Nebojša Todorović
Gotovo uvek kada AMD predstavi novu generaciju Radeon karti, najsnažniji model obično bude kritikovan zbog referentnog vazdušnog hlađenja. Kompanija prosto gotovo uvek podbaci na polju hlađenja, pa tako ostavi puno prostora partnerima da prave unapređenja sa raznim Strix, TwinFrozr, WindForce i drugim kulerima. Želja da se kritike svedu na minimum i ne ostavi sve na partnerskim rešenjima, je dovela do toga paralelno sa vazdušnim modelom Radeona, AMD predstavi i posebnu verzije sa vodenim hlađenjem. To slučaj sa Radeon RX Vega 64 kartom koju smo dobili Liquid Cooled verziji. Ne samo da nam AMD obećava sjajnu kulturu rada, već kaže i da je ova karta podešena za rad na višim frekvencijama i da nudi bolje performanse od standardne vazdušno hlađene varijante koju smo već imali prilike da isprobamo.
Postoje tri standardno dostupne verzije Radeona RX Vega. Konkretno, reč je o AMD Radeon RX Vega 64 Liquid, Vega 64 i Vega 56 modelima. Nije teško zaključiti da to znači da su dva modela gotovo ista i da se razlikuju po tipu hlađenja, gde Liquid model poseduje vodeni rashladni sistem. Osim toga, broj nakon Vega oznake predstavlja broj Compute Unit-a, odnosno CU-a koji diktira praktično broj funkcionalnih Stream procesora i teksturnih jedinica, a ispod u tabeli možete da pogledate kako stoje stvari.
AMD Radeon RX Vega 64 Liquid
AMD Radeon RX Vega 64
AMD Radeon RX Vega 56
AMD Radeon R9 Fury X
GPU
Vega 10
Vega 10
Vega 10
Fiji
Arhitektura
GCN 5
GCN 5
GCN 5
GCN 3
Proizvodni proces
GloFo 14nm
GloFo 14nm
GloFo 14nm
TSMC 28nm
Broj tranzistora
12.5 milijardi
12.5 milijardi
12.5 milijardi
8.9 milijardi
Stream Procesori
4096
4096
3584
4096
Broj Compute Unita
(64 CUs)
(64 CUs)
(56 CUs)
(64 CUs)
Teksturne jedinice
256
256
224
256
ROP
64
64
64
64
Nominalni takt
1406MHz
1247MHz
1156MHz
N/A
Boost takt
1677MHz
1546MHz
1471MHz
1050MHz
Tip memorije
HBM2
HBM2
HBM2
HBM
Frekvencija memorije
1.89 GHz
1.89 GHz
1.6 GHz
1 GHz
Memorijska magistrala
2048-bit
2048-bit
2048-bit
4096-bit
VRAM
8GB
8GB
8GB
4GB
Potrošnja
345W
295W
210W
275W
Formula je vrlo jednostavna, referentna karta sa verovatno odabranim boljim čipom u kombinaciji sa posebno razvijenim vodenim hlađenjem za Vega 64 model kako bi se potpuno promenilo korisničko iskustvo u odnosu na vazdušno hlađeni model. Međutim, AMD sve više pažnje posvećuje Liquid modelima, pa je tako Vega 64 dobila veoma dobar tretman.
Vizuelno, karta izgleda potpuno drugačije od svega što smo do sada viđali iz AMD-a. Umesto pretežno crnog kućišta, AMD se odlučio na aluminijumski oklop sa brušenom površinom koja mu daje specifičnu teksturu u kombinaciji sa crvenim detaljima.
Konkretno, tu su tri crvena detalja, Vega logo na prednjoj strani, “R” znak i Radeon natpis duž gornje ivice. Iako smo očekivali da će barem dva od tri da svetle, ipak je LED osvetljenje rezervisano isključivo za Radeon natpis. Sve ovo čini da karta izgleda veoma elegantno i skupoceno (što u krajnjoj liniji i jeste slučaj – prim. aut.).
Ukoliko uklonimo oklop, otkrivamo rashladni sistem koji je dizajnirao Cooler Master. Reč je o specifično dizajniranom sistemu koji pored bloka i pumpe, na samoj karti poseduje i dodatni rezerovar, koji se putem ojačanih pletenih creva spaja sa radijatorom. Reč je o vrlo naprednom i specifičnom dizajnu kakav nismo viđali do sada na referentnim modelima, a Cooler Master je verovatno bio veoma ponosan na svoj dizajn da je zadržao logo na pumpi, odnosno bloku.
Na prednjem delu gornje ivice karte se nalazi otvor kroz koji prolaze dva ojačana pletena creva, koja povezuju blok i rezervoar sa radijatorom. Očekivano, on nije preterano kompleksan niti predimenzionisan, već je reč o standardnom 120-milimetarskom radijatoru sa ventilatorom standardnog oblika. Verujemo da nije bilo potrebe za nekim egzibicijama, već se išlo na rešenje koje bi se lako smestilo u svako kućište.
Poleđina karte otkriva veliku srebrnu metalnu ploču koja kompletno prekriva PCB kako bi ga učvrstila, a verovatno usput i preuzela deo toplote na sebe. “Backplate” smatramo uvek korisnim dodatkom, pa ćemo pohvaliti AMD što je tu čak i kod referentnog dizajna koji često nije orijentisan preterano na takve detalje. Jedini deo koji “backplate” ne pokriva je mala površina štampane ploče tačno iza konektora za napajanje. U pitanju je set LED-ova koji proizvođač naziva GPUTach. U suštini, ove diode služe kao indikator opterećenja GPU-a tokom rada što je vrlo simpatičan detalj. Zahvaljujući dva DIP prekidača koja se nalaze u neposrednoj blizini, ove LED-ove možete da ugasite ili da im promenite boju iz crvene u plavu.
Na polju konekcija za napajanje, tu su dva 8-pinska PCIe konektora koja omogućavaju maksimalno isporučivanje od 375 W što je i potrebno za ovaj model. Na polju energetske efikasnosti, AMD i dalje najviše kaska za konkurencijom, jer su GeForce GTX 1080 i GTX 1080 Ti daleko manje zahtevni uz iste ili bolje performanse.
Što se tiče video izlaza, AMD je Vegu 64 opremio sa jednim HDMI 2.0 i tri DisplayPort 1.4 izlaza.
Što se tiče specifikacija, ne treba previše naglašavati da je hardverski gledano reč o istoj karti kao i kod vazdušno hlađenog modela. Dakle, Radeon RX Vega 64 u punom izdanju sa svih 4096 Stream procesora koji su upareni sa 256 teksturnih i 64 ROP jedinica. Tu je i 8 GB HBM2 memorije potpisane od strane kompanije Samsung koja sa GPU-om komunicira putem 2048-bitnog interfejsa što omogućava da uz frekvenicju od 945 MHz postigne protok od čak 483.8 GB/s. Sve ovo je moguće zahvaljujući interposeru, komadu silicijuma čiji je zadatak da GPU i memoriju učini sposobnom za komunikaciju na površini koja bi inače bila više svojstvena jednom grafičkom čipu. Činjenica da je reč o vodom hlađenom modelu, ne čudi to što su frekvencije sa 1630 MHz povećane na 1750 MHz. Pritom, Vega 10 čip je zapravo vrlo nategnut sam po sebi, pa dodatnih 120 MHz predstavlja prilično veliki pomak.
Test sistem:
– MB: Gigabyte X370 Aorus Gaming 5
– CPU: AMD Ryzen 7 1700X
– RAM: 16GB (2x8GB) HyperX FURY 2666MHz CL16
– GPU: AMD Radeon RX Vega 64 Liquid Cooled Edition
– HDD: Seagate Barracuda ST3000 SATA 6Gbps
– SSD: Kingston SSD Now A400 240GB
– PSU: Cooler Master V1200 Platinum
Rezultati – Crysis 3:
[modul]test=616[/modul]
Rezultati – Battlefield 1:
[modul]test=615[/modul]
Rezultati – GTA V:
[modul]test=613[/modul]
Rezultati – Deus Ex: Mankind Evolved:
[modul]test=610[/modul]Rezultati – Tomb Raider 2016:
[modul]test=609[/modul]Rezultati – Call of Duty Infinite Warfare:
[modul]test=607[/modul]
Rezultati – Far Cry Primal:
[modul]test=614[/modul]Rezultati – The Division:
[modul]test=612[/modul]Rezultati – CUDA/OpenCL:
[modul]test=606[/modul]Potrošnja energije i radne temperature:
[modul]test=605[/modul]Pre svega, želimo odmah da istaknemo da nismo imali udoban rad sa referentnim Radeonom RX Vega 64, koji je zahvaljujući pomalo neadekvatnom hlađenju obarao frekvencije kako bi održao temperature. Pritom, ni to ga nije sprečavalo da bude generalno bučan zbog svog turbinskog ventilatora. Potpuno suprotno tome, RX Vega 64 Liquid je fantastičan za svakodnevno korišćenje. Štaviše, hlađenje je prilično moćnije nego što je moglo da bude, pa je rezultat tih rad uz minimum buke. Štaviše, spremni smo da se opkladimo da će većina imati neku bućniju komponentu u kućištu. To se prenosi i na frekvencije koje su praktično uvek maksimalne, jer karta ne dolazi u situaciju da mora da obara taktove kako bi ostala u zadatim termalnim okvirima.
Overklok priča je nažalost malo drugačija i dodatni prostor postoji samo za entuzijaste koji su spremni da potroše sate i sate tražeći maksimum, koji i pored toga neće biti preterano visok. Nažalost, Vega 10 je u ovoj karti napeta kao struna i bez povećanja napona i igranja sa raznoraznim detaljnim podešavanjima ne ostavlja ništa više od 30-40 MHz dodatnog prostora za overklok. Ovo je doduše sasvim očekivano, ali mi smatramo da kartu poput ove zaista nema ni potrebe overklokovati, jer vam se neće vratiti nekim posebnim povećanjem performansi koje su i sa fabričkim postavkama jako dobre.
Što se tiče cene, listajući domaće cenovnike smo naišli na razliku između referentno hlađenog i Liquid modela od oko 15 do 20 hiljada RSD što deluje kao mnogo, ali iz perspektive dugoročnog korišćenja mi apsolutno nemamo dilemu. Za razliku u ceni dobijate daleko bolju kartu iako je osnova ista, jer je Liquid model daleko tiši, hladniji, ali i brži već na fabričkim postavkama. Stoga, naša preporuka ide u pravcu Liquid modela bez ikakve dileme.
Prednosti:– Temperature- Buka– Nema obaranja frekvencije tokom opterećenja- Performanse- FreeSync i Enhanced Sync- HBM2- Arhitektura
Nedostaci:– Visoka cena
CENA: oko 870€