Miloš Stamenković
AMD 785G – MSI 785GM-E65
Tokom zadnjih par meseci AMD je nastupao dosta agresivno na tržištu procesora sa konstantnim akcijama korekcije cena, ali i sa gotovo stalnim prezentovanjem novih modela i varijanti osnovnog Phenom II jezgra. Bilo je tu više i manje interesantnih proizvoda, ali je generalno AMD uspeo da u svakom delu tržišta ispod totalnog high-end segmenta ponudi interesantan i konkurentan procesor. Tako, na primer, Phenom II X3 Black Edition predstavlja veoma interesantan procesor, a tu su i derivati Phenom II X4 kojima su aktivna samo dva jezgra ali se u određenim situacijama i druga dva mogu aktivirati. Pored toga, dosta marketing aktivnosti je bilo usmereno ka Phenom II X4 TWKR procesoru koji nije namenjen prodaji, već samo ekstremnom overklokingu preko koga bi trebalo da se demonstrira kvalitet AMD proizvodnog procesa i kvaliteta K10 jezgra. Mogućnosti ovog procesora smo nedavno imali mogućnosti da isprobamo, a sada nam na test dolaze i još dva nova modela. AMD Phenom II X4 965 Black Edition je model koji od ovog momenta predstavlja udarnu X4 varijantu namenjenu prodaji, dok su sa druge strane tu novi low-cost modeli u vidu AMD Athlon II X2 240 i 245 varijanti. Naravno, kompletnu priču oko procesora AMD već duže vreme plasira gotovo isključivo uz njegovu simbiozu sa kompletnom platformom, gde se kako celina podrazumeva procesor, matična ploča (čipset) i grafička karta. Međutim, po pitanju čipseta se već duže vreme nije ništa radilo, pa dok se čeka nova 800 serija najavljena za četvrti kvartal AMD je rešio da u međuvremenu tržištu ponudi lagano poboljšanu varijantu starog 780G čipseta. Dok nam na test ne stignu dugo očekivani naslednici koji će sadržati dosta zanimljivih novina, pogledali smo šta to novo nudi AMD 785G čipset.
Novi chipset i MSI 785GM-E65
Da krenemo prvo od matične ploče, odnosno novog čipseta. AMD 785G u realnosti donosi samo jedno relevantno poboljšanje, a ono se odnosi na pitanje integrisane grafike. Umesto starog, u 785G northbridge je integrisano RV620 jezgro brzine od 500 MHz koje je poznato pod oznakom Radeon HD 4200, dakle, u pitanju je DirectX 10.1 kompatibilan GPU. Shodno tome, 785G ima nešto više tranzistora u odnosu na 780G kao logična posledica promene integrisanog grafičkog jezgra. HDMI podrška je kod 785G dobila novu 1.3 verziju, sa tim da već postojeće mane nisu potpuno neutralisane. Uglavnom, kada pogledate ostale detalje oko specifikacije, možemo videti da su gotovo identične, pa sa ovog aspekta može reći da 785G nije ništa specijalno novo. Ne zaboravimo pomenuti i da 785G poseduje novi SB710 southbridge, a jedina razlika u odnosu na SB750 je to što SB710 ne poseduje RAID 5 mogućnost, ali smatramo da se potencijalni korisnici ovog čipseta neće baš mnogo potresti oko ove činjenice. 785G podržava i AM2+ i AM3 socket varijante, zajedno sa svim novim procesorima, pa je na proizvođačima ploča ostavljena maksimalna mogućnost izbora pri izboru i dizajniranju novih modela.
Jedina logična primena 785G čipseta je na MicroATX matičnim pločama namenjenih totalnom low-cost segmentu tržišta, što je upravo i varijanta koju je MSI izabrao sa 785GM-E65 modelom. Međutim, pored osnovne low-cost klasifikacije, MSI se potrudio da ova ploča po svim ostalim detaljima malo, ili možda i malo više odskače od low-cost proseka. Već na prvi pogled MSI 785GM-E65 ostavlja dobar utisak. Northbridge poseduje dobar hladnjak koji je heatpipe-om povezan sa hladnjakom MOSFET-a. Naponska jedinica je u 5-phase konfiguraciji, opremljena SS kondenzatorima i ostalim komponentama koji odaju otisak kvalitetnog proizvoda. Preko hladnjaka se nalazi „140W CPU Ready“ natpis što znači da je ploča spremna za sve nove Phenom II procesore. AM3 soket automatski znači i upotrebu DDR3 memorije, a na MSI 785GM-E65 se nalaze ukupno četiri memorijska slota.
Dobro je što se kod ove ploče nije upalo u zamku sa dva slota, jer cena memorija rapidno pada pa čak i kupci low-cost računara, odnosno komponenti imaju mogućnost da se opreme sa većom količinom memorije. Odmah pored memorijskih slotova se nalazi ATX naponski konektor, kao i PATA i FDD priključci, a tu je i ukupno pet SerialATA II portova. Na skroz južnom delu PCB-a se nalaze čak tri konektora USB brackete čime se broj USB 2.0 priključka povećava na totalnih dvanaest! Pored toga, tu su i još audio i firewire bracketi čime se upotpunjuje funkcionalnost i dobija utisak veoma ozbiljne matične ploče. Na raspolaganju je čak i mogućnost povezivanja LPT konektora, što će omogućiti vlasnicima starih štampača (koji su i dalje vezani za njih) da ih koriste i na ovoj matičnoj ploči.
Takođe, MSI 785GM-E65 poseduje jedan PCI Express x16 slot i jedan PCI Express x1, a tu su i dva klasična PCI slota. Na žalost, jedan PCI slot je previše blizu PCI Express x16 slotu, pa će tako gotovo bilo koja moderna grafička karta blokirati pristup i svesti broj upotrebljivih PCI slotova na jedan. Ovo je jedina mana layout-a, dok su svi ostali detalji odlično sklopljeni, što je veoma dobar rezultat za MicroATX format PCB-a. Pogled na I/O panel otkriva prisustvo 6 USB 2.0 portova, jedan firewire i eSATA, uz obavezan set audio priključaka. Pored toga, tu su D-SUB i DVI izlazi, kao i obavezni HDMI. Što se tiče audio komponente, za to je zadužen Realtek ALC889 CODEC koji poseduje odličan odnos signala i šuma od 104dB i sa time se uklapa u Microsoft WLP3.10 standarde.
Na kraju, tu je i obavezni LAN priključak preko RTL8111C čipa. Među svim ovim dodatnim čipovima, na ploči se nalazi i jedan Fintek čip koji obavlja funkciju sistemskog monitoringa i tako pruža vitalne informacije BIOS-u. MSI 785GM-E65 ne poseduje dodatke kao što su „OC Dial“ i slični noviteti koje je MSI skoro promovisao, ali to je i logično sa obzirom na rang same ploče. Međutim, to nije smetalo da se BIOS opremi svim ostalim opcijama koje smo imali priliku da vidimo na ostalim skupljim MSI modelima. Tako u CELL meniju možete podešavati apsolutno sve parametre kao i na skupljim MSI pločama koje smo testirali u poslednje vreme. Dakle, naponi, magistrale, memorija, tajminzi, ACC i ostalo, sve je na raspolaganju. No, i ranije smo imali priliku da vidimo da neka od entry-level matičnih ploča ima sve overkloking opcije, ali su one jednostavno ne upotrebljive, jer su mogućnosti same ploče prilično ograničeni. Na kraju je ostalo da probamo nove AMD procesore i vidimo kako stoje stvari, ali pre toga, zavirićemo malo i u BIOS…
Test sistem
Matične ploče
MSI 785GM-E65
ASUS M4A78T-E
Procesor i
kuler
AMD Phenom II 965 Black Editon
AMD Athlon II X2 245
Cooler Master V8
Memorija
3 x 1 GB DDR3 1666 Patriot
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster RealPower 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Napomena: MSI 785GM-E65 matična ploča je predstavnik AMD 785G čipseta, dok je ASUS M4A78T-E tu radi poređenja sa jačim AMD 790GX / SB750 čipsetom.
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06
*- sa posebnom karticom i integrisanim 3D jezgrom
Igrački testovi
Rezime
U aktuelnoj ekonomskoj situaciji ICT kompanije moraju da koriste sve moguće trikove kako bi držale medijsku pažnju i na bilo koji način privukle potencijalne kupce. Iako su za MicroATX ploče uvek bile vezane i skromne, ili još gore, traljave performanse, to ovde nije slučaj. MSI 785GM-E65 nudi gotovo sve mogućnosti koje su uglavnom karakteristika isključivo high-end Full ATX modela, a pri tome je cena mnogo manja. Tako je kupcima ostavljena odlična mogućnost da izborom jeftinijeg procesora i MSI 785GM-E65 ploče iz svog sistema izvuku maksimum, i to bez ograničenja koja su do sada bila vezivana za Micro ATX modele. Shodno tome, MSI 785GM-E65 i Athlon II X2 245 preporučujemo kao odlično entry level rešenje koje će na kraju pružiti vrlo korektne performanse. Napomenućemo još i da MSI 785GM-E65 model još uvek nije dostupan u zvaničnoj prodaji, ali bi u našim prodavnicama trebalo da se pojavi vrlo brzo, a zbog svih pozitivnih karakteristika koje nudi, apsolutno vredi da na njega sačekate.