Vodič za kupovinu hardvera, Q2 2013

Vodič za kupovinu hardvera, Q2 2013

Leto nam se približava velikom brzinom, a sa njim i poduži spisak razloga zašto bismo unapredili postojeći ili kupili potpuno novi računar. Leto će nam konačno dati mogućnost da malo odmorimo od posla, a mnogi jedva čekaju da odigraju mnoge naslove koji su izašli u proteklom periodu. Takođe, školarci završavaju školu uskoro, a kao poklon za odlične ocene novi PC je odlično rešenje, zar ne? Na kraju

    Sadržaj

      Zoran Petrović i Nebojša Todorović
      U najskorije vreme očekujemo dolazak nove Haswell mikroarhitekture koja bi trebala drastično da promeni stanje na tržištu kada su core komponente, a i segment prenosnih računara u pitanju. Dok čekamo procesore sa oznakama 4xxx i ploče sa Z87 i H87 čipsetovima sada je možda i pravo vreme za probiranje hardvera čija će cena neumitno uskoro da krene naniže. Priča je veoma slična prednovogodišnjoj, sa nekoliko malih novosti. AMD je predstavio Piledriver arhitekturu koju smo testirali i koja se pokazala kao veliki korak napred, jer su bukvalno ispravljeni skoro svi “propusti” koje je imao Bulldozer. Piledriver modeli su predstavljeni u istim segmentima kao i prethodna generacija, pa je za svaki prethodni predstavljen novi model koji po istoj ceni nudi dosta više. Intel se i dalje sprema za prelazak na Haswell mikroarhitekturu, pa ne očekujemo da ćemo više viđati nove Ivy Bridge modele.  
       
      Ivy Bridge je sa sobom doneo novi proizvodni proces, koji je dosad uveliko “uhodan”, pa sada cene polako dolaze na realni nivo. Kupovina najnovijeg hardvera nikada nije bila isplativa rabota, jer ćete za koji mesec izgubiti bar 30% novca koji ste uložili. Nažalost dinamika tržišta je takva, i tu se ne može mnogo šta promeniti. Ono što možete da uradite je da malo pričekate, i da po izlasku Haswell modela kupite jake Ivy Bridge procesore čija će cena pasti. Slično je i sa pločama. Kontrolerske logike su unapređene na obe strane i proizvođači sada “izmišljaju toplu vodu” i prave razne revizije već postojećih čipsetova kako bi nam iz džepa izvukli još novca. Realno stanje stvari je da su ploče sa početka godine i dalje vrhunske, te da obezbeđuju iste performanse kao različite revizije.  
       
      Kao što to obično radimo, za vas ćemo odabrati nekoliko procesora za koje smatramo da su dobra kupovina i na koje treba obratiti pažnju ukoliko planirate da radite upgrade na CPU planu. Da podsetimo, aktuelna ponuda sa Intel strane fokusirana je na Ivy Bridge generaciju i LGA1155 kao i par modela za LGA2011 soket. Sa AMD strane AM3+ soket je i dalje aktuelan, a pored novopredstavljene Piledriver generacije, nešto stariji Bulldozer procesori nemaju šta da traže, jer za iste novce dobijate novu generaciju.
       

      Procesori

      Krenimo od gornjeg doma. AMD je svesno prepustio ovaj segment Intelu i odlučio da borbu vodi tamo gde je dobar, u nižim cenovno senzitivnim segmentima gde ima odlične procesore. Ovoga puta nećemo zaboraviti LGA2011 soket i vrhunske Sandy Bridge E procesore koji su jednostavno bez konkurencije po performansama koje nude. Svi modeli su jako skupi, a kod nas su popularni Intel Core i7 3960X i Intel Core i7 3930K, jedan od najjačih i jedan model iz “donjeg doma”. Sa cenama koje gravitiraju oko 900 i oko 500 EUR, ovi modeli su definitivno namenjneni profesionalcima kojima će se kupovina isplatiti kroz narednih nekoliko poslovnih projekata, a kojima je brzina obrade podataka krucijalan faktor poslovanja.
       


       

      Na samom vrhu Ivy Bridge ponude stoji Intel Core i7 3770K. Iako je do skora bio cenovno nedostupan velikom broju korisnika, sa novom cenom koja je pala na oko 270 EUR ovaj procesor predstavlja jedan od najbolje izbalansiranih Intel modela ikad. S odličnim odnosom cena-performanse i otključanim množiocem ovo je jedini izbor za napredne korisnike koji za svoje mašine žele samo najbolje. Na to dodajte visoki takt, koji sa default 3,5 GHz, po potrebi skače i do 3,9 GHz, kao i četiri fizička i dodatna četiri logička jezgra i eto vam univerzalca koji će munjevito odgovoriti na sve poslove koje postavite pred njega. Sa odličnim memorijskim kontrolerom i visokom OC marginom, ovaj procesor se jednostavno transformiše u mašinu za obaranje svetskih rekorda, pa ni taj aspekt nije zanemaren.
       


       

      Tik ispod Core i7 serije stvari postaju zanimljive. Za duplo manje novca možete kupiti odlični Intel Core i5-3330 ili AMD FX-8350. U Intel slučaju dobijate punokrvni četvorojezgarni Core i5 procesor sa pristojno visokim taktom, Turbo tehnologijom i integrisanom grafikom koja će vam dobro doći pri radu sa video materijalom i kao štedljiva alternativa ukoliko je uparite sa diskretnim rešenjem. U AMD soluciji pucate na sigurno – najjači model Piledriver serije. Kako je ovo najbrži AMD procesor ikada, kako po taktu, tako i po performansama, možete biti sigurni da imate najbolje što AMD može trenutno da ponudi.
       


       

      Sa taktom koji je naTurbo tehnologijom uveliko gazi 4 GHz i default frekvencijom koja je 4 GHz, sa sve osam jezgara dobijate multipraktik. Bilo da ga upregnete sa igrama, obradom multimedije, renderingom ili jurite OC rezultate ovaj procesor je odličan izbor. Sa vrlo bliskom cenom Core i5-3330 i FX-8350 predstavljaju trenutno najbolja rešenja kada su u pitanju solidne igračke mašine. Naravno, kada kažemo solidne, mislimo na modele koji će pored igranja bez problema moći da odgovore na najrazličitije zadatke koje korisnici stave pred njih, a da opet prilikom sklapanja istih ne potrošite gomilu novca.

      Još zanimljivije postaje i ako su vam pomenuti Core i5 i FX suviše skupi. Spuštamo se na graničnu cenu od 100 € u kojoj suvereno vladaju dva modela – Intel Core i3 3220 i AMD FX-4170. Ako želite da za malo novca sklopite mašinu na kojoj ćete se udobno igrati onda je jedino rešenje da malo “uštinete” na CPU i MB strani, i da dodatni keš usmerite ka grafici.
       


       

      Dva pomenuta procesora su idealno rešenje za to. U oba slučaja dobijate četvorojezgarne budžetske modele. U Intel slučaju u pitanju je dual core sa hyperthreading tehnologijom, a kod AMD-a nativni quad sa četiri FPU jedinice. Oba proizvođača su uštedeli po malo, ali su napravili odlično izbalansirane modele. U oba slučaja imate pristojno visoke taktove, a AMD za razliku od Intel pandana raspolaže i sa Turbo tehnologijom koja po potrebi dva jezgra diže za dodatnih 100 MHz. Na strani Intel Core i3 modela su integrisana grafika koja može dobro da dođe, kao i 70 W niži maksimalni TDP (55 W naspram 125 W kod AMD).
       


       

      U klasi koju je AMD napravio za sebe Intel nema šta da traži. Kao što je AMD potučen u svakom pogledu u najvišem segmentu tako i Intel gubi bitke na svim poljima kada su APU-ovi u pitanju. Sa novom Trinity generacijom jaz je porastao, pa poređenje sa Intel konkurentima više nema apsolutno nikakvog smisla. Novi AMD APU modeli imaju odličnu osnovu baziranu na Piledriver arhitekturi i fantastično GPU jezgro. O njima ste mogli naširoko da čitate na našem sajtu, a jedino pitanje koje treba sebi da postavite je koliko biste novca želeli da potrošite. Kao apsolutna preporuka tu je model A10-5800K, koji uparen sa kvalitetnom pločom, pa čak i diskretnom grafikom može formirati odličnu multipraktičnu mašinu – od kućnog/kancelarijskog do igračkog/naprednog multimedijalnog računara.
       


       

      Naravno i ovde možete uštedeti, pa je i A8-5550 izbor koji će uz malo niže radne taktove i malo slabiju grafiku i dalje predstavljati solidno rešenje za sve pomenute poslove. Sa njim dobijate 3,2/3,7 GHz frekvencije Radeon HD 7560 sa 256 jezgara i podršku za memoriju na 1866 MHz. U kombinaciji sa nekom mini ATX pločom, novi APU-ovi mogu da posluže kao osnova minijaturnog PC-ja male potrošnje, koji ćete smestiti ispod TV-a, a koji će imati odlične performanse bez negativnih efekata kao što su: cena, potrošnja ili zagrevanje.

       

      Matične ploče

      Kada su matične ploče u pitanju stvari su donekle drugačije, pre svega jer nema one sive zone preklapanja u sredini. Za najjače LGA2011 ploče opremljene X79 čipsetom ovoga puta biramo ASUS P9X79-E WS, model iz ASUS Workstation segmenta, koji, pored podrške za najjači CPU današnjice i podrške za quad channel memoriju nudi i najbolju platformu za grafičke karte u vidu četiri x16 PCI Express 3.0 slota u x16/x16/x16x16 režimu rada za neprikosnovene performanse i u ovom segmentu. Tu su i ASUS pikanterije poput dual serverskog etherket kontrolera koji je potpisao Intel – l210, ali i ASUS SSD keširanja, vrhunske naponske jedinice, odlične OC podrške itd.
       


       

      Za gornji dom Intel Ivy Bridge ponude treba birati neki dobar model baziran na Z77 čipsetu, a naša preporuka je ASUS Maximus V Formula/ThunderFX. Za najzahtevnije korisnike koji svoju mašinu opremaju procesorima poput Core i7 3770K ne treba ići dalje od ASUS ROG serije, i to njihovog najnovijeg modela opremljenog ThunderFX audio kontrolerom za igrače koji žele samo najbolje za sebe. S druge strane priprema za vodeno hlađenje, vrhunska naponska jedinica, tri puna PCI Express x16 3.0 slota garantuju vrhunske performanse sa svim komponentama. Ne treba zaboraviti ni podršku za memoriju na 2800 MHz, WiFi, Bluetooth, USB 3.0 i gomilu ROG dodataka.

      Slično je i sa najboljim izborom za AMD. Jednostavno ASUS ne prepušta ništa slučaju, pa je unapređeni model pete generacije Crosshair Formula modela  sa oznakom ASUS Crosshair V Formula-Z trenutno apsolutno najbolja AMD AM3+ ploča na tržištu. Nećemo preterano trošiti reči. Sve ROG poslastice su tu, a pored fantastične naponske jedinice ova ploča ima i četiri PCI Express x16 slota, čak deset SATA 6 Gb/s slotova, te najnaprednije opcije za overklok koje uključuju vrhunsku UEFI BIOS sekciju, prekidače za PCB-u ploče, merne tačke, POST display, CLEAR CMOS taster…
       


       

      Na nedavnom uporednom testu matičnih ploča model koji je neočekivano iskočio u prvi plan kao odlično rešenje koje brine o vašem novčaniku je svakako Gigabyte Z77-D3H. Za oko 100 € dobićete matičnu ploču sa najjačim Intel čipsetom namenjenim LGA1155 soketu koja nije uskraćena ni po kom bitnom osnovu. Jedina stvar koja će vam biti uskraćena sa ovim modelom su vrhunske OC performanse, što se u ovom cenovnom rangu i ne očekuje. Sa sedam faza namenjenih samo CPU-u i dalje ćete moći da se igrate sa overklokom, ali će vrhunski dometi ostati rezervisani za trostruko skuplje modele. U međuvremenu će vaša Gigabyte Z77-D3H na svim ostalim poljima parirati celokupnoj gami mnogo skupljih modela sa Z77 čipsetom.
       


       

      Još jedan model koji je dobio svoju reviziju, a koji spada u pristupačnu kategoriju je ASUS M5A97 R2.0. Radi se o entry level matičnoj ploči namenjenoj najnovijim AMD procesorima. R2.0 znači da je urađena revizija godinu dana starog modela, te da je novi obogaćen velikim brojem novih tehnologija i najnovijih dodataka poput digitalne naponske jedinice, Remote GO umrežavanja, USB 3.0 Boost, Network iControl, te novim UEFI BIOS-om. Jednostavno za oko 70 € ASUS M5A97 R2.0 nema pravu konkurenciju. Dobijate sve opcije najnovije generacije AMD čipsetova poboljšane sa ASUS dodacima. Napomenućemo da ploča ima dva PCI Express x16 slota, podršku za DDR3 do 2133 MHz, šest SATA 6 Gb/s portova, USB 3.0, solidne overklok mogućnosti, kao i punu Windows 8 podršku.
       


       

      Naravno, i APU-ovi zahtevaju matičnu ploču, a mi smo se ovoga puta odlučili da vam preporučimo odličnu matičnu ploču nepravedno zaboravljenog proizvođača – ASRock FM2A75 Pro4. ASRock, kao dugogodišnji AMD partner oduvek je imao odlične modele namenjene nižim cenovnim rangovima, pa je i ovoga puta tako. Sa izlaskom FM2 (Trinity) APU-ova i AMD-ovom lenjošću da predstavi iole unapređen čipset veliki broj proizvođača se odlučio da samo zameni soket na postojećem A75 čipsetu za FM1 APU-ove i tako predstavi pristupačne matične ploče koje nisu izgubile apsolutno ništa kada je funkcionalnost u pitanju. Sa cenom ispod 70 €, ova matična ploča nudi bogato opremljen pun ATX format. To znači da pored standardne kontrolerske logike možete očekivati i jaku naponsku sekciju, podršku memoriji za 2600+ MHz (što je jako bitno kada uzmete u obzir da integrisana grafika direktno zavisi od sistemske memorije), dva puna PCI Express x16 slota i još gomilu drugih dodataka.
       


       

      Ukoliko ipak želite da sklopite minijaturnu kućnu mašinu baziranu na AMD APU, pa vam je novac jedini i najbitniji parametar, predlažemo da bacite pogled i na ASRock FM2A55-DGS. Ova matična ploča je bazični FM2 model baziran na najslabijem A55 čipsetu koji za manje od 50 € nudi sve ono što jednom APU-baziranom sistemu treba. Da ASRock nije samo mislio kako da napravi najjeftiniju matičnu ploču po svaku cenu govori i činjenica da ova ploča, iako ima samo dva DIMM slota podržava rad sa memorijom na 2400+ MHz te da dolazi u bogatom softverskom paketu, i sa punom Windows 8 podrškom.
       

       

      Grafičke karte

      U odnosu na vodič sa kraja prethodne godine, dosta toga se promenilo. NVIDIA je kompletirala svoju GTX 600 familiju proizvoda, a već za koji dan ćemo predstaviti prvi GeForce iz GTX 700 serije. Sa druge strane, AMD je svoju ponudu obogatio dodatnim sadržajem koji deli uz određene grafičke karte. Sa druge strane, jedini pravi novitet je Bonaire čip i grafička karta bazirana na njemu – Radeon HD 7790. Od modela koji se nama trenutno dopadaju, izdvojićemo nekoliko, a putanja će biti silazna odnosno od skupljeg prema jeftinijem segmentu.
       


       

      Cena Radeona HD 7970 je takva da ovu kartu čini izuzetnim u pogledu odnosa uloženog i dobijenog. Naš izbor je Gigabyteov model sa sjajnim WindForce 3X kulerom. Za “svega” 360 evra, dobijate najbrži GPU iz AMD-ove ponude koji je dovoljno snažan da obezbedi više nego glatko igračko iskustvo. Ova grafička karta briljira sjajnim performansama, a Gigabyte je implementirao svoj odlični kuler sa tri ventilatora. Osim što osigurava niske temperature, njegove akustične performanse su jako dobre. Ovo je jako bitno, jer referentni kuler Radeona HD 7970 nije toliko sjajan, zbog zahtevnosti Tahiti čipa.
       


       

      MSI GeForce GTX 670 Power Edition koji smo već testirali se pokazao izuzetno dobro, a najbolje od svega je to što ujedno ima i najnižu cenu. Pritom ova karta zaista ima puno toga da ponudi, pa se izdiže i iznad skupljih konkurenata. Na primer, tu je odlična naponska jedinica obogaćena Military Class III komponentama, kao i mogućnost trostruke promene napona softverskim putem. Na kraju, odličan kuler naziva TwinFrozr IV je dobro poznat mnogima, pa će overklok biti omogućen uz minimalnu količinu buke. Na kraju, MSI već sada nudi mnoge popuste u saradnji sa određenim domaćim firmama, pa se vredi raspitati ukoliko želite kartu visoke klase sa GPU-om iz NVIDIA-e,
       


       

      U kategoriji ispod, nalazi se vrlo interesantna ponuda, a glavna bitka se vodi između Radeona HD 7870 i GeForce-a GTX 660. Obe karte nude prilično dobre performanse, ali imamo utisak da je u poslednje vreme GeForce GTX 660 u regularnoj, non-Ti verziji, preuzeo vođstvo. Prosto zbog modela sa nižom cenom. Primera radi, za oko nam je zapao Gigabyte GV-N660OC-2GD po ceni od 175 evra. Hlađenje sa dva ventilatora prečnika 100mm je veoma efikasno u kombinaciji sa štedljivim GK106. Stoga, količina buke je minimalna. Ovaj veliki kuler nema mnogo muke sa zadržavanjem niskih temperatura, pa čak i pri opterećenju nema potrebe da radi na broju obrtaja koji prelazi više od 25%.
       


       

      Ispod 150 evra zalazimo u modele koji su oduvek bili interesantni domaćem tržištu. Do sada je ovom klasom vladala grafička karta koja polako ulazi u legendu. Reč je o Radeonu HD 7850 sa 1 GB memorije. Ova karta je idealna za korisnike koji imaju monitor rezolucije 1920×1080 ili 1680×1050. Nažalost, uskoro je više nećemo uopšte viđati u prodavnicama, pa ukoliko naletite na neku nemojte se previše razmišljati. Naime, zbog specifične konfiguracije memorije, odnosno korišćenja paketa 1GB/256bit koji se više ne proizvodi u penziju ide i sam HD 7850 u pomenutoj verziji. Zamena je daleko manje impresivna, iako jeftinija, a reč je o Radeonu HD 7790.
       


       

      Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane, a najbolji primer za to je GeForce GTX 650 Ti Boost 1 GB. Ova karta je duhovni naslednik prethodno pomenutog Radeona. Naime, trenutno je ovaj model apsolutni BestBuy u kategoriji od 100 do 150 evra, a model koji se nama jako dopao je potpisan od strane kompanije MSI. Već smo je testirali i to nedavno. Iako smo imali nekih primedbi, ispostavilo se da se radi o jako dobrom proizvodu po više nego dobroj ceni. Za oko 130 evra dobijate kartu koja “briše patos” sa ostatkom klase, osim u slučaju HD 7850 1 GB, ali kao što smo već rekli, ova karta je na zalasku karijere.
       


       

      Ispod i dalje nema mnogo promena, a naš favorit izbor kada imate jednu novčanicu od 100 evra je Radeon HD 7770. Konkretan primerak koji biste trebali da potražite u domaćim prodavnicama je sjajni VTX koji nosi kriptičnu oznaku VX7770 1GBD5-2DHX. Reč je o fabrički overklokovanom modelu po imenu X-Edition, koji ima frekvenciju jezgra od čitavih 1150 MHz, što ga smešta među nekoliko fabrički najbržih modela. Naš savet je i da nakon kupovine nabavite i neku od kvalitetnijih termalnih pasti i zamenite je, jer je fabrička lošija nego što smo očekivali. Ukoliko vam je i to previše, poslednja opcija je neki od HD 7750 modela, ali nećete napraviti posebno veliku uštedu i u tom slučaju ozbiljno razmislite o APU-u.
       

       

      Memorija

      Cene memorija, kao ni njihova ponuda se nisu menjale gotovo u većoj meri, a imamo utisak da su cene čak i skočile u manjoj meri. Kompleti od 2 x 4 GB imaju više nego povoljnu cenu i ukupno 8 GB DDR3 memorije možete dobiti po ceni od oko 50 evra. Što se brzina tiče, naš savet ostaje nepromenjen. Birajte najmanje module deklarisane za rad na 1600 MHz, a ukoliko imate mogućnosti nemojte biti “gadljivi” ni na modele od 1833 MHz. Ovo posebno važi u slučaju APU-a, jer uz zategnute latencije i viši radni takt možete znatno olakšati posao integrisanom Radeonu koji će vas nagraditi dodatnim performansama.

      Kingstonov izbor se redovno uvećava, a dopali su nam se Beast moduli koji rade u rasponu od 1600 do 2400 MHz. Kit od 8 GB (2 x 4) startuje već od nekih 50-ak evra, što ga čini vrlo interesantnom kupovinom. Za ne mnogo više novca, možete doći do modela namenjenih entuzijastima koji su deklarisani za veće frekvencije. Na primer, za oko hiljadu dinara više možete dobiti model od 1866 MHz koji je idealan za brže konfiguracije, a od velike koristi može biti i računarima baziranim na APU-u. Beast nam se dopada zbog niskog profila, pa neće praviti problem prilikom montaže širokih kulera.

      SSD i HDD

      Hard diskovi konačno imaju prilično normalizovane cene, pa ukoliko planirate kupovinu ovo su dobre vesti. Na našem velikom uporednom testu hard diskova, odličnim se pokazala nova generacija Seagate Barracuda diskova. Konkretno, za jeftin sistemski disk naš izbor pada na njihov ST1000DM003 model koji može uz dobar kontroler da dostigne sekvencijalnu brzinu i do 200 MB/s što je sjajna vest. Obratite pažnju samo na nešto kraću garanciju, mada nemate previše alternativnih izbora u ovom domenu.
       


       

      Za smeštanje podataka, nova serija Western Digitala, pod nazivom Red je za svaku preporuku. Brži od Green serije, pouzdaniji i sa dužom garancijom predstavljaju fantastičan izbor. Imajte u vidu da ne rade na 7200 obrtaja u minuti, pa nisu pogodni baš da budu sistemski diskovi. Proizvođač ih je prilagodio NAS sistemima, pa kao “storage” jedinice su savršeni. Predviđen im je dug vek trajanja u tom scenariju, pa ukoliko imate dovoljno novca smatramo da je to pravi izbor.
       


       

      Što se SSD-ova tiče, ovde dosta zavisi od toga kakve su vam preferencije. Ukoliko ste poklonik LSI SandForce SF-2281 kontrolera, odličan izbor može biti Kingston iz nove “value” serije. Govorimo naravno o SSDNow V300 modelu, koji poseduje odlične karakteristike. Tu je moderni NAND izrađen u 18nm, kao i posebno optimizovan SandForce SF-2281 kontroler za Kingstonove potrebe. Odlične performanse ne bi bile glavni argument da tu nije i povoljna cena, što je logično, jer se radi o proizvodu iz budžetske serije. Ipak, ne žrtvujete ništa od onoga što imaju skuplji modeli ukoliko ste prosečan korisnik. Pritom, za svega 160 evra možete doći do kapaciteta od 240 GB, što pre pola godine nije bilo zamislivo.
       


       

      Za ljubitelje OCZ-ovog Indilinxa tu je OCZ Vertex 4. Reč je o jako popularnom SSD-u među korisnicima, posebno članovima našeg foruma i može se reći da je ovo samo po sebi određena preporuka. Treba obratiti pažnju na update firmware-a, jer su brojni problemi rešeni sa novijim verzijama. Odlična garancija i performanse takođe garantuju da ćete biti veoma zadovoljni. Nažalost, cena mu se nije posebno menjala u odnosu na vreme kada smo pisali prethodni vodič, tako da je sada malo manje interesantan s obzirom da mu je vreme da hvata priključak za konkurencijom.
       

       

      Kućišta

      Potrebno je novi računar smestiti u novo kućište, a pitanje komfora i kvaliteta ne mora biti nužno vezano za količinu novca koju planirate da uložite. Krenućemo od modela koji ide u prilog ovoj tvrdnji. Govorimo o odličnom Bitfenixovom kućištu pod oznakom Merc Alpha. Pomenuto kućište ima krajnje pristupačnu cenu, a poseduje niz karakteristika koje bi korisnici pre povezali sa skupljim proizvodima. Naime, ovo kućište ima veliki broj konekcija na prednjem panelu. Izrada je jako dobra, kao i završna obrada. Unutrašnjost je ofarbana u crno, ostavljeni su razni otvori za kabliranje, creva za vodeno hlađenje i još dosta toga. Najbolji deo je da sve dobijate za cenu od oko 35 evra.
       

      U određenom smislu zanimljiv novitet na domaćem tržištu predstavlja i kompanija Raidmax. Uz zanimljiv dizajn namenjen pre svega igračima i povoljnu cenu, smatramo da ova kućišta vredi pogledati. Mi smo imali prilike da isprobamo BlackStorm model koji deluje jako dobro, uz nekoliko vrlo inovativnih rešenja, kao što je obaranje kompletne stranice zajedno sa postoljem za matičnu ploču.

      Ipak, dok je BlackStone sa cenom od oko 60 evra nekom skup, za 40-ak se može priuštiti Cobra. Ovo kućište karakteriše malo drečavija boja unutrašnjosti i generalno agresivniji dizajn, ali ne sumnjamo da će se mlađoj populaciji dopasti. Prosto, za skromnu količinu novca, osim što je potpuno funkcionalno i solidno izrađeno, ovo kućište definitivno privlači pažnju. Najbolji deo priče je, što kada ga malo bolje pogledate nije preterano avangardno već sasvim konvencionalno.

       


       

      Za gejmere uvek ima nešto iz Cooler Master asortimana, a govorimo naravno o Storm seriji koja ima vrlo kvalitetne i dobro dizajnirane predstavnike. Ukoliko ne raspolažete posebno velikom sumom novca, naša preporuka ide u pravcu Storm Enforcera. Preporuku baziramo na osnovu ranijeg iskustva sa ovim modelom. U pitanju je kućište jeftinije od mnogih HAF modela, a pritom nam deluje praktičnije i po našem mišljenju lepše. Odlična provetrenost i predviđena adaptacija za velike grafičke karte će se dopasti overklokerima i igračima. Ukoliko imate nešto više novca na raspolaganju, odličan izbor predstavlja i Storm Trooper koji ima neke dodatne opcije poput X-Dock-a, kontrole ventilatora, ručke za prenošenje i raznih drugih simpatičnih detalja.
       


       

      Fractal Designs kućišta su i dalje tu, a verujemo da će se dopasti poklonicima minimalizma. Ovaj proizvođač nije dugo na domaćem tržištu, ali koliko smo načuli uskoro će asortiman biti obogaćen zahvaljujući jednom domaćem distributeru. Veliki problem ove kompanije bi mogla predstavljati visoka cena proizvoda, koja kao i uvek, prati ekskluzivne proizvode. Fractal Designs modeli se oslanjaju na odličnu izradu i dizajn, pa se pozicioniraju kao premium brend. Dva modela se ističu, a oba nose istu ime – Define. Sufiks je taj koji ih razdvaja i dok je R3 manji i jeftiniji, za korisnike kojima je potrebno puno prostora sa stilom, rešenje može predstavljati XL varijanta.
       

       

      Za kraj…

      Ovo je naš izbor komponenti koje bismo odabrali za ovo leto u ovom trenutku. Ponuda je više nego bogata, pa verujemo da će svako naći nešto za sebe. Za kraj ostaje samo da vam kažemo da pratite cenovnike, akcije i možda ulovite neku komponentu po nižoj ceni, što svakako znači svakom od nas. Ne treba isključiti i razne popuste koji bi mogli da uslede u narednom periodu kako bi se podstakla zamena postojećih uređaja i prodaja zaliha tokom tradicionalno sušnog leta. Do sledećeg čitanja…

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test