Nebojša Todorović
Test: Zotac ZBox
U vrlo lepo dizajniranom pakovanju nakon otvaranja naći ćete osim samog ZBox-a još nekoliko praktičnih dodataka. Pre svega, tu je Vesa nosač, postolje za vertikalno postavljanje, adapter koji je prilično mali, takoreći klasičan netbook adapter, uputstvo, disk sa drajverima i “VGA to DVI” konvertor. Ovo je jako lep propratni paket, pa se može reći da je Zotac mislio na sve.
Kao i uvek, javlja se problem instalacije drajvera sa pratećeg diska, jer ZBox ne poseduje optički uređaj. Stoga ili bi trebalo da imate pristup internetu ukoliko želite da instalirate drajvere za Windows OS ili eksterni optički uređaj. Kao poslednje rešenje ostaje kopiranje sadržaja diska na neki drugi računar, a potom kopiranje na neki fleš disk. S obzirom da je kompletan sadržaj diska sa drajverima ispod 2 GB, smatramo da ne bi bilo loše da proizvođači počnu da isporučuju drajvere na mediju koji bi bio odgovarajuć uređajima koji nemaju optički drajv.
ZBox nije ništa promenio na izgledu bez obzira da li se u njemu nalazi ION ili Brazos platforma, osim u velikom svetlećem krugu koji se nalazi na bočnoj strani i koji je ovom slučaju drečavo zelene boje što nam se, moramo priznati, dopada. Potonji svetli konstantno ukoliko ZBox radi, a u slučaju da je u “sleep” modu naizmenično se pali i gasi, tako da služi kao svojevrstan indikator statusa. Osim toga, ovaj uređaj krasi dobar dizajn koji karakteriše pravilan oblik sa malo zaobljenim ivicama.
Nativno, ZBox je predviđen da radi u vodoravnom položaju, što sugerišu gumene “nožice”, a uz dodatke ga možete montirati u vertikalan položaj ili ga prikačiti na monitor kako biste napravili svojevrstan “hibridni AiO” računar. Praktično svi izlazi se nalaze na prednjoj i zadnjoj strani, osim jednog USB 2.0 porta koji se nalazi sa desne strane. Napred ćete naći taster za paljenje, dva LED-a koji signaliziraju rad HDD-a i WiFi-a, jedan USB 2.0 port, čitač kartica koji podržava sve aktuelnije standarde, kao i dva 3,5mm audio priključka.
Na poleđini ćete naći veliki spektar različitih priključaka. Pre svega tu je konektor za adapter, a prate ga S/PDIF, HDMI, DVI, po dva USB 2.0 i 3.0, gigabitni LAN i na kraju kombinovani eSATA/USB 2.0 port što je dovoljno velikom broju korisnika klasičnog desktop PC-a, a kamoli onima kojima je potreban mini PC. Kao što možete primetiti izostavljen je klasičan analogni VGA konektor, pa je upravo to razlog zašto je Zotac sa ovim uređajem isporučio odgovarajući konvertor.
Sa leve i desne stranice se nalaze otvori za ventilaciju, kao i dva šrafa čijim uklanjanjem otvarate ZBox, što je ubedljivo najjednostavnije rešenje, jer ovi vijci imaju veliku glavu, pa vam za celu “operaciju” nije potreban šrafciger, već sve možete izvesti rukom. U unutrašnjosti je sve veoma lepo složeno, može se reći da je i pored ovako malog raspoloživog mesta, ostalo dovoljno da komponente “dišu”, a u prilog ovoj tvrdnji idu i umerene temperature i pri oterećenju koje je stvorila baterija testova.
Hardver, utisci u radu
Od hardvera koji se nalazi unutra prvi upada APU koji se nalazi ispod rashladnog sistema solidne veličine koji poseduje ventilator prečnika oko 50mm, koji gotovo da i ne proizvodi gotovo nikakvu buku iako ume da se zavrti do 4000 obrtaja u minuti. Ispod hlađenja se nalazi Brazos APU koji kombinuje AMD E-350 procesor radnog takta od 1600MHz i Radeon HD6310 grafički akcelerator koji poseduje 80 Stream procesora. Pored toga, prisutno je i 2GB DDR3 memorije koja je deklarisana na 1066MHz, koja odgovara SO-Dimm standardu kao i kod svakog drugog prenosnog uređaja.
Za smeštanje podataka na raspolaganju imate sasvim pristojan kapacitet od 320GB. U pitanju je 2,5″ HDD koji je potpisan od strane kompanije Hitachi, a njegove ploče se “vrte” na 5400 obrtaja u minuti. Pored ovoga treba primetiti da ZBox poseduje WiFi modul, pa će bežična komunikacija sa ruterom dodati na njegovoj praktičnosti, pogotovo ukoliko ga smestite, recimo, u dnevnu sobu ili na nekom drugom mestu gde vam ne bi bilo praktično da razvlačite kablove.
U radu, ovaj mališan je prilično živahan iako smo na njega instalirali Windows 7 Ultimate, mada treba napomenuti da ZBox, barem u verziji koja je stigla kod nas, ne dolazi sa instaliranim operativnim sistemom, što znači da ćete morati sami da se postarate oko toga. Rad je relativno komforan, ukoliko ne planirate da se bavite ozbiljnim poslom, mada se uvek mogu primetiti ograničenja hardvera u odnosu na “odrasli” hardver koji ima klasičan desktop PC. Jednostavno, ZBox nije, niti je namenjen da bude primarni računar.
Bez problema smo vršili reprodukciju video materijala visoke definicije, što je bilo pravo uživanje kada smo ga povezali na TV i u udobnosti dnevne sobe surfovali i gledali filmove, a zahvaljujući digitalnom optičkom izlazu smo dobili 5.1 zvuk putem samo jednog kabla koji je bio priključen na pojačalo. Pritom nas nije ometala buka, niti smo imali problema sa smeštanjem ovog malog uređaja koji “našao mesta” iz TV-a i praktično bio neprimetan. Naravno, savetujemo vam da obezbedite bežičnu tastaturu i miš, ukoliko vam se ovakav scenario dopada.
Specifikacije:
Procesor
AMD E-350 1600MHz (Zacate jezgro)
Čipset
AMD M1
Grafička karta
Radeon HD6310
Memorija
2 x 1GB DDR3 1066MHz (Hynix)
HDD
Hitachi 320GB 5400RPM
Konekcije
WiFi 802.11 b/g/n, 1GBit LAN
USB/eSata
4 x USB 2.0, 2 x USB 3.0, 1 x eSATA
Video
DVI, HDMI 1.4a, VGA preko konvertora
Rezultati:
Futuremark PCMark 7 (Final score)
1005
Futuremark 3DMark 11 (Final score – Entry preset)
435
x264 Benchmark (fps)
3.1
WinRar 4.01 (KB/s)
477
7zip (compressing / decomressing) (KB/s)
1782 / 29924
HDTune 4.61 PRO Read (MB/s Average)
49,4
CPU Temp Max
56
GPU Temp Max
67
Zaključak
Zotac ZBox je odličan proizvod po veoma konkurentnoj ceni. Za 250 evra dobijate veoma dobar uređaj koji možete poneti sa sobom, “šetati” ga po kući i koristiti za praktično sve osnovne zadatke uključujući i zahtevniju HD video reprodukciju zahvaljujući integrisanom Radeon HD6310 koji će taj zadatak preuzeti na sebe. Bogat izbor izlaza i konekcija ga čini idealnim centrom vaše “multimedijalne sobe”, jer poseduje sve što je potrebno da bi se nalazio na toj poziciji. Putem velikog broja USB portova, od kojih su dva USB 3.0, i eSATA konektorom možete ostvariti vrlo brzu konekciju sa eksternim uređajima, a uz to i bežični mrežni adapte će omogućiti jednstavno povezivanje sa internetom.
Sve u svemu, ovo je odličan proizvod koji će korisnicima kojima je ovakav uređaj potreban doneti puno toga za pristojnu svotu novca. Sveukupno, Zotac ZBox smatramo veoma dobrom kupovinom, što izražavamo i putem priznanja koje smo mu dodelili.
Uređaj za potrebe testa ustupio PiN Computers.