Poslednjih godina nVidia je mora se priznati izgradila izuzetno dobre pozicije na tržištu kontrolerske. Uspeh je utoliko veći, ako se ima u vidu da je nVidia na tržište čipsetova ušla poslednja od svih trenutno dominantnih proizvođača. Ova kompanije veoma voli akvizicije, a svoje afinitete ka ovom obliku poslovanja obelodanila je kupovinom 3dfx-a. Skoro se delila slična situacija i nVidia je došla u posed ULi-ja. Nekadanji, ALi (Acre Labs Incorporated), a današnji ULi slovi za respektabilnog, ali u poslednje vreme ne previše afirmisanog proizvođača na tržištu čipsetova. Naime, svi se dobro sećamo ALi Magik1 čipseta, a poslednji proizvod ULi-ja trebalo je da omogući podršku kako za Crossfire tako i za SLi režime rada i time postane jedinstven na tržištu. Naime, kako ATi izgleda ima problema sa svojim Crossfire čipsetovima, kao i dalje najbolje rešenje za Multi GPU sisteme nameće se proverena nVidia SLi tehnologija. Trenutna dominacija nVidia-e u ovim vodama primetna je kako na tržištu kontrolerske logike za AMD tako i za Intel platformu. Glavna slaba tačka ATi čipseta jeste južni most, pa je sve veći broj proizvođača među kojima u prvom redu Abit o čijoj ploči pišemo u ovom tekstu, ponudio svoje Radeon Xpress 200P Crossfire Edition matične ploče na kojima se nalazi ULi čipset. Kako je predstavljanje na papiru ili prosta najava faza koja je daleko od finalizacije, izgleda da je nVidia kupovinom ULi-ja uspela da pokvari računicu ovim proizvođačima i ATi čipsetovi će i dalje tj. još neko vreme, patiti od lošije rešene implementacije južnog mosta.
nVidia tako ima veoma jake pozicije i praktično dominira u retail segmentu kada je K8 platforma u pitanju. Kada su Intel matične ploče u pitanju tu je situacija nešto drugačija, pošto se nVidia još uvek ne uključuje u mid-range i low-end segment: nForce 4 kontrolerska logika u Intel varijanti postoji samo sa SLi podrškom, dok čitava gama jeftinijih nForce4 čipova (nForce4 Ultra, nForce4-4x, nForce4) nisu dostupni i za Intel platformu. Najava Intel-a da će se povući sa low-end segmenta može biti dobra prilika za nVidia-u da se uključi na ovaj segment i dodatno poljulja pozicije ATi-ja koji je prilično jak na tržištu čipsetova za Intel platformu, posebno u mobile segmentu. Ipak, kada je Intel platforma u pitanju i dalje dominira Intel, jer je ponuda ovog proizvođača za niži i srednji tržišni segment i dalje veoma jaka. Abit je skoro predstavio svoje matične ploče zasnovane na nForce4 SLi x16 kontrolerskoj logici, ali i dalje nudi i modele sa starijom revizijom nForce4 SLi Intel Edition kontrolerske logike. Na taj način izvedena je svojevrsna segmentacija tržišta kada su matične ploče za Intel procesore koje su zasnovane na nVidia čipsetovima u pitanju. Naime i dalje su u opticaju modeli zasnovani na nForce4 SLi čipsetu koji slove za jeftinije i modeli zasnovani na nForce4 SLi x16, tehnološki napredniji, ali i nešto skuplji.
Abit je ovu podelu propratio kroz dva modela zasnovana na nForce4 SLi Intel Edition kontrolerskoj logici. Tako su modeli pod imenima NI8 SLi i NI8 SLi GR zasnovani i dalje na nForce4 SLi Intel Edition kontrolerskoj logici (za AMD platformu Abit je predstavio i model zasnovan na nForce 4 SLi x16 čipsetu). Jeftiniji model, koji ovom prilikom predstavljamo se od skupljeg razlikuje samo po dodatnoj opremi koja je ukinuta kako bi se cena održala na što je moguće nižem nivou…
Pakovanje i prateća oprema
Već sam pogled na kutiju odaje utisak da je Abit nastojao da prištedi malo, kako bi ostao koliko-toliko konkurentan. Ako se za trenutak „drznemo“ i budemo malo subjektivni naglasili bismo da nam se ambalaža u kojoj stiže NI8 SLi GR nimalo ne dopada. Ono što nas totalno odbija jeste po našem skromnom mišljenju promašena kombinacija boja za jednu ploču koja cilja na grupu entuzijasta. I to nije sve, nego je povrh svega ispisano: „Get Into the Game“. Čekajte, ovo smo već negde imali prilike da čujemo: „Get In The Game“ je marketinški slogan ATi-ja. Dakle, na Abit-ovoj ploči, zasnovanoj na nVidia kontrolerskoj logici šepuri se ATi-jev slogan. Interesantno. Kako je reč o Micro Guru ediciji matičnih ploča, Abit je svu prateću opremu zapakovao kako ova serija i nalaže, pa su tako kablovi, CD-ovi, uputstva i sl. u posebnim kutijama što odaje utisak izuzetne pedantnosti kada se otvori kutija. Za razliku od drugih ploča koje stižu sa „gomilom“ opreme i čije se kutije jedva zatvaraju kada se sve sitnice stave u iste, ovo je mogli bismo reći prijatno osveženje (posebno, ako ploču morate da vratite nakon upotrebe nazad distributeru 🙂 ).
Praksi da kod jeftinijih modela uskraćuju čak i diskete koje su neophodne za instalaciju operativnog sistema na RAID niz diskova nije podlegao i Abit. Tako smo u paketu zatekli čak dve diskete sa RAID drajverima. Jedna disketa namenjena je 32-bitnim verzijama Windows operativnog sistema, a druga će dobro doći korisnicima 64-bitne verzije. Na taj način Abit se potvrđuje kao proizvođač koji je u potpunosti okrenut grupaciji entuzijasta i ostalih naprednih korisnika. AudioMax kartica sa ALC 850 7.1 čipom se nalazi na Abit pločama još od vremena predstavljanja Fatal1ty serije ploča. Iako je reč o jeftinijem modelu Abit-ove nForce4 SLi Intel Edition matične ploče, tajvanski proizvođač nije izgleda želeo da menja celokupni dizajn ploče i izbaci specijalni slot za AudioMax karticu, pa se tako ovo rešenje zadržalo i kod jeftinijeg modela sa sufiksom „GR“. Upotreba istog PCB-a za obe verzije nF4 SLi IE ploče je mač sa dve oštrice. I dok sa jeftinom verzijom korisnici profitiraju od ovakve odluke Abit-a dobivši kvalitetnije Audio rešenje u delu koji se odnosi na Layout skrenućemo vam pažnju ne neke nedostatke ovakvog koncepta. nForce 4 SLi čipset podržava četiri SATA uređaja, a kako Abit NI8 SLi GR nema dodatni RAID kontroler četiri SATA kabla koliko se isporučuje u paketu sasvim je dovoljno da se iskoriste sve mogućnosti ove ploče.
Raspored komponenti
Iako raspored komponenti na matičnim pločama koje je Abit nudio u prošlosti i nije bio baš za pohvalu, moramo reći da je model NI8 SLi GR prijatno iznenađenje po tom pitanju. Odmah ćemo se osvrnuti na nedostatak za koji mi smatramo da je velik i nedopustiv i ovoj klasi matičnih ploča. Naime, kao što smo već naveli, Abit ima u ponudi i nešto složeniji model pod oznakom NI8 SLi koji na sebi, slično ASUS P5N32-SLi Deluxe matičnoj ploči ima sistem hlađenja zasnovan na toplotnim cevima. Međutim kod Abit NI8 SLi GR matične ploče koju prikazujemo ovom prilikom dotični rashladni sistem, koji Abit naziva Silent OTES, je uklonjen. Kako se Silent OTES kod NI8 SLi modela prostire duž I/O panela ploče to konkretno znači da su izostali serijski, paralelni i slični portovi koji se uobičajeno nalaze na tim pozicijama. Ako kod snažnijeg modela ima smisla žrtvovati spomenute portove zbog poboljšanog hlađenja, onda je veoma loša odluka da se i kod matične ploče koja u nazivu ima sufiks GR spomenuti portovi uklone. Naime, kako je korišćen identičan PCB kod obe ploče zarad uštede i NI8 SLI GR model, iako nema na sebi Silent OTES sistem, pati od nedostatka spomenutih portova. Kako se u paketu nisu našli odgovarajući bracketi ukoliko su vam potrebni serijski i paralelni portovi moraćete se odlučiti za neku drugu matičnu ploču. Deo naponske jedinice hlađen je pasivnim hladnjakom, a sama naponska izvedena je kao četvorofazno rešenje što je u skladu sa proizvođačkom specifikacijom kada su Intel LGA775 procesori u pitanju. Severni most hlađen je aktivnim kulerom što je veoma pohvalno. Naime, nF4 SLI IE čipset ume tokom rada da se prilično ugreje, pa je ventilator praktično obavezna stavka u ovom slučaju. Sam ventilator je veoma tih, pa po tom pitanju nemamo zamerki. Primenjeno je zanimljivo rešenje u kome sam ventilator duva kroz rebra hladnjaka i na taj način hladi northbridge. Južni most takođe je hlađen dodatnim hladnjakom, ali je on u ovom slučaju pasivan.
Kada je raspored PCI i PCI Express slotova u pitanju delimično smo zadovoljni. Naime, već smo više puta napominjali da je najbolja varijanta kada su PCI Express x16 slotovi u pitanju da se napravi adekvatan razmak između istih umetanjem dva PCI Express x1 slota. Nažalost, u ovom slučaju to nije ispoštovao. Iako ASUS i MSI imaju tzv. digitalne preklopnike za aktivaciju SLi režima u slučaju postavljanja dve grafičke kartice, Abit je ostao veran arhaičnom rešenju, pa se za aktivaciju SLi rešenja koristi poseban «SLi preklopnik». Naponski konektori, mogli bismo reći, postavljeni su na zadovoljavajući način što se posebno odnosi na ATX 24-pinski konektor. Kada je ATX 12V priključak u pitanju, više bismo voleli da je svoje mesto našao pri vrhu ploče – kako bi se izbegla gužva koju stvaraju kablovi u kućištu.
Pozicija koja je odabrana za FDD i dodatni Molex konektor je izuzetno loša, jer će u većem kućištu biti izuzetno teško povezati trakasti FDD kabl na odgovarajuće konektore. Pored toga, naponski kabl koji bi trebalo da bude povezan na dodatni Molex koji ima svoju funkciju u slučaju upotrebe dve grafičke kartice u SLi režimu. Kvalitet izrade samog PCB-a i upotrebljeni elektroliti su na vrhunskom nivou. Naponska jedinica izvedena je kroz uobičajene komponente poslednje generacije, a svi elektroliti imaju aluminijumske oplate.
Specifikacija
Za audio rešenje odabran je već spomenuti ALC850 7.1 audio codec koji je implementiran na posebnoj kartici koja se ubacuje u specijalno dizajnirani slot koji podseća najviše na PCI Express x1 slot rotiran za 180 stepeni. Mrežna podrška poverena je nV LAN adapteru, a Vitesse čip se koristi kao PHY interfejs za gigabitni LAN. Na samom PCB-u se vidi veći broj mesta na kojima bi trebalo da budu implementirani dodatni RAID i LAN kontroleri, a koji postoje kod Abit NI8 SLI matične ploče. Izostanak dodatnog RAID kontrolera znači da NI8 SLI GR podržava najviše četiri SATA i četiri ATAPI/IDE133 uređaja. Da podsetimo, kao i kod AMD ploča, nV RAID kontroler u ovom slučaju omogućava kombinovanje SATA i ATA133 diskova u RAID niz uz mogućnost RAID0, RAID1, RAID 0+1 režima.
Kako uz ploču ne stižu dodatni bracketi to znači da je moguće bez dodatnih (npr. front USB) portova koristiti više od četiri USB 2.0 priključka iako čipset podržava čak osam. Firewire podrška je nažalost izostala. Naime, na I/O panelu nalaze se samo PS/
CPU
Supports Intel® Pentium 4/ Pentium 4-D LGA775 Processor with 1066/800MHz FSB
Supports Intel® Hyper-Threading/ XD-bit/ EM64T Technology
Supports Intel® SpeedStep Technology
Chipset
NVIDIA® C19/ MCP04
Memory
Four 240-pin DIMM sockets
Supports Dual channel DDR2 667 non-ECC un-buffered memory
Supports maximum memory capacity up to 8GB
NVIDIA SLI Technology
Two PCI-Express X16 slots support NVIDIA Scalable Link Interface
Increase bandwidth of the PCI Express bus providing 60x the bandwidth of PCI
ABIT Engineered
ABIT AudioMAX™ Technology
ABIT µGuru™ Technology
ABIT CPU ThermalGuard™ Technology
NV SATA 3Gb/s RAID
Supports 4 ports SATA 3Gb/s data transfer rate
Supports SATA AHCI, providing native command queuing and native hot plug
NV SATA RAID 0/1/0+1
ABIT AudioMAX
High Quality 7.1 CH Audio Solution
Supports auto jack sensing and optical S/PDIF In/Out
NV GbE LAN
NVIDIA® Gigabit Ethernet with NV Firewall ActiveArmor
Internal I/O Connectors
2 x PCI Express x16, 2 x PCI Express x1, 2 x PCI slots, 1 x AudioMAX
1 x Floppy port supports up to 2.88MB
4 x SATA connectors, 2 x Ultra DMA 133/100/66/33 connectors
3 x USB 2.0 headers
Back Panel I/O
1 x PS/2 Keyboard, 1 x PS/2 Mouse
4 x USB ports, 1 x RJ-45 LAN port
Form Factor
ATX form factor 305 x 245mm
BIOS
Kada je BIOS testirane ploče u pitanju možemo reći da smo očekivali i više od proizvođača koji ima tako dobar renome među entuzijastima. U pitanju je klasičan AWARD BIOS sa pridodanom mGuru sekcijom u okviru koje se može vršiti podešavanje većine sistemskih parametara. Naime, Abit već duži vremenski period unazad koristi kombinaciju AWARD BIOS + mGuru softver koji je pridodat BIOS-u. To nije ništa novo i po narudžbini proizvođača ploča, autori BIOS programa mogu pridodati brojne funkcije. Navešćemo primere kompanije ASUS koja je u okviru svojih BIOS-a imala sekciju za reprodukciju Audio CD-a, DFI koji je implementirao MemTest86+ itd…
ABit-ova mGuru (pravilno se čita kao „Majkro Guru“) sekcija radi u kombinaciji sa istoimenim čipom zalemljenim na štampanoj ploči. U prošlom periodu ovaj čip je za Abit izrađivao Winbond što se lako moglo videti prostim skidanjem odgovarajuće nalepnice sa samog čipa. Ovog puta čip je i namenski označen tj. na samom čipu ispisan je natpis: Micro Guru.
Obezbeđene su opcije za povećanje takta FSB-a (kod P4 procesora i dalje postoji FSB) kao i množioca HT magistrale (LDT Multiplier). Množilac, naravno, nije moguće promeniti, ali zanimljivo da povećanjem FSB-a, BIOS ispisuje tzv. Estimated CPU Frequency (projektovani radni takt procesora), što može znatno da pomogne prilikom overkloka. Kada već govorimo o overkloku napomenućemo da so test primerak Pentium D 830 procesora (predviđeni radni takt od 3000 MHz) bez većih problema overklokovali na 3650 MHz (244 MHz FSB-a) uz minimalno podizanje napona.
mGuru sekcija omogućava promenu takta memorije do uobičajenih, za NF4 SLi ploče, 1300 MHz. Uz mogućnost promene napona procesora do 1.8 V i memorije do 2.3 V. Kada su DDR2 memorije u pitanju, one rade na nižem taktu od DDR1 memorija, pa to konkretno znači da napon od 2.3 V nije loš kada je overklok u pitanju. Ipak, pojedini modeli nude napone i preko 2.5 V. Pored toga omogućena je i primena memorijskih parametara u uobičajenim rasponima (CAS, TRCD, TRP, TRAS, TRC). U okviru mGuru sekcije nije omogućena promena napona čipseta, napona HT linka ili PCI Express magistrale što se može uzeti kao nedostatak kada je overoklok u pitanju. Ipak su matične ploče ovog ranga i cene predviđene za naprednije korisnike…
Test sistem
Procesor
Intel Pentium D 830
Matične ploče
Abit NI8 SLI GR
ASUS P5N32-SLi Deluxe
Grafička kartica
2x MSI GeForce 6800 Ultra @ SLi
Kuler
Intel Box Cooler
Memorija
2x 512 MB TwinMOS DDR667 (5, 5-5-15-21-2T)
Hard disk
Western Digital Caviar 60 GB, ATA133
Operativni sistem
Microsoft Windows XP Professional SP1
Sintetički testovi
Gaming testovi
3D Mark testovi
Testovi realnih aplikacija
Rezime
Teško je govoriti o ovakvim pločama u situaciji kada naše tržište i ne pokazuje veliko interesovanje prema modelima sličnim ovim. Baš zato, možda će nekome ceo review izgledati pomalo sterilno. Ono što je sigurno jeste da sa cenom od oko 185 eura ABit NI8 SLi GR ne predstavlja baš previše povoljnu kupovinu. Drugi proizvođači u ovom rangu cena nude napredniji audio (npr. MSI P4N Diamond), dva gigabitna LAN adaptera, Firewire kontroler čak i po IEEE1394b standardu.
Abit je sa druge strane kroz model NI8 SLi GR ponudio matičnu ploču koje je izuzetno siromašna po pitanju dodatnih opcija i mogućnosti. Iako je neosporno reč o veoma kvalitetnom proizvodu nismo sigurni da je danas to adekvatna dodatna vrednost za većinu kupaca koje bi ih navela da poverenje daju baš ovom modelu. Moramo napomenuti i to da je ploča veoma brza u testovima, ali se opet postavlja pitanje koliko takvi rezultati koji su u domenu statističke greške imaju važnosti prilikom donošenja odluke o kupovini nekog parčeta hardvera. Naprednim korisnicima je bitan overklok potencijal, a ostali korisnici očekuju veliki broj dodatnih mogućnosti i opreme. Abit NI8 SLi GR je na pola puta između ova dva cilja. Ipak, testirana ploča se ni po čemu ne izdvaja od konkurencije osim nekada veoma zvučnim imenom…
Matičnu ploču na test ustupio Pin Computers, Novi Sad.