Nebojša Todorović Usponov Zeus HD 7700 je računar koji nosi etiketu sa prilično povoljnom cenom. S tim u vidu, u prodaji ćete naći ogroman broj manje ili više sličnih konfiguracija. Stvar je naravno izbora, a ovaj model je solidan primer na kom možemo ukazati gde vredi uložiti dodatni dinar, a gde je sve baš kako treba kada je u pitanju izbor delova. Naravno, potrudićemo se da gledamo na stvari iz gejmera na budžetu za koje je ovaj PC generalno i namenjen.
Kutija u kojoj je računar stigao nije izgledala preterano ugledno. Istina, bila je na nekoliko testova kod naših kolega iz raznih medija, pa ćemo to oprostiti. Reč je o pakovanju sa BlueBerry logoom, što sugeriše u koje je kućište spakovana Zeus HD 7700. Od informacija vezanih za računar nema ništa, pa sve što smo našli je detaljna oznaka kućišta.
Kućište, dizajn
Reč je o Blueberry BC-G52-560 kućištu koje košta, sa sve napajanjem od 560 W, oko 40 evra u slobodnoj prodaji. Izgled je nešto agresivniji u skladu sa ciljnom publikom. Mnogim iskusnijim korisnicima će biti jasno da se suštinski radi o generičkom “kineskom” kućištu upakovanom u domaći brend. Ipak, to nije loša stvar, s obzirom da izgled, iako predstavlja subjektivnu stvar, nije uopšte loš. Imajući u vidu nisku cenu i sa čim se bori u toj klasi na domaćem tržištu, zaista ne bismo mogli da kažemo kako je neki CM Elite ili recimo ThermalTake model iz te kategorije kvalitetniji. Lim je generalo tanji, a plastika tvrđa, što je karakteristika i svakog “ozbiljnog” brenda u ovom cenovnom segmentu. Sa druge strane, ovo kućište ima nekoliko simpatičnih rešenja.
Napred ćete naći odvojen panel sa dva USB 2.0 porta i konektorima za slušalice i mikrofon. Ovo je standardni set prikljuačaka koje ćete naći na svakom iole pristojnom kućištu, bez obzira na klasu. Sa druge strane, čitač SD kartica i kontroler brzine obrtaja ventilatora koji je izveden u obliku točkića. Simpatično i nestandardno, a moramo priznati da pojedinim korisnicima može biti vrlo korisno. Ispod ovog panela se nalazi Asusov DRW-24B5ST optički uređaj koji je generalno dobar izbor.
Iznad prednjeg panela smeštena su dva prekidača čija je uloga paljenje odnosno gašenje i reset računara. Zajedno sa LED indikatorom rada tasteri čine jednu celinu i lako su dostupni bez obzira na to gde smestite kućište.
Gornja strana kućišta poseduje dve celine. Jedna je izvedena u vidu mrežice od aluminijuma, dok je druga u obliku “škrga”. Razlog za to je činjenica da kada skinete ovu plastičnu masku otkrivate predviđeno mesta za ventilatore. Ovde je učinjena jedna manja nelogičnost. dok je iznad jednog predviđenog mesta za ventilator pozicioniran filter protiv prašine, to nije učinjeno ispod drugog. Ipak, kako je veći deo kućišta opremljen filterima, spremni smo da zažmurimo na jedno oko. Uostalom, na toj poziciji možete jednostavno ventilator orijentisati tako da izbacuje topao vazduh van kućišta.
Prednja strana takođe krije poziciju za jedan ventilator prečnika od 120 milimetara, a ispred njega je takođe smešten filter koji će sprečavati ulazak prašine u unutrašnjost kućišta. Takođe, ovaj ventilator će biti pozicioniran tako da hladi hard diskove.
Zeus HD 7700 – Nastavak
Dok je desni bok potpuno ravan, na levom se nalazi plastično ispupčenje sa crvenom štraftom. Dobar deo njegove površine predstavlja aluminijumska mrežica, pa nas je interesovalo šta se nalazi sa unutrašnje strane. Reč je još jednoj poziciji za ventilator velikog prečnika od 200 mm, ispred kog je takođe postavljen filter prašine. Sve u svemu, uz malo ulaganja možete dobiti jako provetreno kućište čime ćete obezbediti minimalne temperature komponenti i eventualno maksimizovati overklok potencijal u slučaju da imate aspiracije za takvu aktivnost.
Kao što smo već rekli, ovo kućište ide u kompletu sa napajanjem. Deklarisano je na 560 W, ali je reč o maksimalnim vrednostima, dok je realna vrednost prema podacima ispisanim na specifikaciji tek negde oko 380 W. Naravno, pod uslovom da ste spremni da se oslonite na ove specifikacije kao tačne. Ipak, u radu zaista nismo imali nikakvih problema. Štaviše, računar je radio tiho i stabilno, a isto važi i za samo napajanje. Naravno, u slučaju da dobijete želju za nadogradnjom računara nekim energetski drastično zahtevnijim komponentama od onih koje su iniciajlno ugrađene, savetujemo i nadogradnju napajanja.
Osnovu konfiguracije čini solidna matična ploča, koju je napravila kompanija ASUS, što ne čudi kada je aktivno sarađivala sa Usponom na ovom projetku. Odluka je pala na P8H61 R2.0. Reč je o ploči ATX formata, koja je prilično skromno opremljena. Svega ima u maloj meri, ali preko toga se mora preći kada je tema igrački računar od svega 400-ak evra. Ipak, moramo priznati da nam nedostaje USB 3.0, dok sa druge strane, smatramo da su COM i Paralelni port apsolutni višak, koji za mlađu populaciju predstavlja potpunu nepoznanicu. Ukoliko bismo imali par hiljada dinara više na raspolaganju, rado bismo videli neki model sa korisnijim interfejsima.
CPU, memorija
Intel Pentium G860 procesor, koji radi na visokom taktu od 3 GHz i ima solidnih 3 MB keš memorije. Ovaj CPU je zasnovan na 32-nanometarskoj litografiji i u osnovi predstavlja dvojezgarni CPU sa Sandy Bridge jezgrom. Esencijalne razlike u odnosu na Core i3 seriju se svode na odsustvo HyperThreading i TurboBoost tehnologije. Stoga, ovaj procesor poseduje jednak broj fizičkih i logičkih jezgara. Ipak, njegove performanse su jako dobre uzimajući u obzir klasu kojoj pripada. U slučaju da ste okrenuti AMD-u, postoje alternative koje imaju svoje prednosti, ali to je već stvar izbora.
Procesor nudi sasvim solidne performanse, koje obezbeđuju sve potrebe prosečnog korisnika u predstojećem periodu. Pametna odluka je načinjena kada je ugrađen Kingston memorijski modul iz HyperX serije. Reč je o DDR3 memoriji deklarisanoj na takt od 1600 MHz, koja poseduje pasivni hladnjak preko čipova. Činjenica da je iskorišćen jedan modul velikog kapaciteta ostavlja prostor za nadogradnju u budućnosti i pored činjenice da matična ploča poseduje svega dva DIMM slota. Da je odluka pala na 2 x 4 GB, situacija bi bila znatno lošija po korisnike, pa moramo pohvaliti Uspon na mudroj odluci.
Grafika
Grafički podsistem čini Asusov Radeon HD 7770 sa 1 GB GDDR5 memorije. Reč je o jako dobroj grafičkoj karti nižeg srednjeg segmenta, koja po našem mišljenju predstavlja bolji izbor od GeForce GTX 650 modela u “vanila” izvedbi. Rashladni sistem je za svaku pohvalu, a o ovoj grafičkoj karti možete detaljno pročitati u odvojenom testu koji je pisan početkom protekle godine. Imajte u vidu da u ovom slučaju nije reč o TOP varijanti koja se razlikuje samo po nešto nižoj frekvenciji. Suštinski, reč je o grafičkoj karti koja je spremna da se izbori i sa igranjem novijih naslova u 1080p rezoluciji uz određene “uštede” na kvalitetu prikaza kod najzahtevnijih naslova. Ovde dolazimo do još jedne preporuke za one koji imaju neki dinar više, a to je GeForce GTX 650 Ti Boost sa 1 GB memorije. Odlična karta koja za nekih 20-30 evra više obezbeđuje odlične performanse.
Optički drajv i hard diskovi se montiraju bez potrebe za alatom što je veliki plus kućišta. Western Digital hard disk iz plave serije. Magnetne ploče ovog HDD-a rade na 7200 obrtaja u minuti i uz veliku količinu keš memorije, njegove performanse su osetno bolje od onih koje postižu energetski efikasni modeli. Drago nam je da ovakva, vrlo česta greška nije načinjena gde je “inertni” štedljivi disk odabran za sistemski.
Na zadnjoj strani se nalazi i skroman broj konektora. Pre svega, treba pomenuti četiri USB 2.0 porta, dva PS/2 i jedan gigabitni LAN priključak. Tu su i daleko manje korišćeni paralelni i COM port, koji će za veći deo ciljne grupe biti praktično beskorisni. Ne treba zaboraviti i tri audio džeka od 3.5 mm, pomoću kojih možete povezati i 5.1 sistem zvučnika. Što se grafičke tiče, video konekcije su besprekorne. Korisnicima su na raspolaganju dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort punih dimenzija što je zaista sjajna vest. Na kraju, tu je i još jedan zanimljiv detalj kućišta, a reč je o dva gumirana otvora koji omogućavaju provlačenje creva vodenog hlađenja.
Specifikacije, rezultati i zaključak
Specifikacije
Zeus HD 7700
Procesor
Intel Pentium G860 @ 3.0 GHz
Kuler
Box
Matična ploča
ASUS P8H61
RAM
1 x 8 GB Kingston HyperX DDR3 1600 MHz
VGA
ASUS Radeon HD 7770 DirectCU
Hard disk
WD Blue 1 TB 7200 RPM 64 MB
Optika
ASUS DRW-24B5ST
Kućište
BlueBerry BC-G52-560
Napajanje
BlueBerry 560 W
Operativni sistem
FreeDOS
Cena
44.000 dinara
Rezultati
Zeus HD 7700
7-Zip 9.20 x64 kompresija / dekompresija [KB/s]
4.940 / 65.773
WinRar 4.20 Benchmark [KB/s]
1.555
x264 HD Benchmark 4.0 pass1 / pass2 [s]
65,1 / 12,05
Cinebench R11.5 x64 OpenGL / CPU [pts]
54,5 / 2,3
Blender v2.64 [s]
299,2
AIDA 64 2.0 memory read / write / copy [MB/s]
10.031 / 10.235 / 9.691
AIDA 64 2.0 memory latency [ns]
57,2
TrueCrypt [AES / TwoFish / Serpent]
224 / 175 / 101
HD Tune Pro 5.0 Read [MB/s] – HDD
112,9
3DMark 11 Performance Preset
Final Score
P 3.106
Physics Score
2.838
Graphics Score
3.216
Combined Score
2.794
1920×1080 0xAA 0xAF
Unigine Heaven 3.0 (DX11, high, tesselation off) [fps]
44.2
Crysis Warhead (DX10, gamer) [fps]
42.6
Crysis Warhead (DX10, enthusiast) [fps]
26.8
Crysis 2 (DX11, ultra, HD Textures) [fps]
35.3
Metro 2033 (DX11, high, tesselation) [fps]
38.1
AvP DX11 (DX11, max) [fps]
36.9
Dirt Showdown (DX11, high) [fps]
60.5
Sniper Elite V2 (DX11, medium) [fps]
38.5
Sniper Elite V2 (DX11, high) [fps]
14.1
Sleeping Dogs (DX11, high) [fps]
33.4
Utisci u radu i zaključak
Korisničko iskustvo sa Zeusom HD 7700 je svakako prijatno. Računar je prilično tih u radu zahvaljujući generalno vrlo štedljivim komponentama. Procesor je dostizao svega 60 stepeni Celzijusove skale tokom testiranja, dok je grafička karta bila osetno toplija sa oko 10 stepeni više. Ipak, DirectCU kuler na grafičkoj karti je izuzetno tih, dok Intelov BOX kuler na procesoru nije imao veliki izazov u Pentiumu G860, tako da je sve ispalo kako treba. Ipak, uz ugradnju nekoliko ventilatora na kućište, mogli biste bez problema dobiti pet do deset stepeni niže temperature. Prosto, relativno male komponente ne opstruiraju protok vazduha, tako da bi efikasnost bila na veoma visokom nivou.
Performanse su više nego dovoljne za potrebe prosečnih korisnika, posebno mlađe populacije orijentisane na igranje igara. Kombinacija sa velikom količinom RAM-a i prostranim hard diskom je odlično za ove namene, a može se reći da je procesor možda najslabija karika. To je dobra vest, jer dvojezgarni procesor odlično završava sve uobičajene radnje, a tokom igranja nije predstavjlao usko grlo koje bi verovatno nastalo da je odluka pala na neki jeftiniji model. Suštinski, ploča sa nešto većim brojem mogućnosti bi nam bila možda i jedini prioritet kada bismo menjali ovaj računar bez da narušavamo cenu u velikoj meri. Uostalom, Asus u svojoj gami ima zaista ogroman broj matičnih ploča, pa je pronalaženje idealnog modela relativno lak posao. Izbor ostalih komponenti zaista smatramo odličnim.
Sa cenom od 400 evra, Zeus HD 7700 predstavlja odličan budžetski izbor. Računar je jako lepo odmeren i predstavlja idealan izbor ukoliko preferirate igranje novih naslova, a pritom imate ograničen budžet. Naravno, kao i svaka konfiguracija i uostalom ceo koncept PC-a kao modularnog uređaja, dodatno prilagođavanje potrebama svakog korisnika je opcija tako da verujemo da bi uvek i za svaku konfiguraciju mogli da nađemo nešto što bismo promenili. Ukoliko to zanemarimo, Zeus HD 7700 je konfiguracija koja vredi uloženog novca i u slučaju da pravite izbor od već ponuđenih modela, bez dileme zaslužuje da uđe u uži izbor korisnika koji žele da se igraju, dok procesorsku snagu stavljaju u drugi plan.
Prednosti:
– Performanse u igrama
– Kvalitet ugrađenih komponenti
– Uredno kabliranje
– Garancije po komponentama
– Dosta prostora za unapređenje
Nedostaci:
– Skromno opremljena matična
– Nedostatak USB 3.0
– Jedan ili dva ventilatora na kućištu bi doprinela boljem hlađenju