Nebojša Todorović
U trci da korisnicima obezbede što bolji proizvod u nižem cenovnom segmentu, proizvođači zaista daju sve od sebe da privuku potencijalne kupce. AMD je u prvom talasu Radeona R7 i R9 modela praktično preimenovao proizvode iz HD 7000 serije i eventualno izvršio manje izmene na hardveru (npr. brži GDDR5 čipovi na R9 270X). Isto je prošao i R7 260X koji je gledajući specifikacije identičan Radeonu HD 7790. Osnovu čini Bonaire čip izrađen u 28-nanometarskom proizvodnom procesu sa 896 Stream procesora, 56 teksturnih i 16 ROP jedinica. Ostatak je prilično standardan za grafičku kartu ove kategorije, a reč je o memorijskom interfejsu širokom 128 bita, a koji je ukombinovan sa 1 ili 2 GB GDDR5 memorije.
AMD Radeon R7 260X ima i jedini od “starijih” čipova koji poseduje implementiranu True Audio tehnologiju. Dok je ona izostavljena kod R9 280X i R9 270X, R7 260X je poseduje na nativnom nivou čime se može reći da raspolaže sa jednom tehnologijom više od starije braće. Logično, pored ovog modela, True Audio možete pronaći i kod Hawaii baziranih R9 290X i R9 290, kao i nekih drugih kartica iz nove generacije.
U pogledu cene i performansi, situacija sa R7 260X se promenila od momenta kada je predstavljen. U tom trenutku, Nvidia nije osvežila GeForce seriju od GTX 760 modela, pa naniže. AMD je ciljao na to da R9 260X bude direktan konkurent GTX 650 Ti modelu, koji je, ruku na srce, i dalje prisutan na tržištu. Sada imamo GeForce GTX 750 Ti i “običan” GTX 750, a reč je o grafičkim kartama koje su po prvi put uveli Maxwell arhitekturu koja se pokazala kao vrlo efikasna. S tim u vidu, R7 260X definitivno ima ozbiljniju konkurenciju nego što je to bilo pre nekoliko meseci, zbog čega je nedavno objavljen i R9 265 koji u ovoj kategoriji dopunjava ponudu. To naravno ne mora da znači mnogo, ali ćemo svakako ovom prilikom proveriti situaciju.
Očekivano, prvi primerak novog Radeona koji je stigao do nas je došao iz AMD-a, što ujedno znači da neće biti opisa pakovanja, propratne opreme i svega onog što se dobija uz “retail” verzije. To će varirati i od partnera, posebno jer grafičke karte iz ove kategorije gotovo niko ne bazira na referentnom dizajnu, pa postoji veliki broj varijacija. AMD zbog toga nije želeo previše da se zamajava pripremom referentnog kulera, pa je upotrebio prilično jednostavan rashladni sistem. Ipak, ono što će svi primetiti je plastični oklop koji svoje detalje preuzima od ostalih članova R9 i R7 porodice. Govorimo naravno od crvenim štraftama koje su raspoređene oko ventilatora i koje su zaštitni znak nove generacije.
Upotrebljen je veoma jednostavan ventilator crvene boje, čiji prečnik iznosi 50 milimetara. To je više nego dovoljno imajući u vidu da smo već konstatovali kako su Radeon HD 7790 i .Bonaire čip generalno, veoma zahvalni za hlađenje. Prosto, Bonaire je hardverski smešten između Cape Verde i Pitcairn GPU-a, ali je dobro optimizovan, pa ima praktično isti TDP kao znatno slabiji Cape Verde. Razlog za to je činjenica da je ovaj procesor predstavljen dosta kasnije, zbog čega je AMD imao vremena da izvrši dodatne optimizacije.
Iako nismo dobili zeleno svetlo od AMD-a da rasklapamo kartu, nije teško zaključiti na osnovu poznatih podataka šta se krije ispod crnog oklopa koji prekriva kuler. U pitanju je veoma prost rashladni profil izrađen od aluminijuma, sa odvojenim delom za naponsku jedinicu koja je pozicionirana na prednjoj strani karte. Zbog TDP-a od 115 W jasno je da nisu potrebni ni “heatpipe”, “vapor-chamber” i slične tehnologije kako bi toplota Bonaire čipa ostala u okvirima kontrolisanog.
Poleđina karte ne otkriva previše i sve što može da se vidi je crna štampana ploča omanje površine.
Za potrebe napajanja Radeona R7 260X nije dovoljna samo snaga koju isporučuje PCI-Express 3.0 interfejs, već je neophodan i dodatni molex sa šest pinova. Ipak, kako PCI-Express standard isporučuje 75 W, jasno je da mali Radeon nema velikih potreba od strane šestopinskog molex napajanja.
Za razliku od GeForce GTX 750 (Ti) modela, Radeon R7 260X poseduje podršku za multi-GPU konfiguraciju. Implementiran je jedan CrossFireX konektor, tako da je moguće dodati još jednu grafičku kartu i time gotovo udvostručiti performanse. U ovom smislu je AMD daleko ispred konkurencije, jer CrossFire podršku poseduju od mnogo jeftinijih modela što je svakako plus.
U domenu video izlaza smo dobili sve što smo očekivali od AMD-a. Popularna konfiguracija koja podrazumeva DisplayPort, HDMI i dva DVI-a je tu i manje više, svaki korisnik će biti zadovoljan izborom koji mu je stavljen na raspolaganje. Set video izlaza koji je implementiran u R7 260X nam se daleko više dopada od dva DVI-a i jednog miniHDMI-a koji praktikuje konkurencija u ovom cenovnom razredu.
Specifikacije ove karte su već prežvakane više puta, još od kada smo predstavili prvi Radeon HD 7790. Frekvencije su malo povećane, pa GPU radi na taktu od 1100 MHz, dok je memorija podešena na 1625 MHz, što efektivno iznosi 6.5 GHz. Zahvaljujući memorijskom interfejsu od 128 bita, dobili smo solidnih 104 GB/s što je za klasu kojoj R7 260X pripada u domenu očekivanog. Zbog velikog broja TMU-a teksturni “fillrate” je vrlo visok sa 61.6 GTexel/s, dok je piksel fiilrate tipičan za ovu kategoriju.
[modul]specifikacija=4792[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X; Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X; MSI GeForce GTX 650 Ti Power Edition Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD_Radeon_HD_7790_12.101.2.1-130313a
[modul]test=69[/modul]
[modul]test=70[/modul]
[modul]test=71[/modul]
[modul]test=72[/modul] Nije bilo teško da se pretpostavi kakve će performanse pružiti R7 260X, jer se praktično radi o preimenovanom Radeonu HD 7790. Radeon R7 260X je brži tek onoliko koliko su mu novi fabrički taktovi ispred starijeg modela. Dakle, u poređenju sa Radeonom HD 7790 može se reći da je ispred za nekih 5 do 10 procenata. To je bilo više nego dovoljno, pre predstavljanja GeForce GTX 750 (Ti) modela, a sada Radeon R7 260X ozbiljno razmenjuje udarce sa GTX 750 Ti sa kojim deli cenu. Pritom, može se reći da je GTX 750 Ti u više slučajeva ispred, a zanimljivo je i da zbog upotrebe Maxwell arhitekture ima TDP koji je gotovo dvostruko manji sa 60 naspram 115 W.
Bonaire važi za grafički procesor koji ima relativno dobre termalne performanse. Ipak, AMD se nije previše potrudio oko hlađenja što se može videti iz grafikona sa temperaturom. Maksimalnih 80 stepeni Celzijusove skale nije rezultat koji može da se posmatra kao uspešan za kartu ovog cenovnog ranga. Sa druge strane, jasno je da referentno hlađenje ne oslikava realnu situaciju, jer su partnerski modeli opremljeni daleko boljim hlađenjima. TwinFrozr, DirectCU, Dual-X su samo neki koji nam padaju na pamet, a koji su tri koplja ispred referentnog kulera. Stoga, ovaj rezultat uzmite kao okviran i imajte u vidu da će bilo koji od pomenutih partnerskih rešenja biti najmanje deset stepeni hladnije prilikom opterećenja.
Na polju overkloka Radeon R7 260X postiže solidan rezultat. Sa originalnih 1100, dogurali smo na krajnje zadovoljavajućih 1240 MHz što je nešto više od 10% ubrzanja. Memorija je dogurala do samog kraja slajdera u Afterburneru čime smo postigli respektabilnih 7.2 GHz što je efektivno 700 MHz više u odnosu na propisan takt. To je povećalo memorijski protok sa 104 na 115.2 GB/s. U praksi se to prenelo kao skok u performansama između 5 i 15 procenata u zavisnosti od naslova, a pritom nije uticalo na povećanje temperature. Ni buka nije bila posebno veća, što je svakako dobra vest za one koji planiraju da nabave neki od partnerskih primeraka koji će biti tihi u svakom scenariju.
U globalu, Radeon R7 260X je nešto sporiji od GeForce GTX 750 Ti iako u pojedinim situacijama izbija ispred. Pored toga, GeForce GTX 750 Ti poseduje drastično manji TDP (60 W naspram 115 W) i ne zahteva dodatno 6pin napajanje. Da li to znači da je R7 260X inferioran? Ne, jer Radeon ima nekoliko mogućnosti na svojoj strani. Tu je podrška za TrueAudio tehnologiju koju deli sa Radeonom R9 290X, kao i podrška za CrossFireX što znači da možete da dodate još jednu kartu u sistem i da ubrzate performanse. Takođe, prisutan je i bolji set video izlaza, što će određenoj grupi korisnika biti itekako bitno.
Sve to rezultuje da ponuda u klasi grafičkih karti sa cenom između 130 i 150 evra bude prilično podeljena. Naravno, na korisniku ostaje konačni izbor i donošenje odluke šta mu je najbitnije. Mi se nadamo da ćemo uskoro imati prilike da se “upoznamo” i sa R9 265 koji bi trebao da nam upotpuni sliku kompletnih dešavanja u kategoriji kojoj ove karte pripadaju.
Prednosti: – TrueAudio podrška – Video izlazi u klasi – CrossFireX podrška
Nedostaci: – TDP od 115 W – Performanse nešto slabije od GTX 750 Ti
AMD Radeon R7 260X
Radeon R7 260X je već neko vreme prisutan na tržištu, ali smo tek sada uhvatili priliku da objavimo ovaj tekst i pored toga što smo samu kartu testirali ubrzo nakon što je predstavljena. Od kada se pojavila, situacija na tržištu se prilično pretumbala, ali se može reći da je R7 260X i dalje vrlo interesantna karta u svom cenovnom segmentu. Solidnih 896 Stream procesora, podrška za DirectX 11.1 i sve ostale moderne tehnologije iz AMD-a, 2 GB GDDR5 memorije i sve to po ceni od oko jedne stotine evra. Zvuči zanimljivo, zar ne?