AMD Radeon RX 590 (Video)

AMD Radeon RX 590 (Video)

Postojeći vlasnici Polaris „grafike“, bez obzira koje generacije, neće imati realnih razloga za prelazak na novu, Radeon RX 590 verziju. To je realnost. Uostalom AMD i ne računa na njih već na vlasnike starijih modela sa 4 četvorogodišnjim ciklusom zamene koji su „zreli“ za novi gejming hardver.

    Sadržaj

      Od predstavljanja prvih AMD Radeon grafičkih karti na bazi Polaris tehnologije prošlo je skoro dve i po godine i u pitanju je prilično zrela tehnologija. AMD svoju „mainstream“ klasu grafičkih akceleratora neprestano poboljšava i osavremenjuje kroz različite evolutivne pomake. Ako se samo malo bolje prisetimo, počtekom leta 2016. godine predstavljen je Polaris 10 i na njemu bazirane Radeon RX 480 grafičke karte. Skoro godinu dana kasnije izlazi Polaris 20 i odgovarajući Radeon RX 580 modeli. Konačno, nakon pauze od godinu i po, stiže Polaris 30 u vidu Radeon RX 590 grafičke karte koju ćemo vam danas predstaviti.
       
       
       
      Ovaj ciklus „osvežavanja“ možda je i jedan od boljih primera koliko je PC industrija usporila tempo i da zapravo pravih noviteta na ovom delu tržišta dobijamo „na kašićicu“. Sve se svodi na osvežavanje modela, dodatak nekih funkcija i unapređenja softverske komponente u vidu pripadajućih drajvera. Suštinski je u pitanju onaj isti bazni proizvod na malo doteran i ulepšan način.
       
      Da ne bude zabune, u pitanju je redovni ciklus osvežavanja proizvoda zajedno sa marketinškim ritualom koji se izvodi ne bi li se dočarala slika kod korisnika kako se nešto dešava na ovom delu gejming tržišta. Međutim, značajnih promena i nekih radikalnih izmena na nivou arhitekture za sada nema. 
       
      Na osnovu prethodnog se logično zapitate koje ciljna grupa korisnika ove grafike. Prema rečima AMD-a, postoji još uvek veliki broj onih sa grafičkim kartama starijim od dve i kusur godina pa je došlo vreme da ih zamene savremenijim primercima koji će odgovoriti potrebama bržeg rada u novijim aplikacijama i naročito igrama. U tom pogledu, pravo je vreme da pređete na noviju grafiku, narčito u kontekstu činjenice ako ste nedavno nabavili neki od novijih modela monitora sa HDR opcijom. 
       RadeonRX5900s.jpg
       
      Upravo to je i povod za izlazak podmlađenog Polaris 30 GPU procesora u vidu Radeon RX 590 grafičkih akceleratora. AMD je prešao na 12nm postupak izrade GPU procesora i on je upravo primenjen u slučaju Radeon RX 590 grafičkih karti. Time je omogućen dodatni manevarski prostor u pravcu poboljšanja efikasnosti i ukupnih performansi. Ovim potezom je omogućeno Radeon RX 590 modelima postizanje većih radnih frekvencija u odnosu na prethodne Polaris modele. Glavno promena u spisku specifikacija koje Radeon RX 590 donosi u poređenju sa svojim RX 580 prethodnikom se tiče prelaska na savremeniji proizvodni proces i izradu tranzistora uz pomoć 12nm litografije. Time se energija efikasnije troši, tranzistori se manje greju, čime je otvoren prostor za dodatno povećanje radne frekvencije GPU-a. 
       rx590.png
       
      Tako GPU  na Radeon RX 590 modelima startuje sa baznih 1469 MHz i uz pomoć turbo koraka ubrzava do maksimalnih 1545 MHz što je praktično 200MHz više u odnosu na Radeon RX 580 modele. Dotični pomak u visini radne frekvencije utiče na nešto veće „Pixel i Texture fill rate“ performanse, ali je to u suštini sve kada se radi o napretku učinjenom na Radeon RX 590 modelima. 
       
      Sve ostalo što se tiče organizacije resursa samog GPU-a je ostalo nepromenjeno, a što znači da on i dalje koristi 2304 „stream“ procesora, 144 jedinica za obradu tekstura i 32 procesora za konačni rendering slike koja se prikazuje na monitoru.
       
      rx590after.png
       
      GPU komunicira sa 8GB GDDR5 memorije putem magistrale širine 256-bita.  Prosečna potrošnja je porasla sa deklarisanih 185W u slučaju RX 580 na 225W kada se radi o RX 590 modelu čak i više u zavisnosti od konkretnog modela.Za potrebe Polaris 30 testa smo od lokalne AMD kancelarije, dobili Sapphire Radeon RX 590 NITRO+ grafičku kartu. VIzuelno je do detalja identična Sapphire Radeon RX 580 NITRO+ modelu osim što u RX 590 verziji stiže sa plavim oklopom hladnjaka i svetlećim DUAL-X plavim ventilatorima. Oni se po potrebi mogu menjati tako da se nećete suočiti sa nerešivim problemom ukoliko neki od dva prisutna ventilatora tokom perioda eksploatacije prestanu sa radom.
       
      RadeonRX5901s.jpg
       
      Karta stiže u standardnom i čak pomalo skromnom pakovanju. Ovakva odluka ima i svoju bolju stranu jer vam se očekivanja „spuštaju“ kada vidite skromnu kartonsku kutiju, ali kada iz nje promoli grafička karta, bićete u najmanju ruku oduševljeni onim što vidite pred sobom. Masivna i pomalo zdepasta građa RX 590 NITRO+ modela, potiče od velikog hlanjaka isprepletanog debelim toplotnim cevima zaduženim za što brži transport toplote sa površine GPU procesora u udaljene delove hladnjaka. Uparen sa dva prethodno opisana ventilatora i oklopom od anozidirano plavog aluminijuma, sistem hlađenja na ovoj grafičkoj karti je spreman za izazove koje postavlja zahuktali Polaris 30 GPU.
       
      Prednji oklop je prošaran simuliranom perforacijom koja ima čisto vizuelni efekat. Rashladni sistem karte je efikasan i vrlo tih u radu obzirom da su ventilatori skoro nečujni. Kada Sapphire Radeon RX 590 NITRO+ krene u pun pogon, njegov Polaris 30 kucka na čitavih 1560 MHz i grafika posle nekog vremena dostiže čak 75 Celzijusa što se manifestuje priličnom količinom toplote. Toplotne cevi su skoro vrele. To je detalj koji sigurno ne imponuje novoj seriji Radeon RX 590 grafike. Odnosno, to je jedna od najozbiljnijih naših primedbi ovom modelu. 
       RadeonRX5902s.jpg
       
      Grafička karta na svojim leđima nosi dodatni deo oklopa u vidu jedne ravne alu table koja takođe ima ulogu da poveća efikasnu predaju toplote. Zbog toga Sapphire RX 590 NITRO+ deluje oklopljen poput viteza spremnog da krene u boj. U prorezu oklopa sa zadnje strane uočavamo dva dodatna PCI Express konektora za napajanje, jedan 6-pinski i jedan 8-pinski. Detalj koji jasno sugeriše na velike apetite u pogledu potrošnje električne energije.
       
      Na zadnjem delu zatičemo manje više standarndu ponudu konektora za povezivanje sa ekranima i monitorima u vidu dva DisplayPort 1.3 HBR/1.4 HDR „ready“, dva HDMI 2.0b i jednim DVI-D konektorom. Spisak koji vas rešava brige oko toga hoćete li iz vašeg novog ekrana izvući maksimalni kvalitet prikazane slike. 
       RadeonRX5903s.jpg
       
      Kartica se relativno lako instalira, ako zanemarimo malo veću težinu čiji je uzrok ugradnja masivnog hladnjaka zbog koga ima i svojevrsnu grbu pošto hladnjak ide u visinu osetno iznad nosača za montiranje u otvor kućišta. Sve ostalo se svodi na instalaciju poslednje verzije AMD Adrenalin softvera i integrisanog paketa drajvera.Test platforma:

      MB: 
      ASRock X470 Taichi Ultra

      CPU: 
      AMD Ryzen 7 2700X 

      RAM: 
      16GB (2x8GB) G.Skill Flare X 3200MHz CL14

      VGA: 
      Sapphire RX 590 NITRO+ 8GB

      HDD: 
      Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps

      SSD: 
      Kingston A400 240GB

      Cooler:
      AMD Wraith MAX RGB 

      PSU: 
      Cooler Master V1200 Platinum 

      Driver:

      Adrenalin Edition 18.11.1Adrenalin Edition 18.10.2Nvidia Game Ready 416.94 

      OS:
      Windows 10 64-bit ver. 1809

      Performanse:
      3D gejming
      [modul]test=759[/modul]
       
       
      Potrošnja energije i radne temperature
       
      [modul]test=760[/modul]AMD izlaskom Radeon RX 590 nije doneo ništa revolucionarno novo u klasu „mainstream“ gejminga koji pokriva klasu monitora sa 1080p rezolucijom i podrškom za HDR, ali zato je utegao performanse i ponudio dodatnih 10% ubrzanja. Efekat kao da ste overklokovali dosadašnje RX 580 modele, ali ovog puta RX 590 to nudi na nivou fabričkih vrednosti. 
       
       
       
      Time je zapravo odgovorio na izazov Nivida konkurencije i njihove odluke da tiho i bez prevelike pompe unaprede Ge Force GTX 1060 dodatkom GDDR5X memorije. Da ne bi kao u slučaju pomenutih Ge Force GTX 1060 modela nagađali koji je primerak sa GGDR5X, a koji sa starijom GDDR5 memorijom, AMD je u svojoj metodologiji primenio novu oznaku za brži model i time olakšao izbor krajnjim korisnicima.
       
      Ostaje da industrija igara ponudi nešto novo i iskoristi potencijale postojeće generacije 3D gejming akceleratora tj. da ih stavi pred neki novi izazov koji će naterati proizvođače hardvera i zasuču rukave na izradi nove generacije GPU-a. Dakle, nije samo na proizvođačima grafičkog hardvera krivica što već nekoliko generacija unazad nude, praktično identičan hardver, već svakako lavovski deo odgovornosti leži i na softverskoj industriji koja zarad eksploatacije što masovnijeg tržišta i principa velikog profita na osnovama kombinatorike velikih brojeva, jednostavno ne čini ništa već čeka da ih proizvođači hardvera debelo sponzorišu kako bi implementirali neke nove i zahtevnije tehnologije.
       
      AMD je sa Radeon RX 590 grafičkom kartom ritualno osvežio svoju jesenju ponudu. Kvalitet slike, performanse, HDR podrška su za najvišu ocenu, dok nam se manje svidela nešto veća potrošnja i kao rezultat toga intezivnije grejanje. 
       RadeonRX5904s.jpg
       
      Postojeći vlasnici Polaris „grafike“, bez obzira koje generacije, neće imati realnih razloga za prelazak na novu, Radeon RX 590 verziju. To je realnost. Uostalom AMD i ne računa na njih već na vlasnike starijih modela sa 4 četvorogodišnjim ciklusom zamene koji su „zreli“ za novi gejming hardver.
       
      Na kraju, ostaje da zaključimo kako je Radeon RX 590 i posebno konkretni primerak Sapphire NITRO+ karte, jedna od svakako najpoželjnijih gejming „grafika“ u klasi Full HD/HDR rezolucije koja će bez problema zadovoljiti čak i one sa većim monitorima i sklonim izletu u veće 1440p područje. Četvrta generacija GCN arhitekture u vidu najnovije Polaris 30 verzije GPU-a se pokazala kao dovoljno moćna i dalje vrlo aktuelna kada su upitanju najnoviji 3D gejming naslovi. Do izlaska nekih novih tehnologija renderinga, Radeon RX 590 ostaje svakako jedna od glavnih preporuka za glatko igranje u 1920×1080 rezoluciji sa visoko postavljenim grafičkim detaljima!
       
       
      Prednosti:
      – Odlične performanse u 1920x1080px
      – Referentni nivo kvaliteta slike
      – Vrhunski rashladni sistem
      – Atraktivni i lako zamenjivi ventilatori
       
      Nedostaci:
      – Osetno se greje
      – Nešto veća potrošnja od očekivane
       
      CENA: 250-310€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test