Prošlo je jedva godinu dana od kada smo bili u Teksasu, na zvaničnoj promociji AMD Renoir APU mobilne platforme. AMD je uspostavio svojevrsni ritam događaja jer ono što predstavi na CES sajmu, praktično stiže za mesec dana pred nas novinare, pa je tako bilo i ovog puta sa novom verzijom AMD mobilnih procesora pod kodnim nazivom Cezanne ili Ryzen APU serije 5000.
Ono što je novo jeste da je mobilna verzija Ryzen-a konačno dobila najbrža Zen 3 jezgra, pa ne treba biti mnogo mudar i zaključiti da su namenjeni pre svega mobilnim računarima visokih performansi i gejming portabl uređajima. Ryzen 5000 Cezanne je brži od prethodnika, zahvaljujući boljoj arhitekturi, sposobnoj da izvrši veći broj instrukcija po ciklusu, ali i većoj radnoj frekvenciji jezgara.
Priliku da isprobamo novi mobilni Ryzen APU smo imali u vidu referentnog ASUS ROG Flow X13, gejming notebook računara koji u telu ultrabook šasije, pokreće jedna od najjačih verzija novog procesora – Ryzen 9 5980HS sa 8 fizičkih jezgara koja izvršavaju 16 tredova istovremeno. Kuriozitet je da su se oznake desktop i mobilnih Ryzen procesora poklopile, jer su im se performanse približile više nego ikada pre. Dakle pričamo o Ryzen procesorima serije 5000 od sada dostupnim i u mobilnoj i u desktop verziji.
Otuda je i arhitektura vrlo slična. Umesto u dva odovjena računska bloka sa po 4MB trećestepene keš memorije, kod novih Cezanne modela , 8 jezgara Zen3 klase se nalazi u jednom CPU Complex modulu sa 16MB keš memorije dostupne svim jezgrima u punom kapacitetu. Keš memorija je duplo povećana u odnosu na Renoir, ali i dalje 4x manja nego na klasičnom desktop Zen 3 modelu.
Kada su u pitanju modeli Ryzen 5000 “H” serije, svi procesori u ponudi koriste Zen 3 arhitekturu jezgara. U opticaju je nekoliko verzija HX, H i HS. Ovi potonji su svojevrsna štedljivija varijanta modela visokih performansi jer su definisani potrošnjom od 35W, umesto 45W.
Obratite pažnju da ultra štedljivi 5000U modeli, sa potrošnjom od 15W kriju u svom portfoliju modele sa Zen 2 jezgrima. Uostalom evo uporedne tabele modela kako bi se lakši snašli:
Kada govorimo o integrisanom grafičkom rešenju, Cezanne serija i dalje koristi manje više isto Vega grafičko jezgro kao i njegov prethodnik, koje se bazira na sada već vremešnoj GCN (Graphics Core Next) arhitekturi. U novijoj verziji Vega radi na 20% većoj frekvenciji što je nekih 2100MHz, a u praksi rezultira sa 10-ak procenata ubrzanja.
Mnogo bolje rešenje je kada Cezanne APU tj. njegova Zen 3 jezgra ukombinujete sa zasebnim grafičkim procesorom, kada dobijate jednu vrlo moćnu mobilnu gejming mašinu. Sudeći prema najavama upravo će Ryzen 5000 “H” serija stizati u konfiguraciji sa diskretnim grafičkim procesorima, dok će “U” serija mahom koristiti integrisanu Vega grafiku zbog produžene radne autonomije.
Memorijski kontroler je takođe unapređen kroz podršku rada Low Power DDR4 modula koji troše manje električne energije. Upravo današnji model je bio pokazni primer jer je stigao sa 32GB LPDDR4 dvokanalne memorije na 4266MHz. Brža memorija sa manjom potrošnjom više pogoduje radu integrisanog grafičkog jezgra kao i bržim Zen 3 procesorskim jezgrima. AMD tvrdi da je dobitak i do 33% u odnosu na klasične 3200MHz DDR4 memorije koje su se do sada koristile u najboljim Renoir modelima.
U čitavoj priči ne možemo zaobići ni temu sistemskog kontrolera koji je praktično ostao nedirnut u odnosu na prethodnika. U praksi to znači da grafički procesor ima na raspolaganju 8 PCIe Gen3 putanja i četiri PCIe 3.0 putanje za komunikaciju sa M.2 NVMe SSD uređajem. Bitna je i podrška za rad maksimalno četiri USB 3.2 porta sa transferom od 10 Gbps, zatim četiri USB 2.0 i četiri SATA porta. Sada dolazimo do dela sa rezultatima kako bi videli koliko pomenuta poboljšanja i unapređenja rezultiraju konkretnim prednostima u radu. Najvažnija stvar kod novog Cezanne APU-a je svakako procesorski deo u smislu implementacije Zen 3 arhitekture. Njegove performanse su u direktnoj korelaciji sa potrošnjom energije. U konkretnoj verziji Ryzen 9 5980HS procesora to znači da je AMD TDP deklarisao na vrednost od 35W, ali je od ranije poznato da proizvođači hardvera imaju slobodu u smislu prekoračenja ove vrednosti i time omoguće veću potrošnju i tako postignu bolje performanse.
Tako i naš test uređaj ima mogućnost da mu iz Armoury Crate softvera izaberete radni profil koji će inicirati određeni nivo performansi i potrošnju. Na izboru vam je Windows mod koji koristi “pState” vrednosti za podešavanje radne frekvencije i potrošnje. Drugo rešenje je preko različitih “custom” profila i efikasnijeg CPPC interfejsa koji frekvenciju određuje pomoću firmware-a samog procesora. Tako smo u custom modu povećali maksimalnu potrošnju na 45W koja čak u nekim trenucima tokom testa u skokovima dosegla vrednost od 103 W. To se deševa u vrlo kratkom intervalu kada procesor boostouje do 4815MHz, dok procesor u kontinutitetu prilikom angažovanja jezgara ne prelazi 65W, a što je skoro duplo u odnosu na AMD specifikacije. Dakle, procesor i njegove performanse u konteksu potrošnje možete ručno štelovati, a AMD tu situaciju diplomatski naziva “45W plus”. Cena u takvim situacijama je povećano grejanje pre nego što se aktivira zaštita od pregrevanja. Mi smo u tim situacijama zabeležili maksimalnih 96 stepeni Celzijusa na jezgru samog procesora.
Sa druge strane je očigledna želja proizvođača da vam prikaže dva lica jednog te istog uređaja. U tiho-štedljivom režimu rada potrošnja ne prelazi zacrtanih 35W, a temperatura ide do maksimalno 75 stepeni. Tada je akcenat na 40% boljoj radnoj autonomiji, ali već u sledećem trenutku se pretvara u ultra mobilni gejmer sa većom potrošnjom, grejanjem ali i performansama. Prema potrebi koju nalažu vaše želje i potrebe u konkretnoj situaciji. Rekli bismo da je ovo jedna nova vrsta računara koju je iznedrila upravo Cezanne generacija procesorske platforme, zbog svojih vanserijskih karakteristika.
Specifikacije:
[modul]specifikacija=9983[/modul]
Performanse:
[modul]test=1086[/modul]
Tokom testova se jasno nameće utisak da Ryzen 9 5980HS svojim potencijalom i rezervom snage značajno prevazilazi mogućnosti ovako koncipiranog modela koji zbog tankog profila ne može dovoljno dobro da ga ohladi i na taj način održi procesor u zoni visokih frekvencija tokom dužeg perioda rada. Sa druge strane pomenuta dualna priroda ovog tankog notebooka je zaista jedinstvena, a najlepše od svega je što sami možete odlučiti kako će računar da radi. U tom pogledu ovaj računar je zaista jedinstven.
I… budimo konkretni. AMD Ryzen 9 5980H je brži od 4800H Renoir prethodnika 11-12% u Photoshopu i Cinema 4D, ali je isto tako sporiji 14% u Premiere Pro i Blenderu. Kada analiziramo ove brojke imajte u vidu da je ovo prigušena Cezanne “HS” verzija i da ćemo najbrže verzije imati prilike da isprobamo u nekom od sledećih modela.
Slično je u poređenju sa najjačim Intel Core i9 10980HK konkurentom kada Cezanne zaostaje od 2-17% u Photohopu, premijeru i Blenderu. Zato je brži čak 19% u Cinema 4D renderingu. Ovakve oscilacije u performansama je posledica konstantnog delovanja STAMP (Skin Temperature Aware Power Management) sistema koji sprečava pregrevanje APU procesora kroz redukuje potrošnje. To se dešava zbog ograničenog toplotnog kapaciteta upotrebljenog sistema kulera čime se u praksi značajnije smanjuje radna frekvencija u situacijama dužeg opterećenja.
Sam procesor ima zaista puno potencijala i to se može bez sumnje osetiti u radu, a nama ostaje da dočekamo Lenovo i Acer modele i vidimo Cezanne u nekom čistokrvnom gejming laptopu.
Što se tiče gejming performansi konkretnog računara, one su u okviru GeForce GTX 1650 rešenja sa 4GB memorije, ali i one su limitirane maksimalnom potrošnjom od 35W što je sveukupno posledica ograničene zapremine kućišta. Dakle bez obzira na nameru, ASUS nas nije ubedio da se radi o čistokrvnom gejmeru u telu ultrabooka. Gejming performanse su realno na nivou Full HD rezolucije na Medium podešavanjima.
Raduje nas i činjenica da Video Codec Engine konačno funkcioniše i u Adobe aplikacijama. Novi Cezanne ima standardnu podršku za hardversko kodiranje i dekodiranje H.264 i H.265 formata, dekodira VP9, ali je izostala podrška za AV1 codec. AMD Ryzen 5000 u mobilnoj verziji definitivno ide korak napred i donosi poboljšanja u odnosu na Renoir prethodnika. Zen 3 jezgra su definitivno moćnija i brža, ali im treba obezbediti adekvatne radne uslove. Pokazni uređaj nije ciljao na sirove performanse, već konfigurabilnu prirodu AMD Cezanne u HS verziji mobilne platforme koja može da radi poput bilo kog ultra štedeljivog rešenja, dok u drugom trenutku postaje mašina za proračune, skoro na nivou desktop modela – pravi vuk u jagnjećoj koži.
AMD je izlaskom Cezanne generacije još više pojačao svoj uticaj na mobilnom delu PC tržišta i time potvrdio dominaciju sa desktop platforme. Njegovo vreme tek dolazi sa izlaskom uređaja drugih proizvođača, a ako se po jutru dan poznaje, već na početku ove godine nas očekuje dosta zanimljivih laptop računara.
____________________________________
Prednosti:
– Zen 3 jezgra,
– Bolje performanse,
– Više frekvencije
Nedostaci:
– iGPU Vega sa GCN arhitekturom