Vodič za kupovinu računara i komponenti, Q3 2010.

Vodič za kupovinu računara i komponenti, Q3 2010.

Benchmark vodič za kupovinu računara i računarskih komponenti je jedan od onih tekstova koji bi trebalo da pomogne manje iskusnim korisnicima, ali i onima koji malo više prate IT tržište – da donesu bolje odluke pri izboru koje će odgovarati njihovim potrebama i uklapati im se u budžet. U ovim tekstovima ćemo se truditi da preporučimo najbolje notebook računare, matične ploče, procesore, RAM memorije, grafičke kart

    Sadržaj


      Filip Majkić i Branko Maksimović

      Vodič za kupovinu računara i komponenti, Q3 2010.

      Benchmark vodič za kupovinu računara i računarskih komponenti je jedan od onih tekstova koji bi trebalo da pomogne manje iskusnim korisnicima, ali i onima koji malo više prate IT tržište – da donesu bolje odluke pri izboru koje će odgovarati njihovim potrebama i uklapati im se u budžet. U ovim tekstovima ćemo se truditi da preporučimo najbolje notebook računare, matične ploče, procesore, RAM memorije, grafičke kartice, HDD i SSD diskove, kućišta i napajanja i to po sistemu najbolje od najboljih, ali i, što je mnogo bitnije, najbolje “komade” koji se prodaju po „razumnoj“ ceni, kao i one koji su i zvanično najisplativiji.

      CPU

      Sasvim je jasno da svaka kupovina računara kreće od izbora procesora i najčešće se i on budžetom uklapa u ostatak sistema koji bi trebalo da ga prati. Svakako, odluka o tome da li će on biti nešto brži ili sporiji u okviru jednog budžeta donosi se prema tome kakva će biti namena budućeg računara – hoće li se koristiti za posao, zahtevne operacije kakve su Photoshop, AutoCAD, obrada video materijala i rendering ili će se sistem češće (i isključivo) koristiti za “standardne” taskove kakvi su browsing, multimedija i igranje. U poslednje vreme se sve češće vodi polemika o tome da li je potrebno kupiti skuplji procesor, sa više jezgara i keš memorije ili je možda bolje uzeti jeftiniji, a onda dodatni novac uložiti u skuplju grafičku karticu ili, ako se već ne igrate, u SSD drajv! Bez obzira na to što je CPU danas možda manje bitan nego ranije, mi ipak ne bismo preporučili model bez četiri jezgra (ili bar onaj kod koga se ne-aktivna jezgra mogu aktivirati kada su AMD procesori u pitanju). U najnižoj klasi, to je procesor koji jeste već neko vreme na tržištu, a to je AMD Athlon II X2 250 koji radi na 3.0GHz i ima 2MB keš memorije, a odlično se “klokuje”. Ili, ako neko želi da oproba sreću sa otključavanjem dodatnog jezgra po sistemu “platiš tri dobiješ četiri”, jedan od najboljih modela za takve egzibicije je Athlon II X3 435 koji radi na 2.9GHz, smatramo da je ovo bolji izbor od prethodno preporučenog modela – Phenom II X3 720 Black Edition, jer je jeftiniji, a ne nudi ništa manje. Ako ostanimo, još malo u nižoj klasi i pogledamo šta Intel ima u ponudi, izbor pada na Celeron CoreDuo E3300 sa radnim taktom na 2.5GHz i 1MB keš memorije. Ako već želite da date tih 20-30 evra više, za oko 100-ak evra možete kupiti Athlon II X4 635 koji radi na 2.9 GHz i ima 2MB keš memorije ili Intel Core i3-530 na 2.93GHz koji raspolaže sa 4MB cache-a. Uz H53 ploče, možete napraviti solidno jeftinu mašinu, a da ona ne bude sa AMD tehnologijom. Za dodatnih 20-30 evra više, kada su AMD procesori u pitanju, možete dobiti značajno brži procesor, jer serija 900 stiže sa četiri aktivna jezgra i 8 MB keš memorije, pa je samo pitanje da li ćete se odlučiti za Phenom II X4 920 ili 925. Pre nekoliko meseci smo vam preporučili Phenom II X4 955 i 965 Black Edition, koji rade na 3.2 odnosno na 3.4 GHz, ali su se neke stvari već promenile, pa ako želite da potrošite blizu 200 evra, a imate AM3 matičnu ploču i želite brz sistem sa dosta procesorske snage (recimo, radite sa softverom za obradu video materijala ili koristite 3D rendering / CAD softver), već vam preporučujemo novi Phenom II X6 1055T koji radi na 2.8GHz, ima 6 jezgara i 9MB deljene keš memorije.
       

      Ako krenemo, otprilike tamo gde smo “stali” sa srednjom kategorijom Phenom II procesora i korisniku koji želi da kupi novu Intel tehnologiju, a raspolaže sa oko 100-ak evra za procesor preporučimo entry Core i3 procesor, jer smatramo da je bolje uložiti u moderniju arhitekturu, izbor pada na Core i3 530 koji radi na 2.93 MHz i ima dva jezgra. Neko će reći da može da istovremeno radi na četiri thread-a, ali mi smatramo da je u ovom cenovnom rangu i dalje bolji izbor neki Phenom II X3 koji će nakon otključavanja imati četiri fizička jezgra, nego da tokom 2010. godine kupuje dvojezgarni CPU. Igre i zahtevne aplikacije su sve bolje multi-threading optimizovane, a procesor, koliko god ga je lako zameniti za brži, ipak predstavlja mozak vašeg sistema i na njemu ne bi trebalo štedeti baš u toj meri, osim ako radite baš na laganim operacijama. Core i3 procesori imaju dva fizička jezgra, ali bi njihov benefit za korisnike koji ne rade sa zahtevnim aplikacijama trebalo da bude i integrisano grafičko jezgro. S obzirom na to da odgovarajuće ploče ipak nisu jeftinije od onih za AMD procesore istih cena, te korisnike i ne zanima da li je jezgro na ploči ili procesoru, ali je ipak vrlo merljivo to što je integrisana Radeon grafika brža od Intel-ove. Zbog toga ne možemo tako lako preporučiti jeftinije Core i3 i Core i5 procesore, a Core i5 procesori serije 600 se fenomenalno overklokuju, ali i dalje imaju dva fizička jezgra, uključujući i Core i5 670, koji košta kao i Core i7 920. “Problem” sa Core i7 920, koji je i dalje best buy u višoj klasi je što je za njega neophodno nabaviti neku Intel X58 ploču, a znamo da su one skuplje od P55 modela koji takođe nisu jeftini. Ipak, Core i5 700 seriju procesora možemo preporučiti, ali koliko ga više platite od modela Core i7 920, toliko ćete uštedeti i na ploči. Ruku na srce, sa Core i5 ćete opet bolje proći kada je cena u pitanju, jer ne morate ići na tripple channel memoriju. Takođe, novija serija Core i5 procesora je izrađena u 32-nm procesu. Za višu klasu ćemo još ovaj put preporučiti Core i7 920, ali ga do sledećeg “vodiča” verovatno već i neće biti u prodaji. Kada su procesori skuplji od 250 evra u pitanju, smatramo da je opravdanost takve investicije samo ako se bavite izuzetno unosnim poslom koji može da opravda nesrazmerno višu cenu – Extreme Edition Core i7 procesori su toliko skupi da se nekad isplati uzeti još jednu čitavu mašinu za razliku u ceni i postaviti je na mrežni render.

      Kada su CPU kuleri u pitanju, ako ne overklokujete procesor, zadržite se na Box kuleru. Ako želite apsolutnu tišinu, možete se častiti odličnim Xigmatek Thor’s Hammer-om, koji može pasivno hladiti procesore, a montira se na sva podnožja. Ako mu pridružite dva bolja ventilatora, dobićete moćan CPU kuler koji je u rangu sa najboljim Thermalright Ultra modelima. Ako želite najbolje, za 60-a evra ćete dobiti fenomenalni Prolimatech Megahalems, od čega u klasi air-cooler-a verovatno ne postoji ništa bolje, a i za više novca ćete već moći da se pozabavite nekim vodenim blokom i sve što ide uz jednu takvu egzibiciju. Naš favorit u višem segmentu srednje klase je svakako i CoolerMaster Hyper Z600.

      Matične ploče

      U najnižoj klasi, smatramo da je najbolji izbor i dalje neka AMD kombinacija, pa tako za 50 evra možete uzeti sasvim dobru MSI 770-C45 ploču. Ako tražite za nijansu više, nikako ne smemo preskočiti odličan AMD880 i AMD890 čipset koji i sa trojezgarnim Phenom II procesorima “čini čuda”. Naime, pogledajte test ASUS M4A89GTD Pro/USB3 matične ploče i biće vam jasno na šta konkretno mislimo. Takođe, ne bi bilo zgoreg ni da razmotrite jednako atraktivnu Gigabyte GA-890GPA-UD3H ploču i pogledate da li i ona nudi mogućnost otključavanja dodatnog jezgra na X2 i X3 procesorima. Ako je vaš izbor pao na Celeron procesor najniže klase koji smo preporučili u prethodnom pasusu, uz njega se odlično uklapa jedna Gigabyte ploča koja košta 50-ak evra (model GA-EP31-DS3L). Kada je reč o nešto jačim konfiguracijama ili onim koje su bazirane na Core i5 procesorima, smatramo da je za iste najbolje rešenje neka H55 matična ploča nego model kakav je MSI H55M-E33. Nije u pitanju najbolja Intel H55 matična ploča, ali se odlično uklapa u koncept ovog čipseta i njegove tržišne pozicije. Istina, ASUS P7H57D-V EVO jeste moćnija ploča, ali svojom cenom “konkuriše” boljim P55 modelima, a onda i nema (mnogo) smisla pazariti je, zar ne?

      Verujemo da ste čitali naš uporedni test P55 matičnih ploča, i da znate da je još uvek upravo Gigabyte P55-UD3 naš apsolutni best-buy favorit. ASUS Maximus III Gene je još jedna odlična P55 ploča koja nam se jako dopada. Ipak, ako već dajete ekstra novac za matičnu ploču (blizu i preko 200 evra), možda je bolje da uzmete neki noviji P55 model koji u sprezi sa novim tehnologijama kakve su USB 3.0 i SATA 6Gbps ili NVIDIA NF200 čip, zaista pružaju nove mogućnosti i sigurno će obezbediti da vaš “hardver” bude nešto duže aktuelan. Neke od takvih ploča su Gigabyte P55A-UD7 i fenomenalni MSI BigBang Fuzion. Ako ste se još u prethodnom pasusu odlučili za Core i7 920 i shvatili da ovaj CPU ima odličan odnos cene i performansi – naša preporuka za ploču na koju ga možete udomiti je novi ASUS Maximus III Extreme. Nažalost, u ovoj klasi se ništa preterano novo nije desilo – preporučili bismo vam nove ASUS ili Gigabyte ploče koje koštaju 350, odnosno čak 500 i kusur evra (UD9), ali ih nijedan domaći uvoznik (logično) nije ni povukao da tokom dugog toplog leta stoji i skuplja prašinu na rafovima prodavnica…

      Još RAM-a, još…

      Standardna količina memorije danas iznosi 4GB, sviđalo se to nekima ili ne. Da, i u notebook računarima od 450-500 evra nalazimo DDR3 module ukupne količine od 4GB. Dual Channel kit-ovi nisu obavezni, pogotovo ako kupite vrhunsku memoriju kakvu mi u srednjoj klasi i preporučujemo, a to je modul od 2GB, koja radi na 1600MHz. U pitanju su DDR3 moduli iz HyperX serije (KHX12800D3/2G) i koštaju oko 50 evra po modulu od 2GB. Ako smatrate da možete bitno da uštedite na memoriji, znajte da DDR3 moduli istog proizvođača koji rade na slabih 1066 MHz i pripadaju Value seriji koštaju svega 6 evra manje po modulu. Da li je onda bolje dodati desetak evra više i uzeti vrhunski HyperX više srednje klase? Po našem mišljenu, jeste! Kada je tripple channel u pitanju, smatramo da korisnicima koji sastavljaju ovakvu mašinu neće biti dovoljno 3GB memorije, ali za samo 90-ak evra možete pazariti sjajne Patriot module (PVT33G1600ELK) koji takođe rade na 1600 MHz. Za 6GB morate izdvojiti 120-140 evra, a preporučujemo Patriot Viper (PVT36G1600ELK) kit. Za 30-ak evra više možete pazariti i za overkloking značajno bolje Geil module (3x2GB kit – GU36GB2000C9TC) koji u startu rade na 2000 MHz, ali se mogu naterati i na nešto više, ako vas posluži sreća sa primerkom procesora. Istina, od preporučenih modula postoje i značajno bolji, pogotovo u domenu dual channel modela, kod kojih se može naći dosta 1600 MHz primeraka koji su izuzetno dobri za overkloking, a da bi se raspitali o kojim se tačno memorijama radi i koje serije treba “juriti”, posetite Bench Forum.

      Storage

      Kada je storage u pitanju, u srednjoj klasi nema mnogo razmišljanja – smatramo da Samsung F3 kapaciteta od 1TB pun pogodak za vas. Nešto noviji model, koji je odličan izbor za storage, ako već ne za sistem je Samsung EcoGreen F3 1.5TB sa 32MB keš-a. Jeste nešto sporiji, ali ćete na njemu ionako samo držati gomilu video fajlova, zar ne? Takođe, on jeste sporiji, ali je svega 15-ak evra skuplji od 1TB modela. Ako možete potrošiti još 100-ak evra, bilo bi lepo da operativni sistem instalirate na Kingston SSDnow V Series disk od 30GB. U višoj klasi, za storage preporučujemo dva F3 drajva u RAID režimu, a kao početni storage, najbolje je odlučiti se za Kingston SSD V seriju druge generacije. Ako se još malo možete “protegnuti”, uzmite model iz V+ serije ili nedavno predstavljen Mushkin SSD drajv koji se pokazao kao prilično brz.

      Video i 3D

      Petoj generaciji Radeon HD familije kartica se pridružila i GTX4xx serija GeForce kartica koja takođe koristi petu generaciju grafičke DDR memorije, petu generaciju Shader Model-a unutar podrazumevanog grafičkog API-ja najpopularnijeg operativnog sistema današnjice. Iako je za osnovnu upotrebu računara, čak i akceleraciju video sadržaja visoke definicije sasvim dovoljna i integrisana grafička kartica (matične ploče sasvim verovatno imaju i HDMI, a neretko i graphics port, pa povezivanje sa LCDTV, plazma TV uređajem ili desktop monitorom neće biti problem), bila ona u procesoru ili „severnom mostu“ na matičnoj ploči, nećemo reći da discrete grafika niže klase nema smisla. I dok u nižoj klasi svakako preporučujemo da nabavite Radeon HD5400 akcelerator, najpre zbog najadekvatnije podrške za HD video akceleraciju, za aktivnije igranje se podrazumeva da sebi nabavite karticu bar iz klase Radeon HD5750 modela (NVIDIA nažalost nema odgovarajuću konkurenciju u ovoj klasi – čekamo na GeForce GTX460 i slabije modele), gde su naši favoriti ASUS EAH5750 Formula i Sapphire Radeon HD5750 Vapor-X. Ako želite da uštedite, pogledajte i malo referentniji Gigabyte Radeon HD5750 koji takođe ima odličan rashladni sistem, ali je za nijansu jeftiniji od dve prethodno pomenute kartice. U višoj klasi bismo preporučili, ni manje ni više nego Radeon HD5830. Istina je da je HD5770 i po ceni i po mogućnostima negde između ova HD5750 i HD5830 modela i istina je da je za njega potrebno imati i jače napajanje (bar zdravih 650W), ali ako želite ozbiljan FullHD gaming, ispod ovoga ne bi trebalo ići. Nažalost, odnos dolara i evra, kao i politika kompanije AMD kada je grafička divizija ATI u pitanju, doveli su do porasta cene Radeon HD5000 akceleratora, pa su oni tada skuplji nego kada smo o istim ovim modelima pisali pre nekoliko meseci. Zato se nemojte ljutiti na vašeg prodavca u radnji – zarade su ostale adekvatno niske, ali su nabavne cene otišle nebu pod oblake i to u periodu kada se računari i ne kupuju baš mnogo.

      Ako je vaša ciljana rezolucija bliska modu 720p (1280 x 800 i sl.), posao će završiti i kartice navedene u prethodnom pasusu, ali za najzahtevnije igrače, optimum bi bio Radeon HD5850, koji sada košta gotovo 300 evra (50-60 evra više nego pre 5-6 meseci), ali ako ne želite da ono malo što fali sreću kvari, mi bismo uvek preporučili fantastični Radeon HD5870 koji je i dalje naš favorit. Na tržištu je već neko vreme i provereno je dobar. Smatramo da bi bilo previše preporučiti DualGPU model – ljudima koji su se na njega nameračili nije potrebna preporuka – oni dobro znaju šta rade i šta im je potrebno. Ista situacija je i sa GeForce GTX480 i GTX470 modelima, a mi svakako preporučujemo da idete na odlični i ASUS ENGTX480 i ENGTX470. – nimalo nisu nalik vrelim referentnim modelima, a za sada se nismo igrali sa primercima drugih proizvođača jer su ovo jako retke zverke na domaćem tržištu.

      Monitor

      Možda bi za nas bilo previše jednostavno da kažemo da se vratite na naš uporedni test Full HD monitora od pre nekoliko nedelja ili da pogledate koji su modeli bili aktuelni pre gotovo godinu dana, ali to nikako ne bi bilo pogrešno. Jer, novi modeli su samo lepši i jeftiniji, retko će doneti bitan dodatni kvalitet kada je prikaz u pitanju. Možda je pretenciozno da kažemo da preporučujemo samo Full HD modele, ali takvi se danas mogu naći i za 150-ak evra, na dijagonali od 21.5 inč i svakako smatramo da je dobro da sebe častite nečim tako lepim kao što je dobar i kvalitetan displej. Ne, ne mislimo da njegov dizajn mora da bude fantastičan, već pod lepim podrazumevamo to da sve više korisnika sebi priušti ekran ovakve rezolucije. Uostalom, zar u ekran ne gledate sve vreme? Čemu brza grafika, puno RAM-a, četiri jezgra i osam thread-ova ako sve posmatrate u 1366 x 768 piksela?

      Od novijih modela mi bismo preporučili Acer V223HQbb koji košta tek 130 evra i pruža Full HD rezoluciju! Ako vam je 22 inča malo, za svega 25 evra više možete sebe častiti odličnim BenQ G2411HDA modelom dijagonale od 24 inča! Naša odavno data preporuka za Samsung-ove modele T220, P2350, P2370 još uvek stoji, a ako želite malo bolji TN, morate dodati par desetina evra i ići na neki od XL modela. Samsung SyncMaster F2380 pripada nešto višoj klasi jer ne koristi TN film, nego jeftiniju verziju PVA matrice (neki je još nazivaju cPVA, verovatno od cheap PVA), a kod nas se od nedavno može nabaviti. Isto tako, možete reći ne TN tehnologiji (baš kao u reklami za BECKS pivo) i odlučiti se za Viewsonic VP2365wb. Preporučujemo da zaista pogledate tekst ovog modela, jer dva prethodno pomenuta monitora nisu ni nalik armiji TN klonova koje najčešće (moramo da) opisujemo. Lako bismo mogli da preporučimo i Samsung P2470H, ali smatramo da za TN monitor ne vredi dati više od 200 – 220 evra, koje god dijagonale bio i iza toga stojimo i sada. U ozbiljnoj klasi preporučujemo model HP LP2475w iako se radi o nešto starijem modelu, a slična preporuka važi i za Samsung SyncMaster 245T.

      Kućište

      Odelo ne čini čoveka, ali odavno je prošlo vreme kada su kućišta smatrana samo za “kante” za koje nije bitno kako izgledaju. I ne samo to, sada je jako bitno i kako su dizajnirana iznutra, koliko dobro hlade, kakvu zvučnu izolaciju imaju, kakva je završna obrada i da li se u njega lako smešta neki veći kuler ili grafička kartica. U nižoj klasi, naš favorit je svakako NZXT Beta EVO. To je atraktivno kućište za koje bi mnogi teško poverovali da košta pedesetak evra. Da, pogledajte i iznutra i shvatićete na šta sve mislimo kada to kažemo. Za dvadesetak evra više, mlađim kupcima će se najviše svideti ThermalTake Xaser VI MX VH9000 ili po konstrukciji (ali ne i spoljašnjem dizajnu) dosta sličan model Shark VA7000. Za ozbiljnije, tu je, naravno stari dobri CoolerMaster Centurion 5. Za desetak evra više, možete ići već i na Centurion 590, mada bismo mi, u ovoj klasi, uvek pre uzeli neko gamer rešenje kakav je odlični CoolerMaster Scout .

      test Cooler Master Storm Scout     konfiguracija izgled kucista

      U višoj srednjoj klasi Antec i dalje ima odlično rešenje – lepši je od prethodnika, a nije ništa lošiji kada je “rashlađivanje” u pitanju. Reč je, naravno, o modelu Nine Hundred Two, ali i njemu za vratom diše CoolerMaster HAF922. Ako za kućište planirate da date čak 150 evra, mi nismo sigurni da li bismo preporuku dali modelu HAF932, koje je odlično za overklokovane mašine (High Air Flow) ili tihog-ubicu, Storm Sniper. Za one koji vole prefinjen dizajn, tu je neki od Cosmos S modela, ali treba znati da je za jake i po pravilu vrele mašine CoolerMaster HAF932 ipak bolje rešenje.

      Napajanje

      Preporuke ćemo dati samo za napajanja koja pružaju više od 500W realne snage na izlazu. U nižoj klasi, naš favorit je svakako NZXT Simple Power 500W, koji košta svega 35 evra. Naravno, od ovakvog napajanja ne treba očekivati čuda, ali je reč o proverenom proizvođaču, iako ovo napajanje ne treba postavljati u mašinu koja ima komponente zbirne cene veće od 500-ak evra. Možda je čitava ova konstrukcija cena-potrošnja pomalo gruba, ali verujemo da ste nas razumeli. Ako želite, ipak, napajanje slične izlazne snage, ali sa jačim pedigreom, naš izbor bi bio CoolerMaster Extreme Power 500W. Istina, košta 22-23 evra više, ali verujemo da ćete tu doplatu prežaliti čim ga uzmete u ruke. Ne deluje kao napajanje od 500W, već i na prvi pogled uliva poverenje kao da je 30% jače! U klasi napajanja od 650W, prvi izbor bi bio Chieftec APS-650C, mada bismo mi proverili i da li vam “završavaju posao” i sledeća dva modela: Xigmatek GoGreen 600W 80Plus ili OCZ StealthXStream 600W koje takođe ima 80Plus sertifikat. Ova napajanja koštaju između 70 i 80 evra.

      Kada su napajanja od 800-ak vati u pitanju, naš izbor pada na Chieftec APS-850C i CoolerMaster Silent Pro M 700W. CoolerMaster je predstavio novu seriju napajanja, koju bi tek trebalo da testiramo, pa ostaje da sačekamo da se oni i zvanično pojave kod nas u prodaji. U klasi najjačih napajanja, preporuka je jednostavna – CoolerMaster UCP900 i 1100W, mada ne bi trebalo zaboraviti ni na 2.5 godine star model RealPower Pro 1250W, koji je i dalje fantastično napajanje (ali obavezno proverite da ne stoji baš dugo na stanju). Takođe, Antec Quattro 1000W je jedno od najprestižnijih napajanja i može se pazariti i kod nas, a ako želite CM napajanje iz Real Power serije, tu su i novi modeli Real Power M 1000W, dok su u pristizanju i novi modeli iz “gaming” serije…

      Mobilni računari

      Uz rizik da zvučimo poput pokvarene ploče, trenutak za davanje preporuke glede notebook računara je i dalje vrlo nezahvalan. Zašto? Zbog toga što smo u drugom kvartalu. Drugi kvartal kao takav predstavlja period kada tržište uglavnom miruje, bez obzira na broj i tempo predstavljanja novih modela, a posebno u svetlu približavanja sezone odmora, koja predstavlja neku vrstu „vrhunca mrtvila“ kada je reč o prodaji. Sa druge strane, u konkretnom slučaju, srpsko tržište je najnepomičnije baš u ovim trenucima prelaska iz drugog u treći kvartal, a to su nam potvrdili i lokalni zastupnici velikih brendova i domaći prodavci, koji ulažu značajne napore kako bi podstakli prilično slabu prodaju. Sa druge strane, nama samima je posao preporuke ne toliko otežan, koliko nerazličit u odnosu na period pre tri meseca, kada ste nas takođe čitali. Prosto, ništa se specijalno nije promenilo. Bilo je raznih dešavanja, ali nikakvih iznenađenja, posebnih pomaka, ili eksplozije novih modela. Svakako ne onako kako smo se tome nadali.

      „Izdali“ su nas u tom smislu i Intel i AMD. Intel je upao u čudan problem, odnosno nestašicu novih mobilnih 32-nanometarskih procesora, prvi put predstavljenih još u januaru. Tržište i njegovu ogromnu potražnju je navodno bilo nemoguće podmiriti, te stoga tempo izbacivanja novih modela nije bio baš sjajan, što se posebno odrazilo na srpsko tržište, koje nije veliko i koje ne spada u prioritetne kada govorimo o redovnom osvežavanju. Kod AMD-a imamo drugi problem – kompanija je izbacila dugo očekivane platforme za mainstream (Danube) i ultra-mobilne (Nile) notebook računare. Međutim, u praksi, u Srbiji do trenutka pisanja ovog članka jednostavno nismo bili u mogućnosti da pronađemo i istestiramo niti jedan laptop baziran na novim platformama, koje svakako deluju veoma obećavajuće.

      Iskreno rečeno, od novih platformi očekujemo puno. To se naročito odnosi u nešto višem segmentu, gde bi konačno „pravi“ mobilni derivati Phenom procesora trebali da se suprotstave Intel pandanima. U kombinaciji sa odličnom Radeon HD 5000 mobilnom grafikom, dobijamo skladnu celinu koja itekako može da pokaže zube konkurenciji. Isto tako, čak i u varijantama sa integrisanom grafikom, dobijamo veoma zanimljive mašine čije performanse zaista mogu puno da znače, imamo li u vidu prednosti AMD integrisane grafike u odnosu na konkurentska rešenja. Drugim rečima, očekujemo da ultra-mobilni računari bazirani na AMD Nile platformi „polete“, a da mainstream računari bazirani na AMD Danube platformi budu rame uz rame sa računarima baziranim na čipovima drugih proizvođača, čak i da ponude nešto drugačiji balans na relaciji procesor – video karta, koji bi išao više u korist ovog drugog (gledano u odnosu na konkurentska rešenja), što je pristup koji nam se svakako više sviđa. Jednostavno, odavno nije više sve u procesoru, a ako možemo za iste ili manje pare dobiti notebook čije su performanse u klasi konkurentskih rešenja kada govorimo o centralnom procesoru, a 3D i multimedijalne performanse značajno ispred – kako da se tome ne radujemo? Ali, da ne pričamo napamet i pretpostavljamo kako to sve zvuči u teoriji, sačekajmo da se računari „materijalizuju“ pred nama, pa ćemo procenjivati šta i kako.

      Nažalost, ovo stvara svojevrstan problem, koji smo imali i tokom prethodnog vodiča – stanje se nije puno promenilo! Ima novih modela, ali oni nikako ne pristižu tempom koji smo priželjkivali, a ako ne možemo da nađemo AMD notebook ni za potrebe testiranja, kako onda korisnici da ih kupe? Nikako, nažalost, i ostaje samo da se iznova čeka na pristizanje isporuka. Što je opet situacija ekvivalentna onoj koju smo zatekli krajem marta i početkom aprila…Bolje nije ni na netbook tržištu, pa krenimo redom i pogledajmo šta se može preporučiti za korisnike koji su rešili da ovih dana pazare prenosni računar…

      Netbook kategorija

      Na netbook sceni i dalje nema previše novosti, već se radi o zatišjima pred, ne bismo baš rekli buru, ali dva osetnija uzburkavanja svakako. U planu je najpre blaže osvežavanje netbook platforme DDR3 memorijom, gde će sada korišćenu DDR2 memoriju zameniti DDR3 memorije, što će pratiti i odgovarajući procesori koji će morati biti dorađeni kako bi inkorporisali DDR3 memorijski kontroler umesto DDR2 kontrolera. Ipak, neće doći do značajnijih promena u pogledu radnih taktova ili osetnijeg “osnaživanja” hardverske platforme. To je ostavljeno za jesen, kada bi se trebali pojaviti novi netbook procesori (predstavljanje istih se očekuje već na leto, ali znate već kako to ide sa predstavljanjem, proizvodnjom, masovnom dostupnošću, kanalom, te konačno pojavljivanjem uređaja baziranih na ovim čipovima), a sa njima i novi modeli netbook računara. Ti procesori će biti višejezgarni, tako da očekujemo značajniji porast performansi i upotrebljivosti računara baziranih na njima. Istovremeno, AMD bi mogao da do tada “uleti” sa svežim modelima baziranim na novoj generaciji Neo procesora, integralnim delom Nile platforme za ultra-mobilne računare. Njena prednost bi, makar u teoriji jer to nismo još uvek u stanju da isprobamo, mogla biti u integrisanoj grafici, koja bi bila znantno upotrebljivija od Intelove, koja se trenutno koristi praktično bez razlike u svim netbook računarima. Izuzeci se mogu nabrojati na prste jedne ruke, i oni uglavnom stižu u vidu Nvidia diskretne grafike u računarima formata većih od za netbook tipičnih 10 inča.

      No, budućnost će doći sama, a do tada su vam i dalje dostupni modeli bazirani isključivo na Intel Pine Trail platformi. Naši testovi prvih modela baziranih na Pine Trail platformi su detaljno ispitali mogućnosti ASUS Eee PC 1008P Seashell 2 Karim Rashid modela, kao i Wind U135 netbook-a kompanije MSI. Nakon njih su na red došli HP Mini 210 modeli, u devojačkoj i momačkoj varijanti. Konačno, testirali smo i Wind U160, i svi ovi prikazi, kao i naša letimična druženja sa raznim sličnim modelima drugih kompanija (ViewSonic, Acer, Toshiba…) su nas učvrstila u potpunosti u verovanju da između svih ovih računara suštinske razlike nema, makar kada govorimo o performansama i upotrebljivosti. Ispostavlja se da će sve dok ne dođe ozbiljnija konkurencija važiti pravilo da netbook birate po dizajnu, jer sve je isto ispod haube. Isti modeli, isti procesori, isti čipovi, isti portovi, isti diskovi…Razlike su mizerne, tako da slobodno pre polaska u kupovinu sebi samom predstavite da netbook računar trebate da kupite po kriterijumu dopadanja. Ne možete pogrešiti. Alternativno, po ceni i dostupnosti, jer postoje pojedini modeli koji su primetno pristupačniji od drugih, bez nama jasnijeg razloga. Istina, neki su izuzetno dopadljivi, “utegnuti”, i sa te strane opravdavaju određenu razliku u ceni, ali tu nema nikakvih pravila. Jedino pravilo neka bude vaš ukus i ne brinite da se možete prevariti “jer možda ima bolji”…

      Value/budget računari

      Sekcija sa najviše glavolomki, bez ikakve sumnje. Ova i naredne dve kategorije, kao kategorije generalnog usmerenja koje pokrivaju širok dijapazon raspoloživih računara, ne samo da doživljavaju značajne pretumbacije u ovom trenutku, već će pretrpeti značajne turbulencije u narednom periodu. Intel je izbacio nove procesore namenjene mainstream kategoriji, od kojih će neki možda biti i ovde upotrebljeni, ali će sasvim sigurno pogurati nadole cene laptopova koji su doskora pripadali ipak nešto višoj klasi. Istovremeno, očekujemo da se uskoro razvije oštra bitka u domenu cena-performanse kada govorimo i računarima baziranim na Intel i AMD mobilnim platformama.

      Value računari uglavnom imaju neki od Celeron/Pentium/Core 2 Duo procesora niže klase, koriste DDR2 memoriju, i najverovatnije integrisanu grafiku. Analogno važi i za modele bazirane na AMD procesorima, s’tim što je u toj varijanti integrisana grafika daleko upotrebljivija i može da posluži za još nešto sem rudimentarnog pokretanja Prozora, pretvarajući laptop u multimedijalnu mašinu niže kategorije. Istovremeno, brojne akcijske ponude raznih proizvođača bi mogle pogurati neke od laptopova sa, recimo, Core i3 procesorima i integrisanom grafikom, ili diskretnom grafikom rudimentarnih mogućnosti poslednje generacije (npr. Radeon HD 5450 ili GeForce 310M) u ovaj rejon. U principu, već i modeli ove kategorije stižu sa 4 GB memorije, ponekad (i sve ređe) sa 2 ili 3 GB. Diskovi idu od 250 GB pa naviše.Cena ovih laptopova se kreće do oko 50 hiljada dinara, ali ovaj podatak treba uzeti sa rezervom, imajući u vidu da smena generacija uzrokuje značajna cenovna pomeranja.

      Preporučili bismo vam da svakako pogledate naš uporedni prikaz notebook računara cene do 50 hiljada dinara, iako su se određene stvari od tada promenile. Dosta toga zavisi od vaših potreba. Kvalitet izrade je stavka kojom se Value laptopovi ne mogu pohvaliti, ali da li vam zaista tako nešto znači u meri da biste izdvojili značajnu sumu novca za aluminijumsko kućište umesto plastičnog? Da li računar koristite za kuckanje, e-mail, socijalne mreže, internet browsing? Šanse su dobre da će vas širok spektar računara ove klase zadovoljiti, a u ponudi se mogu naći i zanimljivi modeli – recimo, sa 17-inčnim ekranom rezolucije 1600 x 900 piksela, za one kojima je potreban jeftin desktop replacement, i slično. I ovde se osećaju aktuelni trendovi prelaska na 16:9 ekrane. Ukoliko niste previše izbirljivi, a spadate u nezahtevne korisnike, veliki broj ovih računara će zadovoljiti vaše potrebe. Nažalost, naša preporuka se nije previše promenila u odnosu na prethodni kvartal. A ona glasi da, u slučaju da ne postoji velika presija i žurba, sačekate još malo. Veliki broj novih modela je već pristigao, ali se tek očekuje da se cene nivelišu, a možda biste mogli da prođete veoma sa pojeftinjenim verzijama starih modela više klase, koji bi opet bili bolji izbor ukupno gledano. Ili jednostavno, možete dobiti računar kakav biste već danas uzeli po primetno povoljnijoj ceni na nekoj akcijskoj ponudi. Sa druge strane, uvek možete priuštiti sebi nešto kao što je Asus K52 ili neki od brojnih HP modela, za one koji pate za brendovima i misle da im značka takvog proizvođača garantuje kvalitet, zanemarujući činjenicu da se ti računari prave u Quanta Computers gigantskim fabrikama, gde je traka 1 za brend 1, traka 2 za brend 2, i tako dalje. Izbor je na vama.

      Mainstream notebook računari, Multimedijalni/Media Center laptopovi

      Iako se radi o dve kategorije, ponovo smo ih spojili u jednu, jer bismo se samo ponavljali. Ove kategorije računara u principu osećaju najviše izmena prilikom pojavljivanja novih platformi, pa je takav slučaj i sa ozbiljnijim pristizanjem laptopova baziranih na Intel mobilnim procesorima nove generacije. Ono što nam pravi problem u preporukama jeste što će se tumbanje sigurno nastaviti kako budu pristizali AMD Danube procesori, sa naglaskom na odnos cene i performansi, dobre multimedijalne mogućnosti i drugačiji balans platforme. Do tada, cenimo da je kupovina  laptopa sa Core i3/i5/i7 procesorima, u kombinaciji sa nekom grafikom novije generacije sasvim bezbedna kupovina, te da će korisnici imati veoma veliki izbor u ovom segmentu. Domaće firme se nadmeću ko će ponuditi više u rejonu od 50 do 60 hiljada dinara, i iskreno, nemamo ništa protiv toga. I ovde bi čekanje imalo smisla ukoliko spadate u kategoriju korisnika koji žele da se najpre popuni kompletno tržište u svim segmentima, da bi nakon toga birali šta je za njih najpovoljnije. U realnosti, ako tako budete išli, verovatno nikad ništa nećete kupiti. Nailazi nova AMD platforma, i ako se odlučite za čekanje, preporučujemo vam da nakon toga ne čekate još dugo. Od jeseni će tržište ponovo oživeti, a prodaja krenuti drastično bolje.

      Što se konkretnih modela tiče, preporučujemo vam da pročitate naš prikaz odabranih modela notebook računara od 50 do 85 hiljada dinara. Tu možete naći detaljniji pregled nekih od zanimljivijih modela na našem tržištu. Uz njih, postoji još jedan broj modela koji deluju vrlo zanimljivo. Tako smo imali priliku da isprobamo Fujitsu LifeBook AH550 računar, MSI X-Slim X620 koji ima za ambiciju da ponudi nešto drugačiji balans sa naglaskom na dizajn, ali i koji se može svrstati ravnopravno među biznis modele, ili pak ASUS U53J Bamboo, ekskluzivan model čiji prikaz vam dosta može pomoći. Tu je i Asus N61 serija, koja je sasvim solidna. Iako njega samog teško možete naći u konfiguraciji koja je testirana, makar u ovakvom cenovnom rangu, treba voditi računa da postoje i modeli sa sporijim čipovima, ali ne toliko sporijim koliko jeftinijim. Dell je isto tako osvežio svoju ponudu novim Inspiron 15 modelima. Konačno, tu je i Lenovo ThinkPad Edge, koji nikako ne treba zanemariti, a koji Lenovo pozicionira kao pristupačno rešenje za sve korisnike kojima je potreban računar za svaki dan. Postoje i modeli viših klasa, naročito kada govorimo u Media Center notebook računarima, kao što je Toshiba Qosmio X500, na primer, čije cene idu dosta preko 100 hiljada dinara. Ipak, imajte u vidu da i dalje važe naše preporuke iz gornjeg pasusa. Osveženja idu veoma postepeno, i trebaće barem još par meseci da se sve raščisti.

      Biznis/workstation laptopovi

      U ovoj klasi se uglavnom srećemo sa ekstremnim razlikama, u zavisnosti od potreba samih preduzeća. Neke će biti zadovoljene laptopovima koji spadaju u mainstream, a nekima će trebati izuzetno napredni modeli sa Quadro/FireGL profesionalnom grafikom, snažnim procesorima, 8 i više GB RAM memorije, brzim hard diskovima, uključujući i 7200 rpm modele, modele sa hardverskom enkripcijom i slično. Stoga je veoma teško dati konkretnu preporuku. Ono što, međutim, možemo konstatovati, jeste da je ponuda računara prevashodno namenjenih biznis korisnicima sve veća i bogatija. Sa jedne strane, gotovo da se više i ne srećemo sa modelima koji imaju manje od 3 ili 4 GB RAM memorije (manje imamo samo u modelima namenski kreiranim tako da budu što jeftiniji), a baš kao i u dobrom broju ostalih kategorija, i ovde je aktuelan trend prelaska na Core arhitekturu. Treba spomenuti i da „ozbiljniji“ biznis laptopovi stižu sa podrškom za bolju zaštitu, poput skenera otisaka prstiju Trusted Platformu modula, antišok zaštitom za hard disk, podrškom za docking station i tako dalje. Posebno su zanimljivi modeli koji se „ukrštaju“ sa ultra-mobilnom kategorijom, odnosno „dvanaestice“ i „trinaestice“, ali su oni priče za sebe, i uglavnom se radi o laptopovima baziranim na štedljivim ULV platformama, neretko i dodatno ojačanim, prilagodljivim za nošenje, terenski rad i sa velikom autonomijom.

      Ono što može radovati one kojima ne trebaju previše snažni notebook računari za firmu jeste da će za kancelarijski rad savršeno poslužiti i modeli prethodne generacije, sa Core 2 Duo procesorom, DDR2 memorijom i PM45 čipsetom, pa i integrisanom grafikom. Evo linkova ka prikazima nekoliko modela koje smo imali prilike da isprobamo u nekim ranijim mesecima: HP ProBook 4515s, Toshiba Portege R600, HP Compaq 615, Toshiba Portege M800, pa i MSI X-slim X600, koji lako može da posluži upravo za ovakve svrhe. Isto tako, proučite i neke od modela koje smo linkovali u prethodnim kategorijama, a koji takođe mogu da posluže u ove svrhe. Iskreno, ne vidimo previše dešavanja na ovom polju, jedino HP uporno osvežava svoju ponudu ProBook modela (ili Compaq modela za potrebe firmi kojima trebaju što jeftiniji računari), ili Fujitsu ponudi neki interesantan LifeBook računar. Doduše, Lenovo je osvežio svoju ThinkPad ponudu, a Lenovo je uvek dobar izbor kada se radi o biznis računarima. Nekako primećujemo da se sve više ova kategorija spaja sa mainstream notebook računarima, te da nekim proizvođačima jednostavno nije previše interesantna, sa izuzetkom par specijalista koji imaju solidan background u ovom segmentu.

      Igrački laptopovi

      Kod gejming laptopova, situacija je prilično jasna. Oni moraju imati tip-top hardver, uvek poslednju generaciju, i to je utoliko izraženije ukoliko znamo da se, kada govorimo o laptopovima, ipak radi o fiksnom hardveru koji se ne može menjati, te je veoma bitno da se u startu pribavi mašina na duži rok, sa takvim specifikacijama koje će garantovati udobno igranje i nakon dužeg perioda. Ovaj segment notebook računara posmatramo iz perspektive onoga čemu je namenjen, te je u startu vrlo jasno na šta trebate da obratite pažnju – laptop treba da ima što snažniju grafičku kartu. Još jedna stavka koju obavezno treba imati u vidu jeste da se grafičke karte za notebook tržište itekako mogu razlikovati od grafičkih karti za desktop tržište, uprkos identičnoj oznaci. Tako imamo za primer da je trenutno najsnažnija karta, ATI Mobility Radeon HD 5870 otprilike nešto jača od Radeon HD 5770 modela za stone računare. Pre samo koji dan je najavljena i Nvidia GeForce mobilna grafika visoke klase, bazirana na GF100 čipu (popularni Fermi), na kome se baziraju i GeForce GTX 470 i 480 grafičke karte za desktop računare. Grafika je za igranje najbitnija, a ono što vam možemo sugerisati jeste da je u ovom trenutku AMD varijanta jednostavno bolje rešenje. Jednostavno, trenutno imaju brže čipove od konkurenata iz Nvidije, a oni podržavaju i nove tehnologije, kao što je DX 11, o čemu Nvidia modeli mogu samo da sanjaju. Takođe, pazite se laptopova koji se deklarativno svrstavaju u gaming kategoriju, a dolaze sa grafičkim kartama niže klase. Iako bi u toj varijanti ostatak konfiguracije i dalje  bio vrhunski, još jednom ponavljamo da je kod ovakvog računara grafička karta srce sistema.

      Brz procesor, dosta RAM memorije, uz stavke koje se redovno ubacuju da bi impresionirale korisnike, kao što su bogata oprema, ekstravagantan dizajn i slično, garantuju užitak u radu, koristili svoj moćni notebook za igranjeili nešto drugo. Ako tražimo preporuke, skrenimo pažnju na dva skorašnja testa. Jedan od njih, Asus G73J je dobio najveće priznanje našeg sajta – Editor’s Choice, impresionirajući autora izvanrednim karakteristikama. Osim njega, zapazili smo da se u najvećem domaćem maloprodajnom lancu pojavljuju i Dell Alienware računari, vrhunske mašine odličnih karakteristika. Naravno, one nisu nimalo jeftine…ali, to ne treba ni očekivati od gaming notebook računara.

      Ultra-prenosivi računari

      U domenu ultra-prenosivih računara, u koje ubrajamo modele sa ekranima dijagonala manjih od 13 inča. Dijagonalu od 13 inča uzimamo kao graničnu, ali ne svrstavamo sve trinaestice u ovu kategoriju. Postoje mainstream modeli sa snažnijim hardverom, deblji i masivniji, poput Toshiba Satellite U500 modela, na primer, dok sa druge strane imamo tanke i lake 13-inčne računare, koje možemo ovde ubrojati.  U ovom segmentu je bilo dosta novina i promena u drugoj polovini prošle godine. Intel sa svojom CULV (Consumer Ultra Low Voltage) i AMD sa svojom Congo platformom su, svaki iz svojih, različitih pobuda, „napali“ ovaj segment tržišta, potpuno mu izmenivši „lični opis“.
      Na trenutak se moramo vratiti par godina unazad – svaki, pa i najslabiji model sa ekranom od – recimo – 12 inča, je morao koštati veoma mnogo, a sume su obavezno imale četiri cifre. Danas se računari ultra-mobilnih karakteristika mogu naći po ceni od svega 40-45 hiljada dinara, dok svoju visoku cenu u ovoj kategoriji drže još samo posebni modeli, uglavnom namenjeni biznis korisnicima, ili pak specijalno dizajnirani, ekstravagantni modeli kakve ćete teško naći kod nas. Najbolja preporuka bi bila da pročitate uporedni test ultra-prenosivih notebook računara, i steknete jasnu predstavu šta možete da očekujete od računara ove kategorije. Eventualno bismo toj preporuci za „lektiru“  dodali i Asus Eee PC 1201N, koji bismo okarakterisali notebook-om pre nego netbook-om, tim pre što se bazira na Nvidia ION platformi, zatim ViewSonic ViewBook VNB-130, vrlo interesantan model poznatog novajlije na tržištu notebook računara, koji ima velikih ambicija, što potvrđuje i ViewBook VNB-120 modelom, koji je takođe bio predmet prikaza na našem sajtu.

      Jednostavno, u ovom segmentu nije bilo previše izmena, ali ih uskoro možemo očekivati. Sa jedne strane, Intel je pre samo koju nedelju lansirao 32-nanometarske procesore za ultra-mobilni segment, omogućavajući tako proizvođačima da krenu sa integracijom ULV procesora nove generacije u mobilne računare manjih dimenzija. Sa druge strane, već smo pominjali  da je AMD pre par nedelja predstavio Nile platformu za mobilne računare ultra-mobilne kategorije. Za ovu klasu, za razliku od prošlog puta, kada nije bilo previše razloga za to, ovaj put važi preporuka „sačekati“, i verovatno je klasa koju u narednom periodu očekuju najdrastičnije izmene koje će, nadamo se, dodatno podstaći konkurentnost.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      Testirali smo: Motorola RAZR 50 Ultra