored odličnih performansi nije u mogućnosti da dobije visoku ocenu, barem kada se Microsoft pita. Hard disk je izrađen od strane Seagate-a, a dopada nam se izbor, jer se radi o ST1000DM003 modelu, koji je sjajno prošao na našem velikom uporednom testu HDD-ova gde se pokazao kao jedan od najbržih.
Specifikacije, rezultati i zaključak
Specifikacije
Toshiba LX830-108
Procesor
Intel Core i7 3610QM @ 2.3 GHz
RAM
4GB DDR3 1333MHz
VGA
NVIDIA GeForce GT 630M 2 GB GDDR3
Hard disk
Seagate ST1000DM003 1TB 7200 RPM
Optika
Blu-Ray
Ekran
23″ 1920×1080
Ostalo
WiFi 802.11 b/g/n, BlueTooth 4.0
Operativni sistem
Windows 7 64bit Home Premium
Cena
oko 1150
Rezultati
Toshiba LX830-108
3DMark 11 [Performance preset]
Final Score
P 1112
Graphics Score
971
Physics Score
6767
Combined Score
958
7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
15.058 / 192.798
x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]
15.05 / 2.69
WinRar 4.0 Benchmark
5798
AIDA64 Memory Benchmark
Read [MB/s]
11758
Write [MB/s]
12264
Copy [MB/s]
11567
Latency [ns]
48.5
HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD
161.5
Cinebench R11.5 x64 OpenGL [fps]
24.81
Cinebench R11.5 x64 CPU [pts]
6.14
TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
3.0 / 541 / 311
1920×1080 0xAA 0xAF
Street Fighter IV (low) [fps]
55.2
Batman: Arkham Asylum (DX 10, very high, Physx off) [fps]
39
AvP DX11 (DX11, low) [fps]
18.4
Lost Planet (DX11, low) [fps]
5.4
Resident Evil 5 (DX10, high)
29.1
Utisci i zaključak
Toshiba LX830 se pokazala sjajno u svakom pogledu, ukoliko izuzmemo nekoliko sitnijih zamerki. Odličan ekran visoke rezolucije i kvalitetnog prikaza sa osetljivošću na dodir je veliki plus. Možda bi neki više voleli da je zbog toga odabran Windows 8 kao preinstalirani OS, ali nama se više dopalo to što se proizvođač odlučio na Windows 7 Home Premium koji autor ovih redova favorizuje naspram nove verzije. U svakom slučaju, bilo da računar koristite za zahtevne aplikacije ili kao kućni multimedijalni centar Toshiba LX830 je odličan izbor u slučaju da želite “sve u jednom rešenje”. Prosto, kao gotov PC zaista je sjajan u svakom smislu.
U radu se pokazao veoma dobro, pa temperature zaista nisu problem, a isto se može reći i za akustične performanse. Procesor ume da dostigne nešto veću temperaturu tokom dužeg maksimalnog opterećenja, ali je rashladni sistem prilično tih čak i u tim momentima, pa moramo odati priznanje Toshibi na odlično odrađenom poslu. Realan scenario je ipak povoljniji za LX830, pa 70 stepeni koje smo mi ostvarili, vrlo verovatno nećete ni videti u praksi. Takođe, zanimljivo je da su hard disk i grafičlki čip kao maksimalne temperature tokom testiranja dostigli veoma rano svoj maksimum, pa možemo primetiti da je LX830 jedan od boljih modela u ovom pogledu, posebno kada znate da je unutra Core i7 procesor. Stoga, ne bismo se zabrinuli da ostavimo video renderovanje tokom veoma dugog vremena kada je ovaj uređaj u pitanju.
Kada se sve sabere, jasno je da visoka cena nije mogla biti izbegnuta, ali i pored toga ćemo dati preporuku ovom modelu. Suštinski, koliko košta, toliko i vredi i istina je da možda ne dobijate više nego što ste platili, ali je poenta da zaista dobijate puno. Snažan hardver, kvalitetnu izradu i veliki broj mogućnosti i potencijalnih namena za ovaj PC. Korisnici koji nemaju mnogo prostora, a žele da imaju sve u jednom zaista ne mogu da prođu mnogo bolje u ovoj klasi, jer je LX830 odlično izbalansiran i čak i pokoja mana koju ima, nije dovoljna da ispadne iz užeg kruga za izbor najboljeg All-in-one računara.
Prednosti:
– Dobar ekran
– Kvalitet izrade
– Procesor
– Touchscreen
– Blu-Ray
– ONKYO ozvučenje
Nedostaci:
– Neupadljiv dizajn
– Stopice od gume sklone otpadanju (lako se vrate na mesto)
– Nepristupačni konektori i tasteri na bokovima