Uvod
Polemike, diskusije, poređenja i razna nagađanja vezana za novu procesorsku arhitekturu pod kodnim imenom „Deneb“, mesecima su jedna od najpopularnijih tema na mnogim forumima ovoga tipa. Međutim, 8. januar je dan kada je AMD odlučio da zvanično predstavi seriju svojih novih procesora, dajući na uvid kompletnu dokumentaciju i obelodanjujući detaljne specifikacije same arhitekture.Svedoci smo vremena u kome lagano računari postaju ne samo želja, već i apsolutna potreba, kako u poslovnim krugovima, tako i u domovima. Takođe je vrlo uočljiva činjenica da je u poslednjih deset godina, napredak tehnologije doprineo gotovo eksponencijalnom rastu performansi prosečnog računara. Svakako, potreba za boljim performansama proizilazila je iz sve složenijih aplikacija koje se pokreću, dok sa druge strane, upravo hardver otvara nove horizonte za projektovanje složenijih aplikacija i obavljanje zahtevnijih zadataka.
Kako god da postavimo tačku iz koje posmatramo progres hardverske industrije, definitivno ćemo doći do zaključka da se najviše postiglo na polju unapređivanja arhitekture mikroprocesora. U poslednje tri godine, imali smo prilike da „prisustvujemo“, slobodno možemo reći, ratu na ovom polju – ratu u kome pobednika, realno gledano, nema. Svaki proizvođač i svaka serija procesora ima svoju filozofiju kojoj se priklanja određeni deo tržišta, bilo na osnovu potrebe samog korisnika, bilo po čistoj navici i privrženosti nekom od proizvođača. Poslednje generacije procesora postaju sve više izdiferencirane, pre svega u smislu specifičnih karakteristika, koje su usko vezane za odgovarajuću arhitekturu.
Praktično, pojavljuje se sve veći broj procesora različitog cenovnog ranga, koji pripadaju vremenski istoj generaciji, a nalaze se na različitim krajevima veoma duge cenovne lestvice.
Pogledajmo prvo filozofiju i ambicije AMD Dragon platforme sa posebnim akcentom na Phenom II procesor, uz blagi osvrt na stanje na tržištu, a potom pređimo na detaljniji opis same arhitekture Phenom II procesora.
AMD Dragon
Ako malo detaljnije pogledamo kako stoje stvari na IT tržištu, a uz to uzmemo u obzir i realne trenutne tendencije po pitanju zahteva koje postavljaju korisnici računara, uočljivo je da upotreba računara za najširi spektar korisnika postaje imperativ, kako u strogo poslovnom smislu, tako i u oblastima multimedije i zabave. Pred korisnicima je svakako veliki izbor procesora, uz koje takođe ide i priličan broj različitih kompatibilnih čipsetova. Kada na sve to dodamo i ogroman spektar trenutno aktuelnih grafičkih procesora, shvatamo da izbor nije nimalo lak. Ishod izbora je determinisan početnom tačkom, koja predstavlja kriterijum po kome se biraju pojedine komponente sistema, koja obuhvata pre svega upućenost korisnika u materiju, njegovu svest o realnim sopstvenim potrebama, kao i finansijski aspekt koji često ume da bude presudan faktor.
AMD Dragon platforma, može se reći, predstavlja projekat i ideju koja za cilj ima to da svojim ukupnim performansama i mogućnostima, pruže prilično širok opseg upotrebljivosti uz performanse vredne hvale. Pri tome dodajmo da se na nivou procesora očekuje dostizanje, u nekim oblastima, mogućnosti i trenutno najskupljih konkurentskih modela, a pritom pružajući veoma dobar odnos cene i performansi.
Da budemo jasni i precizni, Dragon platforma, po AMD specifikaciji, podrazumeva kombinaciju AMD 790GX čipseta, grafičke karte iz ATI Radeon HD 4800 serije i AMD Phenom II centralnog procesora. Na našim sajtovima ste već imali prilike da čitate veoma detaljne testove i prikaze ATI Radeon HD 4800 serije grafičkih karti, kao i testove 790GX ploča koji čine okosnicu Dragon platforme. Kako se ne bismo bespotrebno ponavljali, toplo savetujemo da, ukoliko niste do sada, pogledate ranije tekstove na Bench sajtovima kojima su autori veoma iscrpno obuhvatili sve aspekte pomenutih komponenti.
U ovom trenutku bismo posebno ponovili, „podvukli“ i naglasili da se, kada je u pitanju minimalni (a trenutno i jedini) uslov za „pokretanje“ Phenom II procesora, radi o 790GX čipsetu! Da, reč je o već poznatom čipsetu koji predstavlja poslednji čipset za AM2/AM2+ soket. Upravo u tome leži ogromna prednost nove Deneb, odnosno Phenom II arhitekture procesora u odnosu na, recimo, najnoviju Intel Core-i7 arhitekturu i platformu, jer donoseći mnoge novosti, ostaje back-kompatibilna sa soketom koji je koristila prethodna generacija procesora. Praktično, prelazak sa „starog“ Phenoma na novi Phenom II, na ovaj način biva ne samo pojednostavljena u fizičkom smislu, već i u budžetskom. Back-kompatibilnost podrazumeva i podršku za višestruko jeftiniju DDR2 memoriju, što u trenutnoj situaciji predstavlja veoma značajnu uštedu u odnosu na DDR3 rešenja, koja jošuvek nisu doživela masovno prisustvo na domaćem tržištu. Dragon platforma, sama po sebi, pruža i nativnu podršku za DDR3 tip memorije, ali se odluka o izboru i implementaciji DDR3 podrške ili kombinacije DDR2 i DDR3, za sada ostavlja proizvođačima ploča.
Kada sumiramo ovako preliminarne utiske, možemo primetiti da Dragon platforma predstavlja veoma pametan korak u AMD „karijeri“, koji za cilj definitivno ima zauzimanje i osvajanje vrlo velikog dela hardverskog tržišta i širokog spektra korisnika. Praktično, do najnovije mikroprocesorske arhitekture je moguće doći uz relativno malu finansijsku intervenciju, posebno ako ste već vlasnik neke od matičnih ploča sa 790GX čipsetom. Pogledajmo sada šta konkretno donosi nova Deneb mikroprocesorska arhitektura…
AMD Deneb – Phenom II X4
Ako se vratimo dvadesetak godina unazad, setićemo se perioda kada je najveći deo proizvodnje AMD pogona bio usmeren ka licencnoj proizvodnji Intel-kompatibilnih procesora. Autor je u svojoj kolekciji pronašao jedan od AMD prvenaca iz 80386sx generacije, tzv. AM386SX – mogli bismo reći „klon“ Intelovog 386SX procesora, koji ga je podsetio na davna vremena, kada pojam procesorskog soketa jošuvek nije bio poznat, već su proizvođači ploča kupovali procesore i lemili ih na svoje ploče. AMD je dosta dugo razvijao procesore čija je osnova idejno vezana za generacijski odgovarajuću Intel arhitekturu. Unapređivanjem procesa proizvodnje, kao i ulaganjima u research&development sektor, AMD je ubrzo prerastao u jednog od vodećih proizvođača i inovatora u oblasti mikroprocesorske arhitekture. Setimo se AMD-ove osme generacije mikroprocesora koja se na tržištu pojavila 2003. godine i koja je AMD-u obezbedila zavidnu poziciju na globalnom tržištu, kao i poziciju tehnološkog lidera u performansama gotovo pune tri godine. Kao i u svim sferama hardverske industrije, i u sferi mikroprocesora su se smenjivali periodi rapidnog progresa i „ledenog“ doba, koji su po pravilu ostavljali duboke tragove na svakog proizvođača, donevši za posledicu to da su danas opstali samo najozbiljniji. AMD početak 2009. godine obeležava novim skokom u mikroprocesorskoj arhitekturi, koji bi trebalo da donese značajan pomak na tržištu, ali i da prodrma konkurenciju nudeći izuzetan odnos cene i performansi.
Phenom II X4 je generacijski naslednik Phenom familije, koji ne samo da je izrađen u novoj proizvodnoj „mikrogeometriji“, već donosi značajne novine po pitanju mikroarhitekture. Radi se o seriji četvorojezgarnih procesora, izrađenih u 45nm tehnologiji, koja uz porast performansi, donosi i povoljniju energetsku efikasnost u smislu manje potrošnje električne energije i nižu disipaciju toplote, pri značajno višim radnim taktovima.
Hajde radi lakšeg snalaženja da napravimo kratak pregled tačnih proizvođačkih specifikacija nove Phenom II X4 (Deneb) mikroprocesorske arhitekture. Pogledajmo tabelu:
Specifikacije AMD Phenom II X4
Tehnologija proizvodnje
45nm SOI tehnologija (silicon-on-insulator)
HyperTransport Technology Links
Jedan 16bit/16bit link pri <3600MT/s (full duplex),
odnosno I/O protok do 14,4GB/s
Memorijski kontroler
Integrisan DDR2 memorijski kontroler
obezbeđuje protok od 17,1GB/s u dual channel režimu
Količina i konfiguracija
cache memorije
L1 cache (instruction + data): 4x128kB (64+64kB za svako jezgro)
L2 cache: 4 x 512kB (quad core), 3x512kB (triple core)
L3 cache: 6MB shared
Fizička površina
258mm2
Broj tranzistora
758 miliona
Pakovanje
Socket AM2+ 940pin organic microPGA
Do sada nismo govorili o konkretnim modelima Phenom II X4 procesora koji su od danas dostupni na tržištu. u pitanju su trenutno samo dva modela – Phenom II X4 920 i Phenom II X4 940. Radi se o, naravno, identičnim arhitekturama jezgara, dok je jedina razlika zapravo u efektivnom radnom taktu. Phenom II X4 920 ima radni takt od 2,8GHz, dok jači model – Phenom II X4 940 ima fabrički deklarisanu brzinu od 3,0GHz. Osnovne radne fizičke karakteristike bismo mogli opisati deklarisanim radnim naponom u opsegu od 0,875V do 1,5V, TDP vrednošću od svega 125W, uz maksimalnu vrednost razvijene radne temperature od 62’C.
Kada zavirimo malo detaljnije u samu arhitekturu Phenom II X4 procesora, dolazimo do zanimljivosti koje i karakterišu ovu novu generaciju. Krenimo redom. Kada govorimo o sistemu keš memorije, Phenom II X4 dolazi sa tri nivoa tzv. keša. Kombinacija L2 i L1 keša specifične namene sa velikom količinom L3 keša, predstavlja pun pogodak na nivou brzine manipulacije bitovima instrukcija i podataka. Povećanjem ukupne količine keša, postiže se, između ostalog, efekat smanjenja latencije pristupa L2 kešu, uz obezbeđen brz pristup podacima u L3 kešu „opšte namene“. Skrećemo pažnju na to da svako od jezgara poseduje sopstveni L2 keš veličine 512kB, kao i sopstveni L1 keš specifične namene, veličine 128kB (pritom 64kB za instrukcije i 64kB za podatke). Keš sistem je tako konstruisan da pojedinačnim jezgrima obezbeđuje mogućnost da međusobno vrše razmenu podataka posredstvom L3 keša. U realnom radu, sadržaj L3 keša najčešće sadrži kopiju podataka iz L2 keša. Pri tome, aktivna je optimizacija koja podrazumeva da u slučaju da samo jedno jezgro koristi određene podatke, oni bivaju uklonjeni iz L3 keša oslobađajući mesto drugim podacima. U situaciji kada neko od jezgara “zatraži” modifikovani podatak koji se trenutno nalazi u L1 ili L2 kešu nekog od ostalih jezgara, on se direktno kopira u L3 keš i biva dostupan ostalim jezgrima. Ovim se postižu znatno bolji brzinski rezultati pri pokretanju zahtevnijih multi-threaded procesa i u multitasking režimu rada, u odnosu na prethodne mikroprocesorke generacije.
Jedna od karakteristika koja će apsolutno izazvati oduševljenje u „publici“ je činjenica da AMD Phenom II X4 940 Black Edition procesori pružaju mogućnost kontrole klok-multiplikatora! Ovo je, složićete se, jedna od omiljenih i retko dostupnih opcija, koja omogućava izuzetno elegantno overklokovanje procesora, bez potrebe za intervencijom na setovanjima ostatka core komponenti, kao što su memorija, PCIe magistrala, itd. Mogućnost uvećanja multiplikatora, uz priličnu fleksibilnost na povećanje radnog takta magistrale, značajno podiže granicu dostizanja maksimalnog radnog takta procesora iznad fabričke vrednosti.
Uz Cool’n’Quiet 3.0 tehnologiju power menadžmenta koja dolazi sa Phenom II generacijom, obezbeđen je energetski veoma efikasan rad. Nova optimizacija multi-core power menadžmenta donosi veći broj predefinisanih stanja, omogućavajući bolje iskorišćenje električne energije pri intenzivnijim operacijama i većoj aktivnosti jezgara, dok u idle režimu rada, potrošnja energije biva spuštena na minimum. Efekti Cool’n’Quiet 3.0 power menadžmenta praktično nemaju negativnih strana, jer se aktivnost i efikasnost potrošnje jezgara dinamički skaliraju u srazmeri sa trenutnim zahtevima pokrenutih aplikacija. Kao najvažnija posledica, dobija se tih rad i niža radna temperatura, uz do 50% nižu potrošnju struje u idle režimu, u odnosu na Cool’n’Quiet 2.0.
Dolazimo do osobine koju možemo nazvati back-kompatibilnost. Već smo pomenuli da Dragon platforma, pored Phenom II procesora i ATI Radeon HD 4800 grafike, podrazumeva i 790GX čipset, koji je predstavljen pre same Phenom II arhitekture. Dakle, jasno je da AMD Phenom II X4 procesori koriste istu infrastrukturu i soket, kao što je slučaj sa prethodnim Phenom procesorima. Ovaj tip kompatibilnosti je jedan od značajnijih aduta Phenom II arhitekture, jer svoje pozitivne efekte izražava u dva smera. Prvi smer je na nivou krajnjeg korisnika, koji blagodeti ovakve koncepcije uviđa u mogućnostima za jednostavniju i, na kraju krajeva, jeftiniju nadogradnju i prelazak na novu arhitekturu. Drugi smer je na nivou proizvođača matičnih ploča, kojima je pružena mogućnost za intenzivnijom prodajom već postojećih modela ploča, kao i pružanje dodatnih opcija novoj Phenom II arhitekturi prostom intervencijom u smislu novih revizija BIOS-a za već poznate ploče zasnovane na 790GX čipsetu. Praktično, korisniku je pružena mogućnost da postepeno nadograđuje sistem, što nije slučaj sa Intel Core-i7 platformom.
Kao karakteristike i inovacije koje su delimično nasleđene od prethodne Phenom generacije, treba pomenuti HyperTransport3.0 tehnologiju, čija je uloga da značajno poveća efektivni I/O protok. Obezbeđujući transfer od čak 20,6GB/s, HyperTransport3.0 uklanja uska grla na nivou protoka podataka čime, između ostalog, omogućava savršene performanse pri pokretanju igara i multimedijalnih aplikacija u ekstremno visokim rezolucijama, uključujući 1080p reprodukciju na HD-Ready monitorima.
Phenom II arhitektura takođe implementira i AMD64 DirectConnect arhitekturu, koja donosi zasebne high-speed linkove (jedan vid, grubo rečeno, alternativnih magistrala) kojima se nadomešćuje tromost dosadašnjih interfejsa. Ta tromost biva izražena u slučajevima kada veći broj različitih komponenti sistema izdaje zahtev za procesorskim vremenom i magistralom, što je uobičajeno za x86 arhitekturu kojom dominira jedinstvena magistrala koja ima za zadatak da istovremeno opslužuje najrazličitije “akcije”, počev od pristupa memoriji, preko kontrole I/O protoka, grafičkog podsistema, itd. AMD Phenom II arhitektura poseduje i određena unapređenja, ako što su AMD Wide Floating Point Accelerator, zatim AMD Memory Optimizer Technology, Balanced Smart L3 Cache, kao i mogućnost za kontrolu radne frekvencije svakog pojedinačnog procesorskog jezgra pomoću tzv. Dual Dynamic Power Management-a.
MSI DKA790GX Platinum
S obzirom na to da smo nedavno detaljno testirali MSI DKA790GX Platinum ploču, ovom prilikom toplo preporučujemo da pročitate pomenuti test na našem saju. Kako se ne bismo ponavljali, pomenućemo samo najbitnije karakteristike ploče koja nam je zajedno sa Phenom II X4 procesorom stigla na test.
Jasno je da se radi o ploči zasnovanoj na 790GX čipsetu, koja pruža punu podršku AM2, AM2+ i AM3 platformama. Kada govorimo o ekspandibilnosti, treba pomenuti da poseduje četiri memorijska slota za DDR2 memoriju (max 8GB), dva PCI-ex16slota, dva PCI-e i dva PCI slota. Kada se radi o IDE/SATA podršci, ploča poseduje jedan IDE konektor,pet SATA2 konektora (mogućnost RAID 0/1/5/10/JBOD). Prisutne su i integrisana gigabitna mrežna karta, zvučna i grafička karta. Tu je i šest USB portova, FireWire port, eSATA port, kao i VGA, DVI i HDMI portovi. Ploča pruža podršku za Crossfire, kao i Hybrid Crossfire.
Kada se radi o čisto tehničnim detaljima vezanim za elektroniku ploče, valja pomenuti da je implementiran petofazni sistem naponske jedinice. Filtriranje, stabilizacija i regulacija napona i struja prosleđenih procesoru i ostatku core komponenti ploče i sistema, prepušteno je sistemu MOSFET tranzistora (30V, 75A, single N-channel), zatim tzv. AllSolid kondenzatora vrhunskog kvaliteta i oklopljenih i zalivenih induktora. Sve ukazuje na sasvim solidno i ozbiljno zamišljenu, pa i realizovanu „naponsku jedinicu“.
Pomenimo još da je sam čipset izrađen u 55nm tehnologiji, pri radnom taktu northbridge-a od 700MHz. Ploča poseduje i SidePort memoriju, realizovanu preko 1Gbit (128MB) DDR3 1333MHz IGP Elpida čipa, čija je funkcija poboljšanje performansi integrisanog grafičkog procesora. Southbridge donosi Advanced Clock Calibration funkciju, koja otvara potpuno nove horizonte na polju overklokinga Phenom i Phenom II Black edition procesora. Ploča poseduje i dvostruki DIP prekidač, koji omogućuje „hardversko“ setovanje FSB-a na nešto više vrednosti od deklarisanih. Pomenućemo još i prisustvo tzv. EasyButton tastera, koji omogućavaju lakšu manipulaciju radnim stanjem ploče pri eksperimentisanju BIOS opcijama.
Hlađenje je realizovano HeatPipe sistemom bakarnih cevi, koji se pokazao prilično efikasnim. Za hlađenje MOSFET-ova, zadužen je manji bakarni hladnjak, na čiju efikasnost takođe nismo imali zamerki.
Osnovne opcije BIOS-a, možete videti na slikama.
Test platforma i koncepcija testa
Kompanija AMD nam je ustupila primerak Phenom II X4 940 procesora, u kompletu sa MSI DKA790GX Platinum (MS-7550 v1.2) pločom. Ceo prikaz je ovog puta bio više usmeren ka samoj Phenom II arhitekturi, nego li Dragon platformi. U tom smislu, testove grafičkih perfomansi, kao i uporedne analize rezultata kompletne Dragon platforme sa starijom Spider platformom, pa i Intel Core-i7 platformom ostavljamo za naredni tekst posvećen Dragon konfiguraciji. Ovom prilikom, ograničili smo se na prikaz osnovnih karakteristika procesora, praćen adekvatnim testovima njegovih performansi, nezavisno od grafičkog podsistema. Takođe smo iskoristili priliku da proverimo osnovne overklokerske sposobnosti Phenom II X4 940 procesora, terajući ga do krajnjih granica stabilnosti, pri konvencionalnom vazdušnom hlađenju, uz odgovarajuće intervencije u BIOS podešavanjima. U nekom od narednih testova, potrudićemo se da alternativnim metodama hlađenja dostignemo najviši mogući radni takt Phenom II X4 940 procesora, uz stabilan rad kompletne platforme.
Specifikacija test sistema
Procesor
AMD Phenom II X4 940
Matična ploča
MSI DKA790GX Platinum (MS-7550 v1.2)
Memorija
DDR2 2GB Geil ® Black Dragon Dual Channel Kit
Napajanje
Antec TruePowerQuattro 850W
Hard disk
WD6400AAKS
Operativni sistem
Microsoft Windows Vista Ultimate
Napominjemo da u testovima širokog spektra, koji uključuju i testove grafičkog i fajl-sistema, nismo uključivali pomenute podtestove, te da se rezultati odnose isključivo na sirovu procesorsku „snagu“. Set informativnih i sintetičkih testova obuhvata:
CPU-z
SiSoftware Sandra
3Dmark Vantage
PCmark Vantage
Nuclearus Multicore
SuperPI
Cinebench
kombinacija aplikacija za full load režim rada
Prime
Rezultati testova u tabelama i slikama
Par reči o overklokingu
Već smo rekli da verzija Phenom II X4 940 procesora koju smo dobili na test, poseduje „otključan“ multiplikator, te da su time teoretski otvorene šire mogućnosti za efikasniji overkloking. BIOS ploče pruža detaljna podešavanja frekvencije magistrale, memorije, HT setovanja, odnosa FSB/Memory, kao i podešavanja naponskih nivoa za sve važnije segmente ploča-procesor-memorija-grafika sistema.
Naglasimo to da je fabrička specifikacija procesora sledeća:
Radni napon: 1.35V
Multiplikator: 15x
Radni takt: 3000MHz
Takt magistrale: 200MHz
HT Link: 1800MHz
S obzirom na to da smo koristili konvencionalno vazdušno hlađenje, rezultati koje smo postigli su viši od očekivanih. Kada smo fiksirali množilac, magistralu smo u segmentima podizali za po 10MHz, a nakon svakog inkrementiranja, sproveli test stabilnosti. Pokazalo se da sistem ostaje savršeno stabilan pri magistrali od 240MHz, dostižući radni takt od 3600MHz i HT Link frekvenciju od 2160,5MHz, a sve to bez dizanja nivoa radnog napona ni jedne od komponenti.
Prelazak granice od 240MHz se pokazao kao neuspešan, izazivajući kružno resetovanje i nemogućnost podizanja sistema, dok smo uz blago podizanje napona do 1,55V i spuštanje HT i memorijske frekvencije, uspeli da podignemo sistem, koji se ipak pokazao nestabilnim.
Fiksiranjem magistrale na fabričkih 200MHz i pukim podizanjem vrednosti množioca, uspeli smo da postignemo ponovo istu granicu od 3600MHz pri množiocu od 18x. Ovom prilikom, frekvencije HT Linka i memorije, ostale su netaknute. Sistem se ponovo pokazao kao potpuno stabilan, a svedoci smo činjenice da iako smo postigli identičan radni takt od 3600MHz kao i pri podizanju magistrale na 240MHz, ukupne performanse sistema su bile bolje u slučaju podizanja magistrale, što je i razumljivo.
Prelazak granice vrednosti multiplikatora od 18x se pokazao nemogućim, izazivajući neupotrebljivost sistema, nateravši nas da uradimo Clear CMOS. Podizanje napona, takođe nije pomoglo, kao ni finije podešavanje ostalih parametara u BIOS-u.
Nakon određivanja krajnjih granica magistrale i multiplikatora, odlučili smo se da se upustimo u kombinaciju ovih podešavanja. Iako smo uspeli da postignemo brzinu od 4097MHz pri kojoj se „podigao“ operativni sistem, ispostavilo se da stabilan rad nije moguć. Maksimalna vrednost radnog takta koju smo postigli i pri kojoj je sistem bio savršeno stabilan, iznosi 3903,08MHz pri magistrali od 223MHz i multiplikatoru postavljenom na 17,5x. Radni napon je bio podignut na 1,5V, a frekvencija HT Linka iznosila 2007,7MHz.
Temperatura procesora pri maksimalnom overklokingu i standardnom AMD BOX kuleru nije prelazila 59 stepeni, što predstavlja odličan rezultat.
Utisci
Ovaj pregled karakteristika Phenom II X4 procesora, kao i segmenata AMD Dragon platforme, nije mogao da nas ostavi ravnodušnim. Generalno, utisak je da se radi o ozbiljnom projektu, koji za cilj ima zauzimanje odlične pozicije na širem tržištu, zahvaljujući činjenici da omogućava veoma dobre performanse pri osnovnim setovanjima, kao i mogućnost dobrog overklokinga. Power management je definitivno dobro odrađen, s obzirom na to da se temperatura procesora kretala u granicama od 36 do 59 stepeni. Phenom II X4 arhitektura definitivno predstavlja odličan izbor za ljude koji su svesni svojih realnih potreba i umeju dobro da ih procene, a smatramo da back-kompatibilnost sa prethodnim soketom, kao i jeftinom DDR2 memorijom, uz standardan AM2/AM2+ soket i kuler, čine jedan ogroman plus u odnosu na konkurentsku tehnologiju, bar što se tiče gabarita finansijske intervencije koju je neophodno sprovesti zarad posedovanje nove tehnologije.
Nativna četvorojezgarna arhitektura, sa mogućnošću nezavisne kontrole takta svakog jezgra, unapređen keš podsistem, 45nm tehnologija proizvodnje, napredni power menadžment, brojne optimizacije za efikasniji multitasking i multitreading, uz AMD64 DirectConnect arhitekturu, svakako predstavljaju osobine koje karakterišu jedan ozbiljan procesor. Sa nestrpljenjem iščekujemo uporedni test više platformi, kao i kompletan test Dragon platforme, nakon koga ćemo biti u prilici da damo uporedne komentare performansi sistema zasnovanih na različitim procesorskim arhitekturama i platformama, koji ćete uskoro biti u prilici da čitate na našim sajtovima.
Phenom II X4 940 procesor i 790GX ploču je na test ustupila kompanija AMD