Vodič za kupovinu PC komponenti, Q2 2011.

Vodič za kupovinu PC komponenti, Q2 2011.

Kada želite da kupite nov računar, nije loše imati određene smernice. Ovo nije toliko zahvalan posao za novinare, jer ovakvi članci moraju često da se pišu iznova kako bi se njihova aktuelnost zadržala i kako bi bili upotrebljivi. Ukoliko ste planirali da sebe počastite pred početak leta, kako biste ga eventualno proveli za novom „mašinom“, evo nekoliko predloga sa naše strane. Zavisno od toga šta želit

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Vodič za kupovinu PC komponenti

      U ovakvim situacijama teško je pokriti apsolutno sve kategorije kupaca i pogoditi tačno koliko im se novca našlo u džepu. Da li vas interesuje novi SandyBridge procesor, čuli ste da je odličan, zar ne? Ipak, za njega ćete biti primorani da odvojite solidno veću svotu novca ili pak želite neki stariji Intelov procesor. AMD je takođe veoma interesantan, ukoliko ste gejmer ograničenog budžeta i želite četiri fizička jezgra u svom procesoru. Naravno, sve prate i različite ploče, a one su tek mnogobrojne i ima ih u ogromnim cenovnim rasponima, u zavisnosti od toga šta nude i čemu su namenjene.
       

       

      Na neki način, korisnici koji vole da provode sate mozgajući šta je najbolja kupovina, imaju sreće što je na domaćem tržištu izbor pomalo sužen. Da nije tako, vrlo je verovatno da bi proveli dane u pravljenju optimalne konfiguracije. Za one koji ne žele da gube previše vremena, evo naših predloga. Počećemo od procesora, s obzirom da je on, po nepisanom pravilu, početak svega.

      AMD Procesori
       

       

      AMD u svojoj ponudi ima odlične modele od srednje kategorije pa naniže s obzirom da je njihov najskuplji model oko 170 evra. Imajući u vidu da se približava predstavljanje novih Bulldozer procesora, ovo je sasvim očekivano stanje stvari, jer se između ostalog, na ovaj način ostavlja prostora novoj generaciji. Ukoliko želite da imate procesor sa šest jezgara, a ne želite da potrošite previše novca, onda je Phenom II X6 1055T sasvim solidan izbor. Velika količina L3 keš memorije, šest fizičkih jezgara i veoma dobre performanse karakterišu ovaj procesor, iako kaska za Intel-ovim rešenjima, pogotovo kada govorimo o procesorima sa novim SandyBridge jezgrom.

      Ukoliko vam je ovo previše i ipak želite da ograničite potrošnju novca za CPU i preferirate AMD, onda u izbor ulazi Phenom II 840 koji predstavlja preimenovani Athlon II X4 procesor. Njegova cena od oko 80 evra je idealna za igrače „plićeg“ džepa i njegov jedini nedostatak u odnosu na jače modele je odsustvo L3 keš memorije. Ovo neće uticati previše na performanse u igrama i ukoliko ste overklokerski nastrojeni možete ostvariti veoma visok radni takt i time dodatno dobiti na brzini. Očekujte oko 3,8GHz pri minimalnom povećanju napona uz iole sposobniju matičnu ploču, dok ćete za više morati da angažujete ozbiljnije hlađenje od box kulera koji dolazi uz ovaj CPU.

      U slučaju da želite HTPC mašinu, sasvim je logično razmišljati o AMD baziranoj konfiguraciji zbog integrisane grafike i njenih mogućnosti koje prevazilaze ono što konkurencija ima da ponudi. Stoga jedan od jeftinih procesora za ovu namenu se nameće kao izbor, a u pitanju je Athlon II X2 260 čija cena iznosi svega 50 evra. Za sve osnovne potrebe je i više nego dovoljan i svaki korisnik manjih zahteva će biti izuzetno zadovoljan, bilo da mu je računar potreban za office, multimediju ili manje zahtevne igre. Uz to, ovaj procesor je i mali potrošač, a karakterišu ga i niske temperature, pa je idealan za manja kućišta, a nema ni potrebe za ozbiljnijim napajanjima.

      Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
      Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela

      Intel procesori

      Ovaj proizvođač polako i na našem tržištu počinje da dominira sa svojom novom generacijom Core procesora, koji se razlikuju od prethodne po prefiksu u brojčanoj oznaci. Definitivno preporučujemo da u slučaju da sklapate nov računar od početka, krenete sa nekim od novih SandyBridge procesora, jer nema mnogo smisla ulagati u stariju arhitekturu, osim ukoliko ne naletite na neke izuzetno povoljne cene za istu. Ukoliko želite jedan od najbržih procesora trenutno prisutnih na tržištu, jasan je izbor – Core i7 2600K. Obratite pažnju na sufiks „K“, model koji ga nema je nešto jeftiniji, ali nema otključan množilac. Jedino ograničenje je u lakoći postizanja i maksimalnom dometu pri overkloku, pa ukoliko niste napredniji korisnik, nema potrebe da dajete više novca, ma koliko mala razlika bila i ovo važi za sve nove modele.

      U nižim kategorijama odličan izbor predstavlja Core i5 2500K koji bez problema stiže Core i7-ice prethodne generacije i predstavlja, prema našem mišljenju, jedan od najboljih procesora uopšte. Naravno, cena nije mala i sa oko 160 evra je u cenovnoj klasi najboljeg konkurentskog CPU-a, ali je ujedno i osetno brži u gotovo svim testovima. U jeftinijim kategorijam Intel je daleko slabiji sa ponudom, s obzirom da Core i3 modeli i nisu previše isplativi u odnosu cena/performanse.

      Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
      Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela

      Matične ploče

      ASUS P8P67 WS Revolution

      Ukoliko želite nešto više od proseka, tu je ASUS sa svojim P8P67 WS Revolution modelom. Možda je Workstation u oznaci (WS) najjasniji pokazatelj usmerenja ove matične ploče. ASUS je prilikom kreiranja ove matične ploče ponudio neke mogućnosti koji su do sada bili dostupni samo na „Republic Of Gamers“ modelima, gde je u glavna stvar upotreba NF200 čipa i mogućnost rada sa četiri grafičke karte, a da pri tome P8P67 WS Revolution model nije opteretio ostalim detaljima koji su karakteristični za „ROG“ modele. Naravno, pored opcija rada sa više grafičkih karti, velika PCI Express funkcionalnost koju P8P67 WS Revolution poseduje se može iskoristiti i na druge načine koji mogu biti korisni za profesionalce kojima je ova ploča i namenjena. Tako se na primer dve nVidia Tesla grafičke karte mogu koristiti zajedno sa nekim posebnim RAID kontrolerom ili profesionalnom zvučnom kartom ili još nekom dodatnom PCI Express karticom kojoj je potrebna veća propusna moć. Slične kombinacije se teško mogu praviti sa običnim matičnim pločama, jer kod njih upotreba već dve karte rezulutuje manjim “bandwidth-om”. P8P67 WS Revolution u ovom momentu predstavlja apsolutno najbolje rešenje za sve korisnika kojima je neophodna moćan WS računar. Kompletan test ove ploče možete pronaći na našem sajtu.

      Kontakt: Gigatron
      Cena: 24,959 dinara

      Gigabyte GA-880GM-UD2H

      Kako biste smestili svoj procesor na odgovarajuću i kvalitetnu osnovu treba odabrati i odgovarajuću matičnu ploču, izabrali smo nekoliko interesantnih modela koji bi vam mogli biti interesantni. Jedan od odličnih izbora za HTPC je Gigabyte GA-880GM-UD2H, koja predstavlja odličan izbor za neki od jeftinijih AMD-ovih procesora. Poseduje sve što može zatrebati ukoliko ste nezahtevan korisnik ili čak sklapate HTPC mašinu. Poseduje osam USB 2.0 konektora, HDMI, DVI, VGA i digitalni optički izlaz što je praktično sve što može zatrebati jednom multimedijalnom PC-u. Integrisana grafička, je Radeon HD4250 koja će biti više nego dovoljna za osnovne potrebe, a poseduje i UVD druge generacije, pa je hardverska akceleracija video materijala u određenoj meri podržana. Ukoliko vam integrisani grafički čip vremenom pokaže kao nedovoljan, uvek postoji mogućnost dodavanja diskretne grafičke kartice, s obzirom da je prisutan PCI-Express 2.0 x16 slot. Kompletan test ove ploče možete pronaći na našem sajtu.

      Kontakt: Gigatron
      Cena: 6275 dinara

      Gigabyte 870A-UD3

      Ukoliko želite neki bolji, napredniji model, razmislite o modelu Gigabyte 870A-UD3 koja je odličan FullATX model po veoma povoljnoj ceni. Karakteriše je odlična naponska sekcija, pokrivena je većina konekcija, kao što su eSATA, USB 3.0, S/PDIF, CrossFireX kompatibilnost, pa čak i često izostavljani FireWire konektor koji nekom može biti od presudnve važnosti. Ni napredni korisnici neće biti razočarani njenim mogućnostima, pa će i ozbiljnije Phenom procesore moći da “poteraju” na velike taktove i time izvuku maksimum za svoj uloženi novac.

      Kontakt: WinWin
      Cena: 9200 dinara

      MSI P67-GD65

      Kada je Intel u pitanju, izbor je jako veliki i zaista ima odličnih matičnih ploča baziranih na P67 čipsetu, koji je trenutno aktuelan i moramo priznati da je favorite teško izdvojiti, jer su se apsolutno svi proizvođači potrudili da kupcima što više izađu u susret. Jedan od modela koji se nama jako dopada je MSI P67-GD65. Ova odlična ploča se bazira na P67 čipsetu i poseduje skoro sve što bi vam moglo zatrebati i zaista će malo ko naći da nešto nedostaje. Osim eSATA konektora mi nemamo ideju koji bi zamerke mogle biti na ovu ploču. Koriste se Military Class komponente, layout je fantastičan, implementiran je EFI bios. Pored toga, ova ploča je veoma dobra za OC i svaki entuzijast će vrlo lako izvući maksimum iz svog procesora. Sve “lepote” modernih tehnologija su implementirana, a pritom mislimo na USB 3.0, SATA 6GB/s, a za svaki slučaj obratite pažnju da na kutiji bude jasno istaknuto da je u pitanju B3 revizija, a to važi i za ostale proizvođače koji su odabrali isti sistem razgraničavanja starog i novog čipseta. Koji god Intel procesor sa 1155 podnožjem želite da kupite, ova ploča je odličan izbor bez dileme. Kompletan test možete pronaći na našem sajtu.

      Kontakt: Gigatron
      Cena: 13,900 dinara

      Memorija

      Brz DDR3 RAM više nije toliko skup i cene su zaista neverovatno povoljne, pa je sada šteta imati manje od četiri gigabajta na raspolaganju, pogotovo zbog činjenice da 64bitni operativni sistemi sve više uzimaju maha. Kako biste obezbedili maksimalnu kompatibilnost sa novim Intelovim procesorima Kingston-ova Genesis serija HyperX modula koji rade na 1600MHz su odličan izbor. Kit od 4GB, KHX1600C9D3X2K2/4G, je odličan izbor po veoma niskoj ceni od svega 45 evra što je više nego povoljno. Ova brzina će odgovarati u svakom slučaju, a dosadašnja iskustva su pokazala da bi trebali da budu i dobri pri OC-u.

      Kontakt: Emmi
      Cena: 4,500 dinara (4 GB kit)

      Grafička karta

      Sapphire Radeon HD 5850 i 5830 Xtreme

      Ukoliko pored samog Benchmark sajta pratite i forum ili ste njegov aktivan član sigurno ste primetili da se trenutno jako puno “buke” diglo oko Sapphire-ovih Radeon HD5850 i HD5830 Xtreme kartica koje su svojom cenom naterale kupce da budu primećene. Iako pripadaju prošloj generaciji, daleko od toga da su ovi modeli u bilo kom smislu zastareli. Podržavaju DirectX 11, ShaderModel 5.0 i uz to njihovi grafički procesori imaju snage na pretek i sposobne su da se uhvate u koštac sa apsolutno svim novijim igrama. Posebnu preporuku dajemo Radeon-u HD5850 koji i pored činjenice da košta nešto više nego slabiji model, vredi dodatne investicije i tih 3500 dinara više nećete žaliti kada pokrenete novi Crysis.

      Kontakt: Emmi
      Cene: 10500 i 13500 dinara

      Gainward GTX 560 Ti 1 GB Golden Sample

      Za one koji su spremniji da isprazne svoj novčanik u nešto većoj meri predlažemo vam Gainward GTX560 Ti 1GB GoldenSample. Ova kartica pored toga što izgleda odlično, predstavlja i jedan od najjeftinijih GTX560 Ti modela uopšte, a ujedno i najjeftiniji fabrički overklokovan. Takt od 900MHz za GPU je prijatno iznenađenje, a i memorija je dobila manji “boost” u vidu 200MHz efektivnog takta, što je lep bonus u svakom slučaju. Pored toga, kartica ima odlično i atraktivno hlađenje i zaista zaslužuje svaku preporuku.

      Kontakt: Gigatron
      Cena: 21000 dinara

      Hard diskovi

      Za smeštaj podataka jedan od glavnih faktora kod većine korisnika je kapacitet i cena. Iz našeg ugla ukoliko ste poznavalac računara, i performanse su vam izuzetno bitne, verovatno ste se već odlučili na kombinaciju SSD za sistemski disk i jedan regularni HDD za podatke, mada naravno i RAID predstavlja opciju. S obzirom da većina korisnika kojima je ovakav vodič neophodan verovatno nije zainteresovana za to, mi ćemo se pozabaviti regularnim hard diskovima. Ukoliko sklapate HTPC, idealan izbor je neki od “Green” hard diskova koji su jeftiniji, a uz to obično poseduju veoma veliki kapacitet. Gotovo svaki proizvođač ima neki od ovih modela u ponudi, kao što WesternDigital nudi Green seriju, Samsung ima svoje EcoGreen hard diskove i tu zaista ne možete mnogo pogrešiti. Na sve ove modele se primenjuje garancija od 3 godine i što se performansi tiče, nema mnogo odskakanja. Jednostavno, neka vas cena vodi i kupite hard disk u skladu sa onim što ste planirali da potrošite.

      Od malo bržih modela, dobar izbor predstavljaju WesternDigital modeli iz Black serije. Njih karakteriše broj obrtaja magnetnih ploča od 7200 obrtaja u minuti, ali i velika količina keš memorije. Naravno cena za isti kapacitet je veća u odnosu na regularne modele, ali ukoliko želite što živahniji rad, bez dodatnih egzibicija i velikih novčanih investicija, ovi hard diskovi su pravi izbor. Takođe, garancija na njih je 5 godina, što je iznad proseka i uliva dodatno poverenje u njihov kvalitet.

      Kontakt: Gigatron, Emmi, WinWin
      Cene: Širok raspon cena, zavisno od modela

      Kućišta

      Cooler Master HAF 912 Plus

      Ukoliko želite da vaš sistem upakujete kvalitetno kućište, predlažemo vam CoolerMaster HAF 912 Plus kućište, koje je izuzetno u svakom pogledu. Vizuelno, izgleda izuzetno atraktivno, ali ima i niz praktičnih rešenja vezano za montažu komponenata bez mnogo muke. Takođe, provetrenost je njegova jača strana, pa možete mirno dočekati leto, jer je prostrano, a dodatni ventilatori će obezbediti visok protok vazduha kroz njega. Naravno, sa velikim prednjim ventilatorom je neizbežno skupljanje prašine, pa spremite neku mikrofiber krpu kako biste ga redovno prebrisali kako ne bi izgledao neuredno. Test verzije bez sufiksa Plus možete pronaći na našem sajtu.

      Kontakt: Emmi
      Cena: 7700 dinara

      Cooler Master Elite 100

      HTPC kućište koje nam se veoma svidelo je CoolerMaster Elite 100, jer pored toga što lepo izgleda, uz ovo kućište stiže i napajanje od 150W. Deluje prilično praktično i podržava microATX i miniITX ploče. Jedina mana ovog kućišta je u činjenici da ne podržava mogućnost dodavanja dodatnih kartica u slotove na ploči, mada je ovaj broj kod malih ploča obično sveden na jedan PCI i jedan PCI Express slot, koji na kraju obično ostaju prazni. Naravno, uvek postoji mogućnost da dodatke koje ploča nema, kao što su WiFi i BlueTooth dodate putem USB adaptera, pa je taj nedostatak u suštini jedino primenjiv na grafičke kartice. Stoga, ukoliko želite da pravite HTPC sa grafikom koja nije integrisana, ovo kućište nije za vas. U tom slučaju vam savetujemo neki veći model.

      Kontakt: Gigatron
      Cena: 11,990 dinara

      To bi bile komponente koje vam preporučujemo za naredni period. Naravno, radi se o ciljano odabranim komponentama, u smislu da procenjujemo kakve vam stvari mogu biti interesantne u periodu koji dolazi, odnosno pred nastupanje vrelih letnjih meseci i određene doze “mrtvila”, kakva tradicionalno očekuje tržište u tom periodu. Dolazak leta je uglavnom period štednje za more i odmore generalno, ali smo mišljenja da bi bila šteta propustiti neke od vrlo povoljnih kupovina u ovom periodu, bez obzira da li se radi o zameni grafičke karte novijim modelom solidnih performansi, kupovini dobrog kućišta za HTPC mašinu, ili nadogradnji memorije ili prostora na disku. Uvereni smo da će svaki ljubitelj računara znati da pronađe nešto kako bi osvežio svog mezimca – uostalom, i njega valja uposliti tokom praznične sezone, zar ne? Do narednog čitanja…

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi